Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

En Popüler Sosyal Medya Platformları (Güncel 2022)

İçerikler;

Sosyal medya kullanımı özellikle pandeminin etkisiyle tüm dünya genelinde hızlı bir şekilde artmaya başladı. Boş zamanlarını değerlendirmek, arkadaşları ile iletişime geçmek, paylaşım yapmak ve hatta alışveriş yapmak amacıyla sosyal medya kullanan milyonlarca insan olduğunu söylemek mümkün. Özellikle uzmanlar önümüzdeki dönemlerde sosyal medya platformlarının hayatımızda daha fazla bir alan kaplayacağını ve işletmelerin de artık bu platformlarda daha aktif olması gerektiğini söylüyor.

 

Ticari faaliyet gösteren işletmeler sosyal medya platformlarında yer aldıkları takdirde birçok avantajlı durumdan faydalanabiliyor. Fakat herkes sosyal medyada hesap açmadan önce hedef kitlelerinde bulunan daha fazla kişiye ulaşmak ve marka bilinirliğini arttırmak için en popüler sosyal medya platformları hakkında bilgi edinmek istiyor.

 

En Popüler Sosyal Medya Platformları adlı bu yazımızda günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformları hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Sizler de hem kişisel olarak hem de işletme olarak bu sosyal medya platformlarında hesap açabilir ve daha fazla kişiye ulaşarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

En Popüler Sosyal Medya Platformları (Güncel 2022)

 

Sosyal Medya Nedir?

 

Sosyal medya, kullanıcıların birbirleri ile eş zamanlı ve çift taraflı bir şekilde bilgi paylaşmasını sağlayan medya sistemine verilen isimdir. Kısacası sosyal medya insanların, birbirleri ile internet üzerinden paylaşım yaptığı ve diyaloglara girdiği sistemin tümü olarak tanımlanabilmektedir.

 

Günümüzde kişiler ve markalar tarafından kullanılan birçok sosyal medya platformu bulunmaktadır. Bu platformların bazıları yazı, bazıları görsel içerik ve bazıları ise videolara dayalı platformlardır.

 

Sosyal medya platformlarının bazıları insanlar tarafından yoğun bir şekilde kullanılırken bazıları ise çok kullanılmaktadır. Genellikle en popüler sosyal medya platformları şunlardır;

 
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter
 • Youtube
 • Tiktok
 • Snapchat
 • Club House
 

Yazımızın devamında sizleri bu sosyal medya platformları hakkında bilgilendireceğiz.

 

İlgili İçerik; 2022'de Sosyal Medya Etkileşimlerinizi Arttıracak Stratejiler

 

İlgili İçerik; Sosyal Medya Takvimi Nasıl Hazırlanır?

 

Sosyal Medya Nedir

 

Facebook

 

En Popüler Sosyal Medya Platformları arasında sizlerle ilk sırada paylaşacağımız sosyal medya platformu Facebook.

 

2004 yılında Mark Zuckerberg tarafından hayata geçirilen bir sosyal medya platformu olan Facebook, dünyada milyarca kişi ve işletme tarafından kullanılıyor. Günümüzde birçok kişi bu sosyal medya platformu üzerinden eski arkadaşları ve akrabalarıyla, yeni insanlarla ve bildiği markalar ile etkileşime geçiyor.

 

Facebook en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi olduğu için işletmeler için de önemli bir noktada bulunuyor. Genellikle markalar bu platform üzerinden hedef kitlelerine daha kolay ulaşabiliyor, bununla beraber marka bilinirliklerini arttırarak facebook üzerinden de satış yapabiliyor. Kısacası facebook hem kişisel hem de ticari olarak kullanılabilen bir sosyal medya platformu olarak karşımıza çıkıyor.

 

İlgili İçerik; Facebook Shop Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

 
İlgili İçerik; Facebook'da Sayfa Beğenisi Artırmanın YollarıEn Popüler Sosyal Medya Platformları Facebook

 

Instagram

 

2010 yılında piyasaya sürülen bir sosyal medya platformu olan Instagram daha çok görselliğe dayalı bir platform olarak biliniyor. Fotoğraf ve video paylaşımı yapabileceğiniz bu sosyal medya platformunu hem sevdiğiniz kişiler ile iletişime ve etkileşime geçmek hem de markalarla etkileşime geçmek ve belirli konularda fikir almak için kullanabilirsiniz.

 

En Popüler Sosyal Medya Platformları arasında yer alan Instagram kurulduğu günden beri geliştirilmeye devam edilen bir sosyal medya platformu olarak da biliniyor. Instagram’ın;

 
 • Hikayeler
 • Canlı Yayın
 • Insta Shop
 • IGTV
 

Gibi hem kişisel hem de ticari amaçlarla kullanılabilecek birçok özelliği bulunuyor. Bu özellikler hem kişilerin hem de markaların daha etkileyici paylaşımlar yapmasını sağlıyor. Özellikle işletmeler Instagram’ın bu özelliklerinden yararlanarak hem daha fazla kişiye ulaşma imkânı hem de satışlarını arttırma imkânı yakalıyor. Sizler de bu avantajlardan yararlanmak için hızlı bir şekilde Instagram hesabı açabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Instagram'dan Satış Yapma Teknikleri ile Satışlarınızı Arttırın

 

İlgili İçerik; Instagram ve Facebook Reklam Vergilendirmesi
En Popüler Sosyal Medya Platformları Instagram

 

Twitter

 

En Popüler Sosyal Medya Platformları arasında yer alan bir diğer sosyal medya platformu da Twitter’dır. 2006 yılında Jack Dorsey, Bizz Stone, Noah Glass ve Evan Williams tarafından kurulan bir sosyal medya platformu olan Twitter, 140 karakter kullanılarak yapılan paylaşımları barındıran bir platformdu fakat yapılan güncelleme ile bu karakter sınırı 280 karaktere çıkarıldı.

 

Twitter kullanıcıları tarafından yapılan paylaşımlara ise Tweet adı veriliyor. Kullanıcılar Tweetlerinde yalnızca metin içeren paylaşımlar yapabileceği gibi görsel ve video paylaşımı da yapabiliyor.

 

Sürekli geliştirilen bir sosyal medya platformu olan Twitter özellikle Ticari kullanımlarda işletmelere büyük avantajlar sağlıyor. İşletmeler Twitter üzerinden iletişim yürüterek hem marka bilinirliklerini hem de satışlarını hızlı bir şekilde arttırma fırsatı yakalıyor.En Popüler Sosyal Medya Platformları Twitter

 

Youtube

 

Video içerik paylaşılabilen bir sosyal medya platformu olan Youtube da en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında yer alıyor.

 

2005 yılında Paypal çalışanları tarafından kurulan bu sosyal medya platformu 2006 yılında Google tarafından satın alınmıştır. Günümüzde Youtube üzerinden kişiler kendi kanallarını oluşturabilmekte ve video paylaşımı yaparak gelir elde edebilmektedir. Fakat Youtube’da para kazanmak isteyen kişilerin belirli bir abone sayısına ve izlenme süresine ulaşması gerekmektedir.

 

Kişisel kullanımların yanı sıra işletmeler tarafından da youtube oldukça çok kullanılan bir sosyal medya platformudur. Genellikle işletmeler bu platform üzerinden ürün, hizmet ve kampanya tanıtımı yapmakta ve hedef kitlelerinde yer alan kişileri bilgilendirerek marka bilinirliklerini arttırmaktadır.

 
İlgili İçerik; Canlı Yayın Satışı


En Popüler Sosyal Medya Platformları Youtube

 

TikTok

 

2015 yılında Çin’de geliştirilen bir sosyal medya platformu olan Tik Tok, Ios ve Android işletim sistemi olan cihazlarda çalışabilen bir sosyal medya platformudur.

 

Tiktok kullanıcılarına video yaratma, video düzenleme ve canlı yayın yapma imkânı sağlayan bir sosyal medya platformudur. Kısa süre içerisinde en çok ve en hızlı büyüyen sosyal medya platformu olarak bilinen Tiktok, günümüzde birçok ülkede kullanılmaktadır.

 

Genellikle tik tok kişisel paylaşımların yapıldığı bir sosyal medya platformu olarak düşünülse de bu platform üzerinden iletişim yürüten ve hesaplarını iyi bir konuma getirerek kazanç elde eden birçok işletme de Tik Tokta yer almaktadır. Sizler de işletmeniz için bir Tik Tok hesabı açabilir ve paylaşımlar yaparak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; TikTok’ta Takipçi Sayısı Arttırmak İçin İpuçları

 

En Popüler Sosyal Medya Platformları TikTok

 

Snapchat

 

2011 yılında piyasaya sürülen bir sosyal medya platformu olan Snapchat akıllı telefonlar için geliştirilmiş bir uygulamadır. Snapchat uygulaması şu an IOS ve Android işletim sistemi olan cihazlarda kullanılabilmektedir. Snapchat kullanan kişiler bu sosyal medya platformu üzerinden yazı, ses, görüntü ve fotoğraf paylaşımı yapabilmektedir.

 

Snapchat ilk çıktığı dönemden beri tüm dünyada kullanılabilen ve oldukça popüler olan bir sosyal medya platformudur.

 

İlgili İçerik; Snapchat Kullanım Rehberi

 

En Popüler Sosyal Medya Platformları Snapchat

 

Clubhouse

 

2020 yılında geliştirilen ve En Popüler Sosyal Medya Platformları arasında yer alan bir diğer sosyal medya platformu ise Club House’tur. Club House sadece davetiye kullanılarak kaydonulabilen ve sesli sohbet edilen bir sosyal medya platformu olarak bilinmektedir.

 

Club House kullanıcıları, bu sosyal medya platformu üzerinden kendilerine özel belirli sohbet grupları oluşturabilmekte ve ilgi alanlarındaki konular hakkında bilgi paylaşımı yapabilmekte ve sohbet edebilmektedirler.

 

İlgili İçerik; Clubhouse Nedir ve Nasıl Kullanılır?

 

En Popüler Sosyal Medya Platformları Clubhouse

 

Sosyal Medya’da Gücünüzü Ticimax ile Gösterin

 

E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren kişi ve işletmeler tarafından en çok tercih edilen e-ticaret alt yapısı olan Ticimax e-ticaret alt yapıları ile şimdi sizler de sosyal medya da gücünüzü gösterebilirsiniz. Ticimax e-ticaret alt yapıları içerisinde bulunan pazarlama ve sosyal medya modülleri sayesinde ürün ve hizmetlerinizi sosyal medya platformlarında daha kolay tanıtabilir ve satışlarınızı hızlıca arttırabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret