Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Instagram Etkileşiminizi Arttırmaya Yönelik İpuçları

İçerikler;

Instagram, son yılların en popüler sosyal medya platformları arasında yer alıyor. Birçok kişi instagramı kişisel amaçları için kullanırken birçok işletme ise ticari amaçlar için bu platformda yer alıyor. İşletmeler Instagram’da düzenli iletişim yürüterek Instagram kullanıcılarına ürün, marka ve hizmetlerini tanıtıyor.

 

Instagram sayesinde birçok işletme hedef kitlesinde yer alan kişilere ulaşarak satışlarını arttırma imkânı sağlıyor. Fakat işletmelerin Instagram sayesinde satışlarını arttırabilmesi için birçok unsuru göz önünde bulundurması gerekiyor. Özellikle Instagram profillerinin verdiği güven ve etkileşim oranı işletmelerin Instagram’daki amaçlarına ulaşmasını sağlıyor. Çünkü Instagram’da etkileşim oranı daha fazla olan firmalar tüketicilere daha fazla güven veriyor.

 

Instagram etkileşimlerini arttırmak isteyen kişiler için hazırladığımız Instagram Etkileşiminizi Arttırmaya Yönelik İpuçları adlı bu yazımızda sizlere önemli yöntemlerden bahsedeceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyebilir ve Instagram etkileşimlerinizi nasıl arttıracağınızı öğrenebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Instagram'dan Satış Yapma Teknikleri ile Satışlarınızı Arttırın

 

Instagram Etkileşiminizi Arttırmaya Yönelik İpuçları

 

Profilinizin Güven Vermesini Sağlayın

 

Instagram’da etkileşimlerinizi arttırmak istiyorsanız ilk önem vermeniz gereken şey profilinizdir. Çünkü günümüzde birçok Instagram kullanıcısı güven veren Instagram profilleri ile etkileşime geçmeyi tercih etmektedir. İşletmelerin Instagram profilini profesyonel bir şekilde düzenlemesi bu nedenle oldukça önemlidir.

 

Instagram’da profesyonel bir profil yaratmak için;

 
 • Kullanıcı adınızı seçerken marka ismi kullanmaya özen gösterin.
 • Instagram’da profil resmi olarak markanızın logosunu kullanmaya önem verin. Kısacası kurumsal kimliğinizi Instagram’da yansıtın.
 • Instagram profil bilgilerinizi kurumsal bir dil ile hazırlayın. Marka sloganı, markanızın sitesi gibi bilgilere profilinizde yer verin.
 • Instagram’da etkileşim kazanmak için paylaşımlarınızda kullanacağınız Instagram şablonlarını markanızın kurumsal kimliğine yönelik hazırlayın.
 

Böylece güven veren bir Instagram profili yaratabilir ve hedef kitlenizde yer alan kişilerin güvenini kazanarak Instagram etkileşim oranlarını arttırabilirsiniz.

 

Instagram Etkileş Arttırma Profil

 

Rakiplerinizi Analiz Edin

 

Instagram içerikleri yaratırken öncesinde bir araştırma yapın. Rakiplerinizin Instagram içerik örneklerini analiz edin ve neyi nasıl yaptıklarını gözlemleyin. Markanızı rakiplerinizden ayırabileceğiniz yanlarınızı bulun ve böylece kendi instagram stratejinizi belirleyin. Rakip analizinizi yaparken;

 
 • Takipçi sayısı
 • Beğeni sayısı
 • Etkileşim oranı
 • Görseller
 • İçerik metinleri
 • Hikayeler
 • Reels videoları
 

Gibi alanlarda incelemeler yapabilir ve kendi Instagram stratejinizi daha kolay bir şekilde yaratabilirsiniz.

 

Instagram Etkileş Arttırma Rakip Analizi

 

İçeriklerinizde Profesyonel Olun

 

Instagram içerik örneklerini inceledikten sonra markanıza ait içerikleri yaratırken profesyonel olmanız oldukça önemlidir. Çünkü Instagramda profesyonel içerikler yaratan markaların etkileşim oranlı daha hızlı bir şekilde artış göstermektedir.

 

Instagram içerik tasarımı yaparken bu nedenle profesyonel tasarım yapmanız gerekmektedir. Instagram görsel tasarımı yapacak firmaların Instagram görsel ve fotoğraf ölçülerine göre tasarım yapması gerekmektedir. Sizler de Instagram için görsel ve video hazırlarken sosyal medya fotoğraf ve video ölçülerine göre tasarımlar yapabilir ve profil düzeninizin bozulmasını engelleyebilirsiniz.

 

Böylece Instagram profilinizi ve içeriklerinizi profesyonel bir şekilde düzenleyebilir ve takipçilerinizin güvenini kazanarak Instagram etkileşim oranlarınızı arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Instagram Post Hazırlama Rehberi, Fikirler ve Faydalı Araçlar

 

Instagram Etkileş Arttırma İçerik

 

Etkileşime Geçirmeye Yönelik Metinler Hazırlayın

 

Instagram’da etkileşim arttırmak isteyen kişi ve işletmelerin içerik metinlerine önem vermesi gerekir. Çünkü Instagram içeriklerinde harekete geçiren metinler kullanmak kullanıcıların Instagram içerikleriniz ile etkileşime girmesine yardımcı olur.

 

Genellikle e-ticaret firmaları Instagram içeriklerinde kullanıcıları harekete geçirmek için call to action metinlerine yer verir. Call to action metinleri sayesinde işletmeler e-ticaret sitelerine daha hızlı trafik çekme şansı bulur. Bunun yanı sıra birçok işletme takipçilerine belirli konularda sorular soran veya onları yorum yapmaya teşvik eden metinler sayesinde Instagram etkileşim oranlarını arttırır.

 

Sizler de Instagram hesabınızın etkileşim oranlarını arttırmak istiyorsanız paylaşım metinlerinizde kullanıcıları etkileşime sokmanıza yardımcı olan call to action cümlelerine, yorum yapmaya teşvik eden sorulara ve soru cümlelerine yer verebilirsiniz. Böylece Instagram’da etkileşim oranlarınızı daha hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz.

 

Instagram Etkileş Arttırma Call To Action

 

İçeriklerinizi Çeşitlendirin

 

Instagram’da etkileşim arttırmak isteyen her e-ticaret firmasının önem vermesi gereken şeylerden biri içerik çeşitliliğidir. Günümüzde instagramda kullanabileceğiniz birçok içerik türü bulunmaktadır.

 
 • Fotoğrafları gönderiler
 • Video içerikler
 • Ürün paylaşımları
 • Reel videoları
 • Hikâye özelliği
 • Canlı yayın
 

Gibi içerik türleri instagram hesabınızdaki içeriklerinizi çeşitlendirmenize yardımcı olacaktır. Günümüzde birçok kişi farklı içerik türlerine ilgi duyduğu için içeriklerinizi çeşitlendirmeniz etkileşim oranlarınızı hızlı bir şekilde arttıracaktır.

 

Instagram Etkileş Arttırma İçerik Çeşitleri

 

Hikayeler Özelliğinden Yararlanın

 

Instagram’ın Snapchatten esinlenerek hayata geçirdiği bir özellik olan Hikayeler özelliği Instagram’ın en çok kullanılan özellikleri arasında yer almaktadır. Instagram hikayeleri sayesinde kullanıcılar içeriklerini çeşitlendirmenin yanı sıra daha etkili paylaşımlar da yaratmaktadır. Bu nedenle hikâye paylaşımı yapmak instagram hesabınızın etkileşim oranlarının artmasında etkin rol oynayacaktır.

 

Hikâye paylaşımı yaparken Anket, sorular, test gibi hikayeler özelliğinden de yararlanmanız oldukça önemlidir. Çünkü bu özelliklere olan ilgi her geçen gün artış göstermektedir ve genellikle birçok işletme etkileşim oranlarını arttırmak için bu özelliklerden yararlanmaktadır. Siz de Instagram etkileşiminizi arttırmak istiyorsanız hikâye paylaşımı yapmaya önem vermeli ve hikayeler içerisinde yer alan tüm özellikleri kullanmaya özen göstermelisiniz.

 

İlgili İçerik; Instagram Hikaye (Story) Paylaşma Rehberi

 

İlgili İçerik; Instagram Hikayeleri ile Nasıl Daha Fazla Trafik Kazanılır?

 

Instagram Etkileş Arttırma Hikaye Story

 

Reels Videoları Çekin

 

Sosyal medya istatistikleri incelendiğinde video izleme sürelerinin arttığı gözlemlenmektedir. Bununla beraber video içeriklerin sosyal medya kullanıcılarının en çok etkileşime girdiği içerik türleri arasında yer aldığını da söylemek mümkündür. Bu nedenle Instagram’da beğeni ve etkileşim arttırmak isteyen işletmelerin video paylaşımı yapabilecekleri Instagram özelliği olan Reels bölümüne önem vermeleri gerekmektedir.

 

Reels videoları hazırlanırken ise instagram içerik bulma süreçlerinin iyi bir şekilde yönetilmesi gerekir. Birçok işletme Reels videoları çekmeden önce bir içerik araştırma sürecine girer ve rakiplerini analiz ederek işletmeler ne tür içerikler çekmeleri gerektiğine karar verir.

 

Sizler de reel videoları ile etkileşim oranlarınızı arttırmak için bir rakip analizi yapabilir ve hangi içerik türlerinin daha fazla etkileşim aldığına karar verebilirsiniz. İçeriklerinizi oluştururken abartıdan uzak ve samimi bir dille Reels videoları çekebilir ve böylece takipçilerinize güven vererek etkileşim oranlarınızı arttırabilirsiniz.

 


Instagram Etkileş Arttırma Reels

 

Hashtag Kullanımına Önem Verin

 

Herhangi bir kelimenin önüne # işareti getirilerek oluşturulan mikrobloglar olarak tanımlanan hashtagler günümüzde herkes tarafından takip edilmektedir. Sosyal medya kullanıcıları genellikle ilgi duydukları konulardaki hashtagleri takip etmekte ve bu konular hakkında paylaşım yapan marka hesapları ile daha fazla etkileşime girmektedir.

 

Etkileşim oranlarını arttırmak isteyen işletmelerin ise gönderi metinlerinde hashtag kullanmaya önem vermesi gerekmektedir. Çünkü hashtagler sayesinde işletmeler hedef kitlelerinde yer alan kişilere daha kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. Sizler de gönderi metinlerinizde kullanacağınız hashtaglere karar vermek için hashtag analiz araçlarını kullanabilir ve böylece doğru hashtag seçimi yaparak etkileşiminizi arttırabilirsiniz.

 

Instagram Etkileş Arttırma Hashtag Kullanımı

 

Reklam Verin

 

Instagram’da etkileşim kazanmak istiyorsanız hedef kitlenize ulaşmak için Instagram reklamları vermeniz gerekmektedir. Çünkü Instagram reklamları, reklamlarınızı ilgilendiren sosyal medya kullanıcılarına gösterilmekte ve bu da markanızın doğru kişilere ulaşmasını sağlamaktadır. Reklamlar daha önce hesabınız ile etkileşime girmeyen kişilere daha fazla gösterildiği için etkileşim oranlarınızın artmasına olanak sağlamaktadır.

 

Sizler de hedef kitlenize ulaşmak için Instagramda reklam verebilir ve böylece etkileşiminizi arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Instagram'a Reklam Nasıl Verilir?

 

Instagram Etkileş Arttırma Reklam Vermek

 

Ticimax Ayrıcalıklarından Yararlanın

 

E-ticaret sitenizi Ticimax e-ticaret alt yapıları ile kurarak sizler de birçok özellikten yararlanabilirsiniz. E-ticaret alt yapılarımız içerisinde yer alan Insta Story ve Insta Shop modüllerini kullanarak hem e-ticaret sitenizi hem de Instagram hesaplarınızı daha etkileyici bir hale getirebilir ve böylece etkileşim oranlarınızı arttırabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret