Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Instagram Katalog Nasıl Oluşturulur?

Güncelleme Tarihi: 20.05.2024

İçindekiler;

Günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Instagram’ı işletmeniz için muazzam bir pazar haline getirmek, hiç şüphesiz modern çağımızın en akıllı stratejilerinden birisidir. Bu kapsamda yapmanız gereken işlemlerden biri de, size potansiyel kazandıracak olan Instagram katalog oluşturma aşaması olacaktır. Bunun için Instagram üzerinden Facebook katalog oluşturma işlemi yapılması öncelikli bir adım olacaktır.


instagram-katalog-nasil-olusturulur
 

Instagram Alışveriş Kataloğu Oluşturma Konusunda İzlenecek Yol

 

Eğer fiziksel olarak ürünler satıyorsanız, kataloğunuzda bulunan ürünleri Facebook Mağazaları ile sergileyebilirsiniz. Mağazalar, müşterilerinize Instagram'da entegre bir alışveriş deneyimi sunacak olan özelleştirilmiş bir sanal vitrin olmaktadır. Eğer Isntagram işletme hesabınız Facebook’a bağlı değil ise “profili düzenle” kısmına gelerek “işletme bilgileri” seçeneğinin altında yer alan “sayfa” seçeneğine dokunmanız ve orada çıkacak olan bağlamak istediğiniz hesabınızı seçebilirsiniz.

Bu işlem için bağlayacağınız Facebook hesabının da sahibi siz olmanız gerekmektedir. Konuya dönecek olursak, bu sanal vitrinden mağazanızın yerleşimini özelleştirip, çeşitli ürün koleksiyonu ekleyebilirsiniz.


Instagram'da ayrıca kataloğunuzda yer alan ürünlerinizi gönderilerinizde ve hikâyelerinizde etiketleyebilmeniz de mümkündür. Her şeyden önce atmanız gerekecek olan adım, Instagram hesabınızı bir işletme hesabına çevirmeniz ve Facebook sayfanıza bağlanmanız olacaktır.

Yolunuza ışık tutacak Instagram alışveriş kataloğu oluşturma işlemi ile adınızı büyütme yolunda emin adımlar atacaksınız. Facebook kataloğu bağlantısının ardından diğer gerekli unsurlardan birisi de Instagram hesabınızın alışveriş özelliğini kullanım şartlarına uygun hale getirmek olacaktır. Başlıca bir şart ise, bulunduğunuz ülkenin Instagram alışveriş özelliği kullanılan ülkeler kategorisinde olmasıdır.


Instagram Alışveriş Kataloğu Oluşturma Konusunda İzlenecek Yol
 

Instagram Alışveriş Kataloğu İle İşletmenize Yeni Pencereler Açın

 

Yukarıda bahsedilen şartlara ek olarak, Instagram işletme hesabınızın Facebook Ticari İlkeleri ile uygunluk sağlaması da gerekmektedir. Temel olarak Instagram Business Hesabı üzerinden bir özel katalog oluşturmak istediğinizde, Facebook katalog yöneticisinden, ‘’katalog oluştur’’ seçimini yapmanız ve sizin için doğru olan katalog çeşidini seçmeniz gerekmektedir. Ardından, dilerseniz manuel bir şekilde “ürün bilgisi yükle” kısmından ürünleri kendiniz kataloğa ekleyebilir veya Special Omni gibi nitelikli paketlere sahip Ticimax gibi başarılı bir e-ticaret platformu kullanıyorsanız, “ticaret platformu bağla” seçeneğini işaretleyebilirsiniz.


Reklamlarınız, alışverişlerinizle ilgili Instagram işletmenizi güçlendirmek için Instagram Reklamları sitesine girerek merak ettiğiniz daha birçok detay ile işletmenize farklı pencereler de açabilirsiniz. En muazzam tasarıda Instagram alışveriş kataloğu hazırlamanız için Instagram hesabınızın alışveriş özelliğini kullanım şartlarına uygun hale getirme konusundaki önemli şartlardan bir başkası da, Instagram alışveriş özelliği başvurusudur.Instagram üzerinden ‘alışveriş sekmesine ilerleyerek, size sunulan adımları izledikten sonra başvurunuzu kısa bir süre içerisinde tamamlamış olursunuz.

Yaklaşık 2 gün içerisinde başvurunuzla ilgili bir cevap alırsınız. Başvurunuzun onaylanması durumunun ardından, normal hesapta yaptığınız gibi paylaşım yaparak, aynı şekilde alışveriş gönderilerinize ve hikayelerinize alakalı etiketlerle veya çıkartmalarla süslemeler sağlayarak gönderi yapabilirsiniz.

İlgili İçerik: Instagram Etkileşim Arttırma Teknikleri


Instagram Alışveriş Kataloğu İle İşletmenize Yeni Pencereler Açın
 

Instagram Katalog Oluşturulmasının Ardından Kullanımı

 

Her bir resim görsel gönderiniz veya video paylaşımı gönderileriniz için beş, çok görselli gönderileriniz için ise en fazla 20 adet olacak şekilde ürün ekleyebilirsiniz. Ayrıca geriye dönük olarak eski paylaşımlarınıza dahi alışveriş etiketlerinizden eklemeniz mümkündür.

Instagram hikâyelerinizde ise, her bir hikâye paylaşımı için sadece bir ürün çıkartması ekleyebiliyor olacaksınız. Finalde ise Instagram Business hesabınızın verileri analiz edilecek ve gerekli optimizasyon uygulamaları yapılacaktır. Bir adet alışveriş gönderinizde, kişiler ve ürünleriniz için etiket yapabilirsiniz. Ürünler için etiketleme sınırınız beş adettir.

Instagram tarafından sunulan bu alışveriş özelliği, sponsorlu şekilde yayınlanan reklam türlerinde kullanıma henüz açılmamıştır ve yalnızca organik gönderi ve hikaye üzerinden yapılan paylaşımlarda kullanıma açıktır. Instagram alışveriş için yapmış olduğunuz başvurunuza ilişkin bilgileri ‘’katalog yöneticisi’’ sekmesinden kontrol edebilirsiniz.
 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Yazar: Pınar Keleş

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
İlgili Yazılar Yeni Yazılar Popüler Yazılar
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2024 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax