Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Cloudflare Nedir? Cloudflare Ne İşe Yarar?

Güncelleme Tarihi: 21.06.2024

İçindekiler;

İnternet sitelerinin güvenliği, performansı, hızı ve içerik dağıtımı oldukça önemlidir. Cloudflare, internet güvenliği ve performansı üzerine kurulmuş bir şirkettir. 2009 yılında San Francisco merkezli olarak kullanılan Cloudflare Inc. Matthew Prince, Lee Holloway, Michelle Zatlyn tarafından kurulmuştur.

 

Cloudflare tarafından verilen hizmetler ters vekil sunucusu mantığıyla hareket etmekte ve çalışmaktadır. Şirketin San Francisco merkezinin yanı sıra Londra, Singapur, Boston, Champaign ve Washington’da da ofisleri bulunmaktadır.

 

Cloudflare Nedir? Cloudflare Ne İşe Yarar adlı bu yazımızda sizlere Cloudflare hakkında bilgi verirken hizmetler, sağlanan avantajlar gibi konulardan da bahsedeceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir Cloudflare Nedir sorunuza yanıt bulurken birçok bilgiyi de öğrenebilirsiniz.

 

Cloudflare Nedir?

 
Cloudflare Nedir?
 

ABD merkezli bir şirket olan Cloudflare Inc. DDoS koruması, internet güvenliği, içerik dağıtım ağı, alan adı sunucusu hizmetleri ile ön plana çıkmaktadır. Ters vekil sunucusu mantığı ile çalışan hizmetleri barındırma hizmeti ile ziyaretçi arasında yer alır. 2009 yılında kurulan Cloudflare ilk olarak bir DNS yönetim aracı olarak piyasaya sunulmuştur.

 

Cloudflare, internette kullanıcılarının güvenliğini sağlamak ve internet performansını artırmak için birçok hizmet sağlar. Özellikle Cloudflare’in internet sitesi sahipleri, markalar, e-ticaret firmaları ve dijital dünyada yer alan diğer hizmetler için oldukça önemli olduğunu söylemek mümkündür.

 

DNS, CDN vb. hizmetleri kullanıma sunan Cloudflare, dünya genelinde 26 milyondan fazla internet sitesi tarafından kullanılmaktadır.

 

Cloudflare’in Avantajları Nelerdir?

 

İnternet sitelerinin güvenliğini ve performansını artırmak için kurulan bir şirket olan Cloudflare’in sağladığı birçok avantaj bulunmaktadır. Cloudflare’in sağladığı avantajlar şunlardır:

 
 • Cloudflare, DDoS saldırılarına karşı koruma sağlamaktadır. Böylece internet sitelerinin bot trafiğini filtrelemekte ve sitelerin güvenliğini artırmaktadır.
 • Cloudflare sağladığı CDN yani bilinen diğer adıyla içerik dağıtım ağı hizmetiyle, internet sitelerinde yer alan içerikleri ön belleklemekte ve böylece sitelerin hızını artırırken yüklenme sürelerini de azaltmaktadır.
 • Cloudflare, internet sitelerinde HTTPS protokolünün kullanılmasını sağlar ve bunun yanı sıra sağladığı ücretsiz SSL ve TLS sertifikaları sayesinde sitelerin güvenliğini artırır.
 • Küresel sunucu ağı bulunan Cloudflare sayesinde internet siteleri dünya çapında hızlı bir şekilde çalışabilmektedir.
 • Cloudflare’in performans artırıcı özellikleri sayesinde web sitelerinin yüklenme hızı azalmakta ve bu da SEO yani arama motoru çalışmalarındaki performansa olumlu etki etmektedir.
 • Cloudflare, trafik akışını optimize etmektedir ve sunucular arasındaki yükü dengeleyerek sitelerin sürekli olarak çalışmasını sağlamaktadır.
 • Cloudflare’in ileri seviye güvenlik politikaları bulunur. Bu da internet sitelerini çeşitli saldırılara karşı korumaktadır.
 • Cloudflare’i ücretsiz bir şekilde kullanmanız mümkündür. Ücretsiz özellikler sayesinde sitenizin hızını artırabilir, performansını iyileştirirken sitenizdeki güvenliği de sağlayabilirsiniz.
 • Ziyaretçilerinizi dünya çapındaki sunuculara yönlendirebilir ve böylece kişilerin içeriklerinize daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlarken kullanıcı deneyimini de iyileştirebilirsiniz.
 • DNS kayıtlarınızı güncelleyerek web sitenizi hızlı bir şekilde entegre edebilirsiniz.
 • Sitenizde yer alan HTML, CSS ve JS dosyalarını sıkıştırabilir ve böylece sitenizin sayfa yüklenme hızını artırabilirsiniz.
 • Ücretsiz kullanabileceğiniz Cloudflare sayesinde bant genişliğini azaltabilirsiniz.
 

Cloudflare’in sağladığı avantajlar bunlardır. Sizler de bu avantajlardan yararlanmak, web sitenizin güvenliğini sağlayarak kullanıcı deneyimini ve seo performansını iyileştirmek istiyorsanız Cloudflare kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Cloudflare Nasıl Kullanılır?


Cloudflare Nasıl Kullanılır
 

Cloudflare’in sağladığı bu avantajları gören kişiler hızlı bir şekilde Cloudflare kullanmaya başlamak ister. Cloudflare kullanmak için kişilerin belirli işlemler yapması gerekir.

 
 • Hesap Oluşturma
 • Web Sitesi Ekleme
 • DNS Yönlendirme
 • SSL/TSL Etkinleştirme
 • Performans Yapılandırması
 • Önbellekleme ve Tarayıcı Önbellek Süresini Ayarlama
 • Güvenlik Yapılandırması
 • Trafik Analizi
 • Uptime Monitoring
 

Çalışmaları ile beraber sizler de Cloudflare kullanmaya başlayabilirsiniz. Gelin şimdi bunlara detaylı bir şekilde göz atalım.

 

Cloudflare Nasıl Kurulur?

 

Cloudflare kullanmak isteyenlerin bir Cloudflare kurulumu yapması gerekir. Cloudflare kurulumu yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 
 • İlk olarak Cloudflare’e giriş yapın ve “Login” bölümüne tıklayın.
 • Burada yer alan Sign Up’a tıklayarak kendinize ait bir Cloudflare hesabı açın.
 • Cloudflare kullanmak için alın adınızı girin ve Cloudflare’e ekleyin.
 • Ardından Cloudflare’de kullanacağınız planları seçin. Plan karşılaştırması yaparken planlarda yer alan ücretli ve ücretsiz özellikleri inceleyin. Buna göre seçim yapın.
 • Cloudflare ücretli kullanımı yapacaksanız fatura ve ödeme bilgilerinizi sisteme girin.
 • Daha önceki DNS kayıtlarını Cloudflare DNS kayıtları ile güncellerin.
 • Kullandığınız web hosting firmasının yönetim paneli üzerinden NS ve DNS sunucularını kullanın. Bu işlem sonrasında DNS değişiklikleri birkaç saat veya birkaç gün içeresinde yansıyacaktır.
 • DNS kayıtları yansıdıktan sonra Cloudflare ayarlarınızı ve gelişmiş ayaları tamamlayın.
 • SSL ve TLS ayarlarınızı panel üzerinden yapılandırın. Bu işlem ile beraber sitenizin HTTPS protokolüne sahip olmasını sağlayabilir ve böylece güvenli bir site haline getirebilirsiniz.
 

İlgili adımları tamamlayarak Cloudflare’i etkinleştirdikten sonra sitenizi test edin, sayfanızın güvenli gözüküp gözükmediğini ve yüklenme hızını kontrol edin. Bu adımları tamamlayarak sizler de Cloudflare kurulumu yapabilir ve böylece kurulumun ardından Cloudflare’i kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Cloudflare’in Ücretsiz Özellikleri


Cloudflare Özellikleri Nelerdir
 

Cloudflare her ne kadar ücretli paketler sunuyor olsa da aslına bakıldığında ücretsiz özelliklerle de kullanabileceğiniz bir platformdur.

 
 • CDN
 • Güvenlik Duvarı
 • DNS Barındırma
 • SSL ve TLS
 • Analiz ve Raporlama
 

Cloudflare’in sunduğu ücretsiz özelliklerdir. Bu ücretsiz özellikleri kullanmak isteyen kişi ve işletmelerin hangi özelliğin ne anlama geldiğini bilmesi oldukça önemlidir. Çünkü böylece profesyonel bir şekilde Cloudflare kullanabilmeniz mümkün olacaktır.

 

CDN

 

Cloudflare’in ücretsiz özellikleri arasında yer alan CDN, Content Delivery Network anlamına gelir. Bu hizmet internet sitenizin içeriğini farklı sunuculardan dünyaya dağıtmanıza olanak sağlar. CDN hizmeti sayesinde internet siteleri daha hızlı yüklenir, bant genişliğinden tasarruf eder ve DDoS saldırılarına karşı korunabilir.

 

Güvenlik Duvarı


Cloudflare Güvenlik Duvarı Firewall
 

İnternet sitelerinin güvenliğini artırmak için oldukça önemli bir hizmet olan güvenlik duvarı hizmeti de Cloudflare’in ücretsiz özellikleri arasında yer alır. Cloudflare’in güvenlik duvarı hizmeti sayesinde internet sitenize gelen kötü amaçlı trafikleri ve botları engelleyebilir, OWASP saldırılarına karşı sitenizi koruyabilir, zero-day tehditlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

 

DNS Barındırma

 

Cloudflare’in ücretsiz özellikleri arasında yer alan DNS barındırma hizmeti ile hızlı DNS sunucularını kullanarak hızlı yanıtlar elde edebilirsiniz. DNS ayarlarınızı geçici olarak yapılandırabilir ve DNSSEC desteği ile güvenliğinizi artırabilirsiniz.

 

SSL ve TLS Sertifikaları

 

İnternet siteleri için oldukça önemli olan sertifika türlerinden ikisi SSL ve TLS sertifikalarıdır. SSL ve TLS sertifikaları sayesinde internet sitenizi güvenli bir hale getirebilir, sitenizin tarayıcılarda daha iyi çalışmasına yardımcı olabilirsiniz. Bununla beraber esnek ayarlar sayesinde SSL ve TLS sertifikalarını özelleştirebilirsiniz.

 

Analiz ve Raporlama


Cloudflare Analiz Nasıl Yapılır
 

Cloudflare’in ücretsiz özelliklerinden birisi olan analiz ve raporlama özelliği ile sitenizin ziyaretçi sayısını, ziyaretçi kaynaklarını, ziyaretçilerin davranışlarını inceleyebilirsiniz. Bunlara ek olarak Cloudflare’in ücretsiz sunduğu analiz ve raporlama özellikleri arasında yer alan performans izleme ile sitenizin performansını izleyebilir ve bu performansı iyileştirebilirsiniz. Bunlara ek olarak sitenizin güvenliği ile ilgili raporlar elde edebilir ve böylece güvenliğinizi artıracak adımlar atabilirsiniz.

 

Cloudflare Alternatifleri Nelerdir?

 

Cloudflare gibi çalışan ve birçok hizmet sunan Cloudflare alternatifi birçok hizmet bulunur.

 
 • Microsoft Azure
 • Amazon CloudFront
 • Fastly
 • Akamai
 • StackPath
 

Cloudflare gibi tercih edebileceğiniz uygulamalardır.

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve X üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

Yazar: Tolga Sefa Ağyıldız

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2024 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax