Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

En Etkili Çapraz Satış Yöntemleri

İçerikler;

Müşterilerin dörtte birinden fazlasının müşteri olduktan sonraki ilk yıl içinde aynı şirketten tekrar sipariş verdiğini biliyor muydunuz? Bir nevi memnuniyet ve güven duygusuna dayanan bu bağlılık, özellikle e-ticarette rakiplerin arasından sıyrılmanızı, marka bilinirliğinizi yükseltmenizi ve müşteri sadakati arttırmanızı sağlıyor.

 

En Etkili Çapraz Satış Yöntemleri konusunu ele alacağımız bu yazımızda çapraz satış nedir, satış teknikleri , etkili satış teknikleri, kasa önü fırsatı, sepete özel kampanyalar gibi etkili çapraz satış tekniklerinden bahsedeceğiz.

 

En Etkili Çapraz Satış Yöntemleri

 

Çapraz Satış Nedir?

 

Çapraz satış, müşterinin halihazırda satın alınan ürünle ilgili bir ürünü satın alarak daha fazla harcama yapmasını sağlamak için kullanılan bir satış tekniğidir.Geçmişteki müşterileri yeniden dönüştürmek için verimli reklam kampanyaları yürütmek, genellikle müşterileriniz ile olan ilişkilerinize ve onlara sunduğunuz cazip tekliflere bağlıdır.

 

Aynı kişilere yeniden yatırım yapmak mantıksız gibi görünse de, çapraz satış/yukarı satış amacıyla ücretli kampanyalar yürütmek, kasa önü fırsatları sunmak müşterinizin markanızla ve şirketinizle uzun soluklu bir bağ kurmasını sağlar.

 

Çapraz satış görüşmesinde potansiyel müşteri itirazlarını ele alarak müşterinin "evet" demesini kolaylaştırmak gerekir. E-ticaret ortamında çapraz satış, ilgili ürünleri tanımlamayı ve uygun teklifler oluşturmayı içerirken, yüz yüze çapraz satış, etkili yaklaşımlar konusunda eğitim gerektirebilir. Her iki durumda da amaç, memnun bir müşteri yaratırken şirket için daha fazla para kazanmaktır.

 

Dilerseni̇z konuyu bi̇raz daha açalım ve sıklıkla kullanılan etkili satış teknikleri üzerinde duralım.

 

Çapraz Satış Nedir

 

Çapraz Satış ve Yukarı Satış (Ek Satış)

 

Çapraz satışı ve ek sa satışla karıştırmak kolaydır. Çapraz satış, müşteriye ilgili bir ürün veya hizmet sunmayı içerirken, yukarı satış tipik olarak satın alınan şeyin daha iyi bir versiyonunu almaya teşvik etmektir. Başka bir deyişle, yukarı satış bir müşterinin daha önce satın aldığı veya satın almayı kabul ettiği bir şeyin daha pahalı bir sürümünü satın almasını sağlamak anlamına gelir.

 

Örnekler arasında premium üyelikler, daha geniş bir çalışma kapsamı veya daha yüksek kaliteli malzemelerden yapılmış bir ürün sayılabilir. Ya da sürekli bir üst modeli çıkan cep telefonları iyi birer yukarı satış hamlesidir. Yukarı satış, elektronik, teknoloji ürünleri, araç ve bilişim sektöründe daha sık görülmektedir.

 

Aynı örnekten ilerlersek, çapraz satış nedir sorusuna şöyle cevap verebiliriz; ise, telefon alan kişiye kulaklık, cep telefonu kılıfı ya da powerbank gibi yan aksesuarlar satmaktır. Bir başka örnekte online alışverişten verelim. E-ticaret sitelerinde ya da alışveriş aplikasyonlarında genellikle karşımıza çıkan, "bu ürünü satın alan müşteriler de satın aldı" ibaresi ya da aynı şekilde "sıklıkla birlikte satın alındı" gibi yönlendirmeler ile çapraz satış yapılmak istenmektedir. Bu yaklaşım, bir perakendecinin bir müşteriden uyumlu veya gerekli bir ürünü satın almasını istemesine olanak tanır.

 

Çapraz Satış ve Yukarı Satış Nedir

 

Etkili Çapraz Satış ve Yukarı Satış İçin İpuçları

 

Çapraz satış ve yukarı satış etkili satış teknikleri olarak kabul edilir ancak illa satış yapacağım diye ısrarcı olmak ya da başarısız kampanyalar düzenlemek hem firmanıza hem de markanıza yarardan çok zarar getirebilir. Hem çapraz satış hem de yukarı satış esnasında kullanabileceğiniz ipuçlarını sizin için araştırdık.

 

Basit Tutun

 

Aynı anda çok fazla ürün veya hizmet sunmak, kafa karışıklığı yaratarak ve müşterinin dikkatini dağıtabilir ve bu durum satış yapmanıza engel olabilir. Dolayısı ile geleneksel pazarda ya da e-ticarette, satış ve çapraz satış çabalarınızı müşteriye net fayda sağlayan yalnızca birkaç ürünle sınırlandırın.

 

Müşteriyle çalıştıkça ve uzun vadeli bir ilişki kurdukça, doğal olarak ek ürün veya hizmet satmak için daha fazla fırsat ortaya çıkacaktır. Dolayısı ile o an önemli olan iletişimi zorlamadan, müşteriyi sıkmadan, önce bir ürün almasını sağlamak ve daha sonra net bir seçenek sunmaktadır.

 

Aynı anda hem kulaklık, hem şarj kablosu, hem telefon kılıfı hem de ekstra garanti süresi satmaya çalışırsanız muhtemelen hiçbirini satamazsınız.

 

Çapraz Satış Yöntemleri Basitlik

 

Zamanlamayı Planlayın

 

Yukarı satış ve çapraz satış, geleneksel kanalda, genellikle, alıcılar satın alma taahhüdü verdiğinde, satış döngüsünün sonunda gerçekleşir. Bu etkili olabilir, ancak karmaşık satışlarda ek satış ve çapraz satış sürecini tüm müşteri deneyimine entegre etmek genellikle daha iyidir.

 

E-ticarette ise çapraz satış ödeme aşamasından önce yapılması tercih edilir. daha önce bahsettiğimiz, “bunu alan kişi, bunu da aldı” teşvikleri genellikle sepete özel kampanyalar olarak sunulur.

 

İnceleme Soruları Sorun

 

Etkili satış teknikleri uygulayabilmek aslında en temelde müşterinin ihtiyaçlarını gerçekten anlamakla başlar. Özellikle geleneksel pazarda, satış süreci boyunca müşterilerinize derinlemesine sorular sormayı doğal bir sohbet haline getirebilirsiniz.

 

Müşterilerinizle kurduğunuz diyalogda onlar için doğru ürün ve hizmetleri sunarken ve ayrıca doğru yukarı satış ve çapraz satış fırsatları yakalayabilirsiniz. Çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi amaç, uzun vadeli bir ilişki kurmak ve güçlü müşteri sadakati oluşturmaktır.

 

İlgili İçerik; E-Ticarette Satış Taktikleri

 

İlgili İçerik; Sosyal Medyada Satış Arttırma Taktikleri


Çapraz Satış Yöntemleri İnceleme Soruları

 

Müşterilerinizi Analiz Edin

 

Özellikle e-ticarette müşteri analizi son derece önemlidir ve birkaç değişkenin incelendiği satış analizleri de pek zorlanmadan yapılabilir. Bu kişi neden sizden alışveriş yaptı? Hangi ürünleri satın aldı? Aldığı ürünleri değerlendirdi mi? Değerlendirdi ise beğenisi ya da şikayeti ne yönde? Demografileri nedir? gibi soruları kendinize mutlaka sorun ve yanıtları bulmaya çalışın.

 

Böylece kişiselliştirilmiş bir hizmet sunabilir, yukarı satış ve çapraz satış yapma şansınızı yükseltebilirsiniz.

 

Çapraz Satış Örnekleri

 
  • Elektronik dijital kamera satın alan müşteriye, aynı zamanda bir hafıza kartı da alınmasını önermek.
  • Yemek siparişinde, ilaveten patates ya da içecek önermek.
  • Bir e-ticaret sitesinde, ödemeden hemen önce müşteriye popüler bir ilgili ürünü veya satın alınan ürüne dahil olmayan gerekli bir aksesuarı önermek.
  • Hazır giyim sektöründe, bir kıyafeti birbirine uyumlu parçalar ve aksesuarlar ile sunmak, çantadan ayakkabıya varana kadar her şeyiyle tam bir takım sunmak.
 

İlgili İçerik; E-ticarette Müşteri Arttırma Teknikleri

 

İlgili İçerik; Promosyon Ürünlerle Satışlarınızı Arttırın

 

Çapraz Satış Örnekleri

 

E-Ticarette Çapraz Satışın Önemi

 

E-ticarette çapraz satış, karlılığı büyük oranda arttıran ve müşteri sadakati yaratan önemli adımlardan biridir. Dolayısı ile bir e-ticaret paketi satın aldığınızda ürün yönetimi, SEO çalışması, arama motoru optimizasyonu kadar çapraz satış desteği sunup sunmadığına da dikkat etmelisiniz.

 

Ticimax, gelişmiş pazarlama araçları ile rakiplerinizden sıyrılmanıza ve çok daha kısa sürede başarıyı yakalamanıza yardımcı olur. Ticimax desteği ile kolayca sepete özel kampanyalar düzenleyebilir, güvenli ödeme yöntemine sahip olabilir, indirimli kargo avantajı ile satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

Uzmanlarca hazırlanmış ve sizin için kişiselleştirilmiş yüzlerce kampanya modelinden firmanıza en uygun olanı seçerek promosyon oluşturabilirsiniz.

 

Elbette avantajınız bu kamyanlarla sınırlı değildir. Çapraz satış ve diğer etkili pazarlama yöntemleri ile müşterilerinizin dikkatini çekebilir ve onlara keyifli bir alışveriş deneyimi yaşatabilirsiniz.

 

Bunlara ek olarak, benzer ürünlerin site içinde yeniden pazarlamasını (re-marketing) sağlayabilirsiniz.

 

Kasa önü fırsatları ve sepete özel ürünler gibi alternatif pazarlama araçlarını etkin olarak kullanabilir ve hem site trafiğinizi hem de satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 
 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret