Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Instagram Katalog Nasıl Oluşturulur

İçerikler;

Günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Instagram’ı işletmeniz için muazzam bir pazar haline getirmek, hiç şüphesiz modern çağımızın en akıllı stratejilerinden birisidir. Bu kapsamda yapmanız gereken işlemlerden biri de, size potansiyel kazandıracak olan Instagram katalog oluşturma aşaması olacaktır. Bunun için Instagram üzerinden Facebook katalog oluşturma işlemi yapılması öncelikli bir adım olacaktır.


Instagram uygulamasının yeni logolu iphone tutan bir adam eli

 

Instagram Alışveriş Kataloğu Oluşturma Konusunda İzlenecek Yol

 

Eğer fiziksel olarak ürünler satıyorsanız, kataloğunuzda bulunan ürünleri Facebook Mağazaları ile sergileyebilirsiniz. Mağazalar, müşterilerinize Instagram'da entegre bir alışveriş deneyimi sunacak olan özelleştirilmiş bir sanal vitrin olmaktadır. Eğer Isntagram işletme hesabınız Facebook’a bağlı değil ise “profili düzenle” kısmına gelerek “işletme bilgileri” seçeneğinin altında yer alan “sayfa” seçeneğine dokunmanız ve orada çıkacak olan bağlamak istediğiniz hesabınızı seçebilirsiniz.

Bu işlem için bağlayacağınız Facebook hesabının da sahibi siz olmanız gerekmektedir. Konuya dönecek olursak, bu sanal vitrinden mağazanızın yerleşimini özelleştirip, çeşitli ürün koleksiyonu ekleyebilirsiniz.


Instagram'da ayrıca kataloğunuzda yer alan ürünlerinizi gönderilerinizde ve hikâyelerinizde etiketleyebilmeniz de mümkündür. Her şeyden önce atmanız gerekecek olan adım, Instagram hesabınızı bir işletme hesabına çevirmeniz ve Facebook sayfanıza bağlanmanız olacaktır.

Yolunuza ışık tutacak Instagram alışveriş kataloğu oluşturma işlemi ile adınızı büyütme yolunda emin adımlar atacaksınız. Facebook kataloğu bağlantısının ardından diğer gerekli unsurlardan birisi de Instagram hesabınızın alışveriş özelliğini kullanım şartlarına uygun hale getirmek olacaktır. Başlıca bir şart ise, bulunduğunuz ülkenin Instagram alışveriş özelliği kullanılan ülkeler kategorisinde olmasıdır.


Cep telefonu veya akıllı telefon dijital kamerasıyla instagram için fotoğraf çeken genç kadın

 

Instagram Alışveriş Kataloğu İle İşletmenize Yeni Pencereler Açın

 

Yukarıda bahsedilen şartlara ek olarak, Instagram işletme hesabınızın Facebook Ticari İlkeleri ile uygunluk sağlaması da gerekmektedir. Temel olarak Instagram Business Hesabı üzerinden bir özel katalog oluşturmak istediğinizde, Facebook katalog yöneticisinden, ‘’katalog oluştur’’ seçimini yapmanız ve sizin için doğru olan katalog çeşidini seçmeniz gerekmektedir. Ardından, dilerseniz manuel bir şekilde “ürün bilgisi yükle” kısmından ürünleri kendiniz kataloğa ekleyebilir veya Special Omni gibi nitelikli paketlere sahip Ticimax gibi başarılı bir e-ticaret platformu kullanıyorsanız, “ticaret platformu bağla” seçeneğini işaretleyebilirsiniz.


Reklamlarınız, alışverişlerinizle ilgili Instagram işletmenizi güçlendirmek için Instagram Reklamları sitesine girerek merak ettiğiniz daha birçok detay ile işletmenize farklı pencereler de açabilirsiniz. En muazzam tasarıda Instagram alışveriş kataloğu hazırlamanız için Instagram hesabınızın alışveriş özelliğini kullanım şartlarına uygun hale getirme konusundaki önemli şartlardan bir başkası da, Instagram alışveriş özelliği başvurusudur.Instagram üzerinden ‘alışveriş sekmesine ilerleyerek, size sunulan adımları izledikten sonra başvurunuzu kısa bir süre içerisinde tamamlamış olursunuz.

Yaklaşık 2 gün içerisinde başvurunuzla ilgili bir cevap alırsınız. Başvurunuzun onaylanması durumunun ardından, normal hesapta yaptığınız gibi paylaşım yaparak, aynı şekilde alışveriş gönderilerinize ve hikayelerinize alakalı etiketlerle veya çıkartmalarla süslemeler sağlayarak gönderi yapabilirsiniz.

İlgili İçerik: Instagram Etkileşim Arttırma Teknikleri


Instagram uygulamasının arama ekranı ile iphone tutan bir adam eli

 

 

Instagram Katalog Oluşturulmasının Ardından Kullanımı

 

Her bir resim görsel gönderiniz veya video paylaşımı gönderileriniz için beş, çok görselli gönderileriniz için ise en fazla 20 adet olacak şekilde ürün ekleyebilirsiniz. Ayrıca geriye dönük olarak eski paylaşımlarınıza dahi alışveriş etiketlerinizden eklemeniz mümkündür.

Instagram hikâyelerinizde ise, her bir hikâye paylaşımı için sadece bir ürün çıkartması ekleyebiliyor olacaksınız. Finalde ise Instagram Business hesabınızın verileri analiz edilecek ve gerekli optimizasyon uygulamaları yapılacaktır. Bir adet alışveriş gönderinizde, kişiler ve ürünleriniz için etiket yapabilirsiniz. Ürünler için etiketleme sınırınız beş adettir.

Instagram tarafından sunulan bu alışveriş özelliği, sponsorlu şekilde yayınlanan reklam türlerinde kullanıma henüz açılmamıştır ve yalnızca organik gönderi ve hikaye üzerinden yapılan paylaşımlarda kullanıma açıktır. Instagram alışveriş için yapmış olduğunuz başvurunuza ilişkin bilgileri ‘’katalog yöneticisi’’ sekmesinden kontrol edebilirsiniz.Instagram uygulamasının arama sayfası ekranı ile akıllı telefon tutan genç kadın 

Ticimax'ın sunduğu e-ticaret altyapısı ile Instagram Katalogunuzu kolayca hazırlayabilirsiniz. Yönetici paneli üzerinden tek tıkla ilgili envanterinizi alabilir ve feed dosyanızı kolayca oluşturabilirsiniz. E-ticaret paketleri hakkında detaylı bilgi sağlamak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir veya 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmeniz için e-ticaret demo formunu da doldurabilirsiniz.
 

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret