Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

E-ticaret Sitenizin Trafiğini Organik Olarak Arttırma Stratejileri

İçerikler;

E-ticaret siteleri için sitelerine organik trafik çekmek oldukça önemlidir. Çünkü organik elde edilen dönüşümler e-ticaret sitelerine satış ve başarı getiren çalışmalardır. Organik trafik nedir? denildiğinde herhangi bir reklam olmaksızın sitelerin arama motorlarında görünür olması, üst sıralarda çıkarak kullanıcılar tarafından tıklanması ve organik olarak sitenin trafiğinin artırılması işlemidir.

 

Organik trafik arttırma sanal mağazalara maliyetsiz bir site trafiği getirmesi açısından avantajlıdır. Bu yazımızda e-ticaret sitelerinin trafiğini arttırma konusunda yapabileceği optimizasyonlara değineceğiz.E-ticaret Sitenizin Trafiğini Organik Olarak Arttırma Stratejileri

 

Organik Trafik ile Ücretli Trafik Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

Arama motorlarından trafik almanın iki yolu vardır.

 

Birincisi;

 

SEO (arama motoru optimizasyonları) ile arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak.

 

İkincisi;

 

Google Ads aracılığıyla ücretli reklam vererek arama motorlarında üst sıralarda çıkmaktır.

 

E-ticaret web site trafiği arttırmak için her ikisi de gereklidir. Fakat sanal mağazalar için maliyetsiz bir işlem olan SEO çalışmalarının mutlaka uygulanması gerekir. Çünkü sanal mağazalar sitelerinde SEO taktikleri uygulayarak başarıya ulaşabilmektedir.

 

Elbette bu söylenildiği kadar kolay ve hızlı değildir. Çaba ve emek gerektiren SEO optimizasyonları bilinçli ve doğru yapılığında ise gerçekten sanal mağazalara geri dönüşler sağlamaktadır.

 

SEO stratejilerinin e-ticaret sitelerine sağladığı avantajlar

 
 • Online mağazaların organik trafiğini arttırması
 • Satışları artırma ve müşteri memnuniyeti
 • E-ticaret sitelerinin hemen çıkma oranının azalması
 • İşletmelerin büyümesine katkı sağlaması
 • Potansiyel müşterilere ulaşılması
 • Müşteri güveninin sağlanması
 • Marka bilinirliliğini arttırma
 

Uygulayacağınız SEO stratejileri ile sanal mağazanıza organik trafik kazandırmak için yapabileceğiniz çalışmaları aşağıda sıraladık.

 

İlgili İçerik: SEO Analizi Nasıl Yapılır?

 

İlgili İçerik: Google Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?

 

İlgili İçerik: Ücretli ve Ücretsiz SEO AraçlarıOrganik ve ücretli trafik farkı

 

Ürün Açıklamalarınızı Detaylandırın

 

Bir e-ticaret sitesinin organik site trafiği arttırmanın yolları aslında işletmelerin üzerinde çok durmadığı detaylarda saklıdır. E-ticaret sitenizdeki ürün açıklamalarını sitenize trafik sağlayacak anahtar kelimelere göre doldurmanız organik trafik arttırma açısından önemlidir.

 

E-ticaret sitenizi arama motorlarında öne çıkarmak aslında müşterilerin de sizden beklentilerine karşılık vermekten geçmektedir. Kullanıcılar e-ticaret sitenize geldiğinde her ürün hakkında detaylı bilgi edinmek ister. Müşteri ürün ile alakalı aklında soru işareti kalmadığında ürünü satın alma eylemini gerçekleştirir.

 

Bir ürün açıklamasında olması gereken maddeler;

 
 • Ürünün rengi
 • Ürünün ebatları (bedeni, uzunluğu, genişliği, derinliği vb.)
 • Ürünün ayırt edici özellikleri
 • Ürünün faydaları
 

Online mağazanızda her ürün için farklı ve özgün içerik üretmeniz arama motorlarının önemsediği bir durumdur. Bu nedenle her ürün için özenli ve SEO uyumlu içerik hazırlayarak e-ticaret sitenizin içeriğini zenginleştirmeye odaklanmalısınız.

 

Önceden çok fazla çalışma gibi görünebilir, ancak gereksiz veriler SEO kampanyanıza ciddi şekilde zarar verebilir. Bu nedenle, günün sonunda kesinlikle karşılığını alacak ürünler için benzersiz bir içerik açıklamasına sahip olmayı düşünün.

 

İlgili İçerik: Kategori Açıklamaları Nasıl Yazılmalı?


E-ticaret Site Trafiği Ürün açıklaması

 

E-ticaret Site İçeriklerinizi Kullanıcı Yorumlarıyla Destekleyin

 

E-ticaret sitenizde kullanıcı yorumlarına yer vermeniz sitenizin organik trafiğine katkı sağlayacaktır. Kullanıcı ve ürün yorumları e-ticaret sitenizin doğal yoldan içeriğinin gelişmesine katkı sağlarken site trafiğinizi organik olarak beslemektedir. Kullanıcı yorumları sitenize müşteri çekmekle kalmaz aynı zamanda ürünlerinizin özelliği, güvenirliliği, işlevi gibi konularda birinci ağızdan bilgi verilmesini mümkün kılar.

 

Kullanıcı yorumlarının öte yandan ürünü satın aldırma konusunda da ikna edici bir yanı vardır. Tüketicilere sattığınız ürünlerin kalitesi ve güvenilirliği hakkında daha fazla bilgi sağlayarak satışlarınızı artırabilirsiniz.

 
 

İlgili İçerik: Online İçerik Üretim Süreçleri

 

İlgili İçerik: İçerik Pazarlaması Sözlüğü

 

İlgili İçerik: İçerik Üretimi ile Markanıza Nasıl Katkı Sağlarsınız?

 

E-ticaret Site Trafiği kullanıcı yorumu

 

Kolay Bir Site Navigasyonu Oluşturun

 

Basit bir site navigasyonu sağlamak arama motorlarına üst sıralarda yer almak ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için önemlidir.

 

Basit bir site navigasyonu nasıl sağlanır;

 
 • Siteyi basit ve kullanıcı dostu bir şekilde tasarlamak
 • Tüketicilerin aradığı ürüne kolay bir şekilde ulaşmasını sağlamak
 • Ürün ve kategori dağılımının düzenli olması
 • Sitede doğu yönlendirmeler yaparak sitede kalma süresini uzatmak


E-ticaret Site Trafiği kolay site navigasyonu
 

Site Yüklenme Hızınızı Optimize Edin

 

Site yüklenmesinin yavaş olması organik arttırma konusunda sanal mağazanızı olumsuz etkileyebilmektedir. Site yüklenmenizin yavaş olması ama motorlarında endeksinizi düşürdüğü gibi kullanıcı deneyimini de olumsuz etkileyen bir durumdur. Yavaş yüklenen sayfalarda hemen çıkma oranının daha yüksek olduğu tespit edilmektedir.

 

E-ticaret sitelerinin site hızını artırmalarının bazı yolları mevcuttur. Büyük dosyalarınızın boyutunu küçültmek için dosya sıkıştırma özelliğinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca görsellerinizi optimize etmek de site hızı açısından oldukça yerindedir.

 

E-ticaret siteleri için çözünürlükleri iyi fakat çok büyük boyutlu görsellerden uzak durmalısınız. Görsellerinizin sıkıştırılmış olduğundan emin olmalı ve jpeg fotoğraflar kullanmaya özen göstermelisiniz. Görsellerinizin müşterileriniz tarafından daha net anlaşılması için büyüteç yakınlaştırma gibi özellikler ekleyebilirsiniz.

 

E-ticaret Site Trafiği yüklenme hızı

 

Mobil Uyumlu Site Olduğunuzdan Emin Olun

 

Günümüzde e-ticaret sadece desktop değil mobil, tablet gibi cihazlardan da sıklıkla yapılabilir hale gelmiştir. E-ticaret sitenizin tüm cihazlara duyarlı olması ve tüm cihazlarda görünür olmasını sağlamak da bir diğer SEO stratejilerinden biridir. Sanal mağazanızın tüm cihazlara uyumlu ve duyarlı bir arayüze sahip olduğundan emin olmalısınız.

 

Arama motorlarının algoritmaları mobil uyumlu e-ticaret site trafiği öne çıkarmada başarılıdır. Sanal mağazanızı öne çıkarmak ve aynı zamanda kullanıcı deneyimini geliştirmek için mobil uyumlu site konusunda çalışmalar yapmalısınız.

 

İlgili İçerik: E-Ticarette Mobil Uygulama Tercih Edilmesinin 10 Nedeni

 

İlgili İçerik: Sayfa Tasarımınızı Güçlendirmenin 5 Etkili Yolu

 

İlgili İçerik: Etkili Banner Tasarımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

E-ticaret Site Trafiği mobil uyum

 

E-ticaret Sitenizde Sosyal Medya Bağlantılarına Yer Verin

 

E-ticaret sitenizi sosyal medyanızla entegre etmek tüketici etkileşimlerini artırarak sitenize organik trafik sağlamak açısından oldukça önemlidir. Sosyal medya bağlantıları sitenizin sizin dışınızda da paylaşılmasına olanak sağlar. Ayrıca sosyal medyanızı da aktif olarak kullanmanız sizi SEO açısından öne çıkaran bir çalışma olacaktır.

 

İlgili İçerik: E-ticaret Siteleri İçin Sosyal Medya Pazarlama İpuçları

 

İlgili İçerik: Sosyal Medyada Satış Arttırma Taktikleri

 

Ürünlerinizi Görsel ve Videolarla Destekleyin

 

Bir SEO stratejisi uygularken elbette sadece ürün açıklamaları ne SEO için ne de bir tüketici için yeterli değildir. E-ticaret sitenizi öne çıkarmak için ürünlerinizi görsel ve zengin içerikli videolarla desteklemeniz gerekir. Görsel ve videolar e-ticaret sitenizin özgünlüğünü SEO açısından destekleyen bir stratejidir.E-ticaret Site Trafiği görsel video

 

Site Güvenliğini Sağlayın

 

E-ticaret sitelerinin güvenliği arama motorlarında görünür olması açısından önemli bir faktör olarak dikkat çekmektedir. SSL sertifikalı, güvenli bir site arama motorlarındaki puanınızı artıracağı gibi online olarak alışveriş yapan tüketicilere güvenli alışveriş olanağı sunacaktır.


E-ticaret Site Trafiği güvenlik
 

404 sayfalarınızı ve URL başlıklarınızı optimize edin

 

E-ticaret siteleri artan sayfa sayılarının 404 hata kodu vermediğinden emin olmalıdır. Hata kodları sanal mağazaların organik trafik arttırma konusunda puanını düşüren bir durumdur. Öte yandan URL başlıklarını ürün ve anahtar kelime uyumuyla optimize etmeniz SEO stratejisi olarak uygun olacaktır. Bir örnekle açıklamak gerekirse kırmızı elbise satışı yapıyorsanız URL’iniz de kırmızı-elbise olarak bitmelidir.

 
E-ticaret Site Trafiği 404
 

Ürünlerinize SEO Başlığı ve Meta Açıklaması Ekleyin

 

Meta açıklaması ve SEO başlığı hazırladığınız içeriğin arama motorları tarafından nasıl görüneceğiyle ilgili hazırlanan HTML öğeleridir. SEO başlığı ve meta açıklamalarınızın ilgili anahtar kelimelerle ilgili dikkat çekici metinlerden oluşması gerekir. Sanal mağazanızdaki tüm ürün ve içeriklerinizin bir SEO başlığı ve meta açıklaması olması önemli bir SEO stratejisidir.

 

Doğru bir meta açıklaması nasıl yazılır;

 
 • İçinde içeriğinizle ilgili anahtar kelimelerin yer alması gerekir.
 • Anlaşılır ve tüketicilerin tıklanmasını sağlayacak dikkat çekicilikte bir metin olmasına özen gösterilmelidir.
 • Bir meta açıklaması 135-160 karakterden uzun olmamalıdır. Bu aralığa dikkat ederek metinlerin hazırlanması gerekir.
 

E-ticaret sitelerinin organik trafik arttırma konusunda yapacağı SEO uygulamaları hem maliyetsiz hem de e-ticaret sitelerine müşteri ve satış getirmesi açışından işletmelerin üzerinde durması gereken bir konudur.

 
İlgili İçerik: Meta Açıklaması Nedir, Neden Önemlidir?
 

İlginizi Çekebilir: Arama Motoru Uyumluluğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2021
 

İlginizi Çekebilir: SEO Raporu Nasıl Hazırlanır?

 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret