Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

E-ticaret Sitenizin Trafiğini Organik Olarak Arttırma Stratejileri

İçindekiler;

 
 • Organik Trafik ile Ücretli Trafik Arasındaki Farklar Nelerdir?
 • Ürün Açıklamalarınızı Detaylandırın
 • E-ticaret Site İçeriklerinizi Kullanıcı Yorumlarıyla Destekleyin
 • Kolay Bir Site Navigasyonu Oluşturun
 • Site Yüklenme Hızınızı Optimize Edin
 • Mobil Uyumlu Site Olduğunuzdan Emin Olun
 • E-ticaret Sitenizde Sosyal Medya Bağlantılarına Yer Verin
 • Ürünlerinizi Görsel ve Videolarla Destekleyin
 • Site Güvenliğini Sağlayın
 • 404 Sayfalarınızı ve URL Başlıklarınızı Optimize Edin
 • Ürünlerinize SEO Başlığı ve Meta Açıklaması Ekleyin
 

E-ticaret siteleri için sitelerine organik trafik çekmek oldukça önemlidir. Çünkü organik elde edilen dönüşümler e-ticaret sitelerine satış ve başarı getiren çalışmalardır. Organik trafik nedir? denildiğinde herhangi bir reklam olmaksızın sitelerin arama motorlarında görünür olması, üst sıralarda çıkarak kullanıcılar tarafından tıklanması ve organik olarak sitenin trafiğinin artırılması işlemidir.

 

Organik trafik arttırma sanal mağazalara maliyetsiz bir site trafiği getirmesi açısından avantajlıdır. Bu yazımızda e-ticaret sitelerinin trafiğini arttırma konusunda yapabileceği optimizasyonlara değineceğiz.Dizüstü bilgisayarın klavyesinde trafik konileri olan Dünya Küre, 3B oluşturma.Organik trafik arttırma
 

Organik Trafik ile Ücretli Trafik Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

Arama motorlarından trafik almanın iki yolu vardır.

 

Birincisi;

 

SEO (arama motoru optimizasyonları) ile arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak.

 

İkincisi;

 

Google Ads aracılığıyla ücretli reklam vererek arama motorlarında üst sıralarda çıkmaktır.

 

E-ticaret web site trafiği arttırmak için her ikisi de gereklidir. Fakat sanal mağazalar için maliyetsiz bir işlem olan SEO çalışmalarının mutlaka uygulanması gerekir. Çünkü sanal mağazalar sitelerinde SEO taktikleri uygulayarak başarıya ulaşabilmektedir.

 

Elbette bu söylenildiği kadar kolay ve hızlı değildir. Çaba ve emek gerektiren SEO optimizasyonları bilinçli ve doğru yapılığında ise gerçekten sanal mağazalara geri dönüşler sağlamaktadır.

 

SEO stratejilerinin e-ticaret sitelerine sağladığı avantajlar

 
 • Online mağazaların organik trafiğini arttırması
 • Satışları artırma ve müşteri memnuniyeti
 • E-ticaret sitelerinin hemen çıkma oranının azalması
 • İşletmelerin büyümesine katkı sağlaması
 • Potansiyel müşterilere ulaşılması
 • Müşteri güveninin sağlanması
 • Marka bilinirliliğini arttırma
 

Uygulayacağınız SEO stratejileri ile sanal mağazanıza organik trafik kazandırmak için yapabileceğiniz çalışmaları aşağıda sıraladık.

 

İlgili İçerik: SEO Analizi Nasıl Yapılır?

 

İlgili İçerik: Google Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?

 

İlgili İçerik: Ücretli ve Ücretsiz SEO Araçlarıİş Toplantısı Arka Plan üzerinde Çevrimiçi Pazarlama Grafikleri. E-İş İnternet Trafik Grafiklerini Analiz Etme ve Ofiste Oturan Web İçeriğini Teşvik Etme Dizüstü Bilgisayarda Çalışan İşadamı. Kolaj
 

Ürün Açıklamalarınızı Detaylandırın

 

Bir e-ticaret sitesinin organik site trafiği arttırmanın yolları aslında işletmelerin üzerinde çok durmadığı detaylarda saklıdır. E-ticaret sitenizdeki ürün açıklamalarını sitenize trafik sağlayacak anahtar kelimelere göre doldurmanız organik trafik arttırma açısından önemlidir.

 

E-ticaret sitenizi arama motorlarında öne çıkarmak aslında müşterilerin de sizden beklentilerine karşılık vermekten geçmektedir. Kullanıcılar e-ticaret sitenize geldiğinde her ürün hakkında detaylı bilgi edinmek ister. Müşteri ürün ile alakalı aklında soru işareti kalmadığında ürünü satın alma eylemini gerçekleştirir.

 

Bir ürün açıklamasında olması gereken maddeler;

 
 • Ürünün rengi
 • Ürünün ebatları (bedeni, uzunluğu, genişliği, derinliği vb.)
 • Ürünün ayırt edici özellikleri
 • Ürünün faydaları
 

Online mağazanızda her ürün için farklı ve özgün içerik üretmeniz arama motorlarının önemsediği bir durumdur. Bu nedenle her ürün için özenli ve SEO uyumlu içerik hazırlayarak e-ticaret sitenizin içeriğini zenginleştirmeye odaklanmalısınız.

 

Önceden çok fazla çalışma gibi görünebilir, ancak gereksiz veriler SEO kampanyanıza ciddi şekilde zarar verebilir. Bu nedenle, günün sonunda kesinlikle karşılığını alacak ürünler için benzersiz bir içerik açıklamasına sahip olmayı düşünün.

 

İlgili İçerik: Kategori Açıklamaları Nasıl Yazılmalı?


Bir dizüstü bilgisayardaki yükselen çubuk grafik, video canlı akışının ortaya çıkmasından sonra internet kullanıcısı, e-ticaret, çevrimiçi alışveriş / veri trafiğinin siber veya sanal ağ üzerinden arttığını gösterir.
 

E-ticaret Site İçeriklerinizi Kullanıcı Yorumlarıyla Destekleyin

 

E-ticaret sitenizde kullanıcı yorumlarına yer vermeniz sitenizin organik trafiğine katkı sağlayacaktır. Kullanıcı ve ürün yorumları e-ticaret sitenizin doğal yoldan içeriğinin gelişmesine katkı sağlarken site trafiğinizi organik olarak beslemektedir. Kullanıcı yorumları sitenize müşteri çekmekle kalmaz aynı zamanda ürünlerinizin özelliği, güvenirliliği, işlevi gibi konularda birinci ağızdan bilgi verilmesini mümkün kılar.

 

Kullanıcı yorumlarının öte yandan ürünü satın aldırma konusunda da ikna edici bir yanı vardır. Tüketicilere sattığınız ürünlerin kalitesi ve güvenilirliği hakkında daha fazla bilgi sağlayarak satışlarınızı artırabilirsiniz.

 
 

İlgili İçerik: Online İçerik Üretim Süreçleri

 

İlgili İçerik: İçerik Pazarlaması Sözlüğü

 

İlgili İçerik: İçerik Üretimi ile Markanıza Nasıl Katkı Sağlarsınız?

 
Bir web sitesi ekranı, trafik oluşturmak ve satışları artırmak için internet işiniz için kendi web varlığınızı nasıl kuracağınız ve başlatacağınız konusunda size talimat vermeyi vaat ediyor.

 

Kolay Bir Site Navigasyonu Oluşturun

 

Basit bir site navigasyonu sağlamak arama motorlarına üst sıralarda yer almak ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için önemlidir.

 

Basit bir site navigasyonu nasıl sağlanır;

 
 • Siteyi basit ve kullanıcı dostu bir şekilde tasarlamak
 • Tüketicilerin aradığı ürüne kolay bir şekilde ulaşmasını sağlamak
 • Ürün ve kategori dağılımının düzenli olması
 • Sitede doğu yönlendirmeler yaparak sitede kalma süresini uzatmak


Web sitesi trafik çizelgeleri ile beyaz bilgisayar ekranı. İnternet pazarlama kavramı. Borsa verileri. Grafik eğilimi. Büyük veri. İş dünyasında modern bilgisayar teknolojisi.
 

Site Yüklenme Hızınızı Optimize Edin

 

Site yüklenmesinin yavaş olması organik arttırma konusunda sanal mağazanızı olumsuz etkileyebilmektedir. Site yüklenmenizin yavaş olması ama motorlarında endeksinizi düşürdüğü gibi kullanıcı deneyimini de olumsuz etkileyen bir durumdur. Yavaş yüklenen sayfalarda hemen çıkma oranının daha yüksek olduğu tespit edilmektedir.

 

E-ticaret sitelerinin site hızını artırmalarının bazı yolları mevcuttur. Büyük dosyalarınızın boyutunu küçültmek için dosya sıkıştırma özelliğinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca görsellerinizi optimize etmek de site hızı açısından oldukça yerindedir.

 

E-ticaret siteleri için çözünürlükleri iyi fakat çok büyük boyutlu görsellerden uzak durmalısınız. Görsellerinizin sıkıştırılmış olduğundan emin olmalı ve jpeg fotoğraflar kullanmaya özen göstermelisiniz. Görsellerinizin müşterileriniz tarafından daha net anlaşılması için büyüteç yakınlaştırma gibi özellikler ekleyebilirsiniz.

 


Sosyal ağ kavramı.
 

Mobil Uyumlu Site Olduğunuzdan Emin Olun

 

Günümüzde e-ticaret sadece desktop değil mobil, tablet gibi cihazlardan da sıklıkla yapılabilir hale gelmiştir. E-ticaret sitenizin tüm cihazlara duyarlı olması ve tüm cihazlarda görünür olmasını sağlamak da bir diğer SEO stratejilerinden biridir. Sanal mağazanızın tüm cihazlara uyumlu ve duyarlı bir arayüze sahip olduğundan emin olmalısınız.

 

Arama motorlarının algoritmaları mobil uyumlu e-ticaret site trafiği öne çıkarmada başarılıdır. Sanal mağazanızı öne çıkarmak ve aynı zamanda kullanıcı deneyimini geliştirmek için mobil uyumlu site konusunda çalışmalar yapmalısınız.

 

İlgili İçerik: E-Ticarette Mobil Uygulama Tercih Edilmesinin 10 Nedeni

 

İlgili İçerik: Sayfa Tasarımınızı Güçlendirmenin 5 Etkili Yolu

 

İlgili İçerik: Etkili Banner Tasarımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 


Minyatür alışverişçi, akıllı telefondaki bir alışveriş sepetini iter. Online internet e-ticaretinin gelmesinden sonra yaya trafiğinde azalma kavramı. E-ticaret, müşterilere daha düşük fiyata birçok seçenek sunar.
 

E-ticaret Sitenizde Sosyal Medya Bağlantılarına Yer Verin

 

E-ticaret sitenizi sosyal medyanızla entegre etmek tüketici etkileşimlerini artırarak sitenize organik trafik sağlamak açısından oldukça önemlidir. Sosyal medya bağlantıları sitenizin sizin dışınızda da paylaşılmasına olanak sağlar. Ayrıca sosyal medyanızı da aktif olarak kullanmanız sizi SEO açısından öne çıkaran bir çalışma olacaktır.

 

İlgili İçerik: E-ticaret Siteleri İçin Sosyal Medya Pazarlama İpuçları

 

İlgili İçerik: Sosyal Medyada Satış Arttırma Taktikleri

 

Ürünlerinizi Görsel ve Videolarla Destekleyin

 

Bir SEO stratejisi uygularken elbette sadece ürün açıklamaları ne SEO için ne de bir tüketici için yeterli değildir. E-ticaret sitenizi öne çıkarmak için ürünlerinizi görsel ve zengin içerikli videolarla desteklemeniz gerekir. Görsel ve videolar e-ticaret sitenizin özgünlüğünü SEO açısından destekleyen bir stratejidir.


küçük kız ve su renkleri - portre

 

Site Güvenliğini Sağlayın

 

E-ticaret sitelerinin güvenliği arama motorlarında görünür olması açısından önemli bir faktör olarak dikkat çekmektedir. SSL sertifikalı, güvenli bir site arama motorlarındaki puanınızı artıracağı gibi online olarak alışveriş yapan tüketicilere güvenli alışveriş olanağı sunacaktır.


Çevrimiçi alışveriş / e-ticaret ve teslimat hizmeti konsepti: Minyatür heykelcik tüketici alışverişçisi, bir kredi kartı kaydırma makinesinde veya akıllı kart okuyucusunda, elektronik ödeme terminalinde bir alışveriş sepetini iter
 

404 sayfalarınızı ve URL başlıklarınızı optimize edin

 

E-ticaret siteleri artan sayfa sayılarının 404 hata kodu vermediğinden emin olmalıdır. Hata kodları sanal mağazaların organik trafik arttırma konusunda puanını düşüren bir durumdur. Öte yandan URL başlıklarını ürün ve anahtar kelime uyumuyla optimize etmeniz SEO stratejisi olarak uygun olacaktır. Bir örnekle açıklamak gerekirse kırmızı elbise satışı yapıyorsanız URL’iniz de kırmızı-elbise olarak bitmelidir.

 
Sosyal ağ. Ethernet kablosundan yapılmış konuşma balonları
 

Ürünlerinize SEO Başlığı ve Meta Açıklaması Ekleyin

 

Meta açıklaması ve SEO başlığı hazırladığınız içeriğin arama motorları tarafından nasıl görüneceğiyle ilgili hazırlanan HTML öğeleridir. SEO başlığı ve meta açıklamalarınızın ilgili anahtar kelimelerle ilgili dikkat çekici metinlerden oluşması gerekir. Sanal mağazanızdaki tüm ürün ve içeriklerinizin bir SEO başlığı ve meta açıklaması olması önemli bir SEO stratejisidir.

 

Doğru bir meta açıklaması nasıl yazılır;

 
 • İçinde içeriğinizle ilgili anahtar kelimelerin yer alması gerekir.
 • Anlaşılır ve tüketicilerin tıklanmasını sağlayacak dikkat çekicilikte bir metin olmasına özen gösterilmelidir.
 • Bir meta açıklaması 135-160 karakterden uzun olmamalıdır. Bu aralığa dikkat ederek metinlerin hazırlanması gerekir.
 

E-ticaret sitelerinin organik trafik arttırma konusunda yapacağı SEO uygulamaları hem maliyetsiz hem de e-ticaret sitelerine müşteri ve satış getirmesi açışından işletmelerin üzerinde durması gereken bir konudur.

 
İlgili İçerik: Meta Açıklaması Nedir, Neden Önemlidir?
 

İlginizi Çekebilir: Arama Motoru Uyumluluğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2021
 

İlginizi Çekebilir: SEO Raporu Nasıl Hazırlanır?

 

Bir dijital cihaz ve seo çizimi tutan ve kullanan adamın ellerinin çoklu pozlaması. arama optimizasyonu kavramı.

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret