Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

E-ihracat Nasıl Yapılır?

İçerikler;

Günümüzde internet üzerinden satışın tercih edilmesinde birçok faktör etkilidir. Verilerin hızlı paylaşımı, tek bir fiziki lokasyona bağlı kalmama, ürün detaylarının aktarılabilmesi, sınırsız ürün çeşitliliğinin sunulabilmesi, alışverişin belirli zaman dilimleri ile sınırlanmaması gibi birçok faktör e-ticareti geliştirmiştir. İhracat ise yıllardır ülkelerin sınır ötesi ticaret yapmalarını sağlayan bir yöntemdir. İnternetin, teknolojinin ve transfer işlemlerinin kolaylaşması ile birlikte ise e-ihracat ortaya çıktı. E-ihracat ülkemizde Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi kapsamında gerçekleştirilmektedir. E-ihracatın kullanılmaya başlamasıyla birlikte operasyonel olarak ve maliyet anlamında firmaların üzerindeki yük azalmıştır. Bu yazımızda size E-ihracat nasıl yapılır ile ilgili bir bilgilendirme yapacağız.

 

E-ihracat nasıl yapılır?

 

Neden E-ihracatı Tercih Etmelisiniz?

 

E-ihracat devlet teşvikleri ile birlikte iyice büyüyen bir alandır. Markanızın iş hacmini genişletmek ve daha fazla kar edebilmek için e-ihracatı tercih etmelisiniz. E-ihracat sitesi nasıl kurulur konusunda yazdığımız bilgilerden de yola çıkarak avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 

  • Geleneksel ihracat yöntemlerine göre oldukça düşük bir maliyeti bulunmaktadır. Banka teminatına da gerek duyulmayan bu yöntemde ödeme alabilmek için online ödeme altyapısı sağlayan firmalar ile anlaşmanız yeterlidir.
  • Geleneksel ihracat türlerine göre risk çok düşüktür. Geleneksel ihracatta sevkiyatın toplu şekilde yapılmak zorunda olmasından ötürü herhangi bir sorun çıkması çok yüksük meblağlarda maddi kayba sebep olmaktadır.
  • Hedef pazarlara ulaşmak ve pazar araştırması yapmak daha kolaydır. Artan teknolojik gelişmeler birçok dijital araştırma yönteminin de geliştirilmesine yol açmıştır.
  • Mikro ölçekte bir ihracat yöntemi olduğu için sattığınız ürünlerin uyum ve sertikasyonuna dair ekstra belgelendirme yapmanız gerek olmamaktadır.
  • Geleneksel ihracat yöntemine göre ekonomik dalgalanmalardan daha az etkilenir. Döviz ile satış yapmak çoğu zaman firmanıza fayda dahi sağlayacaktır.
  • Bu alanda artan devlet teşviklerinden de yararlanabilme imkânınız bulunmaktadır. Devlet teşvikleri kapsamında vergi muafiyetinden yararlanabilirsiniz.
  • Ülke içinde e-ticaret yaparak nasıl fiziki mağazanız lokasyonu ile sınırlı kalmanın önüne geçebiliyorsanız, e-ihracat ile ülke sınırların dışına ve bütün dünyaya satış yapma imkânınız ortaya çıkmaktadır. Bu durum marka imajınız güçlenmesine, kâr marjınızın yükselmesine sebep olacaktır.

 

E-İhracat Yapma Aşamaları

 

E-ihracat nasıl yapılır sorunuza yanıt vereceğimiz bu bölümde sizler için e-ihracat aşmalarından bahsedeceğiz.

 

1.Şirket Kurulumu

 

E-ihracat yapmak isteyen kişilerin ürünlerini sattıktan sonra faturalandırma yapması için en önemli adım şirket sahibi olmaktır. İş yeriniz varsa buradan fatura satışı yapabileceğiniz gibi e-ihracat yapmak için kendi iş yerinizi de açabilirsiniz. ''Şirket Nasıl Kurulur'' yazımızı okuyarak bununla ilgili bilgi alabilirsiniz.

 

2.E-ihracat Sitesi Açmak

 

E-ihracat yapabilmeniz için ihtiyacınız olan en temel nokta ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek profesyonel bir  e-ihracat yazılımıdır.  E-ihracat yazılım firmaları sitesi açarken; kategorilerinizi yaratmayı, popüler ürünlerinizi sergilemeyi, müşterilerinize özel ürünler göstermeyi ve sitenizin çok dilli olmasını ön planda tutun. Yurtdışı kargo entegrasyonları, ödeme entegrasyonları, kampanya özelikleri gibi sınır ötesi ticarette sizi ayrıştıracak özellikleri de gözönünde bulundurmalısınız.

 

3.E-İhracat Altyapısı Seçmek

 

E-ihracat nasıl yapılır sorusunun en önemli aşaması e-ticaret altyapılarıdır. E-ihracat yapacağınız sitenizde ürün kontrolü, kampanya kontrolü vb. aşamaları tamamlamak için e-ticaret alt yapıları kullanabilirsiniz. E-ticaret alt yapıları ikiye ayrılmaktadır. Bunlar ücretsiz ve ücretli altyapılardır. Bu altyapılar içerisinden seçim yapacaksanız ücretli e-ticaret altyapılarını seçmenizi önereceğiz. Çünkü;

 

  • Ücretli e-ticaret alt yapılarında güvenlik açıkları bulunmamaktadır. Bu da sitenizin bilgilerinin sızdırılmasını zorlaştıracaktır. Bu şekilde müşteri güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.
  • Ücretli e-ticaret alt yapılarının destek birimleri vardır. Bu birimler sayesinde siteniz ile ilgili sormak istediğiniz tüm sorular ve yardımları çalıştığınız firmadan 7 gün 24 saat boyunca destek alabilirsiniz.
  • Ücretli e-ticaret alt yapılarının tasarımları daha kolaydır. Bu da web sitenizi hızlı bir şekilde tasarlayabilmenize ve sitenizin sade bir tasarımı olmasına olanak sağlayacaktır.

 

E-ihracat yapmak için de tercih edebileceğiniz ücretli e-ihracat paketlerini kullanabilir ve ürün yönetiminizi daha hızlı bir şekilde yürütebilirsiniz.

 

4.Stratejiler Oluşturmak

 

E-ihracat nasıl yapılır sorusunun son bölümünde oluşturmanız gereken stratejilerden bahsedeceğiz. E-ihracat yapmak için özellikle Google sıralamalarınızın yüksek olmasını sağlayacak SEO ve SEM çalışmaları yapmaya özen gösterin. E-ihracat sosyal medya ilişkisini detaylı bir şekilde okumayı unutmayınız. Bunun yanı sıra sosyal medya hesapları oluşturun ve müşterileriniz ile bu kanallar üzerinden iletişiminizi koruyarak size güvenmelerini sağlayın.

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret