Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Gelir Vergisi Nedir? Neye Göre Kesilir?

İçerikler;

Ticari faaliyet yürüten kişi ve markalar Türk Ticaret Kanunu’na göre devlete vergi ödemek ile yükümlüdür. Kişi ve işletmeler elde ettiği gelirler üzerinden devlete vergi ödedikleri gibi kurumsal vergisi, stopaj vb. vergi türlerini de ödemektedir.

 

Ticari işletmelerin devlete ödemesi gereken vergi türlerinden birisi de gelir vergisidir. Bireylerin yıllık kazançları üzerinden ödediği vergi türlerinden gelir vergisi genellikle kişilerin gelirlerine bağlı olarak belirlenmektedir. Bu vergi türü belirli dönemlerde ödenmektedir.

 

Gelir Vergisi Nedir? Neye Göre Kesilir adlı bu yazımızda devlete ödemekle yükümlü olduğunuz gelir vergisi hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Sizler de yazımızı inceleyerek gelir vergisi nedir, gelir vergisi ne zaman ödenir, gelir vergisi nasıl belirlenir gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Ön Muhasebe Nedir? E-ticarete Yeni Başlayacaklar İçin Ön Muhasebe Rehberi


Gelir Vergisi Nedir? Neye Göre Kesilir

 

Gelir Vergisi

 

Gelir vergisi, devletler tarafından kişilerin bir yıllık gelirleri üzerinden toplanan bir vergi türüdür. Genellikle gelir vergisi kişilerin yıllık kazançları ile doğru orantılıdır. Yani bir kişinin yıllık kazancı ne kadar artış gösterirse ödeyeceği vergi tutarı da o kadar artış göstermektedir. Düşük gelire sahip olan kişiler için düşük gelir vergileri belirlenirken geliri yüksek olan kişilerin vergi oranının da artış gösterdiği bilinmektedir.


Gelir Vergisi

 

Gelir Vergisi Mükellefleri Kimlerdir?

 

Her vergi türünde olduğu gibi gelir vergisinde de vergi ödemekle yükümlü olan mükellefler bulunmaktadır. Gelir vergisi ödemek ile yükümlü olan kişiler Vergi Usul Kanunu çerçevesinde düzenlenmiştir ve bu kanuna göre gelir vergisi ödeyecek olan kişiler Tam Mükellefler ve Dar Mükellefler olarak ikiye ayrılmaktadır.

 

Tam Mükellefler, Türkiye sınırları içerisinde 6 aydan fazla yaşayan ve Türkiye’ye yerleşen kişilere verilen isimdir. Bu kişiler Türkiye sınırları içerisinde ya da Türkiye sınırları dışında elde ettikleri kazançlar üzerinden vergi ödemek ile yükümlüdür. Türkiye’ye görev ya da iş için gelen;

 
 • Bilim insanları
 • Memurlar
 • Uzmanlar
 • Basın ve Yayın organlarında çalışan muhabirler
 • Eğitim için gelenler
 • Türkiye’de hastalık, tutukluluk ya da hükümlülük gibi durumlardan dolayı alıkonulmuş kişiler
 • Farklı ülkelerde yaşayan Türk Vatandaşları
 

Tam mükkelleflik dışında tutulmuştur. Yani bu kişilerin Türkiye’de gelir vergisi ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır.

 

Dar Mükellefler ise Türkiye’de yerleşik olmayan fakat ülkemiz sınırları içerisinde ticari faaliyet yürüterek gelir elde eden kişileri kapsamaktadır. Bu kişiler Türkiye sınırlarında elde ettiği kazançlar üzerinden gelir vergisi ödemektedirler.

 
 • Gelir elde eden kişinin Türkiye’de işyerinin bulunması
 • Şirketlerin daimî temsilciliğinin bulunması
 • Serbest meslek kazançlarının bulunması
 • Menkul sermayelerinin bulunması
 

Gibi durumlarda kişiler gelir vergisi öder. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur kişilerin elde ettiği gelirlerin kaynağının Türkiye olmasıdır. Aksi takdirde kişilerin vergi ödeme yükümlülüğü bulunmamaktadır.

İlgili İçerik; Muhasebe Terimleri Sözlüğü


Gelir Vergisi Mükellefleri Kimlerdir?

 

Gelir Vergisi Dilimleri 2023 Nedir?

 

2023 gelir vergisi dilimleri %15 ve %40 oranında gelire göre farklılık göstermektedir. 2023 yılında gelir vergisi ödeyecek olan kişilerin kazancına göre ödeyeceği gelir vergisi oranları aşağıdaki tabloda sizler ile paylaşılmıştır.

 

Gelir Dilimi

Vergi Oranı

70.000 TL’ye kadar olan gelirler için

%15

150.000 TL’ye kadar olan gelirlerin 70.000 TL’si için 10.500 ve fazlası için

%20

550.000 TL’ye kadar olan gelirlerin 150.000 TL’si için 26.500 TL ve fazlası için

%27

1.900.000 TL’ye kadar olan gelirlerin 550.000 TL’si için 134.500 TL ve fazlası için

%35

1.900.000 TL’den fazla olan gelirlerin 1.900.000 TL’si için 607.400 TL ve fazlası için

%40
 

Gelire göre ödenmesi gereken vergi oranlarıdır. Ücret dışında bir geliri bulunan kişilerin ise ücret dışındaki gelir dilimleri ve vergi oranları aşağıda paylaşılmıştır.

 
   
Gelir Dilimi   
   
Vergi Oranı   
   
70.000 TL’ye kadar olan gelirler için   
   
%15   
   
150.000 TL’ye kadar olan gelirlerin 70.000   TL’si için 10.500 ve fazlası için   
   
%20   
   
370.000 TL’ye kadar olan gelirlerin 150.000   TL’si için 26.500 TL ve fazlası için   
   
%27   
   
1.900.000 TL’ye kadar olan gelirlerin 370.000   TL’si için 85.900 TL ve fazlası için   
   
%35   
   
1.900.000 TL’den fazla geliri olan kişililerin   1.900.000 TL’si için 621.900 TL ve fazlası için   
   
%40   
 

Oranında gelir vergisi ödemesi gerekmektedir.

 

Gelir Vergisi Ne Zaman Ödenir?

 

Gelir vergisi ödemekle yükümlü olan kişilerin en çok yanıt aradığı bir diğer soru da gelir vergisi ne zaman ödenir sorusudur. Gelir vergisi ödemeleri genellikle yıl içerisinde iki taksit şeklinde yapılmaktadır. Gelir vergisi ödeme dönemleri çoğu zaman Gelir İdaresi Başkanlığı Tarafından duyurulmaktadır fakat genellikle ilk taksit ödemeleri mart ayında yapılırken ikinci taksit ödemesi ise temmuz ayında yapılmaktadır.


Gelir Vergisi Ne Zaman Ödenir?

 

Gelir Vergisi Ödemesi Nasıl Yapılır?

 

Gelir vergisi ödemesi yapmak isteyen kişilerin bağlı oldukları vergi dairesine başvurması gerekir. Ya da kişiler bankalar, e-devlet ya da internet vergi dairesi üzerinden ödemelerini yapabilmektedir.

 

Gelir vergisi ödemesini internet üzerinden yapmak için internet vergi dairesine giriş yapılır ve ardından bu bölümde yer alan vergi tutarına tıklanarak öde seçeneğine tıklanır. Ardından kişiler banka kartı ya da kredi kartı bilgilerinin girişini yaparak İnternet Vergi Dairesi üzerinden gelir vergisi ödemelerini gerçekleştirebilmektedir.


Gelir Vergisi Ödemesi Nasıl Yapılır?

 

Neler Gelir Vergisinden Düşülebilir? Gelir Vergisinden Düşülebilecek Masraflar

 

Gelir vergisine tabi olan işletmelerin bilmesi gereken konulardan birisi de gelir vergisinden düşülebilecek olan masraflardır. Çünkü işletmeler bir yıl içerisinde yaptığı harcamaların bir bölümü ödeyecekleri gelir vergisinden düşebilmektedir. Yani kısacası bazı masraflar şirketler tarafından gider olarak gösterilebilmektedir.

 
 • İşletmelerin çalışanlarına yaptıkları ödemeler
 • İşletmelerin çalışanları için yaptığı yemek ödemeleri
 • Kira ve iş yeri için ödenen aidatlar
 • Çalışanların taşıma ve ulaşım masrafları
 • Şirketler tarafından kiralanan araçların giderleri
 • Bir işletmeye ait olan internet, telefon, doğalgaz, su ve elektrik giderleri
 • İşletmelerin yazılım, Saas ve reklam giderleri
 • Markaların dışardan aldığı danışmanlık hizmetleri
 • Hayat ve Şahıs Sigortaları
 • Markaların yaptığı eğitim ve sağlık harcamaları
 • Sponsorluk anlaşmaları için yapılan harcamalar
 • Türkiye’de yaşamayan kişilere hizmet harcamaları
 

her zaman gider olarak gösterilebilmekte ve gelir vergisinden düşülmektedir.

 

İlgili İçerik; Bilmeniz Gereken Muhasebe Kodları


Neler Gelir Vergisinden Düşülebilir? Gelir Vergisinden Düşülebilecek Masraflar

 

Araç Kiralama İşlemleri Gelir Vergisinden Düşer mi?

 

Gelir vergisinden düşülecek olan araç giderleri için %70’ten fazla gider gösterilmesi mümkün değildir. 300.000 Türk lirasına kadar olan araç alım satım işlemlerinde markalar ortaya çıkan KDV ve ÖTV tutarının hepsini gider olarak gösterebilmektedir. Kiralama işlemlerinde ise araç kiralama ücretinin 5.500 Türk lirasını aşmaması gerekir çünkü 5.500 TL’yi aşan kiralama işlemlerinde bu tutar dikkate alınmaz ve gider olarak gösterilemez.


Araç Kiralama

 

Yazılım ve Reklam Ücretleri Gelir Vergisinden Nasıl Düşülür?

 

İşletmelerin markaları için yapacağı yazılım alım satım işlemleri ve reklam için yaptığı harcamalar da gider olarak gösterilebilmektedir. Markalar bu tür durumlarda satın alımlarda ve reklamlarda ortaya çıkan tutarın %2’lik bölümünü KDV olarak ödemektedir.


Yazılım ve Reklam Ücretleri Gelir Vergisinden Nasıl Düşülür?

 

Personele Verilen Yemek ve Yol Ücretleri Gelir Vergisinden Nasıl Düşülür?

 

Markaların personelleri için yaptığı yemek ve yol gibi yardımlar da gelir vergisinden düşülebilen yardımlar arasında yer alıyor. İşletmeler personellerine verdikleri multinet, sodexo, Ticket gibi yemek masraflarının 51 TL’sini gelir vergisinden düşebilirken verdikleri yol yardımının ise 25.5 TL’sini gelir vergisinden düşebilmektedir. Bu tutarlar gelir vergisi istisna tutarları olarak bilinmektedir.


Personele Verilen Yemek ve Yol Ücretleri Gelir Vergisinden Nasıl Düşülür?

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2023 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax