Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

E-ticaret Siteleri İçin Performans Değerlendirme Rehberi

İçindekiler;

E-ticaretin her geçen gün artan potansiyeli birçok kişinin e-ticarete yönelmesini sağladı. Her ne kadar internet üzerinde ürün sergilemek ve ürünleri satışa çıkarmak kolay gibi gözükse de e-ticarette de başarıyı yakalamak için birçok önemli husus var.

 

Gibi birçok önemli husus e-ticarette başarıyı yakalamanızı beraberinde getirecektir. E-ticaret Sitesinin Performansını Değerlendirme adlı bu yazımızda sizlere sitenizin performansını değerlendirerek başarıyı nasıl yakalayabileceğinizden ve performans değerlendirmesi yaparken neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

 
E-ticaret Siteleri İçin Performans Değerlendirme Rehberi
 

E-ticaret Sitenizin Performans Değerlendirmesi Neden Önemlidir?

 

E-ticaret yapacaksanız öncelikle bilmeniz gereken şey ölçümlemediğiniz şeyi yönetemeyecek olmanızdır. Aslında E-ticaret sitesinin performansını neden değerlendirmeniz gerektiğinin kanıtı diyebiliriz.

 

E-ticaret sitenizin başarılı olmasını sağlamak ve istediğiniz sonuçları elde etmeniz için performans değerlendirmesi yapmak, ziyaretçilerinizi tanımanızı, e-ticaret sitenizin eksik yönlerini ve iyileştirilmesi gereken yerlerini bulmanızı, ilgili çeken alanlarını daha da etkili kullanabilmenizi sağlar.

 

Performans değerlendirmesini yapabileceğiniz ücretli/ücretsiz birçok araç mevcuttur. Bunların içinde en yaygın olarak kullanılanları Google Analytics ve Yandex Metricadır. Bu araçlar yardımı ile ziyaretlerin hangi kaynaklardan geldiğini, sitenizde/sayfalarınızda ne kadar süre geçirdiklerini, satın almaları, hemen çıkma oranlarını, yeni gelen ve geri gelen ziyaretçilerinizi, mobil ve masaüstü ziyaret raporlarını ve daha fazlasını detaylı olarak görebilirsiniz.


İlgili İçerik: KEY Performance Indicator (KPI) Nedir? Nasıl Ölçülür?


E-ticaret Sitesi Performans Değerlendirmesi
 

Google Analytics Analizi Yapma

 

Genellikle e-ticaret sitelerinde değerlendirme yapılırken en çok kullanılan araç Google Analytics’dir. E-ticaret Sitesinin Performansını Değerlendirme adlı yazımızın bu bölümünde sizlere Google Analytics ile nasıl değerlendirme yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

 
 • E-ticaret sitelerinde trafik verilerini tutmak için öncelikle dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google’ın Analytics’in Analytics hesabının kurulması gerekmektedir.
 • Öncelikle hesap açmak için Google Analytics’e gidip bir hesap açmanız gerekmektedir.
 • Hesabınızı oluşturduktan sonra Google’ın izleme kimliğini oluşturmalı ve bunu sitenize entegre etmeniz gerekmektedir.
 • Entegre ederken HTML, Tag Manager gibi yöntemleri kullanabilirsiniz.
 

Bu adımları tamamladıktan sonra E-ticaret sitenizin performansını değerlendirmek için gerekli kurulumları yapmış olacaksınız.


 E-ticaret Performans Arttırma Analytics
 

Google Analytics ile Neler Yapılabilir?

 

Google Analytics’in e-ticaret sitelerinin performansını değerlendirmek için güzel bir araç olduğunu ve herkes tarafından kullanıldığını sizlerle paylaşmıştık. Yazımızın bu bölümünde Google Analytics ile nasıl e-ticaret sitelerinde performans değerlendirmesi yapabileceğimizden bahsedeceğiz.

 
 • Gerçek Zamanlı Veriler; Google Analytics e-ticaret siteleri için performans değerlendirmesi yaparken gerçek zamanlı veriler kullanmaktadır. Sitenizdeki ziyaretçi sayısını, bu kişilerin sitenize nereden geldiklerini, sitenizde en çok hangi sayfalar ile etkileşime girdiklerini sizler de görebilirsiniz.
 • Hedef Kitle; Google Analytics hesabınızda bulunan hedef kitle bölümü e-ticaret sitenize giren kişilerin yaş ve cinsiyetlerini, en çok neler ile ilgilendiklerini, hangi dilleri konuştuklarını ve ne tür cihazlar üzerinden sitenize girdiklerini göstermektedir.
 • Web Sitesi Davranışları; E-ticaret sitenize giren kişilerin Google Analytics ile web sitenizdeki davranışlarını ölçümleyebilir ve performans değerlendirmesi yapabilirsiniz. Sitenizdeki en iyi sayfalar, sitenizde en çok ziyaret edilen sayfalar, sitenizin yüklenme hızı gibi birçok ölçümleme bu bölümden yapılabilmektedir.
 

İlgili İçerik: Google Analytics ile Reklamların Dönüşüm Oranları Nasıl İncelenir?


E-ticaret Performans Arttırma Google Analytics
 

Yandex Metrica ile Neler Yapılabilir?

 

E-ticaret sitenizin performansını değerlendirebileceğiniz bir başka araç ise Yandex Metrica ’dır. Genel olarak Yandex metrica’da e-ticaret siteleri tarafından performans ölçme ve değerlendirme konusunda en çok kullanılan araçlardan birisidir. Yazımızın bu bölümünde Yandex metrika ile nasıl performans değerlendirmesi yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

 
 • Yandex Metrica üzerinden performans değerlendirmesi yapmak istiyorsanız eğer öncelikle bir Yandex Metrica hesabı açmanız gerekmektedir.
 • Sayaç adı web sitesi adresi gibi verileri girdikten sonra Yandex Metrika ile e-ticaret sitesi verilerinin Yandex metrica’ya aktarımı için olan opsiyonu açmanız gerekmektedir.
 • Bunun sonrasında Yandex Metrica tarafından verilen Sayaç Kodu web sitesine elenmelidir. Bu kodu ekledikten sonra sizler de e-ticaret sitesinin performansını değerlendirme işlemlerini yaparken Yandex metricayı kullanabilirsiniz.


 

 

Yandex Metrica ile yapabileceğiniz başlıca işlemler şunlardır;

 
 • Ziyaretçi ve Oturum Sayılarını Ölçümleme
 • En çok ziyaret edilen sayfalar hakkında bilgi alma
 • Kullanıcılarının sitenizde ve ana sayfanızda geçirdiği süreler
 • Kullanıcıların e-ticaret sitenizden hemen çıkma oranı
 • Dönüşümler
 • Ziyaretçilerinizin e-ticaret sitenize hangi cihazlar ve tarayıcıları kullanarak ulaştığı
 • Hedef Kitlenizin yaş, cinsiyet, dil, yaşadığı yer gibi demografik özellikleri
 • Trafik kaynakları
 • E-ticaret performansı
 

Gibi birçok unsur e-ticaret sitelerinin Yandex Metrica ile ölçümleyebilecekleri şeylerdir. Sizler de ister Google Analytics ister Yandex Metrica kullanarak e-ticaret sitenizin dönüşüm oranlarını kolay bir şekilde ölçümleyebilir ve e-ticaret sitenizin performans değerlendirmesini yapabilirsiniz.

 
E-ticaret Performans Arttırma Yandex Metrica
 

E-Ticaret Sitenizin Performans Değerlendirmeleri İçin Neler Göz Önünde Bulundurulmalıdır?

 

E-ticaret Sitesinin Performansını Değerlendirme yazımızın bu bölümünde sizlere e-ticaret sitenizin performansını değerlendirirken neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

 
 • Yeni ziyaretçileriniz ve geri gelen ziyaretçileriniz, bu raporu inceleyerek yeni gelen ziyaretçiler sitenizden hemen ayrılıyor mu ya da sitenizde vakit geçiriyorlar mı?
 

Geri gelen ziyaretçi sayınız istediğiniz durumda değilse yeniden pazarlama kampanyalarını kullanarak ziyaretçileri yeniden sitenizle etkileşime geçmelerini teşvik edebilirsiniz.

 
 • Açılış sayfalarınızın, sepet, ödeme vb. sayfaların hemen çıkış, ortalama süre, ortalama sayfa gezinme raporlarını inceleyebilirsiniz.
 • Mobil/masaüstü cihaz raporları, bu raporlar size ziyaretçilerinizin sitenize en çok hangi cihazlar ile eriştiğini ve cihazlardan satın alma vb. birçok veriyi sunmaktadır.
 

Örneğin; Mobil cihazlardaki hemen çıkış oranlarınız yüksekse, e-ticaret sitenizin mobile uyumlu olup olmadığını kontrol etmeli hangi sayfaların hemen çıkış oranlarının yüksek olduğunu tespit edip iyileştirmeler yapmalısınız.

 

Açılış sayfalarınızın, sepet, ödeme vb. sayfaların hemen çıkış, ortalama süre, ortalama sayfa gezinme raporlarını inceleyebilirsiniz.

 

Örneğin; Reklam verdiğiniz içeriğin ya da sayfanın ortalama kalış süresinin uzunluğuna ve kısalığına dikkat edebilirsiniz. Bu verdiğiniz reklamın ve reklamın gösterildiği hedef kitlenin içerikle ne kadar ilgili olduğunu anlamanıza yardımcı olacak etkenlerden biridir.

 
 • Isı ve tıklama haritaları ile e-ticaret sitenizdeki kategori, buton vb. alanların popülerlik durumları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
 

Örneğin; Isı ve tıklama haritaları yardımı ile ana sayfanızda çıkan pop-upların performansını ölçebilirsiniz. Pop-upların çıkış butonları çok fazla kırmızı ise bu size pop-upların çok da fazla ilgi çekmediğini gösterebilir. Pop-upları Kaldırmak bir seçenek olabilir ya da içerikleri değiştirmek.

 
 • Form doldurmak ya da satın almak sizin için ilk etkileşim faktörü ise bunları Google Analytics ve Yandex Metrica gibi araçlarda hedef olarak tanımlayarak dönüşümleri ölçümleyebilirsiniz.
 • Hemen çıkış oranlarını kontrol edin eğer bu oranlar %40'ların üzerindeyse ilgili sayfalarda mutlaka iyileştirmeler ya da yenilikler yapmanız gereklidir.

E-ticaret Performans Arttırma Neler Önemlidir
 

Ticimax ile E-ticaret Sitenizin Dönüşümlerini Arttırabilirsiniz

 

Türkiye’nin en önde gelen e-ticaret sağlayıcısı olan Ticimax e-ticaret alt yapıları sayesinde sizler de hem e-ticaret sitenizin dönüşümlerini ölçümleyebilir hem de sitenize dönüşümleri arttıracak modülleri kullanarak ziyaretçi çekebilirsiniz.

 
 • Ticimax e-ticaret alt yapıları içerisinde bulunan SEO modülleri sayesinde sizler de e-ticaret sitenizin SEO ayarlamalarını yapabilir ve bu modüller sayesinde sayfalarınızın Google’da en üst sıralarda çıkmasına olanak sağlayarak e-ticaret sitenize gelen trafiği arttırabilirsiniz.
 • Ticimax e-ticaret alt yapılarındaki dönüşüm arttırma modülleri sayesinde sizler de e-ticaret sitenize ziyaretçi çekmek için kampanyalar düzenleyebilir, reklam verebilir, toplu Sms gönderebilir, e-ticaret siteniz ile Google Analytics entegrasyonu yapabilirsiniz.
 

İlgili İçerik: E-Ticarette Başarıyı Yakalamak İsteyenler İçin 10 Adım
 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

Yazar: Kadir Demiray

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2023 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax