Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Facebook Algoritması Nasıl Çalışır?

Güncelleme Tarihi: 06.06.2023

İçindekiler;

Algoritma, belli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için tasarlanan yoldur. Matematikte ve bilgisayar biliminde bir işi yapmak için tanımlanan, bir başlangıç durumundan başladığında, açıkça belirlenmiş bir son durumunda sonlanan, sonlu işlemler kümesidir. Facebook algoritması nasıl çalışır konusunda detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.Facebook Algoritması Nasıl Çalışır?

 

Facebook Kullanıcı Sayısı Kaçtır?

 

Facebook, online olarak aileniz ve arkadaşlarınızla bağlantı kurmanızı ve paylaşmanızı kolaylaştıran bir sosyal ağ sitesidir. 2004 yılında Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook global anlamda en çok kullanıcı sayısına sahip bir sosyal ağ platformudur. Yakın zamanda adı değişen Facebook yeni adı meta olarak değiştirildi. Dünyada 1 milyarı aşkın bir kullanıcıya sahip Facebook Türkiye’de kullanıcı sayısı ise 39 milyon civarında.

 

Facebook, arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim halinde kalmak için mesaj göndermenize ve durum güncellemeleri yayınlamanıza olanak tanır. Bireysel kullanıcı sayısı çok olduğu gibi markaların da ticari amaçla kullandığı bir mecra olan Facebook; fotoğraflar, bağlantılar, reklamlar gibi farklı içerik türlerini barındırıyor.

 

Facebook Kullanıcı Sayısı Kaçtır

 

Facebook Algoritması Nedir?

 

Algoritmalar her sosyal ağ platformu gibi Facebook için de oldukça önemlidir. Facebook algoritması arama motoru algoritmaları mantığında çalışmaktadır. Bir kullanıcının tüm gönderileri, bir kullanıcının bu içeriğe ne kadar olumlu tepki vereceğine bağlı olarak sıralar. Facebook, anlamlı etkileşimleri vurgulayarak arkadaşlardan gelen gönderilere markalara göre öncelik veriyor.

 

Facebook’un algoritması, erişimleri etkileyen önemli faktörler arasında yer almaktadır. Algoritmalar sürekli olarak kendini güncelleyen bir yapıdadır. Bu nedenle Facebook algoritmasındaki değişiklikleri takip etmek gönderilerinizin işletmeniz için en önemli kişiler tarafından görülmesini sağlamak açısından önemli olacaktır.

 

İlgili İçerik; Facebook Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

 

Facebook Algoritması Nedir

 

Facebook Algoritması Mantığı Nedir?

 

Facebook algoritma, erişimi etkileyen tek faktör olmasa da kesinlikle daha güçlü faktörlerden biri. Facebook algoritmasındaki değişiklikleri takip etmiyorsanız, gönderilerinizin işletmeniz için en önemli kişiler tarafından görülmesini sağlamak çok daha zor olacaktır. 2019'da Facebook, kullanıcılara haber akışlarında gördükleri üzerinde daha fazla kontrol sağlayarak ve hatta kullanıcılara belirli bir gönderinin haber akışlarında neden göründüğünü bulma seçeneği vererek algoritmasında büyük bir değişiklik yaptı.

 

Facebook algoritmasının belirleyici unsurları şöyledir;

 
  • Etkileşim oranları
  • Kullanıcıların gönderiye verdiği tepkiler
  • Akıştaki etkileşimler
  • Kullanıcı davranışları
  • Kullanıcıların kimlerle etkileşime girdiği
  • Videolar, resimler, bağlantılar, vb. içerik türleri
  • Gönderinin popülerliği
 

İlgili İçerik; Facebook ile E-ticaret Satışlarını Artırma İpuçları

 

Facebook Algoritması Mantığı Nedir

 

Facebook Algoritmasının Dezavantajları Nedir?

 

Facebook algoritması 2023 bir dizi hesaplamadan oluşur ve bunlara dayanarak en çok beğeneceğinizi düşündükleri gönderileri akışta en üstlere çıkarır. Ticari amaçlı kullanılan hesaplar için bu bir dezavantaj olarak karşımıza çıkar. Kullanıcılara çoğu zaman gösterilmeyen markalar bu noktada algoritmalardan olumsuz olarak etkilenir.

 

Facebook Algoritması Dezavantajları Nelerdir

 

Facebook Algoritmasının Beslendiği Alanlar Nelerdir?


Envanter

 

Facebook algoritmaları öncelikle kullanıcılarla ilgili bilgileri derlemekle işe başlar. Platformda bulunan tüm içeriği “envanter” olarak adlandırır. Bu envanterler arkadaşlarınızdan gelen gönderi, beğeni, etkileşime girdiğiniz sayfalar, ilgi duyduğunuz sayfalar, kişiler, gruplardan oluşmaktadır.

 

Facebook Algoritması Alanları Envanter

 

Sinyaller

 

Metriklerin türüne göre pasif ve aktif olmak üzere iki gruba ayrılır. Pasif sinyaller, görüntüleme süresi ve gönderme süresi vb. gibi verileri kapsamaktadır. Bir eylem yoktur. Aktif sinyaller ise etkileşime girilen eylemler olarak ifade edilir. Beğeni, paylaşım, yorum, yanıt gibi etkileşimlerden oluşmaktadır. Bu eylemlerin güncel olması, popüler olması, içeriğin türü, zamanı gibi özellikleri de önemli olmaktadır.

 

Alaka Düzeyi

 

Facebook algoritmaları her içerik parçasının belirli bir kullanıcı için ne kadar alakalı olduğunu göstermektedir. Facebook alaka düzeyi puanı ne kadar yüksek olursa, içeriğin onlara gösterilme olasılığı o kadar yüksek olur. Alaka düzeyi puanı her kullanıcı için farklıdır. Faktörler şu anda mevcut olsa da Facebook algoritması sürekli geliştiği için her zaman aynı kalmayacaktır.

 

Facebook Algoritması Alanları Alaka Düzeyi

 

Tahminler

 

Facebook algoritması nasıl çalışır dediğimizde kullanıcının belirli bir gönderiye nasıl tepki vereceğini tahmin eder ve buna uygun gösterimler yapar. Facebook algoritmaları bu tahminleri internetteki gezinmelerinize, verdiğiniz tepkilere, davranış eğilimlerinize göre bunu yapmaktadır.

 

İlgili İçerik; Facebook Dönüşümler API'si (Facebook API) Hakkında Merak Edilenler

 

Facebook Algoritması Sosyal Medya Pazarlaması İçin Neden Önemli?

 

Algoritmalar öne çıkmada, sosyal medya hesabınızı büyütmede, geniş kitlelere ulaşmada etkilidir. Özellikle ticari amaçlı kullanılan hesaplarda hedef kitlenize ve daha fazlasına ulaşmak için facebook algoritmalarının mantığını iyi anlamalı ve ona uygun şekilde davranmalısınız. Sosyal medyada fark edilmenizde etkin rol oynayan algoritmalar işletmelerin online platformlarda organik başarı sağlaması için kilit rol oynamaktadır.

 

Facebook Algoritması Sosyal Meyda Pazarlaması

 

Facebook Algoritmasına Uygun Etkileşimlerini Arttırmanın İpuçları

 

Aşağıda facebook algoritmasına uygun etkileşimleri arttırmanın ve farkedilmenin birkaç ipucunu paylaştık.

 

Kaliteli İçerik Paylaşımı

 

Facebook için kaliteli içerik son derece önemlidir. Bu nedenle içeriğinizin kalitesine büyük önem vermelisiniz. En iyi çevrimiçi pazarlama stratejileri için içerik olmazsa olmazdır. İçerikleri çeşitlendirmek, hedef kitleye uygun paylaşımlarda bulunmak da facebook algoritmaları tarafından fark edilmenize katkı sağlar. Trend içerik takipleri, rakip analizi bu noktada faydalı ve farklı içerikler üretmenize katkı sağlayacaktır.

 

Facebook Algoritması Kaliteli İçerik Paylaşımı

 

Düzenli Paylaşımlarda Bulunma

 

Kullanıcılara kendinizi unutturmamalısınız. Ve tabiki algoritmalara da. Arada yayınlanan gönderilerde organik bir başarı sağlanması imkansızdır. Yüksek bir organik erişim için sosyal medyayı haftalık ve planlı gönderilerle kullanmak gerekir. Düzenli paylaşımlar için sosyal medya yönetimi konusunda oldukça yardımcı olan araçlardan destek alabilirsiniz.

 

Hedef Kitleyi Tanıma ve Uygun Paylaşımlar Hazırlama

 

Facebook algoritmaları tarafından fark edilmek için hedef kitleyi tanımak ve doğru analizlerde bulunarak onların ilgisini çekmek oldukça önemlidir. Sosyal medya stratejileri ile algoritmaların üstesinden gelmek mümkündür. Hedef kitlenin eğilim ve beklentilerini analiz etmenize yardımcı verilere ulaşarak bu tespiti yapabilirsiniz.

 

Kitlenizi anlamak, onlarda yankı uyandıracak materyalleri bulmanızı ve olumlu bir yanıt almanızı sağlayacaktır. Ayrıca, bunu yapmak, kullanıcıların kuruluşunuza olan ilgisini kaybetmesine neden olacak herhangi bir içerik yayınlamamanızı sağlar.

 

Facebook Algoritması Hedef Kitle

 

En İyi Paylaşım Zamanının Seçimi

 

Gönderilerinizin en iyi performansı gösterme eğiliminde olduğu zamanların tespiti başarı sağlamada oldukça önemlidir. Hedef kitleyi tanıyarak günün hangi saat dilimlerinde online olduklarını tespit ederek bu zaman aralıklarından onların karşısına çıkmakta fayda vardır.

 

Yorum-Yanıt Etkileşimlerinde Bulunma

 

Müşterilerinizin sorularına geri dönmek ve yorumları doğrudan yanıtlamak, olumlu görünmenizi sağladığı ve markanıza kişisel bir dokunuş kattığı için işletme imajınızı oluşturmanıza yardımcı olur.

 

Facebook Algoritması Yorum Yanıt

 

Hashtag’lerin Doğru ve Yerinde Kullanımı

 

Facebook hashtag, içeriğinize trafik yönlendirecek ve sizi daha görünür hale getirecektir önemli ve uygulaması da oldukça basit bir stratejidir. Böylece hedef kitleye daha kolay ulaşabilir ve markanızı henüz tanımayan kişiler tarafından fark edilebilirsiniz. Kullanacağınız hashtagleri dikkatli seçmek bu konunun en önemli kriteridir. Aşırı hashtag kullanımı ters etki oluştururken kullanıcı gözünde de olumsuz etki oluşturabiliyor.

 

Facebook Reklamları İle Destekleme

 

Organik çabaların ücretli Facebook reklamlarıyla birleştirilmesiyle başarıyı elde etme ve kalıcı hale getirmek kaçınılmaz olacaktır. Tek başına organik yükselmeyi beklemeden daha hızlı bir şekilde ilerlemenizi sağlayan facebook reklamları ile geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

 

Facebook Algoritması Reklamlar

 

Yerel Topluluk Oluşturma

 

Facebook şu anda yerel topluluklara çok fazla önem veriyor, bu nedenle yerel bölgenize odaklanmaya çalışarak bundan yararlanın. Küçük işletmeler, herhangi bir zorluk yaşamadan yerel topluluk odaklı içerik oluşturabilirler.

 

Verilere Dayalı Strateji Üretme

 

Tüm pazarlama faaliyetlerinde olduğu gibi Facebook’un da verilere dayalı olması gerekir. Facebook'un algoritmasının anlaşılması için sağlam verilere ihtiyaç vardır. Size büyük resmi gösterecek ve karşılığında performansınızı artırmanıza yardımcı olacak çok sayıda veri mevcuttur.

 

Facebook Algoritması Etkileşim Arttırma

 

Facebook Hikayelerinde Aktiflik

 

Facebook hikaye çok az kişinin kullandığı hissine kapılabilirsiniz. Yine de Facebook algoritması bu alanda aktif olmanızı fark ediyor. Özgün olan ilgi çekici içerik oluşturmak için hikayeleri kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey, kitlenizin ilgisini çekmek için alakalı bir fikirdir.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

Yazar: Tolga Sefa Ağyıldız

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2024 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax