Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Google Analytics Filtreleme Raporları Nasıl Kullanılır?

İçerikler;

E-ticaret her geçen gün büyümeye devam eden bir iş alanı haline geldi. Günümüzde internet üzerinden binlerce ürün güç içinde satılıyor. Bu da beraberinde e-ticarete olan ilgileri arttırdı ve yeni kişilerin e-ticaret sitesi kurarak kendi ürünlerini satmaya yönelmesini sağladı.


E-ticaret yapacak olan kişilerin işlerini düzenli bir şekilde takip etmesi ve takipler sonrasında yeni kararlar alarak e-ticaret sitelerinde değişiklik yapmalarıyla iş kontrolünü sağlamaları ise gerek reklam harcamaları gerek indirim kampanyaları gibi birçok şeyde karar vermelerine olanak sağlıyor.

 

E-ticaret siteleri Google Analytics Filtreleme Raporlarını Nasıl Kullanabilir adlı bu yazımızda sizlere öncelikle e-ticaret siteleri için en önemli araçlardan birisi olan Google Analytics hakkında bilgi vereceğiz. Bunun sonrasında Google Analytics hesabınızı nasıl açabileceğinizden, bu hesapla e-ticaret sitenizi nasıl entegre edebileceğinizden ve filtreleme raporlarını nasıl kullanabileceğinizden bahsedeceğiz.Google Analytics Filtreleme Raporları Nasıl Kullanılır?

 

Google Analytics Nedir?

 

Google Analytics e-ticaret sitenize giren kullanıcılar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayan kullanıcıların e-ticaret sitenizdeki davranışlarını kontrol etmenize olana tanıyan Google’ın piyasaya sürdüğü bir analiz aracıdır. Google Analytics kullanan e-ticaret siteleri, sitelerine gelen kullanıcılar hakkında bilgi alarak bu bilgiler doğrultusunda reklam planlaması, kampanya planlaması gibi şeyleri yapabilmektedir.

 

E-ticaret siteleri Google Analytics Filtreleme Raporlarını Nasıl Kullanabilir yazımızın bu bölümünde sizlere e-ticaret siteniz için nasıl Google Analytics kuracağınızdan ve ne gibi dönüşümleri izleyebileceğinizden bahsedeceğiz. Google Analytics hesabı kurmak için;

 
 • Öncelikle bir Gmail hesabı açmanız gerekmektedir.
 • Gmail hesabınızı açtıktan sonra Google Analytics’e giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Yönetici bölümüne tıkladıktan sonra hesap sütunundan yeni hesap oluşturu tıklamalısınız.
 • Bunun ardından web sitesi veya mobil uygulamayı tıkladıktan sonra sizden belirli bilgiler istenecektir. Hesap adı, e-ticaret sitenizin adı gibi bilgileri girdikten sonra hesap oluşturu tıklamalı ve ardından mülkünüzü doğrulamalısınız.


İlgili İçerik: Google Analytics'in E-ticaret Siteleri İçin ÖnemiGoogle Analytics Nedir


 

Google Analytics hesabınızın kurulumunu yukarıda anlattıklarımızı göz önünde bulundurarak kurabilir sizler de e-ticaret sitenizin analizlerini yapabilirsiniz. Google Analytics hesabı kullanılarak yapılabilecek işlemler şunlardır;

 
 • Özelleştirme Analizi
 • Anlık ziyaretçi analizleri
 • Kitle analizleri
 • Organik trafik, direkt trafik ve referans trafikleri
 • Sosyal medya trafiği analizleri
 • Sitenize giren kullanıcıların davranış analizleri
 • Dönüşüm analizleri
 

Gibi analizler Google Analytics üzerinden yapılabilmektedir. Bununla beraber e-ticaret siteniz için filtrelemeler yaparak da e-ticaret sitenizin ölçümlemesini yapabilirsiniz.


 

 
 

E-Ticaret Siteleri Google Analytics Filtreleme Raporlarını Kullanma

 

Google Analytics filtreleme raporlarını kullanacak olan e-ticaret siteleri yeni bir rapor görünümü oluşturmak için öncelikle admin sayfasına giriş yapmalı ve yönetici hesaplarına gelmelidir. Daha sonrasında siteniz için yeni görünüm oluştura tıklamalı ve e-ticaret siteniz için yeni bir görünüm oluşturmalısınız.


Google analyticsten mobil uygulama ve e-ticaret siteniz için rapor oluşturabilirsiniz. Bunu da görünüm oluşturma ekranında belirlemeniz gerekmektedir. İlgili görünümleri seçeceğiniz platform için oluşturduktan sonra bu görünüm için filtreler eklemeniz gerekmektedir.

 

Filtreleme Rapor Modelleri

 

Google Analytics raporlarında kimi zaman farklı kaynaklardan gelen trafik raporları dikkatinizi çekebilir ve bunları raporlarda görmek istemeyebilirsiniz, bunlar ödeme sayfasından gelen banka yolu raporları, dahili trafik vb. Bu tarz kaynakları engellemek için Google Analytics filtreleme modellerini kullanabilirsiniz. Ziyaret raporlarınızı daha sağlıklı bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Bu rapor modelleri şunlardır;

 
 • Dahil et ve hariç tut filtreleri, uygulamanız durumunda isabet dikkate alınmaz ve kaydedilmez. Örneğin; Hariç tut filtrelerini Google botlarından gelen sayfaları engellemek için de kullanabilirsiniz. Dahil et filtreleri ise isabetin uygulanan filtre ile eşleşip kaydedilmesini sağlar.
 • Ara ve değiştir filtreleri raporlama görünümündeki verileri işlenirken değiştirmek üzere bu modeli kullanabilirsiniz. Örneğin; Ana makine adınızı www. İle girdiyseniz sonrasında ara ve değiştir filtresi ile www. Önekini kaldırarak ana makine adını değiştirebilirsiniz.
 • Dahili trafiği hariç tutma, IP adresi ekleyerek belirli bir IP'den gelen isabetlerin raporlarda görünmesini engelleyebilirsiniz. Örneğin; Ofisinizden kendi e-ticaret sitenize girişlerin Analytics'te ziyaret olarak algılanmasını istemiyorsanız Ofis IP'nizi hariç tutabilirsiniz.
 • Alan yönlendirmelerini filtreleme, Yönlendirme trafiği farklı kaynaklardan gelen trafiklerdir. Bu sosyal medya veya farklı siteler olabilir. Örneğin, herhangi bir siteden veya kaynaktan gelen yönlendirme trafiklerini bu filtreleme modeli ile hariç tutabilirsiniz.
 

Yukarıda belirttiğimiz en sık kullanılan filtreleme modelleri dışında Google Analytics'te coğrafi, özel filtreleme ya da sosyal ağ yönlendirmeleri için de filtrelemeler mevcuttur.

 

Örneğin; Google Analytics hesabınız üzerinden belirli bir coğrafya ya da bir şehir üzerinden gelen trafikleri raporların haricinde tutabilirsiniz. Bu ilgili raporlarınızın veya belirli bir bölgede düzenleyeceğiniz kampanyalarınızın görünür kılınmasını ve reklam kampanyalarınızın başarılı olmasını sağlayacaktır.

 

Bunlara ek olarak en sık kullanılan filtreleme modellerinden biri de sanal poslardan gelen yönlendirme trafiğinin hariç tutulmasıdır. . Google Analytics yönlendirme (edinme>yönlendirme) raporlarında çoğu zaman referral olarak sanal pos adreslerini görebilirsiniz. Bu tip durumlar satış raporlarının yanlış yorumlanmasına neden olabilmektedir.

 
 • Sanal pos adreslerinin görünmesini engellemek için Google Analytics yönlendirme hariç tut filtrelemeleri kullanabilirsiniz.
 

Örneğin; spos.isbank.com .tr, sanalposprov.garanti.com.tr, mpi.bankasya.com.tr, sanalakpos.com, fbwebpos.com, sanalpos.halkbank.com.tr, vpos.advantage.com.tr bu adresleri hariç tut filtrelerinizde kullanarak raporlarınızın dışında tutabilirsiniz.


İlgili İçerik: Google Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?Google Analytics Filtreleme Raporu Modelleri

 

Google Analytics’te Filtre Sıralaması

 

Google Analytics e-ticaret siteleri için oldukça önemli bir araçtır ve e-ticaret siteleri bu aracı düzenli ve doğru bir şekilde kullandığında elde ettiği raporlar ile daha hızlı kararlar alabilecek ve yaptıkları analizler ile yanlış karar almanın önüne geçeceklerdir.


E-ticaret sitenizde kullanacağınız filtreleme sıralaması oldukça önemlidir. Google analytics’te belirli raporlama filtresi oluşturabileceğiniz gibi birden fazla da filtre oluşturabilirsiniz. Böylece Analytics verileriniz ikinci filtreyi de raporlarınızda gösterecek ve bununla beraber raporunuz daha çok işe yarayacaktır.

 

Google Analytics Filtreleme Sıralaması

 

E-ticaret Sitelerinde En Çok Kullanılan Google Analytics Filtreleme Seçenekleri

 

E-Ticaret Siteleri Google Analytics Filtreleme Raporlarını Nasıl Kullanabilir yazımızın bu bölümünde sizler için e-ticaret sitelerinde en çok kullanılan filtreleme seçeneklerinden bahsedeceğiz.

 
 • E-posta Kampanyasından Gelen Ziyaretçiler Filtrelemesi
 

Günümüzde birçok e-ticaret sitesinde e-posta kampanyaları düzenlenmektedir. Genel olarak e-ticaret siteleri belirli bir ürüne yönelik mailing yapabileceği gibi birden fazla ürün için de mailing yaparak sitelerine gelecek olan trafiği ölçümleyebilmektedir. Sizler de e-ticaret sitenizde yapacağınız mailing için Google Analytics’te filtreleme yapabilir ve bununla beraber gelecek olan trafiği ölçümleyebilirsiniz.

 
 • Geri Gelen Ziyaretçiler
 

Remarketing yapmak için en etkili yöntemlerden birisidir. Geri gelen ziyaretçilerinizi ölçümleyerek sizler de onlar için e-ticaret sitenizde kampanyalar düzenleyebilir ve sitenize olan sadakatlerini arttırabilirsiniz.
 

 • Reklamlardan Gelen Ziyaretçiler
 

Bu filtreleme modeli gerek Google reklamlarınızın gerekse e-ticaret sitenizin sosyal medya hesapları için vereceğiniz reklamları ölçümlemek için birebirdir. Sizler de reklamlardan gelen ziyaretçiler filtrelemesi sayesinde reklamlarınızın başarısı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

Google Analytics Filtreleme Seçenekleri

 

E-ticaret Sitenizin Dönüşümlerini Kolay Bir Şekilde Arttırın

 

E-Ticaret Siteleri Google Analytics Filtreleme Raporlarını Nasıl Kullanabilir yazımızın son bölümünde sizlere e-ticaret sitenizin dönüşümlerini kolay bir şekilde nasıl arttırabileceğinizden bahsedeceğiz. E-ticaret sitenizin dönüşümlerini arttırmak için Ticimax e-ticaret alt yapılarını tercih edebilir ve alt yapımız içerisinde bulunan dönüşüm arttırıcı modülleri kullanarak reklam çalışmaları düzenleyebilir, SMS gönderebilir ve kişilerin internet sitenizden alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz.


İlgili İçerik: Google Analytics ile Reklamların Dönüşüm Oranları Nasıl İncelenir?


 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir: 


Google Ads Hedef Kitle Belirleme İpuçları


Facebook Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?


Sosyal Medyada Satış Arttırma Taktikleri
 

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2023 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax