Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

E-ticaret Siteleri İçin 5 Önemli Dijital Pazarlama Tekniği

İçerikler;

E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletmeler ürün satışlarını arttırmak için pazarlama çalışmaları yapmaktadır. Genellikle e-ticaret firmaları pazarlama çalışmaları yaparken de daha çok dijital pazarlamaya yönelmektedir. Çünkü dijital pazarlama stratejileri sayesinde e-ticaret firmaları hedef kitlelerinde yer alan kişilere daha kolay ulaşmakta ve böylece satışlarını daha hızlı arttırabilmektedir.

 

E-ticaret ve dijital pazarlama hakkında araştırma yapan kişiler için hazırladığımız E-ticaret Siteleri İçin 5 Önemli Dijital Pazarlama Tekniği adlı bu yazımızda sizlerle e-ticaret firmanızın dijital pazarlama çalışmalarında kullanabileceğiniz Dijital Pazarlama Tekniklerini paylaşacağız. Siz de bu yazımızı inceleyebilir ve bu teknikleri uygulayarak e-ticaret firmanızın ürün satışlarını arttıracak çalışmalar yapabilirsiniz.

 

E-ticaret Siteleri İçin 5 Önemli Dijital Pazarlama Tekniği

 

Dijital Pazarlama Nedir?

 

Dijital pazarlama, markaların hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmak ve rakipleri ile daha kolay rekabete girebilmek için ürün, hizmet ve kampanyalarını dijital platformlarda yürüttüğü pazarlama yöntemidir.

 

Genellikle işletmeler dijital pazarlama çalışmaları yaparken;

 
 • Arama Motorları
 • E-mail
 • Sosyal Medya Platformları
 • Video İçerik Siteleri
 • Bloglar
 

Gibi dijital pazarlama kanalları aracılığı ile çalışmalarını yapmaktadır. Böylece markalar internet kullanan tüketicilere daha kolay bir şekilde ulaşarak hem marka bilinirliğini hem de satışlarını arttırma fırsatı yakalamaktadır.

 

E-ticaret Dijital Pazarlama Nedir

 

Dijital Pazarlamanın Avantajları

 

Dijital pazarlama çalışmaları genellikle sağladığı avantajlardan dolayı reklam ve tanıtım çalışmaları yapmak isteyen işletmeler tarafından geleneksel pazarlamaya oranla daha çok tercih edilmektedir. Dijital pazarlamanın markalara sağladığı başlıca avantajlar şunlardır;

 
 • Firmalar hedef kitlelerinde yer alan kişilere daha kolay ulaşabilmektedir.
 • Etkileyici reklam çalışmaları sayesinde işletmeler satışlarını daha hızlı arttırabilmektedir.
 • Markaların hedef kitlesi belirli olduğu için dijital pazarlama çalışmaları genellikle başarılı sonuçlanmaktadır.
 • İşletmeler müşteriler hakkında daha hızlı bilgiler edinerek doğru reklam çalışmaları yapabilmektedir.
 • Markalar dijital pazarlama sayesinde müşteri davranışlarını daha kolay analiz edebilmektedir.
 

Bu tür avantajlardan yararlanmak isteyen işletmelerin belirli dijital pazarlama yöntemlerini kullanması, reklam ve tanıtım çalışmaları yapması oldukça önemlidir. Gelin şimdi hep beraber dijital pazarlama tekniklerine bir göz atalım.

 

E-ticaret Dijital Pazarlama Avantajlari
 

En Popüler Dijital Pazarlama Teknikleri

 

Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO )

 

E-ticaret için dijital pazarlama dendiği an herkesin aklına ilk gelen Dijital Pazarlama Tekniği SEO’dur.

 

SEO yani arama motoru optimizasyonu, e-ticaret sitelerinin arama motorları tarafından daha kolay taranmasını ve indexlenmesini sağlamak için yapılan çalışmalardır. SEO çalışmaları sayesinde e-ticaret firmaları, Google arama sonuçlarında e-ticaret sitelerini daha kolay bir şekilde ön plana çıkarabilmekte ve böylece e-ticaret sitesi gösterimlerini arttırmaktadır. E-ticaret sitesi gösteriminin artması ise e-ticaret firmalarının daha fazla satış yapmasına yardımcı olmaktadır.

 

E-ticaret firmaları seo çalışmaları yaparken her zaman site içi seo ve site dışı seo çalışmaları yapmaktadır. SEO stratejilerini belirlemek isteyen işletmeler genellikle Ahrefs, Semrush, Keywordtool gibi dijital pazarlama araçlarını kullanarak hareket etmektedir. Böylece e-ticaret firmaları doğru seo stratejileri belirleyebilmekte ve e-ticaret sitelerini arama motorlarında daha hızlı ön plana çıkarabilmektedir.

 

İlgili İçerik; Yeni Başlayanlar İçin Arama Motoru Optimizasyonu

 

E-ticaret Dijital Pazarlama Arama Motoru Optimizasyonu SEO

 

İçerik Pazarlaması

 

Dijital pazarlama yöntemleri arasında oldukça önemli olan bir diğer pazarlama tekniği ise İçerik Pazarlamasıdır. Çünkü günümüzde herhangi bir ürün ve hizmet satın almak isteyen kişiler ilgili ürün ve hizmeti satın almadan önce araştırma yapmaktadır.

 

İçerik pazarlaması; markaların hedef kitlesinde yer alan kişileri etkilemek, hedef kitlesi ile etkileşim kurmak ve bu etkileşimler sayesinde karlı bir müşteri aksiyonu yaratmak için içerik üretimi yapmasına ve bu içeriklerin dağıtılmasına yönelik yaptığı çalışmalardır.

 

İçerik pazarlaması çalışmaları yapacak olan e-ticaret firmaları genellikle içeriklerini e-ticaret sitelerinin blog bölümü için üretmektedir. Bununla beraber birçok e-ticaret firmasının sosyal medya platformları için de ürün, hizmet ve kampanyalarını tanıtmaya yönelik içerikler ürettiği bilinmektedir.

 

Sizler de e-ticaret için dijital pazarlama çalışmaları yapmak istiyorsanız içerik pazarlamasına yönelebilir ve böylece hem bir konuda araştırma yapan hedef kitlenize daha kolay ulaşabilir hem de e-ticaret firmanızın satışlarını arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-İhracat Yapılan Ülkenin Kültürüne Göre İçerik Pazarlaması

 

E-ticaret Dijital Pazarlama İçerik Pazarlaması

 

Sosyal Medya Pazarlaması

 

Sosyal medya kullanımı her geçen gün artış gösterdiği için E-ticaret ve dijital pazarlama dendiği zaman herkesin aklına ilk gelen dijital pazarlama tekniği sosyal medya pazarlamasıdır. Sosyal medya pazarlaması; markaların içerik takvimi oluşturarak ve bir sosyal medya stratejisi geliştirerek ;

 
 • Instagram
 • Twitter
 • Youtube
 • Facebook
 • Tiktok
 • Twitch
 

Gibi sosyal medya platformlarında iletişim ve pazarlama çalışmaları yürüttüğü dijital pazarlama yöntemidir.

 

E-ticaret için dijital pazarlama yöntemlerinde sosyal medya pazarlamasından yararlanacak markaların dikkat etmesi gereken birçok unsur bulunmaktadır. Bunlar;

 
 • Düzenli paylaşım
 • Kaliteli içerikler ve içerik çeşitliliği
 • Hashtagler
 • Sosyal medya platformlarına ait özellikler
 • Reklam çalışmaları
 

Gibi önemli unsurlardır. Başarılı sosyal medya pazarlaması yaparak marka bilinirliğini ve satışlarını arttırmak isteyen işletmeler genellikle sosyal medya analizi ve sosyal medya planlaması yapmaya yarayan dijital pazarlama araçlarından kullanarak doğru bir paylaşım stratejisi geliştirmektedir. Böylece profesyonel gönderiler ve reklam çalışmaları sayesinde işletmeler hedef kitlesinde yer alan kişilere ulaşabilmekte hem de satışlarını arttırabilmektedir.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Siteleri İçin Sosyal Medya Pazarlama İpuçları

 

E-ticaret Dijital Pazarlama Sosyal Medya Pazarlaması

 

Google Ads ( SEM )

 

Dijital pazarlama teknikleri arasında yer alan bir diğer pazarlama yöntemi de Google Ads’dir. Google Ads markaların hedef kitlelerinde yer alan tüketicilere ulaşmak için Google’da belirli anahtar kelimeler ve belirli bir reklam bütçesi ile sponsorlu reklamlar verdiği dijital pazarlama yöntemidir.

 

Search Engine Marketing yani Arama Motoru Pazarlaması yapacak markalar genellikle;

 
 • Search ADS ( Arama Ağı Reklamları )
 • Display ADS ( Görüntülü Reklam Ağı Reklamları )
 • Shopping ADS ( Alışveriş Reklamları )
 • Uygulama Reklamları
 • Telefon Araması Reklamları
 • Remarketing ( Yeniden Pazarlama )
 

Gibi reklam türlerinden yararlanarak dijital pazarlama çalışmaları yapmaktadır. Google Ads reklamları verecek olan işletmeler;

 • İlk olarak hedef kitle analizi yapar.
 • Reklam verilecek anahtar kelimeleri tespit ederken Ahrefs, Semrush ve Keywordtool gibi dijital pazarlama araçlarını kullanır.
 • Reklam başlıkları ve reklam metinleri profesyonel bir şekilde düzenlenir.
 • Reklamlar özel bir sayfaya yönlendirilecekse Landing Page Tasarımı yapılır.
 • Reklam bütçesi ve hedef kitle belirlenir.
 

Bu çalışmaların ardından işletmeler Google Ads panelleri üzerinden Tıklama başına maliyet reklamları verebilir ve böylece belirli anahtar kelimelerde arama yapan tüketicilere daha kolay bir şekilde ulaşarak hem ziyaretçi sayılarını hem de satışlarını arttırma fırsatı yakalar.

 

E-ticaret Dijital Pazarlama Google ADS SEM

 

Influencer Marketing

 

Dijital pazarlama çalışmaları ile ürün, hizmet ve markalarını tanıtmak isteyen işletmelerin en çok kullandığı dijital pazarlama tekniklerinden birisi de Influencer Marketing’dir. Markalar Influencer marketing yaparken;

 
 • Instagram
 • Twitter
 • Twitch
 • Tiktok
 • Youtube
 

Gibi sosyal medya platformlarında yüksek takipçi ya da abone sayısı olan hesaplar ile işbirliği yapmaktadır. Influencer marketing çalışmaları sayesinde işletmeler hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaştığı gibi hedef kitlelerini de genişletebilmektedir. Bu dijital pazarlama yöntemi sayesinde işletmeler hem markalarını hem de ürün ve hizmet tanıtımlarını yaparak marka bilinirliklerini ve satışlarını kolayca arttırabilmektedir.

 

İlgili İçerik; Influencer Marketing ile Etkileşimleri Arttırmak

 

E-ticaret Dijital Pazarlama Influencer Marketing

 

Ticimax ile Dijital Pazarlama Çalışmalarınızı Kolayca Yapın

 

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satmak istiyorsanız sizler de Ticimax e-ticaret alt yapılarını kullanabilirsiniz. Ticimax e-ticaret alt yapılarında bulunan dijital pazarlama özellikleri sayesinde reklam ve tanıtım çalışmalarınızı kolayca yapabilir ve böylece markanızı hızlı bir şekilde büyütebilirsiniz.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret