Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

E-ticarette Ürün Paketlemede Dikkat Etmeniz Gerekenler

İçerikler;

E-ticaret firmalarının müşterilerine satın aldıkları ürünleri nasıl gönderdiği oldukça önemli konuların başında gelir. Satılan ürünlerin kargoda zarar görmesi ve müşteriye kusurlu bir biçimde ulaşması e-ticaret firmanızın hem şikâyet oranlarını arttırır hem de müşteri memnuniyetini olumsuz etkiler. Bu nedenle e-ticaret firmalarının ürün paketleme süreçlerinde dikkat etmesi gereken önemli noktalar bulunur.

 

Ürün paketleme sürecini titiz bir şekilde yürüten e-ticaret firmaları hem sattıkları ürünlerin zarar görmesini engelleyerek hem de müşterilere kusursuz bir şekilde gönderim sağlayarak satışlarını arttırma fırsatı yakalar. Bu yüzden her e-ticaret firmasının ürün paketleme süreçlerine önem vermesi gerekir.

 

E-ticarette Ürün Paketlemede Dikkat Etmeniz Gerekenler adlı bu yazımızda sizlerin ürün paketleme nasıl yapılır, ürün paketleme neden önemlidir ve ürün paketlemede nelere dikkat edilmelidir sorularına yanıt vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve bu konular hakkında bilgi alarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ticarette Kargo Paketleri Nasıl Olmalıdır?

 

E-ticarette Ürün Paketlemede Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

E-ticarette Ürün Paketleme Nedir?

 

E-ticarette ürün paketleme, firmaların satışını yaptıkları ürünleri müşterilerine iletirken ürünün kırılmasını ve zarar görmesini engelleyecek bir şekilde belirli araçlardan yararlanarak sarılmasına ve ambalajlanmasına verilen isimdir.

 

Genellikle e-ticaret firmaları paketleme işlemine önem vererek sattıkları ürünleri korunaklı bir şekilde müşterilerine iletir ve ürün satın alan müşteriler ürünlerine kusursuz ulaştıkları sayede ilgili e-ticaret firmasına güven duyar. Bu durum e-ticaret firmalarının sadık müşteri oranını arttırır.

 

İlgili İçerik; Instagram'dan Satış Yapma Teknikleri ile Satışlarınızı Arttırın

 

E-ticarette Ürün Paketleme Nedir

 

E-ticarette Ürün Paketleme Neden Önemlidir?

 

E-ticarette ürün paketleme nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmelidir sorunuza yanıt vermeden önce sizlere e-ticarette ürün paketlemenin neden önemli olduğundan bahsedeceğiz. Çünkü e-ticarette ürün paketlemenin önemini anlayan işletmeler bu sürece daha titiz davranacaktır ve böylece ürün paketlemesini iyileştirerek belirli avantajlardan yararlanacaktır.

 
 • E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan kişiler satın aldıkları ürünlere kusursuz bir şekilde ulaşmak ister. Bu nedenle e-ticaret firmalarının ürün paketlemesine önem vermesi müşterilerinin isteklerine yanıt verdiğini gösterir.
 • Ürün teslimat sürecinde kargo ya da firma kaynaklı durumlardan dolayı satılan ürünlerin zarar görmesi mümkündür. Fakat ürün paketlemesine önem veren firmalar bu zararı en aza indirecektir.
 • Ürün paketlemesi, ürünlerin zarar görmesini engellediği için işletmeler kırılan ya da hasar gören ürünlerden kaynaklı olarak sermaye kaybına uğramayacaktır.
 • E-ticarette ürün paketlemesine önem verildiği takdirde müşterilerin marka memnuniyeti ve markaya duydukları güven artacaktır. Bu da e-ticaret firmalarının sadık müşteriler kazanmasına yardımcı olacaktır.
 • E-ticarette ürün paketlemesi kutu açılım videoları çeken kişiler üzerinden hedef kitlenize daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu durum markanızın tanıtım ve pazarlama çalışmalarına ayırdığı bütçenin de azalmasını beraberinde getirecektir.
 • Ürün paketleme sürecinde yapılacak kişiselleştirme çalışmaları müşterilerinizin hoşuna gidecek unsurlardan biridir. Böylece kişiselleştirme çalışmaları sayesinde hedef kitlenizde yer alan müşterilerinizin markanıza olan güvenini arttırabilir ve onları sadık müşteriler haline getirebilirsiniz.
 • Paketleme sürecinde markasını ön plana çıkaran e-ticaret firmaları rakiplerinden üstün olacaktır.
 • Ürün paketleme sürecine önem veren işletmeler başarılı bir paketleme süreci sürdürdükleri takdirde kendilerini rakiplerinden farklı kılacaktır.
 • Ürün paketleme sürecinde özenli davranıldığı takdirde müşterilerinizi etkilemeniz daha kolay olacaktır. Alışveriş sürecinden memnun kalan müşterileriniz ise çevrelerine markanızı tanıtacaktır. Bu durum e-ticaret firmanızın müşteri memnuniyetini arttırmanıza yardımcı olmaktadır.
 

Bu tür avantajlardan yararlanmak isteyen her e-ticaret firmasının ürün paketleme sürecine önem vermesi gerekir. Siz de markanızın sattığı ürünler için özel e-ticaret kutuları yaratabilir ve müşterilerinizin hoşuna gidecek bir şekilde ürünlerinizi paketleyebilirsiniz. Böylece hem sattığınız ürünlerin teslimat sürecinde zarar görmesini engelleyebilir hem de ürün paketleme sürecinizi iyi yöneterek müşterilerinizin memnuniyetini arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ticarette Kargo Süreçlerini Yönetme İpuçları

 

E-ticarette Ürün Paketleme Neden Önemlidir

 

Ürün Paketlemede Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

E-ticarette ürün paketleme nasıl yapılır sorusuna yanıt vereceğimiz bu bölümde sizlere ürün paketlemede dikkat etmeniz gerekenler hakkında da bilgiler vereceğiz.

 

E-ticaret firmaları genellikle ürün paketlemelerini iyileştirmek ve böylece kendilerini ön plana çıkarmak için belirli unsurlara dikkat eder.

 
 • E-ticaret kutuları
 • Ürün paketlerinin içeriği
 • Kişiselleştirme Çalışmaları
 • Ürünün korunması
 

Gibi unsurlar ürün paketlerini iyileştirmek için firmaların önem verdiği şeyler arasında yer alır. Gelin şimdi hep beraber bunlara daha detaylı bir şekilde göz atalım.

 

Ürün Paketleme Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

E-ticaret Kutusu Seçiminizi İyi Yapın

 

E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletmeler ürün paketleme sürecinde genellikle e-ticaret kutularından yararlanmaktadır. E-ticaret kutusu farklı boyutlarda üretilen ve markaların ürünlerini daha korunaklı bir şekilde göndermesini sağlayan kutulardır.

 

Genellikle e-ticaret firmaları e-ticaret kutusu seçimi yaparken ürün boyutlarına uygun kutu seçimi yapmaya özen gösterir hatta çoğu e-ticaret firması ürün boyutlarından biraz daha fazla büyüklüğü olan ürün kutularını tercih eder.

 

Örneğin; 15 x 20 cm boyutlarında bir ürün satan işletme bu ürünü sağlam bir şekilde müşterilerine göndermek için 15x20 cm boyutlarında bir kutu yerine daha çok 20 x 25 cm boyutlarında e-ticaret kutularını kullanmayı tercih eder. Çünkü geri kalan 5cm boşlukları e-ticaret firmaları köpük, kâğıt kırpığı, streç gibi ürünleri koruyacak malzemeler ile doldurarak ürünlerin kutuya temasını engeller ve böylece müşterilerine ürünlerini sağlam bir şekilde ulaştırma fırsatı yakalar.

 

Ürün Paketleme Kutu Seçimi

 

Ürün Paketinizin İçeriğine Önem Verin

 

E-ticarette ürün paketleme esnasında önem verilmesi gereken konulardan biri de e-ticaret paketinin içeriğidir. Genellikle birçok e-ticaret firması e-ticaret kutularını yalnızca ürünü koruyacak bir şekilde hazırlarken birçok firma da müşterilerinin özel hissetmesini sağlayacak bir şekilde hazırlar.

 

Örneğin; E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren bir işletme gazete kağıtları ile ürünü muhafaza etmek yerine kâğıt kırpıklarını ve köpükleri kullanır. Bununla beraber işletmelerine özel kağıtlar ile ürünleri paketler. Böylece ürünlerin hem problemsiz bir şekilde ulaşmasını sağlarken hem de markasını ön plana çıkarır.

 

Ürün Paketleme Kutu İçeriği

 

Kişiselleştirilmiş Çalışmaları Önemseyin

 

Kişiselleştirme her ne kadar reklamcılıkta kullanılan bir strateji olsa da aslında birçok firma bunu kargo ve ürün teslimatı sırasında da kullanmaktadır. Bu nedenle kişiselleştirme çalışmaları yapmak isteyen işletmelerin. Ürün paketleme yaparken önem vermesi gereken bir diğer kutu da promosyonlar ve notlardır.

 

E-ticaret firmaları yine marka bilinirliğini arttıracak bir şekilde oluşturulan müşteri kartları ile müşterilerine özel bir not yazar bunu e-ticaret paketinin içerisine ekler. Bununla beraber birçok firma şeker, kurabiye gibi küçük ama anlamı büyük olan ürünleri de e-ticaret kutularına ekleyerek paketlemesini öyle yapar.

 

Böylece işletmeler hem kişileştirilmiş ürün kutuları yaratır hem de müşterilerini etkileyerek markalarına olan sadakatini arttırır.

 

Ürün Paketleme Kişiselleştirilmiş Gönderi Kutusu

 

Ürünü Korumaya Özen Gösterin

 

Her ne kadar kişiselleştirme ve ürün paketleme işlemleri önemli olsa da aslına bakıldığında ürünün korunması da önemlidir. Genellikle markalar müşterilerine gönderecekleri bir ürünün korunması için;

 
 • Kâğıt
 • Kâğıt kırpığı
 • Köpük
 

Gibi ürün koruyucular kullanır. Böylece e-ticaret firmaları sattıkları ürünlerin ürün kutusuna temasını engelleyerek müşterilerine problemsiz bir şekilde ulaşmasını sağlar ve bu yöntem sayesinde müşterilerin markalara olan güvenini arttırır ve sadık müşteriler kazanır.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Lojistik Süreçleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Ürün Paketleme Kargo Güvenliği

 

E-ticaret Sitenizi Ticimax ile Hayata Geçirin

 

E-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız sizler de Ticimax e-ticaret alt yapılarını tercih edin. Ticimax ile e-ticaret sitenizi hızlı bir şekilde kurun ve alt yapımızda yer alan tema, modül ve özellikler ile sitenizi profesyonel bir şekilde tasarlayarak müşterilerinize güven verin.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret