Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Hashtag Nedir, Nasıl Kullanılır?

Güncelleme Tarihi: 22.03.2024

İçindekiler;

Hashtag, Facebook, Instagram, Twitter ve benzeri sosyal ağ servislerinde, ''#'' bir kelime ya da tümcenin başına eklenerek oluşturulan bağlantıya verilen isimdir. ''#'' Sembolünün kelime veya kelime grubunun önüne eklenerek oluşturulan bağlantılar, anlık bilgileri kategorize etmeye ve kitlelere ulaştırmaya yardımcı olur.

 

Hashtag (#) tüm sosyal medya araçlarında aynı kullanım amacına sahiptir. Hashtag yardımı ile, kullanıcıların ilgi duydukları konuları takip edebilir ya da sattığınız ürün ya da markalar hakkında bir hashtag (#) ekleyerek aynı konuya ilgi duyan başka birçok insana ulaşabilirsiniz.

 

Hashtag Nedir, Nasıl Kullanılır?

 

Hashtag Kullanmanın Avantajları

 

E-ticaret ile uğraşan firmalar için hashtag kullanımı oldukça önemlidir. Hashtag kullanımı doğru bir şekilde yapıldığı takdirde e-ticaret ile uğraşan firmalara oldukça büyük avantajlar sağlamaktadır.

 
  • Sosyal Medya postlarında hashtag kullanımı spesifik bir konu hakkında araştırmalar yapan kişilere daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır.
  • Hashtag kullanımıyla firmanızın beğeni ve takipçi sayısını arttırmanız mümkündür. Bu da beraberinde marka bilinirliğini getirecektir.
  • Hashtag kullanımı sayesinde firmanız daha kolay bulunabilecek ve daha kolay erişilebilir bir firma haline gelecektir.
  • Instagram, Facebook, Youtube gibi platformlarda olmasa da Twitter’da hashtag kullanımı sayesinde bir konun gündem olmasına yardımcı olabilirsiniz. Bununla beraber ilgili hashtagi takip eden insanların dikkatini de çekerek marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.
  • Hashtag kullanımı ile twitter, facebook, instagram, youtube gibi platformlarda gönderilerinizi arkadaş listenizin dışında olan bir kişinin de görmesine olanak sağlayabilirsiniz.
  • Kullanacağınız hashtagler ile firmanızın hedef kitlesinde yer alan kişilere daha hızlı ulaşabilirsiniz.
  • İlgili hashtagleri doğru bir şekilde kullandığınızda keşfete düşme olanağınız artacaktır.
 

İlgili İçerik; E-ticaret Siteleri İçin Sosyal Medya Pazarlama İpuçları

 

İlgili İçerik; Hedef Kitle Nedir?

 

İlgili İçerik; Youtube'da İzlenme Süresi Arttırma Yolları

 

Hashtag Kullanma Avantajları

 

Hashtag Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

İyi bir strateji ile Hashtag kullanımı E-ticaret siteniz için oldukça etkili olacaktır. Hashtag seçimi yaparken birçok firma popüler olan hashtaglere yönelmektedir. Fakat popüler hashtaglerin kullanımı firmalara avantajdan ziyade dezavantaj sağlamaktadır.

 

Popüler hashtagler birçok kişi tarafından kullanıldığı için sizler de bu hashtagleri kullandığınızda firmanıza avantaj sağlamak yerine birçok dezavantajlı durum ile firmanızın karşı karşıya kalmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle hashtag seçerken birçok unsuru göz önünde bulundurmalı ve iyi bir çalışma sonrasında kullanacağınız hashtaglere karar vermelisiniz.Hashtag Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Hashtag Analizi

 

E-ticaret firmaları hashtag kullanmadan önce ilk olarak kullanacakları etiketleri seçerken bir analiz yapmalıdır. Analiz süreci etkili hashtag kullanımı için firmanıza olanak sağlayacaktır. Hashtag analizini yaparken, bir hashtag ile bir gün içerisinde ne kadar post paylaşılıyor, bu postlar ilgili hashtagden ne kadar beğeni alıyor gibi unsurları göz önünde bulundurabilirsiniz.

 

Bunu yaparken hashtag analiz araçlarını kullanabilir ve doğru sonuçlara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.Hashtag Analizi Nedir Nasıl Yapılır

 

Yalnızca Popüler Hashtaglere Yönelmeyin

 

Popüler hashtagler firmanızın daha fazla beğeni almasına olanak sağlasa da bu etiketlerde gün içerisinde binlerce ve belki milyonlarca paylaşım yapıldığı için hedef kitlenize ulaşmanızı engelleyecektir.

 

Bu nedenle firmanız için #hashtag seçimi yaparken ilk olarak dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi hem popüler hashtaglerden hem de spesifik hashtaglerden yararlanmak olacaktır. Popüler hashtagler beğeni, yorum ve takipçi sayılarınızı arttırırken spesifik hashtagler ise hedef kitlenize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.Populer Hashtag Kullanımı

 

Yerel Hashtag Kullanımına Özen Gösterin

 

Hashtag Nedir, Nasıl Kullanılır adlı yazımızın bu bölümünde sizlere yerel hashtagler hakkında bilgi vereceğiz. Hashtag seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri ise yerel hashtag kullanımıdır. Firmanızın hedef kitlesinde bulunan ve belirli bir lokasyonda ikamet eden kişilere ulaşmanızı kolaylaştıracak önemli unsur yerel hashtaglerdir.

 

Genel olarak göz önünde bulundurulduğunda yerel hashtagler hedef kitlenizi genişletmenize olanak sağlayacaktır.

 

Örneğin; Tasarım ürünler satan bir firma olduğunuzu ve Galata Kulesi temalı bir tablo yarattığınızı düşünelim. İstanbul’da yaşayan veya İstanbul’da yaşama hayali olan insanlara ulaşmanızı kolaylaştırabileceğiniz #istanbul hashtagi sayesinde sizler de bu hashtag ile ilgilenen kişilere ulaşabilir ve ürünlerinizi gösterebilirsiniz.Yerel Hashtag Kullanımı

 

Fazla Hashtag Kullanmayın

 

Hashtag kullanımı ile ilgili bilinen en büyük yanlışlardan birisi sosyal medya paylaşımlarında ne kadar hashtag kullanılırsa o kadar başarılı olunacağıdır. Bu düşünce biçimi oldukça yanlıştır. Çünkü paylaşımlarda kullanılan hashtaglerde belirli bir sayı sınırı bulunmaktadır. Örneğin instagramda yapılacak paylaşımlarda hashtag sayısı 30 olarak belirlenmiştir.

 

Instagram 30’un üzerinde hashtag kullandığınız zaman paylaşımınızı yapmanıza izin vermeyecektir. Bu nedenle gönderilerinizin ilgili hashtaglerle daha fazla dikkat çekmesini istiyorsanız eğer 5-10 arasında hashtag kullanmaya özen göstermelisiniz.Hashtag Kullanım Sayısı

 

Markanız İçin Hashtagler Yaratın

 

Instagram, facebook, youtube ve twitter gibi sosyal medya platformlarında dikkat edilmesi gereken unsurlardan birisi de marka için hashtag yaratmaktır. Sosyal medya platformlarında markanız için hashtag yaratmanız marka bilinirliğinizi arttırmanıza olanak sağlayacaktır.

 

Bununla beraber işletmenizi gören bir kullanıcı hashtaginizi arattığı takdirde gönderilerinize daha kolay bir şekilde ulaşacaktır.

 

İlgili İçerik; 5 Adımda İnternette Kendi Markanızı Yaratın

 

Marka İçin Hashtag Oluşturma

 

Hashtag Oluşturma Araçları

 

Hashtag Nedir, Nasıl Kullanılır adlı yazımızda sizlere hashtag ve hashtag kullanımı hakkında bilgi verdik. Peki gelelim hashtag nasıl bulunur sorusuna. Instagram, Facebook, Twitter, Youtube gibi platformlarda hashtag kullanmak isteyen kişiler genellikle hashtag analizlerini belirli araçlar üzerinden yapabilmektedir.

 

Hashtag oluşturma ve analiz araçları sizlere hem zamandan tasarruf etme konusunda yardımcı olacak hem de hızlı bir şekilde analiz yapmanıza olanak sağlayarak doğru karar vermenizi etkileyecektir. Peki nedir en çok kullanılan hashtag bulma araçları gelin hep beraber bakalım.Örnek Hashtag Oluşturma Araçları

 

Ingramer

 

Hashtag bulucu araçlar arasında yer alan Ingramer ile, anahtar kelimeye göre, fotoğrafa göre ve URL ile hashtag oluşturma gibi avantajlardan yararlanabilirsiniz.

 

Ingramer, hashtag üreticisi ile yapacağınız anahtar kelimeye göre hashtag oluşturma işleminde kullanmak istediğiniz hashtagi sisteme girmeli ve arama yapmalısınız. Bu arama sonrasında yapay zekâ sayesinde aradığınız hashtagde yapılan paylaşım sayısı ve ilgili hashtagler sizlerle paylaşılacaktır.

 

Örneğin; #travel kelimesini sisteme yazıp arama yaptığınızda bu konu ile ilgili 500 bin fotoğraf bilgisi, bu konuya benzer #seyahat hashtaginin 450bin fotoğrafta ekli olduğu bilgisi tarafınıza iletilmektedir.

 

Bu özelliklerin yanı sıra Ingramer sizlerle #travel etiketi ile paylaşılan fotoğraflarda genellikle diğer kullanılan hashtaglerin ne olduğu hakkında da sizlere bilgi vermektedir.

 

İlgili İçerik: Ücretsiz Anahtar Kelime Planlayıcıları

 

Hashtag Oluşturma Araçları Ingramer

 

Top Hashtag

 

Hashtag bulma araçlarından bir diğeri de Top Hashtagdir. Top Hashtag ile Instagram ve Tik Tok gibi sosyal medya platformlarında trend olan hashtagleri görebilirsiniz. Dilediğiniz hashtagleri görüntüleyebilir ve bu hashtagleri dönüştürerek kullanabilirsiniz.

 

Top Hashtag üzerinden yapılan bir hashtag aramasında yapay zekâ tarafından size yalnızca ilgili hashtag üzerinde kaç adet fotoğraf olduğu bilgisi sizinle paylaşılacaktır.

 

Yaptığınız analiz sonrasında karar verdiğiniz hashtagin üzerine tıkladığınızda ise Top Hashtag sizlere bu hashtag ile kullanabileceğiniz hashtagler önermektedir.

 

Örneğin; #eticaret hashtagi için arama yaptığınızda Tag Hashtag sizlere #travel #traveller #travelgram gibi hashtagleri önerecektir.

 

Hashtag Oluşturma Araçları Top Hashtag

 

Hashtag Analizine Önem Verin

 

Hashtag Nedir, Nasıl Kullanılır adlı yazımızın bu bölümünde hashtag analizleri hakkında bilgi vereceğiz. Siz de bu bölümü inceleyerek hashtag analizi ve hashtag raporları hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Sosyal medya platformlarında kullanacağınız hashtaglere karar verdikten ve bu hashtagleri kullandıktan sonra ilk dikkat etmeniz gereken şey bu hashtagden ne kadar ziyaret aldığınızdır. Genellikle hashtagler kullanıldıktan sonra takip edilmedikleri için e-ticaret firmalarının gönderilerinin öne çıkması zorlaşmaktadır.

 

Bunu önlemek için ise firmanızın kullandığı hashtaglerden kaç beğeni geldiğini instagram istatistikleri ve gönderi istatistikleri üzerinden takip etmeniz gerekmektedir. Yapacağınız hashtag analizi ve hashtag raporları doğru hashtag seçip seçmediğinize, hashtag kullanımınızın doğru olup olmadığına, ziyaretçi, beğeni ve etkileşim getirmeyen hashtaglerin neler olduğuna karar vermenizi sağlayacaktır.

 

Hashtag Analizi Nasıl Yapılır

 

Desteklenmeyen Hashtag Karakterleri

 

Hashtag kullanırken sayı kullanımı herhangi bir problem yaratmayacaktır. Ancak virgül,nokta,ünlem,noktalı virgül,yıldız ve diğer özel karakterler hashtag kullanımında desteklenmemektedir. 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir:

 

Arama Motoru Uyumluluğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2021

 

Ücretli Sosyal Medya Reklamlarına Karşı Alternatif Stratejiler

 

E-Ticarette Başarıyı Yakalamak İsteyenler İçin 10 Adım

 

İnternetten Satış Nasıl Yapılır? Bilmeniz Gerekenler ( 2021 Yeni)

Yazar: Pınar Keleş

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
İlgili Yazılar Yeni Yazılar Popüler Yazılar
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2024 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax