Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Ticimax Blog

E-ticaret ile işinizi büyütmeniz için ihtiyacınız olan tüm bilgiler ve önemli ipuçları Ticimax Blog'ta.

Instagram'da Etkili Satış Yapma Rehberi, Teknikleri

Sosyal medya hayatımızdaki bütün dinamikleri iyisiyle kötüsüyle değiştirdi diyebiliriz. İletişime geçme tarzımızı, gerçek hayatta sosyalleşme biçimimizi, olaylara bakış açımızı ve daha pek çok davranışımızı sosyal medyaya bakarak yeniden tasarladık. Sanal ortamda tanışıp, arkadaş olup bu arkadaşlığı gerçek hayata taşımak diye bir kavram ortaya çıktı. Her ne kadar insanların birbirini görmeden arkadaşlık kurma isteği “mektup arkadaşlığı” kavramına dayansa da sosyal medya arkadaşlıkları bambaşka diyebiliriz. Bu kadar köklü değişikliklere sebebiyet veren bir oluşumun ticaret hayatını, dolayısıyla da e-ticaret hayatını değiştirmemesi elbette mümkün değil.

Kurumsal temsil mecburiyetinden başlayan hikâye yepyeni satış tekniklerinin ortaya çıkmasıyla devam ediyor. Gelin, Instagram'ın ticari hayatımızı nasıl etkilediğine birlikte bakalım. Instagram'da Etkili Satış Yapma Rehberi, Teknikleri adlı bu yazımızda, Instagram'ın satış alanında bizlere ne gibi imkanlar sunduğu ve Türkiye’de Instagram satışının nasıl yapıldığı konusunda bilgiler vereceğiz.

 

 • Instagram’ın Cazip Yanları Nelerdir?
 
 • Instagram Satışı Nedir?
 
 • Instagram'da Satış Yapmanın Bağlı Olduğu Yasal Mevzuatlar Nelerdir?
 
 • Online Satış, Instagram Üzerinden Nasıl Yapılır ve Nelere Dikkat Edilmelidir?
 
 • Instagram'dan Satış Yapmak İçin 5 Kritik Bilgi!

 

Instagram Satış Nedir ve Nasıl Yapılır?

 

Instagram’ın Cazip Yanları

 

Instagram, kullanım şekli itibariyle görselliğin oldukça ön plana çıkarıldığı bir platformdur. Görselliğin bu kadar ön plana çıkarıldığı ilk sosyal medya araçlarından olduğunu söyleyebiliriz. Ortaya çıktığı ilk zamanlar da Instagram’ın iki hedefi vardı. İlk olarak görsellik ön planda olacak, ikinci olarak ise kullanım kolaylığı olacaktı. İçeriğin oluşturulması ile paylaşılması arasındaki mesafe ne kadar kısa tutulursa kullanıcının rağbetinin o kadar artacağını doğru şekilde hesap eden ve paylaşım metodunu buna göre tasarlayan

Instagram kısa sürede büyük bir popülariteye ulaştı. Elbette bu popülariteye ulaşma yolunda arkasında Facebook gibi dev bir şirketin olduğunu da unutmamak lazım. Uzun sözün kısası görsel ağırlıklı olması ve hızlı paylaşıma olanak sağlaması Instagram'ı ticaret ve e-ticaret ile uğraşan firmalar açısından cazip kılıyor.

 

İlgili İçerik: Bilmeniz Gereken Instagram TerimleriInstagram, en büyük ve en popüler fotoğraf sosyal ağıdır.
 

 

 

Sosyal Medyanın Vitrini

 

Mağaza vitrini mantığına en yakın olarak işletilebilecek sosyal medya aracı Instagram’dır. Hesapların akış sayfaları ürünlerin tanıtılmasına oldukça uygundur. Zaten bir e-ticaret sitesinin ürünler sayfası ile satış yapmak isteyen bir Instagram sayfasını yan yana koyduğunuz zaman aradaki büyük benzerliği fark edersiniz. Instagram üzerinden yapılan satışlar, bir internet sitesinden alışveriş yapılıyormuş hissi verecektir ve kişiler bunun sayesinde Instagram üzerinden kolay bir şekilde alışveriş yapabileceklerdir.

 

İlginizi Çekebilir: Instagram'da Mavi Tik Nedir? Nasıl Alınır? (2021 Yeni)


instagram fotoğrafçılık bloglama atölye konsept

 

 

Instagram Satışı Nedir?

 

Instagram satışı, bir e-ticaret yöntemidir ve dünyada pek çok insanın kullandığı bir araçtır. İlgi alanlarına yönelik insanların kolay bulunabilir olması nedeniyle de oldukça popülerdir. Instagram satışı, genel hatlarıyla e-ticaret hukukuna bağlı olarak ele alınır. Sizin faaliyetinizi yasal ya da yasadışı hale getiren kullandığınız yöntemden ziyade iş yapış tarzınızdır. Bu konuyu yazımızın devamında detaylandıracağız. Instagram’da Satış Yapmak Yasal Mı?
 

Instagramdan satış yapmak isteyen kişilerin aklına ilk gelen şeylerden birisi Instagram'da satış yapmanın yasal olup olmadığıdır. Bu sorunuzun cevabını vereceğimiz bu bölümde sizler de bu konu ile ilgili detaylı bilgi sahibi olacaksınız. Yurtdışında uzun yıllar önce başlayan ve Türkiye’de yeni yeni aktif hale gelen Instagram satışı ülkemizde yasaldır. Instagram üzerinden satış yapan firmaların, herhangi bir pazaryerinde satış yapmasından bir farkı bulunmamaktadır. Instagramdan satış yapan kişi ve firmalar e-ticaret platformlarında olduğu gibi Instagramda'da satış yaptıklarında vergi mükellefi olmalıdır. Çünkü; satışı yapılan ürünlerin vergileri ödenmediğinde ve faturaları kesilmediğinde satış yasal olarak yapılmamış sayılacaktır. Faturasız kesilen vergiler kişilerin şu problemleri yaşamasına neden olabilmektedir;
 

 • Kargo anlaşmalarının yapılmaması
 
 • Ödeme alım esnasında problem yaşanması
 
 • Instagram'da bulunan sahte hesaplardan dolayı müşterilerde güven probleminin yaşanması
 
 • Kredi kartı ve banka kartı ile ödeme yöntemlerinin kullanılmaması
 
 • İade süreçlerinde faturalı ürün olmadığı için problemlerin yaşanması
 
 • Vergi dairesinden vergi kaçırma ile ilgili büyük yaptırımların uygulanması
 

Gibi problemler Instagram üzerinden faturasız yapılan işlemlerde yaşanabilecek problemlerdir. Fakat bir firmanız bulunuyorsa sizler de satışlarınızı yaparken her satışınız için fatura kesebilir ve yukarıda bahsettiğimiz problemleri yaşamaktan kurtulabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: Instagram'da Etkili Satış Yapma Rehberi, Teknikleri


 

 

Instagram, Sadık Müşteri Kitlesi İçin Önemli Bir Araç

 

Ticaretin ve e-ticaretin en önemli konularından biri kendinizi müşterilere hatırlatabilmek ve sadık müşteri kitlesi oluşturabilmektir. Atılan postlar ve hikayeler vasıtasıyla işletmenin kendini müşterilerine ve potansiyel müşterilerine hatırlatabilme şansı oldukça yüksektir. Bu yönü itibariyle satış yapılsın ya da yapılmasın Instagram özellikle e-ticaret yapan işletmeler için oldukça önemlidir. Fakat sadık müşteri kitlesi yaratmak için firmaların göz önünde bulundurması gereken ilk şey düzenli ve doğru bir şekilde paylaşımlarını planlamaktır.


iPhone 10, Apple inc. tarafından oluşturulmuş ve geliştirilmiştir.

 

Instagram'da Satış Yapmanın Bağlı Olduğu Yasal Mevzuatlar

 

Instagram üzerinden satış yapan şahıslar ve firmalar yaptıkları ürün satışları için fatura kesmek zorundadır. Eğer satışını gerçekleştirdiğiniz ürününüz için fatura kesmiyorsanız, ürününüzü satın alan müşteriler sizi vergi dairesine şikâyet etme hakkına sahiptir. Bu da ilerleyen dönemlerde gelen herhangi bir şikâyet sonrasında vergi memurlarına iletilecektir.


Ürünlerinizi faturasız bir şekilde gönderdiğinizi tespit eden vergi memurları şirketle ilgili bir vergi levhanız bulunmadığı takdirde kargo firmaları ile iletişime geçecektir. Kargo firmaları ile geçilen iletişim sonrasında firmalar üzerinden gönderdiğiniz tüm satışlarınız dikkate alınarak vergi memurları tarafından tarafınıza ceza kesilecektir. Durum bununla da kalmaz, vergi kaçırma suçundan hakkınızda yasal işlem başlatılmasına kadar gidebilir. Bu nedenle Instagram üzerinden satış yapacaksanız, en azından bir şahıs şirketi açmanızı ve ürünleriniz için fatura kesmenizi öneririz.


Instagram üzerinden satış yapma vergisine gelince, firmalar veya şahıslar sattıkları ürün üzerinden vergi ödemekle yükümlüdür. KDV ödemeleriniz satışını gerçekleştirdiğiniz ürün grubu üzerinden yapılmaktadır. Bununla beraber, gelir vergisi de normal bir şekilde hesaplanarak işleme alınmaktadır.


İphone instagram uygulamasının logolu tutan kadın el

 

Online Satış Instagram Üzerinden Nasıl Yapılır ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Online satış Instagram üzerinden yapılacaksa dikkat edilmesi gereken birçok noktanın olduğunu bilmeniz önemlidir. Özellikle belirli pazarlama ve operasyon taktiklerine dikkat ederek sizler de Instagram üzerinden satışlarınızı arttırabilirsiniz. Gelin şimdi hep beraber neleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor inceleyelim.

 
İlginizi Çekebilir: E-ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler (2021 Yeni)


Instagram, Sadık Müşteri Kitlesi İçin Önemli Bir Araç

 

Ticaretin ve e-ticaretin en önemli konularından biri kendinizi müşterilere hatırlatabilmek ve sadık müşteri kitlesi oluşturabilmektir. Atılan postlar ve hikayeler vasıtasıyla işletmenin kendini müşterilerine ve potansiyel müşterilerine hatırlatabilme şansı oldukça yüksektir. Bu yönü itibariyle de satış yapılsın ya da yapılmasın instagram özellikle e-ticaret yapan işletmeler için oldukça önemlidir. Fakat sadık müşteri kitlesi yaratmak için firmaların göz önünde bulundurması gereken ilk şey düzenli ve doğru bir şekilde paylaşımlarını planlamaktır.


Instagram uygulaması ile lg g4 tutan bir adam eli

 

Instagram’da Post Planlamasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Instagram’dan satış yapacak olan firmalar post planlamasını yaparken ilk olarak belirli bir sosyal medya planı üzerinden hareket etmelidir. Bu bölümde, sosyal medya planı oluştururken dikkat etmeniz gereken unsurlar hakkında bilgi vereceğiz;
 

 • Post planlamanızı yaparken ilk olarak hedef kitlenizin isteklerini ve ihtiyaçlarını tanımlamak için analiz yapabilirsiniz.
 
 • Yaptığınız analiz sonrasında post planınızı hazırlamanız gerekecektir.
 
 • Instagram paylaşımlarınız esnasında dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri de fotoğraflardır. Fotoğraflarınız Instagram'ın kabul ettiği ölçülere uygun bir şekilde yaratılmalıdır.
 
 • Instagram’daki paylaşımlarınızın altında kullanacağınız metinler özenle hazırlanmadır. Bu metinleri kampanyalarınızı tanıtmak, ürünleriniz hakkında bilgi vermek gibi amaçlarla hazırlayabilirsiniz.
 
 • Instagram’da yapacağınız paylaşımlarda sektörünüz ve verdiğiniz hizmetler ile ilgili #hashtag kullanımı oldukça önemlidir.
 

Instagram’da satış yapmak ve satış esnasında dikkat edilmesi gerekenler hakkında sizlere bilgi verdik. Şimdi gelelim Instagram satışlarınızı ve operasyon sürecinizi nasıl organize edebilirsiniz?

 
instagram profili

 

Instagram Shop’ta Entegreli Bir Şekilde Çalışın

 

Instagram’dan satış yapan birçok firma entegrasyon ve xml çıktıları üzerinden çalışarak bütün panellerini e-ticaret siteleri üzerinden yönetmektedir. Ticimax e-ticaret paketlerinde de bulunan bu özellik sayesinde sizler de Instagram hesabınızı ve e-ticaret sitenizi tek bir panel üzerinden yönetebilirsiniz. Ticimax e-ticaret paketleri içerisinde bulunan bu özellik sayesinde sizler de fazla iş yükünden kurtulabilir ve hızlı bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 

İlgili İçerik: Instagram Shop


Globalde her gün 500 Milyonun üzerinde kişinin aktif bir şekilde kullandığı bir sosyal medya platformu olan Instagram, bir sosyal medya platformundan çok daha fazlasıdır. Günümüz ticaret hayatının en önemli unsurlarından bir tanesi olmayı başarmış olan Instagram'dan Satış Yapmak ile ilgili bilinmesi gereken 5 kriteri de yazımızın devamında aktarmaya çalışacağız...

 

Instagram'dan Satış Yapmak İçin Bilinmesi Gereken 5 Kriter!

 

Instagram'dan Satış Yapmak İçin 5 Kritik Bilgi!

 • Instagram'ın Başarılı Mağazalarını Gözlemleyin
 
 • Kurumsal Kimliğinizi Yansıtmaya Çalışın
 
 • Etkileyici Görseller Paylaşın
 
 • Doğru #Hashtag Kullanımına Özen Gösterin
 
 • Güvenilir Ödeme Yöntemleri EkleyinTüm maddelere detaylıca bakalım. 

 

1-Instagram'ın Başarılı Mağazalarını Gözlemleyin

 

E-ticaret sektörünün nabzının attığı en önemli sosyal medya platformlardan bir tanesi olan internetten satış yapmak için yapmanız gereken ilk önemli şey burada yüksek satış performansına sahip mağazaları incelemektir. Ne satıyorlar, nasıl satıyorlar ve neyi çok iyi yapıyorlar iyi bir şekilde gözlemleyin. Bu tarz Instagram satış butiklerinin satış stratejilerinin üzerine siz de özgün fikirler koyabilirseniz başarılı olma ihtimaliniz aynı derecede artış gösterecektir.

 

2-Kurumsal Kimliğinizi Yansıtmaya Çalışın

 

Instagram'da başarılı bir e-ticaret performansı göstermek istiyorsanız ilk olarak takipçilerinize güven aşılamalısınız. Potansiyel müşterileriniz ile aranızda bir güven ilişkisi oluşabilmesi için ise mutlaka kurumsal kimliğinizi yansıtmaya çalışmalısınız. Kurumsal bir logo, Instagram ticari işletme hesabı ve bir e-ticaret sitesine sahip olmanız Instagram satışı konusunda sizi güçlendirecektir.  Ticimax e-ticaret paketlerine göz atarak hedeflediğiniz satış performanslarına kısa sürede ulaşabilirsiniz.

 

3-Etkileyici Görseller Paylaşın

 

Instagram tamamen görselliğe dayalı bir sosyal medya platformudur. Görselliğin bu denli önemli olduğu Instagram'dan satış yapmak ve satış yapma potansiyelinizi çok daha fazla artırmak için etkileyici görseller paylaşmanız gerekmektedir. Profesyonel grafik tasarımcılarından destek alarak geri dönüşü mükemmel olan görseller edinebilirsiniz.

 

4-Doğru #Hashtag Kullanımına Özen Gösterin

 

Instagram satış nasıl yapılır diye düşünüyorsanız instagram satış fikirleri açısından ilk başta gelen performansınızı mümkün olduğunca yukarılara çıkarabilmek için doğru #hashtag ( etiket) kullanımına dikkat etmelisiniz. Satmak istediğiniz ürünle doğrudan alakalı #hashtag kullanmak hedeflemiş olduğunuz potansiyel müşterilerinize ulaşabilmenizi kolaylaştıracaktır. Instagram'da en fazla 30 hashtag kullanabileceğinizi de unutmayın!

 

5- Güvenilir Ödeme Yöntemleri Ekleyin

 

Instagram'dan satış yapmak için olmazsa olmazlardan bir tanesi de güvenilir bir ödeme yöntemi ile satın alma imkânı sunmaktır. Takipçilerinizi güvenilir ödeme yöntemlerine yönlendirirseniz paylaşımlarınızdan elde etmiş olduğunuz dönüşümler gözle görülür bir şekilde artış gösterecektir. Başlangıçta ödeme yöntemi ile ilgili bir ekstra yatırıma girişmek istemiyorsanız kapıda ödeme ve havale seçeneklerini müşterilerinize sunabilirsiniz.

 

Ticimax e-ticaret paketlerini kullanmak ve kendi e-ticaret sitenizi açmak istediğiniz takdirde E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir:

 

Online Mağazanıza Trafik Çekmenin 6 Altın Kuralı

 

2021 E-Ticaret Trendleri

 

E-ticarette Satışlarınızı Arttıracak 6 Pazarlama Yöntemi (2021 Yeni)

 

E-Ticarette Başarıyı Yakalamak İsteyenler İçin 10 Adım

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  /  E-Mail : [email protected]
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz. 0850 811 08 20