Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Hedef Kitle Analizi Nasıl Yapılır?

İçerikler;

Hedef kitle analizi, ticari faaliyet göstermek için bir şirket kuracak, iş planı hazırlayacak ve satış stratejilerini geliştirecek olan her markanın yapması gereken bir analiz türüdür. Çünkü hedef kitle analizi sayesinde markalar ürün ve hizmetlerini satmak istediği kişileri daha kolay bir şekilde tanıyacak ve markalarını ilgili pazarda daha kolay bir şekilde konumlandıracaktır. Özellikle e-ticaret sektöründe hedef kitle analizi markaların e-ticarette başarılı olmalarına yardımcı olmaktadır.

 

Hedef kitle analizi yaparken işletmelerin belirli şeyleri göz önünde bulundurarak hareket etmesi ilgili kitleyi hızlıca tanımalarını ve satış stratejilerini geliştirmelerini sağlayan bir analiz türüdür. Peki, hedef kitle analizi nasıl yapılır ve markalar hedef kitle analizi yaparken nelere dikkat etmelidir?

 

Hedef Kitle Analizi Nasıl Yapılır adlı bu yazımızda e-ticaret firmaları için ürünlerini satmak istedikleri kişileri nasıl analiz edebileceklerinden bahsedeceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve hedef kitle analizini profesyonel bir şekilde yaparak stratejilerinizi geliştirebilirsiniz.


Hedef kitle analizi nasıl yapılır

 

Hedef Kitle Nedir?

 

Hedef kitle, ticari faaliyet yürütecek olan işletmelerin ürün ve hizmetlerini satmak istedikleri kişi grubuna verilen isimdir. Her markanın hedef kitlesi birbirine göre farklılaşmaktadır. Bazı markalar 18 – 24 yaş aralığındaki kişilere ürün ve hizmetlerini satmayı amaçlarken bazı markaların satış yapmak istediği yaş aralığı ise 30 – 45 yaş aralığıdır. Bununla beraber günümüzde yalnızca erkekleri hedef kitle olarak belirleyen markalar bulurken kadınları ya da hem kadınları hem de erkekleri hedef kitle olarak seçen markaların olduğunu da söylemek mümkündür.

 
İlgili İçerik; Sosyal Medya Rekabet Analizi Nasıl Yapılır?


Hedef Kitle Nedir

 

Hedef Kitle Türleri Nelerdir?

 

Hedef kitle analizi yapmadan önce markaların ilk olarak hedef kitle türleri hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Çünkü hedef kitle türüne göre işletmelerin pazarlama ve dijital iletişim stratejileri değişir. Bir markanın hedef kitlesini oluşturan kişiler çoğu zaman demografik, cinsiyet ve ilgi alanlarına göre farklılaşabilmektedir.

 
 • Markaların ürün ve hizmet satışı yaptığı müşteriler
 • Bir markaya hizmet ve hammadde sağlayan kişi ve işletmeler
 • Markaların rakipleri
 • Marka bünyesinde çalışanlar
 • Markanın ortakları, bayileri ve sahipleri
 

Hedef kitle analizi yaparken göz önünde bulundurulması gereken hedef kitle türleridir. Özellikle ticari faaliyet yürüten işletmelerin hedef kitle türleri iç hedef kitle ve dış hedef kitle olarak ikiye ayrılır.

 

İç hedef kitle olarak tanımlanan hedef kitle türü marka bünyesinde çalışan kişiler, şirket ortakları ve bayilerken dış hedef kitle olarak tanımlanan hedef kitle türü ise müşteriler, ulaşılmak istenen kişiler, şirketin rakipleridir.

 

İlgili İçerik; Site Analizi Neden Önemlidir? Nasıl Yapılır?


Hedef Kitle Türleri Nelerdir

 

Hedef Kitle Analizi Yapmak

 

Hedef kitle ile ilgili yeterli bilgileri sizlerle paylaştık. Yazımızın devamında ise hedef kitle analizi nasıl yapılır sorunuza yanıt vereceğiz.

 

Hedef kitle analizi yapmak isteyen kişi ve işletmelerin adım adım ilerlemesi gerekir ve bu analiz sürecinde belirli incelemelerin ve araştırmaların yapılması önemlidir.

 
 • Mevcut müşterileri tanımak
 • İdeal hedef kitleyi tanımlamak
 • Hedef kitle gruplandırması
 • Hedef kitle verilerinin toplanması
 

Adımları hedef kitle analizi yapılır sorusuna verilebilecek adımlardır. Özellikle bu noktada ilk olarak markaların mevcut müşterilerini tanımaya yönelik yapacağı çalışmalara daha fazla ağırlık vermesi gerekmektedir.

 

İlgili İçerik; Hedef Pazar Nedir? E-ticarette Hedef Pazar Stratejisi


Hedef Kitle Analizi Yapmak

 

Hedef Kitle Analizinde Mevcut Müşterileri Tanıyın

 

Ticari faaliyet yürüten ve faaliyetlerine devam eden markaların müşterileri yavaş yavaş artış göstermektedir. Hedef kitle türleri arasında yer alan mevcut müşteriler ise bir e-ticaret firmasının ilk analiz etmesi gereken kitle grubudur. Çünkü mevcut müşterilerinizi tanımak ve onların ilgi alanlarını keşfetmek hedef kitle analizi yaparken doğru adımlar atmanızı sağlayabilir.

 

Bir markanın mevcut müşteri kitlesi yaşa, demografik duruma, cinsiyete ve ilgi alanlarına göre birbirinden farklılaşan kişilerden oluşur. Bu noktada her e-ticaret firmasının müşteri analizi yaparken ilk olarak mevcut müşterilerini incelemesi ve ona uygun bir analiz çıkarması gerekir.

 
 • E-ticaret sitenizden alışveriş yapan kişilerin yaş ortalaması ve yaş grubu
 • Mevcut müşterilerinizin yaşadığı şehirler
 • Mevcut müşterilerinizin ilgi alanları
 • Mevcut müşterilerinizin e-ticaret sitenizde aktif olduğu saatler
 • Mevcut müşterilerinizin cinsiyetleri
 

Gibi alanlarda ilk incelemelerinizi yapabilirsiniz. Bu alanlarda incelemeler yaparak aslına bakıldığında hedef kitlenizi oluşturan küçük grup hakkında bilgi edinebilir ve böylece ürün ve hizmet satışlarınızı artıracak pazarlama stratejilerini daha kolay bir şekilde geliştirebilirsiniz.


İlgili İçerik; En İyi ve En Çok Tercih Edilen Rakip Analiz Araçları


Hedef Kitle Analizinde Mevcut Müşterileri Tanıyın

 

İdeal Hedef Kitlenizi Belirleyin

 

Hedef kitle analizinde mevcut müşterilerinizi inceledikten ve müşterileriniz hakkında bilgi aldıktan sonra bu kişilerin ulaşmak istediğiniz hedef kitle ile ne kadar uyuşup uyuşmadığına da karar vermeniz gerekir. İdeal hedef kitlenizi belirlemek aslına baktığınızda ürün ve hizmetlerinizi kimlere satmak istediğinize ve bu kişilere nasıl ulaşabileceğinize karar vermeniz kolaylaştırır.

 
 • Yaş
 • Cinsiyet
 • İlgi alanı
 • Lokasyon
 • Sosyal medya platformları
 • Alışveriş alışkanlıkları
 

Bir markanın hedef kitlesinde yer almasını istediği kişileri idealize etmesine olanak sağlayan metriklerdir. Örneğin bu noktada ideal hedef kitle belirlenmek isteniyorsa bir marka 18-25 yaş aralığında yer alan ve İstanbul’da yaşayan erkeklere ulaşmayı hedeflemek isterken bir diğer marka ise 30-35 yaş yaş aralığında yer alan ve evli olan kadınlara ürün satışı yapmayı isteyebilmektedir.


İdeal Hedef Kitlenizi Belirleyin

 

Hedef Kitlenizi Gruplandırın

 

Mevcut müşteriler incelendikten ve ideal hedef kitle belirlendikten sonra markaların hedef kitlelerini gruplandırması gerekir. Çünkü bir yaş aralığında yer alan kişiler markanızın ürün ve hizmetlerine daha yoğun ilgi gösterirken belirli bir lokasyonda yaşayan kişiler bu ürünlere ilgi göstermeyebilmektedir. Bu nedenle hedef kitle analizinde gruplandırma çalışmaları yapmak ve hedef kitleyi bölmek işletmenizin stratejilerini geliştirmesine olanak tanır.

 

Hedef kitlenizi bölerken yukarıda da bahsettiğimiz gibi yaş, cinsiyet, ilgi alanları, yaşadıkları konumlar, internetten alışveriş alışkanlıkları, kullandıkları sosyal medya platformları gibi metrikleri göz önünde bulundurarak gruplandırmanızı yapabilirsiniz. Bu bölümlerden yararlanarak dijital iletişim yürüteceğiniz platformlara karar verebilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

 
İlgili İçerik; Müşteri Segmentasyonu ile Hedef Kitlenizi Nasıl Tanırsınız?


Hedef Kitlenizi Gruplandırın

 

İlgi Alanlarını İnceleyin

 

Hedef kitlenizi gruplandırdıktan sonra önem vermeniz gereken bir diğer konu da hedef kitlenizin ilgi alanlarıdır. Genellikle internetten alışveriş yapan kişilerin etkileşime geçtiği siteler ve kişiler birbirinden farklıdır. Bazı kişiler teknoloji ile ilgilenirken bazı kişiler futbol ile bazı kişiler ise seyahat gibi şeylerle ilgilenmektedir.

 

Kişilerin ilgi alanlarına hedef kitle analizinde önem vermek ise markaların iletişim stratejilerini, ürün geliştirmelerini ve hatta pazarlama dillerini değiştirmelerini kolaylaştırmaktır. Bunun yanı sıra bir e-ticaret firmasının hedef kitlesinde yer alan kişilerin hobilerine göre içerik hazırlaması mevcut müşterilerin ve potansiyel müşterilerin marka sadakatini artırmaktadır.


İlgi Alanlarını İnceleyin

 

Verileri Toplayın ve Analiz Edin

 

E-ticaret ile internetten ürün satan markaların en önem verdiği konular arasında veriler de yer alır. Çünkü bir müşterinin e-ticaret sitenize girdikten sonra nereye tıkladığı, nerelerde gezindiği vb. konulardaki verileri toplamak ve incelemek hedef kitle analizini kolaylaştırır ve bununla beraber yapılacak UI çalışmaları ile bounce rate azaltılırken hedef kitlenizde yer alan kişilerin etkileşime girme oranları artırırlar.

 

Bu nedenle hedef kitle analizi yaparken müşterileriniz ve hedef kitlerinizin ulaşabileceğiniz her verisini saklamaya ve çalışmalarınıza bu verileri analiz ederek devam etmeye özen göstermelisiniz.

 

İlgili İçerik; İş Analizi Hakkında Bilmeniz Gereken Püf Noktalar

  

Hedeflerinize ve Hedef Kitlenize Uygun Bir E-ticaret Sitesi Kurun

 

E-ticaret sitenizi kurarken sizler de Ticimax’ı tercih edin. Ticimax e-ticaret alt yapısında yer alan modülleri kullanarak hedef kitle istatistiklerine daha kolay ulaşın. Hedef kitlenizi daha hızlı analiz edin ve işletmenizi hedef kitlenize uygun geliştirerek e-ticarette başarıyı yakalayın.

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret