Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

E-Ticaret ile E-İhracat Arasındaki Farklar

İçindekiler;

İnternetten ürün ve hizmet satışı yapacak olanlar yurtiçinde ya da yurtdışında satış yapabilmektedir. Ülke sınırları içerisinde satış yapan kişi ve işletmeler e-ticaret sektöründe faaliyet yürütürken yurtdışına ürün ve hizmet satışı yapanlar e-ihracat sektöründe faaliyet göstermektedir. Her iki sektör birbirine benziyor olsa da aslına bakıldığında e-ticaret ve e-ihracat arasındaki farklar oldukça büyüktür.

 

E-ticaret ve e-ihracat iş modellerinden kargo süreçlerine, satış yapılan platformlardan dijital pazarlama stratejilerine kadar olan her noktada e-ticaret ve e-ihracat birbirinden farklılaşmaktadır. Bu nedenle hangi sektöre yöneleceğine ve nasıl bir satış politikası izleyeceğine karar veremeyen kişi ve işletmelerin ilk olarak e-ticaret ve e-ihracat hakkında bilgi sahibi olması ve bu sektörler arasındaki farkları inceleyerek hareket etmesi gerekmektedir.

 

E-Ticaret ile E-İhracat Arasındaki Farklar adlı bu yazımızda internetten ürün satışı yaparken kullanabileceğiniz yöntemler olan e-ticaret ve e-ihracat sektörleri hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Bununla beraber bu sektörler arasında bulunan farklar hakkında da sizleri bilgilendireceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyebilir e-ticaret ve e-ihracat arasındaki farkları öğrenebilirsiniz.


E-Ticaret ile E-İhracat Arasındaki Farklar

 

Satış Yapılan Ülkeler

 

E-ticaret ile e-ihracatın farklılaştığı ilk unsur, satış yapılan ülkedir. E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren ve internetten satış yapan kişi ve işletmeler ürün ve hizmetlerini Türkiye içerisinde satarken e-ihracat ile satış yapan kişi ve markalar ise ürün ve hizmetlerini farklı ülke pazarlarında satmaktadır.

 

Bu noktada e-ihracat için hedef Pazar seçimi yapacak olan kişi ve işletmeler belirli analizler ve araştırmalar yapmakta ve bu çalışmalar sonrasında satış yapacakları ülkeleri seçmektedir.


İlgili İçerik; E-ticarette Avantajlı İş Modelleri Nelerdir? 


Satış Yapılan Ülkeler

 

Site Kurma Yöntemleri

 

E-ticaret ile internetten ürün satışı yapacak olan kişi ve markalar e-ticaret paketlerini tercih ederek satış sitelerini kurarken e-ihracat ile yurtdışına yapacak olan markaların e-ihracat paketleri ile site kurması gerekir. Bu nedenle e-ticaret ve e-ihracat arasındaki farklardan birisi de site kurma yöntemidir. Çünkü e-ihracat ile yurtdışına satış yapacak olan işletmelerin operasyonel süreçleri daha detaylıdır ve bu nedenle e-ihracat firmalarının daha kapsamlı bir siteye ihtiyacı bulunmaktadır.


İlgili İçerik; KOBİ'ler için E-ihracat Rehberi


Site Kurma Yöntemleri

 

Site Kurma Dili

 

Site kurma yönteminin yanı sıra E-ihracat ve e-ticaret farkları arasında yer alan bir diğer nokta da site kurma dilidir. E-ticaret sektöründe faaliyet yürüten kişi ve işletmeler Türkiye sınırları içerisinde satış yapar. Bu nedenle e-ticaret yapacak olan markaların Türkçe bir mağaza açması gerekir.

 

E-ihracat sektöründe faaliyet yürütecek olan markalar ise genellikle yurtdışındaki ülkelere satış yapmaktadır. Bu yüzden e-ihracat sitesi açmak isteyen her markanın hedef Pazar ülkesini analiz etmesi ve bu ülkede konuşulan dilleri göz önünde bulundurarak kuracakları sitenin diline karar vermesi gerekir. Aksi takdirde Türkçe bir e-ihracat sitesi kurmak markaların hedef pazarlarındaki hedef kitlesine ulaşmasını zorlaştıracak ve bu da satışları olumsuz etkileyecektir.

 

Bu yüzden sizler de e-ticaret ve e-ihracat sektörlerinde başarılı olmak istiyorsanız e-ticaret ve e-ihracatın farklılaştığı bir alan olan site kurma dilini göz önünde bulundurabilir ve hedef Pazar ülkenizde en çok konuşulan dilde sitenizi hayata geçirebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ihracat ve Klasik İhracat Arasındaki Farklar Nelerdir?


Site Kurma Dili

 

Satış Yapılan Para Birimi

 

E-ticaret ve e-ihracatın farkları dendiğinde herkesin aklına gelen bir diğer fark da satış yapılan para birimidir. Genellikle Türkiye sınırları içerisinde satış yapan e-ticaret firmaları ürün ve hizmet tahsilatlarını Türk lirası ile gerçekleştirmektedir fakat e-ihracat sektöründe faaliyet yürüten markaların Türk lirası ile tahsilat gerçekleştirmesi mümkün değildir.

 

E-ihracat sektöründe markaların hedef Pazar olarak seçtiği ülkeler genellikle birbirinden oldukça farklıdır. Örneğin Azerbaycan’a e-ihracat yapacak olan kişiler manat para birimi ile ödeme alırken, Amerika’ya ürün satanlar dolar, Avrupa’ya ürün satan e-ihracat firmaları ise Euro ile tahsilat gerçekleştirmektedir.


İlgili İçerik; E-ihracat Satışlarını Nasıl Arttırabilirsiniz?

 

Satış Yapılan Para Birimi

 

İş Modeli

 

E-ticaret ve e-ihracatın farklarından bir diğeri de markaların tercih edebileceği iş modelleridir. Genellikle e-ticaret sektöründe iş modellerinin daha fazla olduğu bilinirken e-ihracat sektöründe iş modellerinin bu kadar kapsamlı olmadığı bilinir.

 

E-ticaret ile Türkiye’ye satış yapan kişi ve işletmeler C2C, B2C, B2B ya da C2B iş modellerini kullanarak hareket etmektedir. Yani e-ticaret iş modelleri çoğu zaman satıcının ve alıcının kim olduğuna göre farklılık göstermektedir.

 

E-ihracat ile yurtdışına ürün satışı yapan markalar da ise iş modelleri satış yapılan platforma göre birbirinden farklılaşmaktadır. E-ihracat pazaryeri üzerinden satış ya da e-ihracat sitesi üzerinden satış olarak e-ihracat iş modelleri bulunur.

 

İlgili İçerik; Her E-ticaret Sitesinde Olması Gereken Önemli Noktalar


İş Modeli

 

Kargo Ücretleri

 

E-ticaret ve e-ihracat sektörlerinde ürün satışı yapan kişi ve işletmeler sattıkları ürün ve hizmetleri müşterilerine göndermek zorundadır. Bu noktada aslına bakıldığında bu iki sektörün kargo ücretleri bakımından da farkları olduğunu söylemek mümkündür.

 

E-ticaret ile Türkiye’de satış yapan kişi ve işletmeler kargolarını daha uygun fiyatlar ile müşterilerine gönderebilmektedir. Genellikle e-ticaret firmalarının kargo gönderimleri Türk lirası ile yapılmaktadır. Fakat yurtdışına ürün satışı yapan markalar için kargo ücretlerinin biraz pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü yurtdışına kargo gönderimi yapan markalar ürün ve hizmetlerini gönderirken kargo firmalarına dolar ya da Euro ile ödeme yapmaktadır.

 

Kargo fiyatları e-ticaret ve e-ihracatın farkları arasında yer alsa da her iki sektörde ürün satışı yapan markaların ürün ve hizmetlerini gönderecekleri kargo firmalarını seçerken profesyonel hareket etmesi ve belirli şeyleri göz önünde bulundurarak seçim yapması gerekmektedir.

 
İlgili İçerik; Uluslararası Kargo Gönderimleriniz İçin Bilmeniz Gerekenler


Kargo Ücretleri

 

Faturalandırma

 

E-ticaret ile e-ihracat sektörlerinin birbirinden farklılaştığı konulardan bir diğeri de faturalandırma yöntemidir. E-ticaret ile Türkiye’de satış yapan kişi ve işletmeler KDV’li bir şekilde fatura kesmek zorundadır. E-ihracat ile yurtdışına ürün satışı yapan markalar ise mikro ihracat yaptıkları takdirde KDV’siz bir şekilde fatura kesebilmektedir ya da kestikleri KDV’li faturalardan iade alabilmektedir. Bu da e-ihracat ile yurtdışına satış yapan markaların belirli teşviklerden yararlanmasını sağlamaktadır.

 

İlgili İçerik; E-ihracat Faturası Nasıl Kesilir?

İlgili İçerik; E-Fatura Nedir, E Arşiv Fatura Nasıl Kesilir?


Faturaladirma

 

Hibe ve Destekler

 

E-ticaret yapan markalar için hibe ve teşvik programları kapsayıcı değildir. Bu nedenle e-ticaret yapanların belirli hibelerden ve teşviklerden yararlanması mümkündür. Fakat e-ihracat ile yurtdışına ürün satışı yapan markalar için hibe ve desteklerin oldukça fazla olduğunu söylemek mümkündür. Bu noktada e-ihracat firmalarının;

 
  • E-ihracat Tanıtım Desteği
  • Dijital Pazaryeri Tanıtım Desteği
  • Pazaryeri Komisyon Gideri Desteği
  • Türkiye E-ihracat Platformu Desteği
  • Sipariş Karşılama Hizmeti ve Depo Kira Desteği
  • E-ihracatı Geliştirme Projesi Desteği
  • Yurtdışı Pazaryeri Entegrasyonu Desteği
  • Çevrim içi Mağaza ve Hedef Ülke E-Ticaret Paydaşlarından Alınan Hizmet Desteği
 

Gibi hibe ve desteklerden yararlanabilmesi mümkündür. Bu nedenle e-ihracat yapan markalar işlerini geliştirmek için yaptıkları harcamaların bir kısmını teşvik olarak alabilmekte ve böylece giderlerini azaltabilmektedir.


Hibe ve Destekler

 

Dijital Pazarlama Seçenekleri

 

E-ticaret ve e-ihracatın farklarından birisi de dijital pazarlama çalışmalarıdır. Genellikle ülkemizde kullanılan ve başarılı olunan dijital pazarlama yöntemleri faydalı olsa da yurtdışına yapılan satışlarda bunlar farklılık gösterebilmektedir. Özellikle SEO, Sosyal Medya ve Influencer marketing çalışmalarının yurtdışı satışlarında daha önemli olduğunu söylemek mümkündür.

 

İlgili İçerik; E-ticarette Sosyal Medya Hesap Yönetimi

 

Dijital Pazarlama Seçenekleri

 

İnternetten Satışa Başlayın

 

Hem e-ticaret sektöründe hem de e-ihracat sektöründe faaliyet göstermek isteyen kişi ve işletmelerin tercih edebileceği e-ticaret alt yapısı Ticimax sayesinde sizler de sitenizi kurabilir ve ister e-ticaret ile yurtiçinde isterseniz de e-ihracat ile yurtdışında satış yapabilirsiniz.

 

Ticimax e-ticaret paketlerini kullanmak ve kendi e-ticaret sitenizi açmak istediğiniz takdirde E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Yazar: Kadir Demiray

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2023 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax