Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

E-ticarette Nöro Pazarlama (Neuromarketing) Teknikleri

İçerikler;

Nörobilim ve pazarlama faaliyetlerinin birleşimi olan nöropazarlama günümüz pazarlama stratejilerinin en önemli kısmını oluşturmaktadır. Online alışveriş sektöründe sıkça başvurulan bir teknik olan nöro pazarlamanın doğru kullanılması e-ticarette başarıyı getiren önemli bir adım olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

E-ticarette Nöro Pazarlama (Neuromarketing) Teknikleri

 

Nöropazarlama Nedir?

 

Nöropazarlama nedir dediğimizde İngilizce olarak neuromarketing denilen pazarlama türü insan beynindeki satın alma algılarını inceleyen ve buna bağlı olarak teknik ve stratejiler geliştiren bir pazarlama türüdür.

 

Nöropazarlamanın üzerinde durduğu konular

 
 • Tüketici davranışlarının incelenmesi
 • Tüketicilerin satın almadaki sosyal nedenleri
 • Tüketicilerin satın almadaki psikolojik nedenleri
 • Duyguların satın almadaki etkisi
 • Hedef kitleye uygun psikolojik satış teknikleri geliştirmek
 

İlgili İçerik; Tüketici Davranışlarının E-ticaretteki Önemi

 

İlgili İçerik; Omnichannel Pazarlama Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

 

Nöro Pazarlama (Neuromarketing) Nedir

 

Nöropazarlama Teknikleri Nelerdir?

 

Nöropazarlamanın başarılı bir şekilde yapılması için nöropazarlama teknikleri konusunu bilmek ve hayata geçirmek oldukça önemlidir. Bunlardan birkaçını aşağıda sıraladık.

 

Çekiliş ve yarışmalar düzenlemek: Çekiliş, yarışma gibi etkileşim arttırıcı konular nöropazarlama tekniğinin bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Çekiliş ya da yarışma düzenlemenin faydaları

 
 • E-ticaret sitelerinin trafiğinin artmasına yardımcı olması
 • Yeni müşteri kazanma ve potansiyel müşterilere ulaşılmasını sağlama
 • E-ticaret sitelerinin satış yapmasına katkı sağlama
 • Marka ve müşteri arasındaki sadakati artırır.
 • Yarışmaya katılarak alışveriş motivasyonu artırılır.
 

Başarılı bir yarışma ya da çekiliş için;

 
 • Hashtag ve anahtar kelimelerin doğru bir şekilde analiz edilmesi ve seçilmesi
 • Konuyla ilgili ve hacimleri yüksek hashtag kullanılması
 • Kapsamlı araçlar, sonuç odaklı araçların kullanılması
 • Doğru anahtar kelime araştırmasının yapılması
 

İlgili İçerik; Instagram Çekilişi Nasıl Yapılmalı ve Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Nöro Pazarlama (Neuromarketing) Teknikleri


 

Sosyal kanıt kullanılması: E-ticaret sitelerinde sosyal kanıt kullanılması satın almayı artırıcı bir özellik taşımaktadır. Sosyal medyadaki müşteri incelemelerini tüketiciler sıklıkla incelemektedir. Ürünlerin gerçek kullanıcılarının yaptığı yorumlar satın almaları tetiklemesi açısından önemlidir. Nöropazarlama tüketici psikolojisini satın alma konusunda tetiklemesi açısından sıkça kullanılmaktadır.

 

Başarılı Nöropazarlama örnekleri açısından sosyal kanıtın faydaları

 
 • Tüketicileri satın alma konusunda ikna etmeye yardımcı olur.
 • Bir sosyal kanıt sunularak gerçek kullanıcı yorumlarıyla satın alma sağlanır.
 • Markaya karşı güven ve sadakat kazanılmasını mümkün kılar.
 • Sosyal kanıtın fazla olması markaya ya da olan ürüne olan talebin artması açısından önemlidir.
 

Nöropazarlamada sosyal kanıt nasıl kullanılır

 
 • Sosyal kanıt e-ticaret sitelerinde kullanıcı yorumları olarak sunulabilmektedir.
 • Blog yazıları, kampanya, e-posta yoluyla ürün ya da marka hakkında sosyal kanıta yer verilebilir.
 • Sosyal medyayı aktif ve doğru kullanarak markayı araştıran müşterilere sosyal kanıt sunulmaktadır.
 

Kullanıcıların dikkatini çeken içerikler: Nöropazarlamada içerik oldukça önemli bir yerdedir. Başlıkların çarpıcı olması, tüketiciyi harekete geçirmesi açısından akılda kalıcı başlıklar kullanılması, basit fakat etkili ifadelere yer verilmesi nöropazarlama teknikleri açısından önemlidir.

 

İçerik başlıkları, dijital pazarlama çalışmalarında; içerik, marka sloganlar müşteri gözünde kalıcı izler bırakmalıdır. E-ticarette içerikleri doğru teknikle vermek de oldukça önemli ve gereklidir. Akıllı nöropazarlama taktiğini kullanmak, müşterilerin mesajınızı özümsemesine ve hatırlamasına olanak tanır.

 

Fiyatlandırma seçeneklerinin kullanılması: İnsan beyni, satın alma kararlarında fiyat odaklı bakış açısına sahiptir. Bu nedenle fiyatlandırma e-ticaret siteleri için doğru bir strateji ve pazar araştırması gerekmektedir.

 

E-ticaret siteleri fiyatlandırmada rakip analizi yaparak hareket etmeli ve müşteriyi satın almaya teşvik edecek indirimler sunmalıdır. Bunun yanında stok, zaman, indirim oranı gibi stratejiler de tüketicileri hemen satın alma konusunda teşvik etmektedir.

 

İlgili İçerik; E-ticarette Ürün Fiyatlandırma Stratejileri

 
İlgili İçerik; Pazarlamanın 4P’si Nedir? Nöro Pazarlama (Neuromarketing) Teknikleri - Kullanıcı

 

Kaybetme korkusu (FOMO): Fomo kişilerin; bir yeniliği, fırsatı, imkanı kaçırma korkusu olarak nitelendirilir. Müşteriler üzerinde kaçırma korkusu yaratmak, online mağazaların ürünlerini etkili bir şekilde satmalarına yardımcı olur. Ürüne karşı aciliyet duygusu yaratmak nöropazarlama için önemli bir stratejidir. Bu nedenle ürün sayfalarında bir zamanlayıcı kullanmak da aynı amaca hizmet etmektedir.

 

Tüketici üzerinde aciliyet hissi oluşturma;

 
 • Hedef kitlenize vereceğiniz eyleme geçirici mesajların kişilerin FOMO duygusunu tetiklemesi gerekmektedir.
 • FOMO duygusunu açığa çıkarmak amacıyla kişilerde ürünün satın almazsa pişmanlık duyacak hissine kapılması sağlanmalıdır.
 • Tüketicide satın almayı tetiklemek için; indirim, kısıtlı ürün, tükenmek üzere, son birkaç ürün, indirimin bitmesine son 1 gün gibi çalışmalarla kişide panik ve aciliyet hissi uyandırılmalıdır.
 

İlgili İçerik; FOMO Nedir, Pazarlamada Nasıl Kullanılır?

 

Nöro Pazarlama (Neuromarketing) Teknikleri - FOMO

 

Anında satın alma: Anında satın aldırma taktikleri de nöropazarlamanın bir taktiğidir. Tüketicilere sepet ve ödeme sayfalarında sepete ekledikleri benzer ürünler göstererek ihtiyaç oluşturma ve ani satın almayı amaçlayan bir stratejidir.

 

Nöropazarlama teknikleri müşterilerin fazladan çaba sarf etmeden alışveriş yapmasını sağlamak açısından önemlidir. Bunun için müşterilerin çok fazla düşünmeden önerilen ya da tamamlayıcı ürünleri hemen satın alması için ilgili ürünlerle ilgili önerilerde bulunmak, “2 al 1 öde” gibi cazip tekliflerde bulunmak gerekmektedir.

 

Kişiselleştirmeden yararlanmak: Günümüzde kişiselleştirilmiş deneyimler oluşturmak müşterilerde değer oluşturmak açısından gereklidir. Müşteri bazında ürün özelleştirme satın almaları kolaylaştırdığı gibi markayla olan etkileşimi de artırmaktadır. Nöropazarlamada ürün özelleştirme e-ticaret sitelerinin büyümesinde de etkili bir yol olarak gösterilmektedir.

 

Güvenli ve profesyonel bir e-ticaret sitesi: Online alışverişin arttığı günümüzde tüketiciler güvenli bir siteden alışveriş yapmak istemektedir. Bu nedenle e-ticaret sitelerinin her anlamda güven vermesi ve profesyonel hizmet sağlaması gerekmektedir. E-ticaret sitelerinin her açıdan müşteri odaklı olması satışlara da olumlu anlamda yansımaktadır.

 

Güvenli ve profesyonel bir e-ticaret sitesi profili için;

 
 • SSL (güvenlik) sertifikasının olması
 • Farklı ödeme seçeneklerinin sunulması
 • Her kullanıcıya ulaşmak ve müşterilere güven vermek için; banka ve kredi kartıyla ödeme, kapıda ödeme, havale/EFT ile ödeme, mobil ödeme gibi farklı ödeme yöntemlerinin sunulması
 • İşletmenin güncel iletişim bilgilerine yer verilmesi
 • Kullanıcı dostu olması
 • Karmaşıklıktan uzak bir site navigasyonuna sahip olması
 • Sade ve anlaşılır bir yapıda olması
 • Kategori, ürün, görsel ve içeriklerin düzenli ve anlaşılır olması
 • Gerekli bilgilerin ulaşılabilir olması
 • Gerçek ve yüksek kaliteli ürün görsellerine yer verilmesi
 • Sosyal medya hesaplarına yer verilmesi
 • Sayfaların hızlı yüklenmesi (En fazla 2 saniye)
 

İlgili İçerik; E-ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler (2021 Yeni)

 

Nöro Pazarlama (Neuromarketing) Teknikleri - SSL

 

Etkili paketleme seçenekleri: Ürün paketlerinin birinci rolü, ürünleri hasardan korumak olsa e-ticarette ürün paketlemesi müşteri ile bağ oluşturmada oldukça önemlidir. Online bir şekilde gerçekleşen alışverişte müşteriyi gönderilen ürünün her şeyiyle memnun etmek için paketleme seçenekleri de kişiselleştirilmelidir.

 

E-ticaretteki paketleme stratejisi bir nöropazarlama tekniği olarak ürünlerinizi markalaştırma fırsatı sunmaktadır. Doğru ambalaj tasarımı müşterilerinizin dikkatini çekebileceğinden ve ürünün rakibinizin ürününden farklı olmasını sağlayabileceğinden, online ticaret satışlarında kritik öneme sahiptir.

 

Başarılı bir paketleme seçenekleri için farklı renk, metin, görsellerde paketleme seçenekleri sunarak müşterilerinizden geri bildirim isteyebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ticarette Müşteri Arttırma Teknikleri

 

Nöro Pazarlama (Neuromarketing) Teknikleri - Paketleme

 

Markaya uygun renk seçimi: Renkler nöropazarlama örnekleri arasında önemli bir yere sahiptir. Marka oluşturmaya katkısı büyük olan renk seçimi müşterilerin marka hakkındaki düşüncelerini oluşturmada psikolojik katkılar sunmaktadır. Markalar müşterilerin dikkatini çekmek için doğru ve etkili renkler seçmelidir.

 

Müşteri güvenini oluşturma: Ürüne karşı müşteriyi ikna etmek açısından ürünün özelliklerini, açıklamalarını detaylı anlatmak gereklidir. Bunun yanında nöropazarlama teknikleri olarak ürünlerinizin kullanımını detaylı olarak göstermek, videolu ürün anlatıcıları eklemek de müşteriyi ikna etmek açısından etkili olmaktadır. Ürüne göre değişiklik göstererek ürünlerle ilgili tüm ikna edici materyalleri kullanmak nöropazarlamada etkili bir yöntemdir.

 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret