Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Ticimax Blog

E-ticaret ile işinizi büyütmeniz için ihtiyacınız olan tüm bilgiler ve önemli ipuçları Ticimax Blog'ta.

E-Ticaret Kargo İlişkisi

 

Covid-19 ile birlikte e-ticaret, pazar yerleri, eve teslim iş modelleri kısacası online alışverişin her türü tahtını oldukça sağlamlaştırmış oldu. Standart ticaret modellerinin tamamı online açılımların nasıl olması gerektiğine kafa yoruyor yeni normal düzeninde. Özellikle kobilerde dijital pazarlama ve e-ticarete yoğun bir ilgi söz konusu. Büyük girişimciler ise hali hazırda bulunan modellerini geliştirmeye, mobil uygulama pazarına olan adaptasyonlarını güçlendirmeye çalışıyorlar. E-ticarette yakın gelecek projeksiyonları gösteriyor ki kullanıcılar hiçbir browser aktivitesinde bulunmadan alışveriş yapmayı tercih ediyorlar ancak kitlenin önemli bir bölümü henüz bunu alışkanlık haline getirmedi. Bu yüzden stabil bir şekilde çalışan e-ticaret mobil uygulamaları çok önemli. Özellikle ülkemizde ve dünyada Amazon, Hepsiburada N11 gibi pazar yerlerinin mobil uygulama üzerinden alışverişi yaygınlaştırmaya çalıştığını görüyoruz. Bunun sebebi ise kullanıcıların alışveriş davranışlarını şekillendirerek sadece mobil üzerinden alım işlemlerinin gerçekleştirilebileceği alıştırmak. Stabil mobil uygulamalar daha hızlı alışverişi mümkün kılıyor. Yazımızda buraya kadar kullanıcı davranışlarını, yatırımcıların yatırım araçlarını ve teknolojiler hakkında bir özet sunduk. Buraya kadar ki bilgiler ağırlıklı olarak bilişsel alanı ilgilendiren konulardı. E-ticaretin sahada omurgasını oluşturan ise kargo hizmetleri. E-ticaret kargo ilişkisi çok önemli. Kargo süreci yönetilemediği takdirde başarılı bir e-ticaretten bahsetmemiz mümkün değil. En önemli e ticaret kargo yöntemlerinden e ticaret kargo fiyatlarına uzanan geniş bir alana sahip olan bu mevzu için gelin Dünya’dan örneklerle detaylarına bakalım. 

Katkıları nelerdir diye merak ediyorsanız detaylı olarak bu konuyu incelediğimiz E-ticaret'in Fiziki Mağazaya Katkıları adlı yazımıza bir göz atmanızı öneririz.

 

Amazon Kargo Yöntemleri

Amazon, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulamaya koyduğu kargolama yöntemleriyle bu konuda çığır açtı diyebiliriz. E ticaret kargo anlaşması ile beraber onlarca ülkede faaliyet gösteren Amazon faaliyet gösterdiği ülkelerde genel olarak ülkenin şartlarına bağımlı olarak faaliyet gösteriyor. Genel olarak ülkenin kargo altyapısının kapasitesi neyse Amazon o kapasiteye göre işlem hızına ve hacmine sahip oluyor. Birleşik Devletlerde’ki istisna ise Amazon’un kalesi olmasından ve aksiyom kabiliyet alanının genişliğinden kaynaklanıyor.

e ticaret kargo ilişkisi

Hizmet bandında yapay zekanın çok ciddi bir rol alması Amazon’un faaliyetlerini ABD’de öne çıkaran en önemli etmenlerden biri. Depo kısmında işlemler çok hızlı ilerliyor. Bununla birlikte Ana hatlardan kılcal hatlara kadar kargo işlem süreci çok hızlı işliyor. Araçlar, bisikletler, elektrikli bisikletler gibi pek çok yöntem bölgenin şartlarına göre kullanılıyor.

 

Ayrıca Amazonun şehir içi operasyonları hızlandırmak adına bağımsız kargocular ağı da mevcut. Sisteme kayıtlı kargocular sıraya girerek paketleri ve teslimat noktalarını bekliyorlar. Belirli noktalara teslimatı gerçekleştiriyorlar. Böylece sistem aksamadan hızlı bir şekilde işliyor.

 

Amazon ve Alibaba Kargo Projeksiyonları

Dünya’nın iki çok büyük e-ticaret şirketi kargo konusuna ciddi ar-ge yatırımları yapıyorlar. E ticaret yurt dışı kargo denince akla gelen en büyük bu iki firma yapay zekanın kargo işlemlerinde paketlemeden teslimatın yapılmasına kadar daha fazla rol alması için inovasyon çalışmaları yapılıyor. Özellik Drone filoları yapılan çalışmalarda ön plana çıkıyor. Ancak henüz havacılık standartları bu alanda oturmadığı için drone filoları faaliyetleri şu an için hayata geçmiyor.

Kargo sürecinin yönetimi hakkında detaylı bilgilendirmeye e-ticarette kargo süreçlerini yönetime ipuçları adlı yazımızı inceeyebilirsiniz.

Ticimax Kargo Entegrasyonları

E-ticaret hizmet altyapı sağlayıcısı olarak Ticimax kargo entegrasyonları konusunda kullanıcılarına destek vermektedir. Sitemizde kargo entegrasyonlarımız hakkında detaylı bilgiler bulabilir veya müşteri hizmetleriyle 0850 811 08 20 numaralı telefon üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurmayı unutmayın!


 

 

Kategori: E-ticaret Bilgi Bankası
Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  /  E-Mail : [email protected]
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz. 0850 811 08 20