Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

E-ticarette Depo ve Lojistik Yönetimi Kılavuzu

İçerikler;

E-ticarette ürünleri depolama genellikle küçük ve orta ölçekli e-ticaret firmaları tarafından göz ardı edilse de sanal mağazaların büyümesine katkı sağlayan bir gerekliliktir. E-ticaret depolama, online olarak satılmadan önce ürünlerinizin saklama sürecidir. E-ticaret depo yönetimi ise başlı başına bir iştir ve online alışveriş sitelerinin büyümesine katkı sağlar. Depo yönetimi tüm ürünlerin stok durumu takibi, ürün güvenliği, teslimat süreci gibi alanlar ile ilgilidir.

 

E-ticarette depo merkezlerinin yönetimi sistemli yapılması gereken bir alandır. Sanal mağazalar genellikle ilk etapta bir depoya ihtiyaç duymasa da büyüdükçe alan sıkıntısı yaşarlar ve bir depoya ihtiyaç duyarlar. Sanal mağazalar büyüdükçe tek olarak yönetilmesi de zordur ve işgücüne ihtiyaç duyulur. Bu noktada sistemli bir depo merkezi yönetimi sanal mağazalara pek çok alanda avantajlar sağlar.

 

İlgili içerik: Stoksuz Satış Nasıl Yapılır


İlginizi Çekebilir: Stok Kontrolü ve Stok Kontrol Yöntemleri Nelerdir?E-ticarette Depo ve Lojistik Yönetimi Kılavuzu

 

Depo Yönetimi Nedir?

 

Online satış siteleri için e-ticaret depo ve lojistik yönetimi; ürün yönetimi, depolama, paketleme, etiketleme, faturalama, nakliye, ödeme alma, iade ve değişim gibi çeşitli süreçleri kapsar. Tüm süreçlerin bir arada sorunsuz yürütülmesi için doğru bir görevlendirme ve stratejiye ihtiyaç vardır. E-ticarette depo yönetimi işleyişinin hızlı ve eksiksiz olması ürün ve hizmetlerinizin sorunsuz bir şekilde müşterilere ulaşmasını sağlar.

 

Depo ve e-ticaret lojistiği yönetimi e-ticaret sitelerinin ürün ve ekipmanlarını eksiksiz bir şekilde yönetme, ürünlerin güvenliğini sağlama ve ürünlerin müşterilere zamanında sorunsuz bir şekilde teslimini içeren bir süreçtir.

 

E-ticaret depo yönetimi sistemli ve programlı bir çalışma disiplini ister. Çalışanların bu konuda eğitimli ve düzenli olması son derece önemlidir. Tam koordineli yürütülen bir depo sistemi e-ticaret sitelerine; zaman tasarrufu, azalan maliyet ve ürünleri hızlı ulaştırma konusunda geri dönüş sağlar.

 

İlginizi Çekebilir: E-Ticarette Başarıyı Yakalamak İsteyenler İçin 10 Adım

 

İlgili içerik: E-ticaret Nasıl Yapılır? Aşama Aşama

 

Depo Yönetimi Nedir

 

Doğru E-ticaret Depo Yönetimi Nasıl Yapılır?

 

Bir e-ticaret depo merkezi yönetimi birçok işleyişin bir arada yapıldığı koordine ve organize olmayı gerektiren bir süreçtir. Bunlardan birkaçını aşağıda sıraladık;

 
  • Depo personelinin eğitimi ve yönetimi
  • Ürün ve ekipman güvenliğini sağlamak
  • Nakliye ve tedarikçilerle sürdürülebilir ilişkiler kurmak
  • İşgücü talebine göre gerekli girişimleri yapmak
  • Ürünlerin stok durumunun kontrollerinin sağlanması
  • Günlük gelen-giden gönderilerin takibini yapmak
  • Ürün bilgilerinin kontrolü ve yeni gelen ürünlerin sisteme girilmesi
  • Ürünlerin saklama koşullarının kontrolünü sağlamak
 

E-ticaret depo yönetimi için yapılacaklar listesinde dikkat edilmesi gerekenler listesinde; küresel çapta mücadele edilen COVİD-19 başlığının da eklenmesi gerekir. Depo merkezlerinde çalışanların sağlığından, ürün ve paketlemeye kadar COVİD-19 önlemlerinin alınması gerekir. Konuyla ilgili yapılanlar hakkında paketleme esnasında tüketicilere bilgilendirme yapılabilir. Bu konuda hassas davranılması müşterilerin online alışverişte firmaya güven duymasını sağlayacaktır.

 

İlginizi Çekebilir: Kapıda Ödemeli Satış Nasıl Yapılır? Kapıda Ödeme Rehberi (2021 Güncel)

 

Doğru E-ticaret Depo Yönetimi Nasıl Olur

 

Depo Yönetiminde Hangi Stratejiler Uygulanmalıdır?

 

Sağlıklı işleyen bir depolama firmalara birçok avantaj sağlamaktadır. Özellikle büyük depoya sahip sanal mağazaların sistemli bir iş yönetimine daha fazla ihtiyacı vardır. Sanal mağazaların müşterileriyle fiziki olarak temas edecekleri araçları ürünleridir. Bu nedenle ürünlerin eksiksiz depolanması, stok kontrolleri, ürün bilgilerinin doğru girilmesi, saklanma koşulları oldukça önemlidir.

 

Depo merkezi yönetiminde düzenli bir işleyişin olması veri yönetimiyle yakından ilişkilidir. Ürün bilgileri ve stok durumu, sipariş alma, nakliye ve kargo süreci için sağlıklı bir programlamaya ihtiyacınız olacaktır. Örneğin stok durumunun belirli bir sınıra gelmeden gerekli işlemlerin yapılması için depo bilgilerinizin eksiksiz ve sistemli çalışması gerekmektedir. Depo merkezlerinde ürünlerin stoğu sürekli olarak güncellenmelidir. Stok riskli bir sayıya düşmeden tedarikçiler ile gerekli görüşmeler yapılmalıdır.

 

İlgili içerik: Tedarik Aşamasında Gözden Kaçırmamanız Gereken 5 BilgiDepo Yönetimi Stratejileri

 

E-ticarette Depo Yönetiminin Faydaları Nelerdir?

 

Online mağazanızın büyüklüğü ne olursa olsun bir depo alanınızın olmasının mağazanıza sağladığı birçok avantajlar olacaktır.

 

Hızlı gönderim, daha fazla müşteri: Online alışveriş yapan tüketiciler için ürün gönderim hızı bir sonraki satın almada belirleyici olur. Tüketiciler ürünlerinin 2 gün içerisinde teslim edilmesini bekler. Depo merkeziniz olduğunda sipariş sisteminize düştüğü anda süreci başlatarak hızlı bir şekilde ürünün teslimini sağlayabilirsiniz. Hızlı gönderimler size potansiyel müşteri getirecek ve sadık müşteri kazandıracaktır.

 

Ürün yönetimi kolaylaşır: Sistemli bir işleyişi olan depoya sahip olduğunuzda ürün yönetiminizde hata payı azalır. Ürünlerinizi güvenli bir şekilde depoladığınızda ve bilgilerini doğru girdiğinizde yanlış ürün gönderiminin önüne geçebilir, ürünlerinizin zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

 

Zamandan tasarruf: Bir depo merkezinizin olması e-ticaret firmaları için diğer işlere odaklanma açısından avantajlıdır. Depo yönetimi başlı başına bir iştir ve zaman gerektirir. Doğru bir işleyiş ve iş gücüyle sistemli hale getirilebilir.

 

Sorunlar ve stres azalır: Ürünlerin evde depolanmasıyla bir depo merkezinde düzenli bir şekilde depolanması arasında fark vardır. Ürünlerinizin organize bir şekilde gönderilmesi her seferinde yaşanılan stresi azaltacaktır.

 

Sanal mağazaların büyümesine katkı sağlar: Çoğu e-ticaret firması bütçeden dolayı depo kullanmayı uzun süre erteler. Fakat depo merkezi büyüyen bir online mağaza için gereklidir. Hızlı sipariş yönetimi, ürün güvenliği, ürün yönetimi gibi kilit noktaların sorunsuz işlemesi sanal mağazanızın büyümesine önemli katkılar sunar.

 

Depo Yönetimi Faydaları

 

E-ticarette Depo Yönetimi Yapılmamasının Dezavantajları Nelerdir?

 

E-ticaret firmalarının depo merkezi yönetimini sağlıklı bir şekilde yürütememesi birçok sorunu da beraberinde getirir. Aşağıda birkaç başlıkta açıkladık;

 

Ürün karışıklıkları ve yanlış ürün gönderimleri: E-ticaret depo yönetimi ürünlerinizi ve varyasyonlarını doğru bir şekilde takip etmenizi sağlar. Fakat bu yapılmadığında ürün karışıklıkları, yanlış ürün gönderimi gibi sorunlarla karşılaşılır. Böyle durumlar tüketicilerde sanal mağazanızın itibarını düşürebilir.

 

Yeterli alanın olmaması: Depolama alanının ürünlerin düzenli bir alanda saklanmasını mümkün kılması gerekir. Fakat doğru bir depo yönetimi olmadığında sanal mağaza büyüdükçe yeterli alan bulmakta zorlanır ve bu durum sorunları beraberinde getirir.

 

Stok yönetiminin yapılamaması: Stratejik e-ticaret depo yönetimi yürütülmemesi stok takibini doğru yapmanızı engeller. Stok tükenme, tedarikçi problemleri ve potansiyel müşterilerin kaybedilmesi gibi riskler alınmasına sebep olabilir.

 

İlginizi Çekebilir: E-ticaret Lojistik Süreçleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

İlginizi Çekebilir: Detaylı Dropshipping Kılavuzu

 

Depo Yönetimi Yapılmamasının Dezavantajları

 

E-ticaret Lojistiği Nedir, Nasıl Yapılır?

 

Lojistik nedir dediğimizde kelime anlamı olarak mal ve hizmetlerin bir yerden bir yere ulaştırılmasındaki aracıdır. E-ticarette lojistik hizmetleri satıcı ile alıcı arasındaki aracı hizmetlerden en önemlilerinden biridir.

 

E-ticaret lojistiği dediğimizde ilgili ürün ve hizmetlerin başlangıçtan varış noktasına etkin bir şekilde taşınması sağlayan, depolanmasının, planlanması, kontrolünün sağlanması gibi tüm süreçleri kapsayan tedarik zinciri bileşenlerinden biridir.

 

E-ticarette lojistik yönetimi yukarıdaki bahsettiğimiz e-ticaret depo yönetimi konusunu da kapsayan bir uygulamadır. E-ticaret firmaları son kullanıcıya ulaşmak için lojistik hizmetlerine yatırım yaparak ürün ve hizmetlerini sorunsuz bir şekilde müşterilerine ulaştırmak için çaba sarf etmektedir.

 

E-lojistik alanında hızlı dijitalleşmenin bir getirisi olarak teknolojik araçlar da kullanılmaya başlanmıştır. Lojistik firmaları e-ticarette sipariş edilen ürünlerin belirtilen sürede, eksiksiz ve doğru şekilde teslim edilmesinde en etkin rol oynayan aracılardır.

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret