Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Müşteri Sadakati Kazanmak İçin İpuçları

Güncelleme Tarihi: 12.07.2023

İçindekiler;

Markalar için müşteri sadakati kavramı oldukça önemli bir kavramdır. Uzun vadede başarıya ulaşmak isteyen e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren firmaların bu kavrama önem vermesi gerekmektedir. Müşteri sadakati, firmaların sadık müşteriler kazanmasını sağlamasının yanı sıra birçok avantajlı durum elde etmesine yardımcı olmaktadır.

 

Müşteri Sadakati Kazanmak İçin İpuçları adlı bu yazımızda sizlere müşteri sadakati kavramı hakkında bilgi verecek ve bu kavram ile ilgili açıklamalar yaptıktan sonra müşterilerinizin sadakatini kolaylaştırmak için neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.Markalar için müşteri sadakati.yatırımcı işkadını ortak satıcı, anlaşma için iki CEO lideri el sıkışma işbirliği veya anlaşma finansal kooperatif kavramı ile el sıkışma kapatın.
 

Müşteri Sadakati Nedir?

 

Müşteri sadakati, internetten alışveriş yapan kişilerin belirli bir ürün veya hizmet almak için genellikle bir şirket üzerinden ihtiyaçlarını karşılamasına verilen isimdir. Genellikle bir tüketici aldığı ürün ve hizmetten memnun kaldığında alışveriş yaptığı veya hizmet satın aldığı firmalara güvenmekte ve bu firmalar üzerinden alışveriş yapmaya devam etmektedir. Müşterilerin bu düşünce içerisine girmesinde ise belirli etkenler bulunmaktadır;

 
 • Alışveriş yapılan veya hizmet alınan firmanın süreçleri iyi yönetmesi
 • Müşterilerde bu firmanın güvenilir olduğuna yönelik inancın oluşması
 • Müşterilerin alışveriş veya hizmet aldıkları firmaya kendini yakın hissetmesi
 

Gibi etkenler sayesinde firmalar ve tüketiciler arasında sadakat oluşmaktadır. Bu sadakati oluşturmak isteyen firmalar ise belirli başlı şeylere dikkat etmeli ve aradaki sadakati kazanmaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. Müşteri Sadakati Kazanmak İçin İpuçları adlı bu yazımızda sizlerin bu sadakati ve bağı kurabilmek için neler yapabileceğinden bahsedeceğiz.Beş yıldız derecelendirmesi ve dev akıllı telefon bırakan bir grup insan. Müşteri deneyimi ve memnuniyeti, olumlu geribildirim, ürün veya hizmet incelemesi ve değerlendirmesi. Modern düz vektör çizim.

 

Hedef Kitlenizi İyi Tanıyın

 

Müşteri sadakati kazanmak isteyen firmaların ilk olarak dikkat etmesi gereken şeylerden birisi hedef kitledir. Bir firma hedef kitlesini ne kadar iyi tanırsa o kadar kolay müşteri sadakatini kazanmaktadır. Hedef kitlenizi tanımak için;

 
 • E-ticaret sitenize giren insanların demografik bilgileri
 • Hedef kitlenizde bulunan kişilerin ilgi alanları
 • Hedef kitlenizde bulunanların alışveriş alışkanlıkları
 

Gibi birçok özelliklerini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu özellikleri göz önünde bulundurarak sizler de bu kişiler ile nasıl etkili iletişim kurmanız gerektiğini öğrenebilir ve iletişimi hayata geçirerek müşterilerinizi markanıza daha kolay bir şekilde bağlayabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Google Ads Hedef Kitle Belirleme İpuçları

 

İlgili İçerik; Hedef Kitler Nedir?

 

İlgili İçerik; Google Trends Nedir, Nasıl Kullanılır?


müşteri hedef kitlesi.Sadakat Mıknatısı Sözü Geri Dönen Müşterileri Çeken Müşteriler Müşteriler Çalışan
 

Müşteri Hizmetleriniz İçin Yeni Aksiyonlar Alın

 

Müşteri Sadakati Kazanmak İçin İpuçları adlı yazımızın bu bölümünde müşteri hizmetleriniz için alacağınız aksiyonlar ile müşteri sadakatini nasıl arttırabileceğinizden bahsedeceğiz.

 

Genellikle bir e-ticaret sitesinden ürün veya hizmet satın alan kişilerin markaya güvenini oluşturan en büyük unsurlardan birisi kolay iletişim kurabilmektir. Bir müşteri markanız ile ne kadar kolay bir şekilde iletişime geçebiliyorsa bu ilgili kişinin müşteri sadakatini kazanmanızı kolaylaştırmaktadır. E-ticaret yapan markalar ve e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan kullanıcıların istekleri göz önünde bulundurulduğunda sizlerin de şu aksiyonları alması gerektiğini söyleyebiliriz;

 
 • Markanız için telefonla bağlanılabilecek bir müşteri hizmetleri servisi yaratmalısınız. Fakat müşterilerinizin müşteri hizmetlerine bağlanma sürelerini azaltmanız oldukça önemli. Çünkü müşteri hizmetlerine bağlanmak isteyen kişiler vakit kaybettikleri takdirde markanıza olan güvenleri zedelenecektir. Bu nedenle müşteri hizmetlerine bağlanma sürelerini kısaltmalısınız.
 • Sosyal medya platformlarında zaman geçiren insan sayısı her geçen gün arttığı için markanızın sosyal medya platformlarında bulunan hesaplarından müşteri iletişimini arttırmaya yönelik çalışmalar yapmanız gerekmektedir. Bu çalışmaları yaparken bir moderasyon ekibi oluşturabilir ve bu sayede firmanıza soru soran müşterilerinize daha hızlı yanıt vererek marka sadakatini arttırabilirsiniz.
 • E-ticaret sitelerinde müşteriler ile firmanız arasında iletişimi güçlendirecek başka bir unsur da canlı destek araçları. Canlı destek entegrasyonları sayesinde firmanız ve müşterilerinizin iletişime geçme süresi kısalacaktır. Bu entegrasyonları yaparak sizler de müşterilerinizin markanızla kolayca iletişime geçmesini sağlayabilir ve müşterilerinizin markanıza olan sadakatini arttırabilirsiniz.
 

İlgili İçerik; Müşteri Memnuniyetini Arttırma Teknikleri

 

İlgili İçerik; E-Ticaret Sitenizde Kullanabileceğiniz Canlı Destek Araçları

 

İlgili içerik; Ticimax Çağrı Merkezi EntegrasyonuMüşteri Sadakati Kazanmak İçin İpuçları.Müşterinin ihtiyacını araştırın, çözüm oluşturun ve iletişim kurun, marka bilinirliği kavramı oluşturun
 

Müşterilerinizden Geri Bildirim Almaya Özen Gösterin

 

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan müşterilerin müşteri sadakatini kazanmak için ipuçları yazımızın bu bölümünde sizlere geri bildirimlerin önemi hakkında bilgiler vereceğiz. Bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapan müşterileriniz aldığı hizmetten memnun olup olmadığını dile getirmek isteyecektir. E-ticaret firmanızın müşteri sadakatini arttırmak için ise müşterilerinizden geri bildirim almanız oldukça önemlidir.

 

Verdiğiniz hizmet veya sattığınız ürün sonrasında müşterilerinizin memnun kalıp kalmadığını onlara sormalı ve memnun kalmadıkları hizmetleriniz varsa bunların neler olduğunu öğrenmelisiniz. Böylece müşterilerinizi önemsediğinizi gösterecek ve müşteri memnuniyetinin artması için hangi aksiyonları almanız gerektiğini öğreneceksiniz. Bu nedenle sizler de müşterileriniz ile iletişiminiz kuvvetlendirmeli ve markanızın eksik olan yanlarını görmek için onlardan geri dönüşler almalısınız.

 

İlgili İçerik; E-ticarette Müşteri İlişkileri Yönetimi Neden Önemlidir?

 

İlgili İçerik; E-ticarette Müşteri İlişkileri Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gereken 10 KonuE-ticaret sitelerinden alışveriş yapan müşterilerin müşteri sadakatini kazanmakGenç kadın eli akıllı telefon tutarak ve gülen yüz işaretçisi ve yeşil işaretleyiciyle teslimat paketinin beş yıldızına onay işareti koyarak, Memnuniyet değerlendirmesi ve Posta hizmeti konsepti
 

Satış Sonrası İletişime de Önem Verin

 

Bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapan müşteriler ile marka arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirmek için e-ticaret firmalarının yapması gereken başka bir şey ise müşterileri ile sürekli olarak iletişim kurmaktır. Ürün satışı sonrasında müşterilerinize değer verdiğinizi göstermek ve alışveriş sürecini iyi yönetebilmek için müşterilerinize siparişleri hakkında bilgiler verin.

 
 • Siparişiniz alındı
 • Siparişiniz onaylandı
 • Siparişiniz hazırlanıyor
 • Siparişiniz Kargo Firmasına Teslim Edildi
 

Gibi mailler veya SMSler göndermeniz e-ticaret sitenizden alışveriş yapan bir müşterinin oldukça hoşuna gidecektir. Bununla beraber müşterilerinizin müşteri sadakatini arttırmak için e-ticaret sitenize kargo entegrasyonu yapabilir ve müşterilerinizin alışveriş süreçleri hakkında bilgi almasını sağlayabilirsiniz.

 

İlgili içerik; E-ticarette Kargo Süreçlerini Yönetme İpuçlarıSatış Sonrası İletişim. e-ticarette müşteri sadakati
 

Müşterilerinizi Ödüllendirmekten Korkmayın

 

Müşteri Sadakati Kazanmak İçin İpuçları adlı yazımızın bu bölümünde e-ticaretin en önemli unsurlarından birisi olan hediyeler ve kampanyalar hakkında bilgiler vereceğiz.

 

E-ticarette müşteri sadakati arttırmak isteyen firmaların yapması gereken çalışmalardan birisi de kampanyalar düzenlemektir. E-ticaret firmaları e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan müşterilerine yönelik hazırlayacağı kampanyalar sayesinde hem satışlarını hem de marka sadakatini arttırmaktadır. Mevcut müşterilerinizin markanıza olan bağlılığını arttırmak istiyorsanız eğer;

 
 • E-ticaret sitenizden daha önce ürün satın alan kişilere yönelik satın aldıkları ürünlerde fiyat teklifi verebilirsiniz. Örneğin; firmanızdan sitenizden gözlük satın alan bir müşteriniz için gözlük kategorisinden yapacağı alışverişlerde %10 indirim uygulayabilirsiniz.
 • E-ticaret sitlerinden alışveriş yapan müşteriler genellikle ödüllendirilmeyi sevdikleri için 2.alışverişlerine özel %5, %10, %20 gibi bir kampanya modeli müşterilerinizin hoşuna gidecektir. Bununla beraber müşterileriniz için 10 , 20 , 30 TL gibi tutarlarda indirim de tanımlayabilir ve bu kişilerin firmanızdan alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz.
 • Markanızdan alışveriş yapan müşterilerin satın aldıkları ürünler ile hediye bir ürün de gönderebilir ve böylece müşterinin markanıza olan sadakatini arttırabilirsiniz.
 

Unutmayın ki e-ticaret yapan bir firmanın sektördeki rakipleri oldukça büyüktür ve çoğu firma bu tarz kampanyalar ile müşterilerini ödüllendirerek rakiplerinin bir adım önüne geçebilmektedir. Sizler de hedef kitlenize yönelik bu tür kampanyalar düzenleyebilir ve markanıza olan sadakati arttırabilirsiniz.Müşteri Sadakati Kazanmak MÜŞTERİ SADAKAT sözcüğü ile merkeze gösterilen renkli oklar
 

E-ticaret Sitenizi Ticimax ile Hayata Geçirin ve Müşteri Kazanın

 

E-ticaret sitelerini Ticimax ile hayata geçiren firmalar müşteri sadakatini arttırmaya yönelik çalışmalarını daha kolay ve hızlı bir şekilde yapabilmektedir. Bir markanın sadakatini arttırması için gerekli olan tüm özelliklerin bulunduğu Ticimax e-ticaret alt yapılarında bulunan;

 
 • Hedef kitle araştırması
 • Santral Entegrasyonu
 • Canlı Destek Entegrasyonu
 • Kargo Entegrasyonu
 • Kampanya Modülleri
 • Sosyal Medya Modülleri
 

Sayesinde e-ticaret firmaları müşteri sadakatini arttırmak için en önemli çalışmalar arasında bulunan bu çalışmaları hızlı bir şekilde yapabilmekte ve potansiyel müşterilerini mevcut müşteriye daha kolay dönüştürebilirken mevcut müşterilerinin ise markalarına olan sadakatlerini arttırabilmektedir. Sizler de e-ticaret sitenizi kurarken Ticimax e-ticaret alt yapılarını tercih edebilir müşterilerin marka sadakatini daha kolay bir şekilde arttırabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Yazar: Pınar Keleş

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

İlgili Yazılar

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2023 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax