Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Marka Sloganı Yaratırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

İçerikler;

Marka sloganı, bir işletmenin marka değeri oluşturmak için kullandığı mesajlardır. İşletmelerin akılda kalıcı bir marka sloganı yaratabilmesi için dikkat etmesi gereken birçok önemli husus bulunmaktadır.

 

Marka Sloganı Yaratırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey adlı bu yazımızda sizlerin kendiniz veya firmanız için bir slogan yaratırken neleri göz önünde bulundurması gerektiğinden bahsedeceğiz. Siz de bu yazımızı okuyarak önerilerimiz doğrultusunda marka sloganınızı yaratabilir ve marka sloganı yaratırken kullanabileceğiniz araçlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; 5 Adımda İnternette Kendi Markanızı Yaratın

 

Marka Sloganı Yaratırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

 

Marka Sloganı Nasıl Olmalı?

 

Bir işletmenin iyi bir etki yaratabilmesi için kullanacağı marka sloganında dikkat etmesi gereken şeyler bulunmaktadır. Özellikle marka sloganı üzerinde ne kadar fazla çalışırsanız o kadar daha iyi bir slogan yaratacağınızı unutmamanız gerekmektedir. Marka Sloganı;

 
 • Markanızın kişiliğiyle uyumlu
 • Tutarlı
 • Misyon ve Vizyona uygun
 • Akılda kalıcı
 • Özgün
 

Olmalıdır. Özellikle bu unsurlar göz önünde bulundurularak sloganı yaratılan markaların bilinirliği artmakta ve marka değeri yükselmektedir. Sizler de kendi markanız için slogan yaratırken bu unsurları göz önünde bulundurarak hareket etmeye özen göstermelisiniz.

 

Marka Sloganı Nasıl Olmalıdır

 

Marka Sloganı Orijinal Olmalıdır

 

Marka Sloganları için göz önünde bulundurulması gereken noktalardan biri de sizi diğer firmalardan farklılaştıracak bir slogan bulunmasıdır. Rakiplerinizden farklılaşmanız ve marka değerinizin olumsuz etkilenmemesi için sloganınızın orijinal olması oldukça önemlidir.

 

Orijinal bir marka sloganı işletmenizin diğer kurum ve kuruluşlardan farklılaşmasını sağlayacaktır.

 

Marka Sloganı Orjinallik

 

Markanızın Kişiliği ile Uyumlu Bir Slogan Yaratın

 

Marka Sloganı Yaratırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey adlı yazımızın bu bölümünde sizlere marka sloganı ve marka kişiliğiyle ilgili bilgiler vereceğiz.

 

Marka kişiliği, genel olarak insana dair özelliklerin markalara yüklenmesine verilen isimdir. Bu nedenle müşteriler ve marka kurucuları tarafından belirlenen birçok marka kişiliği bulunmaktadır. Marka kişiliklerinin bulunması müşterilerin yalnızca bir ürün satın almasına değil bu marka tarafından satılan ürünlerin hikayelerini ve hikâyeye özel duyguları da satın almasına olanak sağlamaktadır.

 

Firmaların marka sloganı yaratırken özellikle marka sloganının marka kişiliğiyle uyumlu olmasına dikkat etmesi ilgili marka sloganın daha çok akılda kalmasına olanak sağlayacak ve bununla beraber bir marka değeri yaratmak daha kolaylaşacaktır. Sizler de marka sloganınızı yaratırken bunu göz önünde bulundurabilir ve müşterilerinizin aklında daha kolay kalabilirsiniz.

 

Marka Sloganı Kişilik ve Uyumluluk

 

Sloganınızın Basit ve Kısa Olması Oldukça Önemli

 

Marka Sloganı Yaratırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey arasında bulunan başka bir unsur da marka sloganının basitliğidir.

 

Markalar, genellikle bir slogan yaratırken sloganın etkileyici ve uzun olmasını istemektedir. Bir marka sloganında etkileyicilik oldukça önemli bir unsur olsa da bir marka sloganının uzun olmasını istemek oldukça yanlış bir tutumdur.

 

Marka logolarında da olduğu gibi bir markanın sloganı da basit ve akılda kalıcı olmalıdır. Aksi halde uzun cümleler karmaşık sözcükler kullanılarak yaratılan marka sloganları tüketicinizin aklında kalmayacaktır.

 

Örneğin; Hayat Su tarafından kullanılan ‘’Su Hayat’tır’’ sloganının hem oldukça basit hem de etkisinin oldukça büyük olduğunu söylemek mümkündür. Bununla beraber ABC deterjan tarafından kullanılan ‘’ Temizliğin ABC’si’’ sloganın da insanların aklında yer etmesi oldukça kolaydır.

 

Marka Sloganı Basitlik ve Sadelik

 

Geleceği Düşünerek Bir Slogan Yaratın

 

Markaların, marka sloganları yaratırken yaptıkları hatalardan biri de sloganları üzerinde uzun vadeli düşünmemektir. Aksine marka sloganları yaratılırken uzun vadeli düşünmek oldukça önemlidir.

 

Markalar genellikle sloganlarını uzun yıllar boyunca kullanmaktadır ve bu nedenle marka sloganlarının geleceğe adapte edilebilecek, insanlar tarafından uzun yıllar boyunca hatırlanabilecek ve marka imajını yansıtacak bir şekilde oluşturulması oldukça önemlidir.

 

Sizler de marka sloganınızı değiştiremeyeceğiniz için uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz bir marka sloganı yaratmaya özen gösterin.

 

Marka Sloganı Gelecek Görüşü

 

Hedef Kitlenizi Göz Önünde Bulundurarak Bir Marka Sloganı Yaratın

 

Marka Sloganı Yaratırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey arasında bulunan başka bir unsur da hedef kitledir. Markaların bir işe başlarken ilk olarak hedef kitle analizi yaptığı herkes tarafından bilinmektedir.

 

Markalar hedef kitle analizi yaparak ürünlerini nasıl ön plana çıkaracağını, hangi ürünleri satışa sunacağını ve nasıl bir dil kullanacağını belirlemektedir. Markaların logolarını, sloganlarını belirlerken de kullandığı hedef kitle analizi markaların hangi yaş grubundan insanlara hitap ettiğini, ürünlerini kimlere satabileceğini anlamalarına olanak tanımaktadır.

 

Sizler de markanız için dinamik bir marka sloganı oluşturmak istiyorsanız ilk olarak hedef kitle analizi yapabilir ve markanızın hedef kitlesine hitap edecek bir marka sloganı yaratabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Hedef Kitle Nedir?

 

İlgili İçerik; Facebook Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

 

Marka Sloganı Hedef Kitle Analizi

 

Marka Sloganı Nasıl Kullanılmalıdır?

 

Marka Sloganı Yaratırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey hakkında bilgi verdikten sonra geldik Marka Sloganının Kullanım Şekline.

 

Markalar, sloganlarının akılda kalıcı olması ve kişileri kolay etkileyebilmesi için belirli yöntemlerle marka sloganlarını global bir boyuta taşıyabilmektedir. Sizler de bu taktiklerle marka sloganınızın marka kimliğiniz ile birleşmesine ve insanların aklında kalmasına olanak sağlayabilirsiniz.

 

Marka Sloganı Kullanımı Nasıldır

 

Marka Sloganınızı Logonuza Ekleyin

 

Marka logoları ve marka sloganları beraber kullanıldığında her ikisinin de akılda kalıcılığı artmaktadır. Bu nedenle sizler de akılda kalıcı bir marka olmak istiyorsanız marka sloganınızı marka logonuzun altına ekleyebilir ve hem logo hem de sloganınızın akılda kalma gücünü arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Logo Tasarımı Nasıl Yapılır? 2021'in En İyi Ücretsiz Logo Programları

 

Sosyal Medya Paylaşımlarınızda Marka Sloganınızı Kullanmaya Özen Gösterin

 

Marka sloganlarının sürekliliğini yakalamak için markalar genellikle marka sloganlarını sosyal medya paylaşımlarında kullanmaktadır.

 

Marka sloganınızı oluşturduğunuz görsellerde, postlarda, videolarda ve web sitenizin belirli bölümlerinde kullanarak sizler de marka sloganınızın akıllarda yer etmesini sağlayabilirsiniz.

 

Marka Sloganı Sosyal Medya Kullanımı

 

Marka Sloganı Örnekleri

 

Marka Sloganı yaratırken önemli olan başka bir şey de marka sloganı örnekleridir. Gelin hep beraber başarılı markalar ve sloganlarına bakalım.

 
 • TURKCELL : Turkcell’e Bağlan Hayata
 • VESTEL : Türkiye Vestelleniyor
 • OMO : Kirlenmek Güzeldir
 • BEKO : Bir Dünya Markası
 • ARÇELİK : Arçelik Demek Yenilik Demek
 • BURGER KING : Ateş Seni Çağırıyo
 • TEMA Vakfı: Türkiye Çöl Olmasın
 • DENİZBANK : Hayat Denizde Güzel
 • HALLEY : Herkese Bir Halley Oluyor
 • BİSKREM : Bi Biskrem Versem
 • FORM : Form Ye Formda Kal
 • Dardanel Ton : Ton Ton Ton Dardanel Ton
 

En başarılı marka sloganları arasında yer almaktadır.

 

Marka Sloganı Örnekleri

 

Marka Sloganı Yaratabileceğiniz Ücretsiz Araçlar

 

Marka Sloganı Yaratırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey adlı yazımızın bu bölümünde marka sloganı yaratabileceğiniz 2 ücretsiz araç hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

 
 • Zyro 
 • Wizlogo
 

Zyro

 

Marka sloganı yaratırken kullanabileceğiniz ücretsiz bir araç olan Zyro, tek anahtar kelime yazarak marka sloganı yaratmanıza olanak sağlamaktadır.

 

Zyro kullanarak sizler de oluşturmak istediğiniz marka sloganları hakkında bilgiler alabilir ve Zyrno’nun sizler için oluşturduğu sloganlardan birini seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

 
 

Wizlogo 

 

Marka sloganı yaratabileceğiniz başka bir araç ise Wizlogo’dur. Tek bir anahtar kelime girerek sizlere slogan örnekleri veren Wizlogo, marka sloganı yaratırken sizlere fikir verebilecek başka bir araçtır.

 

Markanızın Kimliğini E-ticaret Sitenizde Yansıtın

 

Markların e-ticaret sitelerinde marka kimliklerini yansıtması oldukça önemlidir. Sizler de marka kimliğinizi kolay bir şekilde e-ticaret sitenize Ticimax e-ticaret paketleri ile yansıtabilirsiniz.

 

Marka Sloganı E-ticaret Kimliği

 

Ticimax e-ticaret paketleri içerisinde bulunan temalar, logo ayarları gibi birçok özellik e-ticaret sitenizde marka kimliğinizi yansıtmanıza olanak sağlayacaktır.

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir:

 

Sayfa Tasarımınızı Güçlendirmenin 5 Etkili Yolu

 

Online Mağazalar İçin Tasarım Önerileri

 

Google Ads Hedef Kitle Belirleme İpuçları


 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret