Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Kullanıcı Deneyimi ( User Experience-UX) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İçerikler;

Dijitallesmenin ve internet tabanlı iletişimin yaygınlaşması ile birlikte hayatın her alanında etkisi artan kendini gösteren kullanıcı deneyimi, günümüzde hemen her sektörü etkilemekte ve gelişimine yön vermektedir.

 

Her zaman daha iyi bir deneyim için ilham verici olan kullanıcı deneyimi kavramı, gelişen teknoloji ile birlikte çok daha etkili hale gelmiştir ve bu etki de elbette değişen tüketici profillerinin ve hızlı etkileşimin rolü büyüktür.

 

Kullanıcı Deneyimi ( User Experience-UX) Hakkında Bilmeniz Gerekenler başlıklı yazımızda konuya dair detayları sizler için inceledik. Kullanıcı deneyimi araçları nedir, user experience ne anlama gelir, ux nedir, kullanıcı deneyimi uzmanı kime denir sorularına yanıtlar bulacağınız bu yazımıza dilerseniz kullanıcı deneyimi nedir konusunu açıklayarak başlayalım.

 

Kullanıcı Deneyimi ( User Experience-UX) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Kullanıcı Deneyimi Nedir?

 

Kullanıcı deneyimi, kullanıcı memnuniyetini sağlamak için geliştirilen bir tasarımdır. Kelime dilimize İngilizceden geçmiştir. Ux nedir, sorusuna cevap verecek olursak, bunun user experience kavramının kısaltması olduğunu söyleyebiliriz. User kullanıcı, experience ise deneyim anlamına gelmektedir. User experience, kullanıcı deneyimlerini hem şirket hem de marka iletişimi için yeni bir ifade yoludur ve merkezine müşterileri alan interaktif bir süreçten oluşur.

 

Kullanıcı Deneyimi (User Experience) tasarımı; kullanıcı arayüzü, grafik, pazarlama, mühendislik, endüstri gibi alanlarda, geçmiş kullanıcıların fiziksel ya da dijital deneyimlerinden yola çıkarak olası müşteriler için daha iyisini üretmeyi amaçlar.

 

1980’li yılların ilk yarısında karşımıza çıkmaya başlayan bu kavram, 21. yüzyıl ile birlikte inovasyonun temel dinamiklerinden biri olmuştur. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi müşteri profilinde ve satın alma davranışında yaşanan değişiklikler, memnuniyet kriterlerini de farklılaştırmaya başlamış ve kullanıcı deneyimi nedir sorusuna verilen yanıtlar da değişmiştir.

 

Özellikle grafik tasarımlar, seçilen görseller ve diğer site araçları bu vesile ile yenilenmeye gitmek zorunda kalmıştır. E-ticaret ve diğer dijital pazarlama araçlarında kullanıcı deneyimi kavramının gittikçe daha önemli bir yer tutmasının sebebi, bu satış ve pazarlama araçlarının mevcut ya da potansiyel kullanıcılarla çok daha hızlı ve organik iletişim kurma imkanı sağlamasıdır. Özellikle e-ticaret sitelerinin kullanıcı dostu arayüze sahip olması gerekliliği ile kastedilen budur. Bu yeni dizaynda, hızlı, pratik ve net arayüzler ön plana çıkmaktadır. Kullanıcılar içerik, ürün ya da bilgiye ulaşmak için zaman kaybetmek ya da uğraşmak istemezler.

 

UX, e- ticaret sitenizin açılma hızından başlar ve tüm renkler, açıklamalar, sayfa geçişler, kullanılan görseller gibi çeşitli faktörlerle ilerler. Tüm bu faktörlerin birbirini tamamladığı durumlarda iyi bir kullanıcı deneyimi sunulmuş olur.

 

Ürün ve hizmet tanıtımlarındaki başarının sektörel başarıyı da birebir etkilediği e-ticaret dünyasında kullanıcı deneyimi ( user experience) kavramına önem veren markalar rekabet alanında ön plana çıkmaktadır.

 

İlgili İçerik; Ücretsiz E-Ticaret Yazılımı Neden Kullanmamalısınız?

 

İlgili İçerik; E-ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler (2021 Yeni)

 

İlgili İçerik; 2021 E-Ticaret Trendleri

 

Kullanıcı Deneyimi ( User Experience - UX ) Nedir

 

Kullanıcı Deneyimi Uzmanı Nedir?

 

Kullanıcı deneyimi uzmanı ya da UX tasarımcısı, kuruluş ya da şirketlerin mevcut müşterilerinin kullanıcı deneyimlerinden yola çıkarak, potansiyel müşteriler için daha iyi ve daha yeni içerikler tasarlar. Bir makinedeki açma kapama düğmesinin nerede olacağından, web sitelerinin panel düzenine, araba koltuklarından bisiklet pedalına kadar uzanan sayısız alanda kullanıcı deneyimi uzmanı, tasarım ekibinin bir parçasıdır.

 

Kullanıcı deneyimi uzmanı kimdir sorusuna verilecek en güzel yanıtlardan biri de gerçek bir tasarım dahisi olan Steve Jobs’tur. Kullanıcı deneyimi kavramını merkeze alan Jobs, kendi kurduğu atari firmasını gerçek müşterilerden aldığı geri dönüşlere göre sürekli iyileştirerek Macintosh bilgisayarları yaratmıştır.

 

Temelde hayatı kolaylaştırmak için çalışan kullanıcı deneyimi uzmanı, elindeki geri dönüşlerden yola çıkarak, teknoloji ve tasarımın olanaklarını birleştirir ve eskisine nazaran çok daha kullanışlı olan ürünler ortaya koyar.

 

Kullanıcı deneyimi uzmanı, tasarımına başlamadan önce problemi tam olarak algılar ve en doğru çözümü saptamaya çalışır. Tanımlanan problem için kapsamlı bir çözüm programı oluşturulur. Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için yapılan tasarımın prototipi oluşturulur ve denemeler yapılarak işlevselliği test edilir.

 

İlginizi Çekebilir; Sermayesiz E-ticaret Nasıl Yapılır? Kullanıcı Deneyimi Uzmani Nedir

 

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Nedir?

 

User Experience Design olarak da İngilizce haliyle kullanılan kullanıcı deneyimi tasarımı yalnızca web siteleri için kullanılmasa da bu kavran genellikle arayüz tasarımı ile ilişkilendirilmiştir. Web sitesi kullanıcılarının deneyiminden yola çıkarak, site kullanımı sırasındaki etkileşimleri ile ilgilenir.

 

UX tasarımında önemli olan nokta, deneyimlenen ürünün kullanıcılara nasıl hissettirdiğidir. Farklı hedef kitlelerin farklı geri dönüşleri olduğu için, kullanıcı deneyimlerinin incelenmesi, analiz edilmesi ve anlamlı sonuçlara varılması gerekmektedir. Elde edilen sonuçlar ya var olan tasarımları iyileştirmek ya da yeni bir tasarıma imza atmak için kullanılır. User experience designer ya da UX tasarımcısı olarak anılan kullanıcı deneyimi uzmanları kaliteyi arttırmak ile yükümlüdür.

 

İlgili İçerik; İşinizi E-ticarete Taşımanız için 9 Önemli Neden

 

İlginizi Çekebilir; E-ticarette Müşteri Arttırma Teknikleri Kullanıcı Deneyimi Tasarımı ( User Experience Design ) Nedir

 

Kullanıcı Deneyimi Araçları Neden Önemlidir?

 

E-ticaret sitenizin aldığı trafik ve kullanıcıların sitenizde vakit geçirme oranı, sitenizin kullanıcı dostu olması ile yakından ilişkilidir. Çünkü herhangi bir markayı o veya bu e-ticaret sitesinden alma davranışını etkileyen faktör genellikle kullanıcı deneyimidir.

 

En gelişmiş ve en yaygın arama motorlarından biri olan Google, kullanıcı deneyimi meselesini önemseyen ve sürekli iyileştirme politikası ile çalışan e-ticaret sitelerini daha fazla önemsemektedir. Dolayısı ile Google arama motorunda üst sıralarda yer almak ve internet tabanlı satış firmaları arasında başarılı olmak için kullanıcı deneyimi araçları doğru kullanılmalıdır.

 

Kullanıcı Deneyimi Araçları Önemi Nedir

 

Kullanıcı Deneyimi Araçları Nelerdir?

 

Google tools olarak da karşınıza çıkabilecek kullanıcı deneyimi araçları, web sitelerinin performans analizi ve değerlendirilmesini sağlar. Google tools, analizlerin sonucunda belirli bir puanlama yapar ve önerilerde bulunur. En çok tercih edilen kullanıcı deneyimi araçları şöyledir:

 
 • Google Analytics
 • Yandex Metrica
 • Inspectlet
 • Morae Logging Tool
 • Hotjar
 • Optimizely
 • Balsamiq
 • Axure UX Design
 

İlgili İçerik; Google Analytics Nedir, Neden Önemli?

 

İlgili İçerik; Google Reklamları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Kullanıcı Deneyimi Araçları Nedir

 

Kullanıcı Deneyimi Tasarım İlkeleri Nelerdir?

 

Kullanıcı deneyimi uzmanı, müşteri deneyimlerini iyileştirmek için çalışırken, uyguladığı ya da geliştirdiği stratejiler çeşitli ilkelere bağlıdır.

 
 • Ürün ya da hizmetlerin sağladığı faydalar, teknik özellikler, kapsadığı garantiler ve fiyatlar konusunda açık olunmalıdır ve net ifadeler kullanılmalıdır.
 • Müşterilerin satın alma ya da kullanım süreçlerinden çok, onları satın alma davranışına sevk eden alışkanlıklar iyi analiz edilmelidir.
 • Alışkanlıklar, satın alma davranışını etkiler ve güven duygusu yaratır. Ürünlerin algılanması, benimsenmesi ve tercih edilmesi tamamen bu alışkanlıklara bağlıdır. Genel kabul gören içerikler, sözler ya da pazarlama stratejileri gözden kaçırılmamalıdır.
 • Güven duygusu, satın alınan ürünün tekrar alınabilmesi için en önemli unsurdur. Kullanıcı deneyimi analizleri sonucunda verilen sözler mutlaka tutulmalı, beklentiler karşılanmalıdır.
 • Herhangi bir soruna çözümsel yaklaşılmalıdır. Uzun ifadeler, karmaşık açıklamalar, kullanıcı deneyimi için iyi sonuçlar doğurmaz. Bunun yerine çözüm odaklı ve basit yaklaşılmalıdır. Kullanıcıların sade tasarımları tercih etmesinin en önemli nedenlerinden biri de budur.
 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2023 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax