Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Ek İş Nedir? Ek İş Fikirleri

Güncelleme Tarihi: 14.06.2024

İçindekiler;

Ek iş fikirleri, ekstra gelir elde etmek isteyen kişiler için oldukça önemlidir. Günümüzde kişiler para kazanmak ve gelir elde etmek için çalışma hayatı içerisine girer. Fakat bunun yanı sıra kişiler ekstra işler yaparak da gelir elde etmeyi amaçlar.

 

Özellikle ek iş yapmak için çoğu kişi kendi mesleklerine yöneliyor olsa da günümüzde internet kullanımının artması ile beraber kişilerin internetten para kazanmak için tercih edebileceği ve ek iş olarak yapabileceği birçok ek fikri bulunur.

 

Ek İş Nedir? Ek İş Fikirleri adlı bu yazımızda sizlere ek iş yaparak para kazanabileceğiniz meslekler hakkında bilgi vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve böylece ek iş fikirleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

Ek İş Nedir?

 
Ek İş Nedir? Ek İş Fikirleri
 

Ek iş, kişilerin kendi ana gelirlerinin dışında serbest ya da part time çalışarak ek gelir elde etmesine verilen isimdir. Ek iş yapmak bazı dönemlerde kişilere çok az para kazandırıyor olsa da bazı dönemlerde ise ana gelir kaynaklarından daha fazla gelir elde etmelerine olanak tanır. Elde edilen gelir yapılan ek iş ile ilgilidir. Örneğin yazılım alanında ek iş yapan kişiler daha fazla gelir elde edebilir.

 

Ek İş Yapmanın Avantajları

 

Ek iş fikirlerinden birisini seçerek ek iş yapmaya başlamak kişilere birçok avantaj sağlamaktadır. Ek iş yapmanın avantajları şunlardır:

 
 • Ekstra işler yaparak kendinizi farklı alanlarda geliştirebilir ve yeni bir meslek edinebilirsiniz.
 • Ek iş yapmak kişilerin gelir elde etmesini sağlar, birikim yapmayı kolaylaştırırken yaşam giderlerini karşılayabilmelerine yardımcı olur.
 • Ek işler kişilerin finansal özgürlüğünü kazanmalarını sağlar.
 • Çalışılan projelerde çalıştığınız kişi ya da şirketler ile olan ilişkinizi güçlendirir.
 • Ek iş yaparak kişiler esnek çalışma saatlerine geçebilir.
 • Özellikle belirli bir alanda profesyonelleşmek kişilerin mutlu olabileceği mesleklere yönelmesini kolaylaştırır.
 

Ek iş yapmanın kişilere sağladığı başlıca avantajlar bunlar olsa da günümüzde ek iş fikirlerine sıcak bakan ve ekstra iş yapmak isteyen kişilerin asıl amacı refah seviyesini artırmak ve yaşam standartlarını genişletmektir.

 

Ek İş Yapmanın Dezavantajları

 
Ek İş Dezavantajları
 

Ek iş yapmak her zaman belirli avantajlar sağlıyor olsa da bazı durumlarda dezavantajlar da doğurabilir. Ek İş Yapmanın Dezavantajları şunlardır:

 
 • Bireyler zaman yönetiminde problem yaşayabilir ve kendilerine yeterince zaman ayıramayabilir.
 • Birden fazla işte çalışıldığı için kişilerin stres seviyesi artabilir ve yorgun olabilirler.
 • Ekstra iş yapan kişiler aile ve sosyal yaşam dengesini kurmakta zorluk çekebilir ve bu nedenden dolayı sevdiği kişileri ihmal edebilir.
 • Ekstra işlere ayrılması gereken zaman ile ana işe ayrılması gereken zaman çakışabilir.
 • Yapılacak ek işe göre vergi ödenmesi gerekebilir.
 • Kişilerin ekstra işlerden daha fazla gelir elde etmesi ana işlerini bırakmalarına neden olabilir.
 

Ek iş yapmanın dezavantajları bunlardır. Bu nedenle ilk olarak avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurmak ve buna uygun bir karar vermek oldukça önemlidir.

 

Ek İş Fikirleri

 

Ek iş fikirleri aslına bakıldığında oldukça çeşitlidir. Bu süreçte farklı işlerde de çalışmak isteyen kişiler genellikle yetkin olduğu alanlara yönelir. Son dönemlerde bireylerin en çok yöneldiği ek iş fikirleri şunlardır:

 
 • Yapay zeka ile içerik üretimi
 • Yapay zeka ile video üretimi
 • Influencer’lık
 • E-ticaret ile İnternetten Satış
 • E-ihracat ile Yurt Dışına Satış
 • Metin Yazarlığı
 • Sosyal Medya Yönetimi
 • Dropshipping
 

Günümüzde en popüler olan ek iş fikirleri arasında yer alan işlerdir. Gelin şimdi hep beraber bunlara detaylı bir şekilde göz atalım.

 

Yapay Zeka ile İçerik Üretimi

 
Ek İş Fikirleri Yapay Zeka
 

Ek iş yapmak istiyorum diyen kişi ve işletmelerin yönelebileceği işlerden birisi yapay zeka ile içerik üretimidir. Özellikle Chat GPT’nin piyasaya sunulmasından itibaren birçok yapay zeka aracı gelişmiştir. Günümüzde ek iş fikirleri arayan kişiler kendilerine bir blog sitesi açmakta ve yapay zeka ile içerik üreterek bu siteler üzerinden gelir elde etmektedir.

 

Yapay Zeka ile Video Üretimi

 

Yapay zeka ile içerik üretimi yapılabileceği gibi günümüzde işletmeler yapay zeka ile video üretimi de yapmaktadır. Kişiler bu içerikleri Youtube kanallarında, Instagram, Tik Tok, Facebook hesaplarında paylaşmakta ve hem böylece izlenme hem de reklam geliri elde etmektedir.

 

Influencer’lık

 
Ek İş Fikirleri Influencer
 

Günümüzün en popüler meslekleri arasında yer alan Influencer’lık da ek iş fikirleri arasında ön plana çıkmaktadır. Influencer’lar markalar ile anlaşma yapmakta onların ürün ve hizmetlerini tanıtarak gelir elde etmektedir. Hatta günümüzde yeni ortaya çıkan pazarlama türlerinden birisi olan Afilliate marketing sayesinde Influencer’lar e-ticaret firmaları ile de iş birliği yapmakta ve böylece satılan her üründen komisyon geliri elde etmektedir.

 

E-ticaret ile İnternetten Satış

 

Ek iş fikirleri arayan kişilerin yönelebileceği bir diğer sektör de e-ticaret ile internetten satıştır. Kişiler satılacak ürün araştırması yaptıktan ve tedarikçi bularak anlaşma sağladıktan sonra kendilerine bir sanal mağaza açabilmek ve bu mağaza üzerinden ürün satışı yaparak ek iş yapabilmektedir.

 

E-ihracat ile Yurt Dışına Satış

 
Ek İş Fikirleri E-ihracat
 

Ek iş yapmak istiyorum diyorsanız yönelebileceğiniz bir diğer iş kolu da e-ihracat. E-ihracat işletmelerin ürün ve hizmetlerini sanal mağazalar üzerinden yurt dışına sattığı iş modeline verilen isimdir. Yine e-ticaret sektöründe olduğu gibi ürün bulma ve tedarikçi anlaşması süreçlerini tamamlayan işletmeler ürünlerini istedikleri ülkelerde satabilmekte ve böylece gelir elde edebilmektedir.

 

Metin Yazarlığı

 

Hem freelance çalışmak hem de ek iş yapmak isteyenlerin son dönemlerde yöneldiği mesleklerden birisi de metin yazarlığı. Metin yazarları web sitesinden blog yazılarına, sosyal medya paylaşım metinlerinden basın bültenlerine kadar olan her metni hazırlayarak gelir elde edebiliyor. Özellikle içerik pazarlamasının önem kazandığı bu dönemlerde metin yazarlığı yaparak gelir elde eden kişi sayısı da artış gösteriyor.

 

Sosyal Medya Yönetimi

 
Ek İş Fikirleri Sosyal Medya
 

Sosyal medya yöneticileri işletmelerin sosyal medya paylaşım takvimlerini planlayan, bu paylaşımları yapan ve paylaşımların moderasyon süreçlerini yöneten kişilerdir. Hatta gerek duyulduğu dönemlerde sosyal medya yönetimi yapan kişiler reklam çalışmalarında da görev almaktadır.

 

Son dönemlerin en popüler ek iş fikirleri arasında yer alan sosyal medya yönetimine de olan ilgi her geçen gün artış göstermektedir. Eğer sizler de ek iş fikri arıyorsanız kendinizi bu alanda geliştirebilir, kişi ve işletmelere hizmet vererek ek gelir elde edebilirsiniz.

 

Dropshipping

 

Bir e-ticaret modeli olarak ön plana çıkan dropshipping, kişi ve işletmelerin tedarikçiler ile anlaştığı ve herhangi bir ürün stoğu yapmadan satış yaptığı iş modeline verilen isimdir. Özellikle risksiz bir iş olmasından kaynaklı olarak dropshhipinge olan ilgi her geçen gün artış gösterir.

 

Kişi ve işletmeler bir tedarikçi ile anlaştıktan sonra kendilerine ait bir sanal mağaza kurar ya da pazaryerlerinde ürün ve hizmetlerini listeleyerek satış yapmaya başlar. Siz de ek iş yapmak istiyorum diyor ve ek iş fikri bulamıyorsanız dropshipping konusunda kendinizi geliştirebilir ve böylece satış yaparak gelir elde edebilirsiniz.

 

Ticimax ile Ek İşinizi Yapın

 

E-ticaret ile internetten ürün satışı yapmak için sizler de Ticimax’ı tercih edebilirsiniz. Ticimax ile ister e-ticaret ile internetten satış isterseniz de e-ihracat ile yurt dışına satış yapabilirsiniz. Ticimax’ın profesyonel özellikleri sayesinde sanal mağazanızı hızlıca açabilir ve kolayca satış yapmaya başlayabilirsiniz.

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve X üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

Yazar: Tolga Sefa Ağyıldız

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2024 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax