Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

E-ticaret Siteleri İçin Sosyal Medya Pazarlama İpuçları

İçerikler;

E-ticaret siteleri genellikle hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşabilmek için çoğu zaman sosyal medya platformlarından yararlanır. Sosyal medya platformlarının her geçen gün daha fazla kullanılması markaların satış ve pazarlama çalışmalarında sosyal medyanın önemini artırır.

 

Artık günümüzde birçok e-ticaret firması ürün, hizmet pazarlaması yapmak ve marka bilinirliği yaratmak için Instagram, Facebook, Twitter, Youtube ve Linkedin gibi sosyal medya platformlarında iletişim yürütmekte ve reklam çalışmaları yapmaktadır.

 

Her e-ticaret sitesinin sosyal medyada satışları arttıracak pazarlama yöntemlerini kullanırken hem iletişim hem de reklam çalışmaları için dikkat etmesi gereken başlıca unsurlar bulunmaktadır.

 

E-ticaret Siteleri İçin Sosyal Medyada Satışları Arttıracak Pazarlama Yöntemleri adlı bu yazımızda sizlere sosyal medya pazarlaması yaparken dikkat etmeniz gereken unsurlar hakkında bilgi vereceğiz. Bununla beraber sosyal medyada satışlarınızı arttırmanızı sağlayacak pazarlama yöntemlerinden bahsedeceğiz.

 

İlgili İçerik; Sosyal Medya Planı Hazırlamak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

E-ticaret Siteleri İçin Sosyal Medya Pazarlama İpuçları

 

Sosyal Medya Nedir?

 

Adını WEB 2.0 teknolojisinin gelişmesi ile beraber duyduğumuz sosyal medya, bireylerin birbirleri ile iletişim kurabildiği, etkileşime geçebildiği platformlara verilen isimdir.

 
 • Instagram
 • Facebook
 • Twitter
 • Youtube
 • Linkedin
 

Günümüzün en çok bilinen sosyal medya platformlarıdır.

 

Sosyal Medya Nedir

 

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

 

Sosyal medya pazarlaması e-ticaret firmalarının ya da kurumsal markaların marka bilinirliği yaratmak, hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmak, satış yapmak ve rakipleri ile rekabet edebilmek için yapacağı tanıtım çalışmalarını sosyal medya platformları üzerinden yürüttüğü dijital pazarlama yöntemine verilen isimdir.

 

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir

 

Sosyal Medya Pazarlamasının Sağladığı Avantajlar

 

Sosyal medya pazarlaması hem kurumsal firmalar hem de e-ticaret firmaları için birçok avantaj sağlamaktadır. Sosyal medya pazarlamasının markalara sağladığı başlıca avantajlar şunlardır:

 
 • İşletmeler sosyal medya pazarlaması sayesinde hedef kitlelerinde yer alan kişilere daha kolay ulaşır.
 • Markalar sosyal medyada pazarlama çalışmaları yaparak hedef kitleleri ve takipçileri ile sürekli iletişim kurar.
 • Markaların kendi kitlelerini oluşturmaları ve bu kitleyi oldukça kolaylaşır.
 • E-ticaret firmaları ya da kurumsal firmalar sosyal medya çalışmaları sayesinde marka itibarını arttırır.
 • Dijital pazarlama stratejilerini iyi bir şekilde belirleyen e-ticaret firmaları rakipleri ile daha kolay rekabet edebilir.
 • E-ticaret firmaları ya da kurumsal markalar sosyal medya pazarlaması çalışmaları yaparak sitelerine trafik çekebilir.
 • Sosyal medya pazarlaması markaların satışlarını arttırmalarına yardımcı olur.
 

Bu tür avantajlar sağladığı için her markanın ürün, hizmet ya da marka tanıtımı yapmak için sosyal medya pazarlamasından yararlanması gerekir.

 

İlgili İçerik; Geleneksel Medya Nedir? Geleneksel Medya Hakkında Her Şey

 

Sosyal Medya Pazarlamanın Faydaları

 

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılır?

 

E-ticaret siteleri için sosyal medya pazarlama ipuçları arayan markaların ilk olarak pazarlama stratejilerini profesyonel bir şekilde geliştirmesi gerekir. Pazarlama stratejisini geliştirirken de işletmelerin:

 
 • Hedef Kitle Analizi
 • Rakip Analizi
 • İletişim Yürütülecek Platformlar
 • Paylaşım Kalitesi
 

Gibi temel süreçleri analiz ederek hareket etmesi gerekir. Gelin şimdi hep beraber e-ticaret siteleri için sosyal medya pazarlamasında önemli olan bu unsurlara daha detaylı bir şekilde göz atalım.

 

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılır

 

Hedef Kitlenizi Analiz Edin

 

E-ticaret siteleri genellikle sosyal medya çalışmaları yaparken ürün ve hizmetlerini satmak istediği ya da marka bilinirliği yaratmak istediği kişilere yönelik çalışmalar yapar. Bu nedenle her markanın hedef kitlesini iyi bir şekilde analiz etmesi gerekir.

 
 • Demografik bilgiler
 • İnternet kullanım alışkanlıkları
 • Sosyal medya platformları
 

Gibi unsurları göz önünde bulundurarak markalar hedef kitlelerini sınırlandırır ve böylece daha başarılı sosyal medya pazarlaması çalışmaları yapabilir.

 

Sosyal Medya Pazarlama Hedef Kitle

 

Rakip Analizi

 

Her sektörde faaliyet gösteren işletmelerin belirli rakipleri bulunur. Bu rakipleri iyi bir şekilde tanımak ve başarılı sosyal medya stratejisi geliştirmek için de e-ticaret firmalarının rakip analizine önem vermesi gerekir. Rakipleri analiz ederken markalar rakip firmaların sosyal medya pazarlama stratejileri ile beraber güçlü ve zayıf yönlerini de analiz etmesi gerekmektedir.

 

Sosyal Medya Pazarlama Rakip Analizi

 

İletişim Yürütülecek Platformlara Karar Verme

 

E-ticaret Siteleri İçin Sosyal Medya Pazarlama İpuçlarından yararlanmak isteyen her markanın paylaşım yapacağı ve dijital pazarlama çalışmaları yürüteceği platformlara göre hareket etmesi gerekir. Bu platformlara karar verirken de e-ticaret siteleri için sosyal medya pazarlaması yapacak olan işletmelerin hedef kitlelerini ve rakiplerini göz önünde bulundurması önemlidir.Sosyal Medya Pazarlama İletişim Kurma

 

E-ticaret Siteleri İçin Sosyal Medyada Satışları Arttıracak Yöntemler

 

E-ticaret siteleri için sosyal medyada satışları arttıracak pazarlama yöntemleri bulunur. Özellikle görsellerden paylaşım açıklamalarına hashtaglerden kullanılan özelliklere kadar olan her süreç satışları arttırmada yardımcı olur.

 
 • Paylaşım görselleri
 • Paylaşım açıklamaları
 • Hashtagler
 • Özellikler
 • Reklam Çalışmaları
 

Gibi her unsur e-ticaret siteleri için sosyal medyada satışları arttırmaya yardımcı olur.

 

Sosyal Medya Pazarlama Satış Yöntemleri

 

Sosyal Medya’da Paylaşım Görsellerine Önem Verin

 

E-ticaret siteleri için sosyal medyada satışları artıracak pazarlama taktiklerinin başında görseller yer alır. E-ticaret firmaları daha fazla satış yapmak için hedef kitlesinde yer alan kişilere güven vermek zorundadır. Bu nedenle de markaların sürekli olarak paylaşım yapması ve bu paylaşımlarda güven verici görseller kullanması gerekmektedir.

 

Bu nedene markalar profesyonel ürün çekimi yapmaya ve paylaşımlarında bu görselleri kullanmaya özen göstermelidir.

 

Sosyal Medya Pazarlama Paylaşım Görselleri

 

Gönderi Açıklamalarını Önemseyin

 

E-ticaret sitenizde olduğu gibi sosyal medyada satışları arttırmak için de açıklamalara önem vermeniz gerekir. E-ticaret sitenizden alışveriş yapmak isteyen kişilerin bir bölümü satın almak istediği ürünlerin açıklamalarını okurken sosyal medyadan alışveriş yapmak isteyen kişilerin de büyük bölümü gönderi açıklamaları üzerinden karar verir.

 

Gönderi açıklamaları direk satışlarda etkili olduğu için e-ticaret firmalarının ürünlerini tanıttığı, call to action metinlerinin yer aldığı gönderi açıklamaları kullanmaya özen göstermesi gerekir.


 
Sosyal Medya Pazarlama Gönderi Açıklamaları

 

Hashtag Kullanın

 

Bir kelimenin önüne '#' işareti getirilerek oluşturulan #hashtagler aslına bakıldığında satışları olumlu etkiler. Çünkü #hashtag kullanmak ürün ve hizmetlerinize daha kolay ulaşılmasını sağlar. Bu nedenle paylaşımlarınızı yaparken gönderilerinizde #hashtag kullanmaya özen göstermeniz gerekir.

 

İlgili İçerik; Hashtag Nedir, Nasıl Kullanılır?

 

Sosyal Medya Pazarlama Hashtag

 

Özelliklerden Yararlanın

 

Sosyal medyada satışları arttırmak isteyen her markanın sosyal medya platformlarına yönelik özellikleri de kullanması oldukça önemlidir.

 

Örneğin: Instagram’da story özelliği markanızın takipçilerine ulaşmasını kolaylaştırırken reels özelliği de hedef kitlenizi genişletmenize olanak tanır. Instagram shop özelliği de kişilerin ürün ve hizmetlerinize ulaşmasını kolaylaştırır. Bu nedenle her e-ticaret firmasının sosyal medyada satışları arttırmak için bu tür özelliklerden yararlanması gerekir.

 

Sosyal Medya Pazarlama Özellikler

 

Reklam Verin

 

E-ticaret Siteleri İçin Sosyal Medya Pazarlama İpuçları arasında sizinle paylaşacağımız reklamlar hem hedef kitlenize ulaşmanızı sağlar hem de satışların artmasına yardımcı olur. Bu nedenle her e-ticaret firmasının yaptığı paylaşımlar için reklam vermesi oldukça önemlidir.

 

İlgili İçerik; Instagram'dan Satış Yapma Teknikleri ile Satışlarınızı Arttırın

 

Sosyal Medya Pazarlama Reklam

 

E-ticaret Siteleri İçin Sosyal Medya Pazarlama Yöntemleri

 

E-ticaret Siteleri İçin Sosyal Medyada Satışları Arttıracak Pazarlama Yöntemleri oldukça geniş olsa da günümüzde en çok Sosyal medya reklamcılığının yanı sıra Influencer Marketing ve Affiliate Marketingin kullanıldığı bilinmektedir.

 
 • Influencer Marketing: Markaların yüksek takipçili sosyal medya hesapları ile işbirliği yaparak ürün, hizmet ve markalarını tanıttığı dijital pazarlama yöntemidir. Hedef kitlelerini genişletmelerinde yardımcı olur.
 • Affiliate Marketing: E-ticaret firmalarının satış ortaklığı programı ile kurguladığı bir pazarlama yöntemidir. Kişiler programa kaydolur ve kendi linkleri üzerinden gelen her kullanıcının alışverişinden kar alır.
 

E-ticarette en çok kullanılan pazarlama yöntemleri arasında olan Influencer ve Affiliate Marketing’i sizler de sosyal medyada satışları arttırmak için kurgulayabilirsiniz. Böylece hem hedef kitlenize ulaşabilir hem de daha fazla satış yapma imkanı yakalayabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret