Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

E-Fatura Nedir, E Arşiv Fatura Nasıl Kesilir?

İçerikler;
Türkiye’de bir meslek kolunda hizmet veren, ürün satışı gerçekleştiren kısacası vergi mükellefi olan herkesin verdiği hizmete, sattığı ürüne yönelik fatura kesmesi gerekmektedir. Kişi ve firmalar elde ettikleri gelirleri faturalandırmak için birçok kişi elle fatura keserken birçok kişi de e-fatura ve e-arşiv gibi sistemler üzerinden faturalandırma yapmaktadır. E-fatura hakkında bilmeniz gerekenler adlı bu yazımızda tüm işlemlerini dijital ortamlardan yürütmek ve e-fatura veya e-arşiv üzerinden fatura kesmek isteyenler için bilgiler vereceğiz.

 

E-Fatura Nedir?

 

E-faturalar, elektronik ortamlarda hazırlanan faturalardır. E-faturaların basım işlemi yoktur ve firmalar elektronik ortamlardan faturalarını almakta ve göndermektedir. E-fatura süreçleri göz önünde bulundurulduğunda hızlı bir şekilde faturalar kesildiği için ve kesilen faturaların basım işlemleri olmadığı için işletmelere özellikle kırtasiye masraflarında ve zaman kaybında avantajlar sağlamaktadır. 


E-Fatura Nedir

E-Fatura Nasıl Kesilir?

 

E-fatura Hakkında Bilmeniz Gerekenler arasında bulunan şeylerden birisi e-faturanın nasıl kesileceğidir. E-fatura kesmek oldukça kolay bir işlemdir. E-fatura kesmek isteyen firmalar GİB Portal ve Özel Entegratör firmalar üzerinden bir geçiş sağlamaktadır. E-fatura kesmek için firmalar Kamu Sertifikasyon Merkezi’ne başvurmalı ve mali mühür temin etmelidir. Bunun dışında firmanız bir şahıs şirketiyse e-imza alabilir ve bununla da e-faturaya geçebilirsiniz. E-fatura sistemine geçen firmalar kolay bir şekilde faturalandırmalarını yapabilmektedir.

  

E-fatura Kimler İçin Zorunludur?

 

E-fatura ile ilgili birçok bilgiyi sizlerle paylaştık. E-fatura Hakkında Bilmeniz Gerekenler Yazımızın bu bölümünde sizlere e-fatura zorunluluğu hakkında bilgi vereceğiz. E-fatura, yukarıda sizlerle özet halinde bahsettiğimiz avantajlardan yararlanmak isteyen firmaların isteğiyle geçebileceği bir sistemdir. Fakat isteyen herkesin geçebileceği bir sistem olsa da e-faturaya geçme zorunluluğu olan firmalar da bulunmaktadır. E-fatura zorunluluğu olan firmalar şunlardır;

 
 • 2018 hesap döneminde brüt satış hasılatı 10 Milyon TL ve üzeri olan vergi mükellefleri
 • 2018 veya 2019 hesap dönemlerinde brüt satış hasılatı 5 Milyon TL ve üzeri olan mükellefler
 • 2020 veya takip eden hesap dönemlerinde brüt satış hasılatı 5 Milyon ve üzeri olan mükellefler
 • Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu üzerinden lisans alan mükellefler
 • Hizmet Sağlayıcılar
 • Komisyonculuk veya Tüccarlık yaparak sebze, meyve ticareti yapan vergi mükellefleri
 • İnternet ortamında gerçek ve tüzel kişilere yönelik araç, gayrimenkul satılmasına veya kiralanmasına yönelik ilanları yayınlayan internet sitelerinin sahipleri ve işletmecileri.
 • İnternet ortamında reklam yayınlanmasına aracılık eden firmalar


İlgili İçerik: E-ticarette e-Fatura ve e-Arşiv Hizmeti

E-faturanın Avantajları Nelerdir?

 

E-fatura Hakkında Bilmeniz Gerekenler yazımızın bu bölümünde sizlere e-faturanın avantajları hakkında bilgiler vereceğiz. E-faturanın avantajları nelermiş gelin hep beraber bakalım.

 
 • E-fatura sistemine geçen firmaların maliyetleri düşer.
 

E-fatura sistemi ile elektronik olarak kesilen ve gönderilen faturalar sayesinde şirketlerin kâğıt, mürekkep, toner, kartuş, zarf gibi kırtasiye masraflarında azalmalar olacaktır. Elektronik faturalar bir sistem üzerinden kesileceğinden firmalar bu iş yükünü hafifletmek için herhangi bir personel ihtiyacı duymayacak bu da personel masraflarında azalmaya olanak sağlayacaktır.

 
 • Faturalama ve Ödeme Süreçlerinin hızlanmasına olanak sağlamaktadır.
 

E-faturalar elektronik ortamda kesildiği ve basım işlemi olmadığı için bu faturaların kesme sürecinde zaman kaybı yaşanmamaktadır. Sovos ve Edoksis gibi E-fatura firmalarının sistemleri gibi sistemler kullanılarak bir tuşa basıldığı takdirde ilgili ürünün faturalandırılma işlemi gerçekleşecektir. Faturalar elle basıldığında kargoya verilecek ve fatura kesilen kişi veya firmaya ulaşması beklenecektir. Aksi halde e-fatura ile ilgili fatura karşı tarafa saniyeler içerisinde gönderilebilmekte ve bu da ödeme alma sürecinizi hızlandırmaktadır.

 
 • Muhasebe İşlemlerini Kolaylaştırmaktadır.
 

E-fatura firmaları ile çalışarak e-fatura kullanan firmalar diledikleri takdirde bu sistemleri muhasebe sistemleri ile de entegre edebilmektedir. Bu da muhasebe işlemlerinde faturalandırma, faturayı ulaştırma ve fatura arşivleme gibi işlemleri hızlandırmakta ve kolaylaştırmaktadır. Firmalar e-fatura sistemleri sayesinde finansal durumlarını anlık olarak takip edebilmekte ve oluşabilecek bir krizin yönetimini kolay bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.

 
 • E-faturaların Kaybedilmesi İmkansızdır
 

E-faturaların arşivleme işlemleri dijital ortamlarda yapıldığı için faturaların kaybolması imkansızdır. Elektronik ortamda arşivleme sayesinde firmanızın belirli dönemlerde kestiği faturalara çok hızlı ulaşabilişiniz.

 
 • Firmaların Hata Yapma Oranı Düşmektedir
 

E-arşiv fatura veya e-fatura kesen firmalar işlemlerini belirli portallar üzerinden yapmaktadır. Bu da aslına bakıldığında firmaların kolay bir şekilde hesaplama yapmasını sağlamaktadır. Bununla beraber düşünüldüğünde firmaların bazı hesaplamaları yaparken problem yaşamasından kaynaklı olan yanlış fatura kesimlerinin önüne geçilmektedir.

 
 • E-fatura Çevreye Zarar Vermemektedir
 

Elle kesilen faturalar için kâğıt kullanılmaktadır ve bu göz önünde bulundurulduğunda elle kesilen faturalar için ağaçlar kesilmekte ve bu da doğaya zarar vermektedir. Fakat e-fatura sanal ortamda kesildiği ve gönderildiği için doğaya zarar vermemektedir.

 
E-Fatura Avantajları Nelerdir
 

E-fatura Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

E-fatura sistemine geçmek isteyen firmaların ilgili işlemleri yapabilmek için öncelikle Gelir İdaresi Daire Başkanlığına başvurmaları gerekmektedir. İlgili başvuru efatura.gov.tr internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. E-faturaya geçmek isteyen firmalar;
 

 • Vergi No
 • T.C. Kimlik No
 • Yararlanma Yöntemi
 • İş Telefonu
 • Adres
 • E-posta Adresi
 • Kanuni Merkez
 

Gibi gerekli bilgileri doldurduktan sonra e-fatura mükellefi olmak için başvuru yapabilmektedir.


E-Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır
 

E-Arşiv Fatura Nedir?

 

E- Arşiv Fatura, vergi usul kanunu ile Gelir İdaresi Daire Başkanlığı tarafından oluşturulan e-arşiv portal üzerinden elektronik olarak kesilen faturalardır. E-arşiv fatura uygulaması alınan bir karar ile 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle hayatımıza girmiştir.

  

E-Arşiv Başvuru

E-arşiv başvurusu yapmak için firmaların  efatura.gov.tr internet sitenden başvuru yapması gerekmektedir.

 
 • Vergi No
 • T.C. Kimlik No
 • Yararlanma Yöntemi
 • İş Telefonu
 • Adres
 • E-posta Adresi
 • Kanuni Merkez
 

İlgili bilgiler e-arşiv fatura başvurusunda istenmektedir.İlgili İçerik: e-Arşiv ve e-Fatura İş Ortaklarımız


E Arşiv Başvurusu Nasıl Yapılır
 

E-Fatura ve E-arşiv Arasındaki Farklar?

 

E-fatura ve e-arşiv fatura elektronik ortamda düzenlenen fatura türleridir. Fakat bu fatura türleri arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır.

 

E-fatura, yalnızca e-fatura sisteminde kayıtlı olan kullanıcılara kesilebilen ve gönderilebilen bir fatura türüdür. E-arşiv faturaysa e-fatura kapsamının dışında bulunan firmalar ve tüketiciler için kesilen fatura türüdür. E-arşiv fatura da e-fatura gibi dijital ortamda düzenlenmekte ve bu fatura türünün ikinci bir nüshası da burada muhafaza ve ibra edilmektedir.

 

E-fatura kesen firmalar kestikleri faturaları elektronik bir ortamda ürünlerini veya hizmetlerini satın alan kişiler için kesebilmekte ve bu şekilde iletebilmektedir. E-arşiv portal üzerinden kesilen faturalarda ise hem elektronik ortamda arşivleme yapılabilmekte hem de kesilen faturanın çıktısı alınarak kâğıt şeklinde gönderilebilmektedir.

 

E-fatura kesen firmalar ilgili faturalarını UBL-TR formatında kesmelidir. Fakat e-arşiv portal üzerinden fatura kesen firmalar ise istedikleri formatı kullanabilmektedir.

 

E-arşiv portal üzerinden kesilen faturalar mali mühür ve zaman damgasıyla onaylanmaktadır fakat e-faturada bir zaman damgası bulunmamaktadır.

 

E-faturada müşterilerinize göndereceğiniz her fatura öncelikle GİB’e iletilmektedir, fakat e-arşiv faturada ise GİB’e yalnızca ay sonlarında raporlama yoluyla bilgi verilmektedir.

 

E-fatura kullanmak isteyen firmalar GİB Portal, Entegrasyon veya Özel Entegrasyon Firmalarından birini seçerek e-fatura kesebilmektedir. Özel Entegrasyon firmaları ile çalışacak olan firmalar için ayrıca bir entegratör ücreti bulunmaktadır ve bu da çalışılacak olan firmaya göre değişmektedir. E-arşiv faturada ise işlemler E-arşiv Portal üzerinden yapılmaktadır.


E-Fatura ve E Arşiv Fatura Arasındaki Farklar Nelerdir

E-Faturalarınızı Kolayca Kesin

 

E-fatura Hakkında Bilmeniz Gerekenler yazımızın son bölümünde sizlere Ticimax e-ticaret alt yapıları ile çok kolay ve hızlı bir şekilde e-fatura kesebileceğinizden bahsedeceğiz. Sizler de Ticimax e-ticaret alt yapıları içerisinde bulunan E-fatura/ E-arşiv Fatura Kesme modülünü kullanarak siparişlerinizin faturalarını çok kolay bir şekilde kesebilirsiniz. Böylece işletmeniz için hem zaman kaybının önüne geçebilir hem de işlemlerinizi kolayca yaparak çalışanlarınızın performansını arttırabilirsiniz.

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret