Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Başlıca E-bülten Aboneliği İptal Nedenleri?

İçerikler;

Günümüzde e-bülten ; markaların kendinden haberleri aboneleriyle paylaşılmasını mümkün kılan bir e-posta pazarlama şeklidir. Markalar için bir pazarlama stratejisi olan e-bültenler abonelik ile gerçekleştiği gibi e-bülten abonelik iptali ile son bulabilmektedir. Markalar için abone sayısını arttırmak ve abone kaybetmemek gerekmektedir.

 

Günümüz internet kullanıcıları artık uzun ve sıkıcı yazıları dijital ortamda dahi olsa okumaya ön yargılı bakarken genellikle sosyal medyadan haberleri ve güncel bilgileri öğrenmeyi tercih etmektedir. Bu nedenle abone iptali ile karşılaşmamak için e-bültenler günümüz şartlarına uygun olarak hazırlanmalıdır.

 

Başlıca E-bülten Aboneliği İptal Nedenleri?

 

E-bülten Nedir?

 

E-bülten markaların hedef kitlesine ulaşmasını günümüz dijital dünyasında kolay bir hale getiren uygulamalardan biridir. Kullanıcılara kendi istekleri doğrultusunda markayla ilgili bilgileri, son haberleri, kampanyaları, güncellemeleri duyurabileceğiniz e-postalardır.

 

E-bültenlerin amacı, abonelere markayı sürekli hatırlatmak ve hedef kitleyle sürekli etkileşimde kalabilmektedir. Bunun yanında iş ve sektörle alakalı düzenli bilgi sağlamak marka bağlılığının sağlanması için de önemli olmaktadır.

 

Birkaç başlıkta e-bülten nedir;

 
  • E-bültenler markaların e-posta pazarlamasının en önemli ve kilit noktasını oluşturmaktadır.
  • Kitlenizi; markanız veya ürünlerinizden haberdar etmek için önemli haberler ve güncellemeler içerir.
  • E-bülten işinizi ve markanızı büyütmede etkili bir rol oynarken az maliyetli bir pazarlama türüdür.
  • E-bültenler, marka pazarlamanızı bir sonraki seviyeye taşımak için yapılması gereken bir zorunluluktur.
  • E-bültenler sayesinde şirketinizle ilgili en son değişiklikler ve güncellemeleri hedef kitlenizle paylaşabilir ve etkileşime girebilirsiniz.
  • E-bültenler, okuyucular tarafından dikkat çekici, merak uyandırıcı ve cazip bir şekilde hazırlanmalıdır.
 


E-bülten Nedir

 

E-bülten Örnekleri Nelerdir?

 

E-bülten aboneliğini günümüzde pek çok farklı sektöre ait işletmeler yapmaktadır. E-bülten kayıt sayısını arttırmak ve yeni hedef kitlelere ulaşmak isteyen siteler, ziyaretçilerine ücretli ya da ücretsiz abone seçenekleri sunmaktadır. Burada kişilerden genellikle ad, soyad ve e-posta bilgileri istenmektedir ve e-postalarına e-bültenler gönderilmektedir.

 

 

E-bülten İptallerinin Nedenleri Nelerdir?

 

Günümüzde gazete okumak nasıl tarihe karıştıysa e- bülten de artık kullanıcılar tarafından çok rağbet görmeyen bir uygulamaya doğru gitmektedir. Dijital ortamda bilgiye hızlı ulaşma söz konusu olsa da kullanıcıların ön yargılı tutumu, markaların ise e-bültenleri sadece tanıtım amaçlı hazırlaması bu e-bülten abone iptali gibi durumlarla karşılaşılmasının en önemli sebeplerindendir. E-bültenin bu düşüşünün en büyük nedeni olarak sosyal medya kullanımının ve gelişiminin artması olarak gösterilmektedir.

 

Her türlü zorluğa rağmen e-bültenler etkili e-posta pazarlamasının ve marka bilinci oluşturmanın en önemli yoludur. Etkili yapıldığında ve hedef kitle ile etkileşime girme sağlandığında sağlanan geri dönüşler de yüksek olmaktadır. Buradaki kilit nokta markaların e-bülten oluşturmada belirli kriterlere uyması gerekmesidir. Aşağıda bu kriterler hakkında bilgiler sunduk.

 

İlgili İçerik; En Etkili 5 Yeniden Pazarlama Yöntemi (2021 Yeni)

 

E-bülten Aboneliği İptal Nedenleri

 

E-bültenlerin Markalara Sağladığı Faydalar Nelerdir?

 
  • Bir haber bülteni, markanızın ve sunduğunuz belirli ürün ve hizmetlerin daha iyi anlaşılmasının kapısını açar.
  • Ürünlerinize yönelik olarak potansiyel müşteri oluşturmak için oldukça önemli bir rol oynar.
  • Bir e-bülten, ufkunuzu genişletebilir ve hedef kitlenize kim olduğunuza dair daha geniş bir resim sunabilir.
 

Aşağıda e-bültenlerin markalara ve kullanıcılara sağladığı birkaç faydadan bahsettik.


Reklam ve pazarlama: E-bültenleri, yeni bir ürün veya hizmetin reklamını yapmak ve tanıtmak için en etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. Promosyon, kampanya, duyuru gibi konularda şirketten haberleri ilgi çekici görsel ve içeriklerle sunabilirsiniz. Hedef kitlenize özel cazip teklifler ile potansiyel müşterilerinizi müşteriye çevirebilir, var olan müşterilerinizi kalıcı hale getirebilirsiniz. Unutmayın hedef kitlenize sunacağınız cazip teklifler onları harekete geçirmekte etkili olacaktır.

 

Doğru ve güvenli bilgi edinme: E-bültenleri sadece tanıtım, kampanya, indirim gibi satış odaklı yazılar olarak görmek büyük bir hatadır. Satış ya da müşteri amacı gütmeden güvenli, doğru, özgün bilgiyi vermeyi hedeflemelisiniz. Uzman bir kadro olarak oluşturulan e-bültenler ile rakipleriniz arasından fark edilmeyi amaçlamalısınız. Her açıdan özgün, farklı ve ilgi çekici yazılar abone sayısını artıracağı gibi markanızın itibarını da olumlu yönde etkileyecektir.

 

Sağlam ilişkiler kurmak: E-bültende hedef kitleyi sıkmadan, hatırlatıcı olmak gerekir. Haftalık ya da aylık periyotlar haline e-bülten gönderimine özen gösterilmelidir. Zamanı kadar içeriği de belirli bir programa uygun olarak oluşturulmalıdır. Rakiplerin arasından öne çıkmak ve pazarlama çabalarınızı en üst düzeye çıkarmak için tutarlılık yoluyla müşterilerle güçlü ilişkiler kurmak gerekmektedir.

 

Yeni aboneler edinme: E-bültenler hedef kitleye yeni kitlelere ulaşmada oldukça etkilidir. Bunun için internet sitenize gelen ziyaretçilere “abone ol” formu gönderebilir ve onların iletişim bilgilerini alarak yeni abonelikler alabilirsiniz. Her yeni abonelik sizin yeni hedef kitleniz, akabinde potansiyel müşteriniz anlamına gelmektedir. Etki alanınız genişledikçe yeni abonelere özel içerik ve pazarlama çalışmaları yürütebilir, ilgilerini çekebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Başarılı Markaların 6 Ortak Özelliği

 

E-bülten Aboneliği Markalara Katkıları

 

E-bülten Abonelik İptalinin Önüne Geçmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 

E-bültenler, işletmeleri kalabalıkta öne çıkarabilir ve okuyucuları markanızdan satın almaya teşvik edebilmektedir. E-bülten markalara uzun vadede bir başarı sağlamaktadır. Belirli taktikler ile başarı sağlamak mümkündür. Aşağıda e-bülten abonelik iptali engellemek için dikkat edilmesi gereken hususları anlattık.

 

İçeriğin sade, basit ve etkili hazırlanılması: E-bülten yazarken içerik en önemli argümandır. İçeriği yazarken verilecek mesaj; zengin, özgün ve dolu olmalıdır fakat verilecek mesaj ne kadar güçlü olursa olsun yazım dili basit ve sade tutulmalıdır. Ancak o zaman verilen mesaj yerine ulaşır ve kullanıcılar sıkılmadan o yazıyı sonuna kadar okuyabilir. Bültene ilgi uyanması için başlık en can alıcı noktadır. Başlıkta akılda kalıcılık, yalınlık ve dikkat çekme unsuru ön planda tutulmalıdır.

 

Marka ve mesaja yönelik içerik hazırlanması: E-bülten içeriği ; markayla, verilecek mesajın türüyle uyumlu olmalıdır. Hazırlanan bültende hiçbir ayrıntı atlanmamalı doğru noktalarda hedef kitleyi eyleme geçirici call to action konulmalıdır.

 

İlgili İçerik; Dijital Pazarlama Terimleri Nelerdir?

 

E-bülten Aboneliği İptal Önüne Nasıl Geçilir

 

E-bülten konu seçimi: E-bülten abonelik iptali nedenlerinden bir diğeri de hedef kitlenin ilgisini çekememe durumudur. Hedef kitle abone olsa bile gönderilen bülten sonrası aboneliğini iptal edebilmektedir. Bu nedenle güncel, dinamik, markanın amacına uygun içeriklerle farklılaşmak önemlidir.

 

E-bültenin konusuna bağlı olarak, içeriğinizi popüler etkinlikler ve konularla ilişkilendirmek iyi bir fikir olacaktır. Bu nedenle e-bülten içerik programınızda trend konuları, özel günleri atlamamanızı tavsiye ederiz.

 

İlgi çekici bir tasarımlar hazırlanılması: İçerik kadar bir diğer konu ise görsel ve tasarımdır. Sıkıcı olmayan, taklitten uzak, markayla uyum içinde bir tasarım hazırlanmalıdır. Kullanılacak görsellerin gerçek ve ilgi çekici olmasına özen gösterilmelidir. Tasarım; verilecek mesaj, marka, bültenin içeriği ve başlığı gibi maddelere göre hazırlanmalı, en dikkat çekici ve özgün haliyle hazırlanmalıdır.

 

Tek bir yazı tipi kullanılması ve tutarlılık: E-bülten kendi içinde bir tutarlılık barındırması gereken, ilgi duyulan kitleye hitap etmesi gereken bir çalışmadır. Bu nedenle hazırlanan bültenlerde tek bir yazı tipi kullanılması, markayla bütünleşmiş logo, amblem ve renklerin kullanılması, yazının belirli bir düzen ve yapı içinde olmasına özen gösterilmelidir. Kısacası markanın kurumsal kimliği e-bültenlerde yansıtılmalı ve marka itibarının artırılmasına katkıda bulunulmalıdır.

 

Mobil uyumluluk: Artan teknolojik gelişmeler ile artık mobilden tüm ihtiyaçlarımızı giderebilecek bir durumdayız. Kullanıcılar alışveriş, iş, mail, haber takip gibi pek çok işini telefondan takip edebiliyor. Bu nedenle gönderilen e-bültenlerin mobil uyumlu olması hedef kitle üzerinde caydırıcı olmaması açısından önemlidir.

 

Kişiselleştirme: E-bülten yeni hedef kitlelere ulaşmada önemli bir pazarlama aracıdır. Yeni gelen abonelere özel kişiselleştirme seçenekleri kullanılmalı, kişiye özel teklif ve fırsatlarla memnuniyet üst düzeye çıkarılmalıdır.

 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret