Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Google Analytics 4 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İçerikler;

Kurumsal web siteleri, bloglar, e-ticaret ve e-ihracat siteleri için trafik analizi oldukça önemlidir. Trafik analizi yapacak olan kişi ve işletmeler analytics araçlarını kullanır. Analytics araçları web sitesine giren ziyaretçilerin trafik kaynağı, organik trafikler, kitle edinme istatistikleri, dönüşümler, e-ticaret gelirleri ve hedef kitle analizi gibi işletmeniz için oldukça önemli olan raporlara ve istatistiklerine ulaşmanıza olanak tanır.

 

Site analizi yaparken şu zamana kadar birçok kişi ve işletme Google Universal Analytics adlı analiz aracını kullanarak hareket etmekteydi. Fakat Google tarafından 2020 yılında yapılan bir duyuru ile Google Analytics 4 yani bilinen bir diğer adıyla GA4’e geçiş yapılacağı söylendi. GA4 birçok ülkede kullanıma açılan bir analiz aracıdır ve artık yavaş yavaş her işletme site analiz yapmak için bu araca geçmeye başlamıştır. Fakat günümüzde hala Ga4 nedir sorusuna yanıt arayan ve geçişini tamamlamayan birçok işletme bulunmaktadır.

 

Google Analytics 4 Hakkında Bilmeniz Gerekenler adlı bu yazımızda Google’ın yeni ürünü olan GA4 hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Bu rehberimizi inceleyerek sizler de GA4 Nedir, GA4 Nasıl kurulur gibi sorularınıza yanıt bulabilir ve analiz aracı olarak GA4 kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; En İyi ve En Çok Tercih Edilen SEO Analiz Siteleri ve AraçlarıGoogle Analytics 4 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Google Analytics 4 (GA4) Nedir?

 

Google’ın 2020 yılında duyurduğu ve kullanıma açtığı analiz toolu olan GA4, gizliliği ön planda tutan, yapay zekâ ile desteklenen analizlere ulaşmanızı ve iç görülerden yararlanmanızı sağlayan bir analiz aracıdır.

 

Google Analytics 4, bir internet sitesi ve mobil uygulaması bulunan kişilerin hem mobil uygulama hem de internet sitelerinin trafik ölçümüne aynı yerden ulaşabilmelerine olanak tanıyan bir analiz tooludur.Google Analytics 4 Nedir

 

Google Analytics 4 (GA4) Nasıl Kurulur?

 

Yeni bir internet sitesi kuracak olan ya da Google Analytics kullanmayan kişi ve işletmelerin en çok yanıt aradığı sorulardan birisi Google Analytics 4 Nasıl kurulur sorusudur. Bir Google analytics hesabı bulunmayan kişilerin aşağıda verdiğimiz adımları takip ederek GA4 hesap kurulumunu tamamlaması gerekir.

 
 • Bir Gmail hesabınız bulunuyorsa Analytics.google.com adresine giriş yapın. Eğer bir gmailiniz yoksa ilk olarak kendinize bir mail açın ve ardından ilgili adrese giriş yapın
 • Karşınıza çıkan ekranda yer alan ölçüme başla düğmesine tıklayın.
 • Bu düğmeye tıkladığınızda GA4 kurulumu yapabilmek için Google sizlerden hesap adı isteyecektir. Hesabınızı farklı analytics mülkleri ile karıştırmamak için bu noktada şirketinizin ismini kullanabilirsiniz. İlgili adımı tamamladıktan sonra ileri butonuna tıklayın.
 • Ardından Google sizlerden Google Analytics 4 mülkü oluşturabilmeniz için özellik adı, raporlama saat dilimi, para birimi gibi bilgileri isteyecektir.
 • Bu adımı tamamladıktan sonra Google Universal Analytics ile beraber GA4’te kurmak için gelişmiş seçenekleri göster bölümüne tıklayın. Gelişmiş seçenekleri göster bölümünde yer alan Universal Analytics mülkü oluşturuna tıklayın ve site adresinizi girin.
 • Alt bölümde yer alan Google Analytics 4 ve Universal Analytics mülkü oluştur bölümünü aktif edin ce Google Analytics 4 mülkü için gelişmiş ölçümü etkinleştire tıklayın ve ileri butonuna basın.
 • GA4 kurulumuna devam ederken sektör, işletme boyutu ve analytics kullanma nedeni gibi bilgileri doldurun ve oluştura basın.
 

İlgili adımları tamamladıktan sonra Google Universal Analytics ve Google Analytics 4 yani GA4 kurulumu tamamlanacaktır. Bunun ardından size verilecek olan izleme kimliğini sitenize eklemeniz gerekmektedir. İlgili yöntemlerden birisini seçerek izleme kimliğini sitenize ekleyebilir ve hem Google Universal Analytics hem de Google Analytics 4 kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Site Analizi Neden Önemlidir? Nasıl Yapılır?

 

Google Analytics 4 Nasıl Kurulur

 

Google Analytics’ten GA4’e Nasıl Geçilir?

 

Yeni internet sitesi kurarken Google sizlere ilk olarak GA4 kurulumu yaptırır. Fakat mevcut bir Google Analytics hesabı olan kişilerin de GA4’e geçebilmesi mümkündür. Google Analytics’ten GA4’e geçiş yapmak için kişi ve işletmelerin aşağıdaki adımları takip etmesi gerekir.

 
 • Google Universal analytics hesabı bulunan kişilerin ilk olarak yönetici paneline giriş yapması gerekir.
 • Sonra bu bölümde yer alan Mülk sütununa girin ve GA4 kurulum asistanına tıklayın.
 • Ardından mülk seçimi yaparken Google Analytics Universal mülkünü seçin ve buradan başlayın bölümüne tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak ekranda mülk oluştur butonuna basın ve ardından GA4 mülkünüze göz atın.
 • Bu bölümde yer alan kurulum yardımcı ekranına gidin ve veri akışlarının yanında yer alan oka basın.
 • İlgili işlemin ardından GA4 ölçüm kimliği karşınıza çıkacaktır.
 

Sizler de bu adımların sonrasında GA4 ölçüm kimliğinizi sitenize ekleyebilir ve analiz aracı olarak Google Analytics 4 kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Google Analytics 4 Nasıl Geçilir

 

GA4’e Ne Zaman Geçilecek?

 

Google Universal Analytics’ten sonra Google’ın çıkardığı analiz toolu olan GA4’e geçmeniz gerekmektedir. Şu an Google Analytics Universal aktif bir şekilde kullanılmaya devam ediliyor olsa da 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren bu mülklere veri işlenmesi mümkün olmayacaktı.

 

Bu nedenle Google Analytics Universal kullanan kişilerin 1 Temmuz 2023 tarihine kadar Google Analytics 4 hesabı açması ve bu hesaba geçiş yapması gerekmektedir. Aksi takdirde GA4 kurulmazsa veri kaybı yaşayabilmeniz mümkündür.

 

İlgili İçerik; Kohort Analizi Hakkında Bilmeniz GerekenlerGoogle Analytics 4 Ne Zaman Geçilecel

 

Google Analytics 4 (GA4) Özellikleri

 

Google Analytics 4 nedir sorusuna yanıt verdiğimiz ve Google Analytics 4 hakkında önemli bilgilerden bahsettiğimiz yazımızın bu bölümünde Google Analytics 4 (GA4) Özelliklerinden bahsedeceğiz.

 

Google Analytics 4 yapay zekâ ile verilerinizi ölçmeyi kolaylaştıran ve özellikleri bakımından oldukça gelişmiş olan bir analiz aracıdır. Gelin şimdi hep beraber Google Analytics 4’ün özelliklerine bir göz atalım.

 • GA4’ün en iyi özelliği hem uygulamanız hem de web sitenize ait birleşik raporlara ulaşmanıza olanak sağlamaktadır. Bu analiz aracı sayesinde analizlere tek bir yerden ulaşmanız mümkündür.
 • Google analytics 4’te olay parametreleri bulunmaktadır. Bu parametreler sayfa görüntülemesi, kullanıcı sayısı ve oturumlar gibi istatistiksel metriklerin olaylar üzerinden ölçülmesini sağlamaktadır.
 • GA4, gizlilik bakımından oldukça gelişmiş bir araçtır.
 • Google Analytics Universal’da analiz yapılan ürünler hesap, mülk ve görünüm düzeylerinde sırlanabiliyordu fakat GA4’e geçiş yapıldığında ürünler artık hesap ve mülk düzeylerinde sıralanacaktır.
 

Google Analytics 4 her ne kadar gelişmiş birçok özelliği bulunduran bir analiz aracı olsa da bu özellikleri bakımından Google Universal Analytics’ten farklılaşmaktadır.

 

Google Analytics 4 Özellikleri Nelerdir

 

Google Analytics 4 Ücretli Mi?

 

Google Analytics 4 ile veri toplayacak ve bu verileri sitlerini analiz etmek için kullanacak olan kişi ve işletmelerin en çok yanıt aradığı sorulardan birisi Google Analytics 4 ücretli mi sorusudur. Google Analytics 4, bir önceki analiz toolu olan Google Universal Analytics gibi kullanıcıların ücretsiz bir şekilde kullanabileceği bir analiz aracıdır.

 

Google Analytics 4 Ücreli Midir

 

Google Analytics 4’e Geçmeli miyim?

 

Bir internet sitesi ile beraber bir mobil uygulamaya da sahip olanlar Google Analytics 4’e geçmelidir. Çünkü Google Analytics 4 yani bir diğer ismiyle GA4’e hem mobil uygulama verilerinizi hem de e-ticaret sitesi trafiğinizi ölçmeye yarayan bir analiz aracıdır. Bunun yanı sıra Google Analytics 4’e geçmek Temmuz 2023 tarihinde zorunlu olacaktır.

 

İlgili İçerik; SEO Analizi Nasıl Yapılır?

 

Google Analytics 4e Geçmeli Miyim

 

Ticimax ile Sitenizi Kolayca Analiz Edin

 

E-ticaret sitenizi kurarken Ticimax’ı tercih edin ve Ticimax e-ticaret alt yapısında yer alan analiz ve raporlar ile sitenizi, ürünlerinizi ve hedef kitlenizi kolayca analiz etme şansı yakalayın.

 

Ticimax e-ticaret paketlerini kullanmak ve kendi e-ticaret sitenizi açmak istediğiniz takdirde E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret