Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

TikTok’ta Satış Yapmanız İçin İhtiyacınız Olan İpuçları

İçerikler;

Eylül 2016 tarihinde ByteDance tarafından geliştirilen bir sosyal medya platformu olan TikTok, video paylaşımı, canlı yayın yapma gibi özellikleri bulunan platformlardan birisidir. Çin’de Douyin adı ile bilinen bu sosyal medya platformu hızlı bir şekilde gelişmiş ve tüm ülkelerde kullanılmaya başlamıştır.

 

Her sektörde yer alan markaların kullanması gereken sosyal medya platformlarından birisi olan TikTok aslına bakıldığında genç bir hedef kitleye ulaşmanızı ve marka bilinirliğinizi arttırmanızı sağlamaktadır. Bununla beraber sosyal ticaret kavramının gelişmesi ile beraber TikTok markaların satış yapabileceği bir platform haline de dönüşmektedir.

 

TikTok aslına bakıldığında ülkemizde son dönemlerde popüler olan bir sosyal medya platformu olduğu için markalar tarafından TikTok’un sağladığı avantajlar bilinememektedir. Tiktok ile satış yapmak isteyen markalar için hazırladığımız TikTok’ta Satış Yapmanız İçin İhtiyacınız Olan İpuçları adlı bu yazımızda sizlere önemli ipuçlarından bahsedeceğiz.

 

Siz de yazımızı inceleyebilir ve verdiğimiz ipuçlarını uygulayarak TikTok’ta satış yapmaya başlayabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; TikTok'un Sosyal Ticaretteki Rolü Nedir?

 

TikTok’ta Satış Yapmanız İçin İhtiyacınız Olan İpuçları

 

TikTok’ta Düzenli Paylaşım Yapın

 

TikTok’ta e-ticaret yapmak istiyorsanız ilk önem vermeniz gereken şeylerin başında paylaşımlarınız yer almaktadır. Çünkü TikTok’ta ne kadar fazla ve düzenli paylaşım yaparsanız e-ticaret firmanızı TikTok kullanıcılarına o kadar kolay bir şekilde tanıtabilir ve satışlardan verim alabilirsiniz.

 

Bu nedenle TikTok ile satış yapmak isteyen her kişi ve işletmenin bir sosyal medya takvimi hazırlaması ve bu takvime uygun bir şekilde hareket etmesi gerekmektedir. Böylece düzenli bir şekilde paylaşım yaparak markanızın görünürlüğünü arttırmanız ve TikTok ile e-ticaret yapmanız mümkün olacaktır.

 

TikTok’ta Satış Yapmak Düzenli Paylaşım

 

Hedef Kitlenize Yönelik İçerikler Üretin

 

TikTok genellikle Z kuşağı tarafından yoğun bir şekilde kullanılan sosyal medya platformlarından birisidir. Bu nedenle TikTok’ta e-ticaret yapmak isteyen markaların hedef kitlesi arasında Z kuşağının yer alması gerekmektedir. Bununla beraber markalar TikTok için içerik üretimi yaparken hedef kitlesini etkilemek adına hedef kitleye yönelik içerikler de üretmeye özen göstermelidir.

 
  • İlk olarak hedef kitlenizi belirleyin.
  • Hedef kitlenizin yaş aralığını tespit edin.
  • Demografik bilgiler arasında yer alan cinsiyet bilgisine önem verin.
  • Yaşanılan yer, ilgi alanları, internet kullanım alışkanlıklarını önemseyin.
 

Bu unsurlara dikkat ederek TikTok’taki hedef kitlenizi tespit edebilir ve bu kitleye uygun olan içerikleri nasıl üreteceğinize karar verebilirsiniz. Böylece doğru bir hedef kitle için içerik üretimi yapabilir ve kişilerin dikkatini çekebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Tiktok’ta Pazarlama Nasıl Yapılır?

 

TikTok’ta Satış Yapmak Hedef Kitle

 

TikTok İçeriklerinizde Ürün ve Hizmetlerinizi Ön Plana Çıkarın

 

TikTok ile e-ticaret yapmak ve satışlarını artırmak isteyen markalar bir marka bilinirliği yarattıktan sonra ürün ve hizmetlerini de tanıtmaya yönelik içerik paylaşımı yapmaya özen göstermelidir.

 

Belirli bir takipçi sayısının üzerine ulaştıktan sonra işletmeler genellikle ürün inceleme videoları, ürün karşılaştırma videoları ve kutu açılım videoları ile hedef kitlelerinde yer alan kişilere ürün ve hizmetlerini tanıtmaktadır. Böylece hedef kitlesine tanıtım yapmak imkânı bulan markaların satışları da yavaş yavaş artış göstermektedir.

 

TikTok’ta Satış Yapmak Ürünler

 

Gönderi Metinlerinizi Önemseyin

 

Tiktok’ ta e-ticaret yapmak için her markanın gönderi metinlerine dikkat etmesi gerekir. Genellikle TikTok videoları oldukça fazla izlendiği için gönderi metinlerini profesyonel bir şekilde yaratan markalar TikTok üzerinden e-ticaret sitelerine trafik çekebilmektedir.

 

Gönderi metinleri oluştururken markaların açıklayıcı, bilgi verici ve abartıdan uzak bir dil ile ürün ve hizmetlerini tanıtmaya özen göstermesi gerekir. Bununla beraber her markanın gönderilerinde call to action cümlelerinin kullanımına da dikkat etmesi gerekmektedir.

 

TikTok’ta Satış Yapmak Gönderi Metinleri

 

Instagram’ı Entegre Edin

 

Tiktok e-ticaret süreçlerinde markalar diledikleri takdirde takipçileri ile Instagram hesaplarını da paylaşabilmektedir. TikTok’a Instagram hesabınızı ekledikten sonra profilinize Instagram simgesi gelecektir. Bu simgeye tıklayan takipçileriniz kolay bir şekilde Instagram hesabınıza girebilecek ve belki de markanız hakkında daha fazla bilgi edinecektir.

 

Instagram entegrasyonu sayesinde markalar hedef kitlelerinde yer alan kişilere daha fazla güven vermekte ve e-ticaret sitelerine daha kolay trafik çekmektedir. Sizler de Tiktok ile e-ticaret satışlarını artırmak için Instagram entegrasyonu yapabilir ve amaçlarınıza kolayca uluşabilirsiniz.

 

TikTok’ta Satış Yapmak Instagram Entegresi

 

Hashtag Kullanın

 

Bir kelimenin önüne # işareti getirilerek oluşturulan #hashtagler aslına bakıldığında mikro bloglardır. Belirli bir konu hakkında bilgi almak ve bu konuyu takip etmek isteyen kişiler de #hastaglere sürekli olarak göz atmaktadır. TikTok algoritması bir süre sonra bir hashtag ile ilgilenen kişilere o hashtagini bulunduğu gönderileri daha fazla gösterdiği için e-ticaret satışlarını Tiktok ile artırmak isteyen her markanın #hashtag kullanmaya özen göstermesi gerekir.

 

Genellikle. Gönderilerinde hashtaglere yer verecek olan e-ticaret firmaları marka, ürün ve hizmetleri ile ilgili hashtagleri kullanır. Bununla beraber bu ürün ve hizmet ile ilgili olabilecek destekçi hashtagler de kullanılmaktadır. Markalar çoğu zaman TikTok hashtaglerini seçmek için hashtag analiz araçlarını kullanmakta ve bu hashtage olan ilgiyi analiz etmektedir. E-ticarette satış arttırmak için bir hashtag belirleyebilir ve gönderilerinizde markanız, ürününüz ve hizmetiniz ile ilgili hashtagleri kullanabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; TikTok’ta Takipçi Sayısı Arttırmak İçin İpuçları

 

TikTok’ta Satış Yapmak Hashtag Kullanımı

 

Video Ön İzlemesine Önem Verin

 

Tiktok’ta satış yapmak isteyen her markanın paylaşımlarını yaparken belirli unsurlara dikkat ederek hareket etmesi gerekmektedir. Bunlardan birisi de profilinizde yer alan videoların küçük resmidir. Bu resmi ilgi çekici bir şekilde hazırlamak TikTok kullanıcılarının videonuzu izleme ihtimalini arttırmaktadır.

 

Genellikle bu tür bir çalışma yapmak isteyen markalar TikTok Ön izleme resimlerine küçük bir soru ya da ilgi çekici bir cümle eklemektedir. Böylece paylaştığınız video içerikler daha fazla ilgi çekmekte ve izlenme sayısı artmaktadır. İzlenme sayısının artış göstermesi de ürün ve hizmetlerinizi daha kolay tanıtmanıza yardımcı olmaktadır.

 

TikTok’ta Satış Yapmak Video Ön İzlemesi

 

Influencer Marketing Reklamları Verin

 

TikTok’ta hem işletmenizi hem de ürün ve hizmetlerinizi tanıtmanızı sağlayacak Influencer Marketing çalışmaları yapabilirsiniz. Diğer platformlarda faaliyet yürüten Influencerlar ve TikTok Influencerları karşılaştırıldığında TikTok’ta Influencer hizmeti veren kişi ve hesapların daha uygun fiyatlarla hizmet verdiği görülmektedir.

 

TikTok’ta Influencer Marketing’in ucuz olması da markaların hedef kitlelerine ulaşmak için yapması gereken çalışmalar arasında yer alan Influencer çalışmalarını düşük bütçe ile tamamlamasını sağlamaktadır. Sizler de ürün, hizmet ve markanızı ön plana çıkarabilmek için TikTok’ta Influencer olarak çalışan kişiler ile iletişime geçebilir ve uygun fiyatlarla tanıtım yaptırarak hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Sosyal Ağlar Hakkında Bilmeniz Gereken Önemli Noktalar

 

TikTok’ta Satış Yapmak Influencer Marketing

 

TikTok’ta Reklam Verin

 

TikTok’ta e-ticaret yapmak isteyen markaların ürün, hizmet ve paylaşımlarını ön plana çıkarabileceği birçok reklam türü bulunmaktadır.

 
  • Brande Take Over
  • Top View
  • Brand Premium
  • Hashtag Challenge
  • One Day Max
 

Markaların TikTok’ta e-ticaret yaparken kullanabileceği reklam modelleridir. Sizler de bu reklam türlerini kullanabilir ve ürün ve hizmetlerinizi ön plana çıkararak daha fazla satış yapabilirsiniz.

 

TikTok’ta Satış Yapmak Reklamlar

 

Ticimax ile E-ticaret Sitenizi Kurun

 

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satmak istiyorsanız siz de e-ticaret sitenizi kurarken Ticimax’ı tercih edin. Ticimax sayesinde online alışveriş sitenizi hızlıca kurun ve alt yapımızda yer alan modüller sayesinde e-ticaret süreçlerinizi profesyonelce yürütün.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret