Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Facebook'ta Ne Zaman Paylaşım Yapılmalı?

Güncelleme Tarihi: 17.02.2023

İçindekiler;

2004 yılında Mark Zuckerberg tarafından Cambridge’de kurulan bir sosyal platformu olan Facebook, dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisidir. Apple, Microsoft, Amazon ve Google gibi şirketler ile beraber Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında yer almaktadır.

 

Bir sosyal medya platformu olan Facebook’ta bireyler arkadaş edinebilmekte, fotoğraf, metin ve video paylaşımı yapabilmektedir. Bunun yanı sıra canlı yayın ve hikayeler özelliği de bulunan bu platformda farklı içerik türleri de üretilebilmektedir.

 

Facebook’ta paylaşım yapacak olan kişi ve işletmeler ise bu nedenle Facebook’ta ne zaman paylaşım yapılır sorusuna yanıt aramaktadır.

 

Facebook’ta Paylaşım Yapılacak Günler

 

Facebook’ta Paylaşım Yapılacak Günler

 

Facebook’ta ne zaman paylaşım yapılır sorunuza yanıt vermeden önce ilk olarak Facebook’ta paylaşım günlerinden bahsedeceğiz.

 

Her sosyal medya platformunda olduğu gibi dünyanın en popüler platformlarından birisi olan Facebook’un da belirli günlerde yoğun bir şekilde kullanıldığı bilinirken belirli günlerde ise yoğunluğunun az olduğu bilinir.

 

Hedef kitlelerine ulaşmak, marka bilinirliği yaratmak ve daha fazla satış yapmak isteyen kişi ve işletmeler ise Facebook kullanım oranlarının en yoğun olduğu günlerde paylaşımlarını planlamayı ister.

 
 • Perşembe
 • Cuma
 • Cumartesi
 • Pazar
 

Günleri Facebook kullanımın en yoğun olduğu günlerdir. Bu nedenle içerik paylaşımı yapacak olan kişi ve işletmelerin gönderilerini bugüne planlaması oldukça önemlidir. Perşembe, Cuma, cumartesi ve pazar günlerinde yapacağınız paylaşımlar hedef kitlenizde yer alan daha fazla kişiye ulaşacaktır. Bu da etkileşim oranlarınızın ve marka bilinirliğinizin artmasında fayda sağlayacaktır.

 

Facebook’ta paylaşım yapmak için sosyal medya uzmanlarının tercih etmediği günler de Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleridir. Pazartesi iş yoğunluğu fazla olduğu için kişiler Facebook’ta zaman geçirememektedir. Bunun yanı sıra iş yoğunluğunun devam edebileceği günler olan Salı ve Çarşamba günlerinde paylaşım yapmak da Facebook paylaşım zamanlarının dışına çıkmanıza neden olacak ve etkileşimlerinizin azalmasını beraberinde getirecektir.

 

Sizler de hedef kitlenizde yer alan daha fazla kişiye ulaşmak ve etkileşim oranlarınızı artırmak istiyorsanız bu günlere dikkat ederek paylaşımlarınızı planlamaya özen göstermelisiniz.

 

İlgili İçerik; Facebook Canlı Yayın Yapma Rehberi


 

Facebook’ta Paylaşım Yapılacak Günler

 

Facebook’ta Paylaşım Saatleri

 

Facebook paylaşım günleri kadar kişi ve işletmelerin önem vermesi gereken bir diğer konu da Facebook paylaşım saatleridir. Çünkü facebook kullanım oranları belirli günlerde yoğunlaştığı gibi belirli zaman aralıklarında da yoğunlaşmaktadır. Bu nedenle Facebook’ta paylaşım yapacak olan kişi ve işletmelerin hedef kitlesinde yer alan kişileri analiz etmesi ve Facebook için en doğru paylaşım zamanını belirlemesi gerekmektedir.
 

 • Facebook’ta paylaşım yapacak olan kişi ve işletmeler genellikle paylaşımlarını 13:00’dan sonra yapmaya özen göstermektedir. Çünkü Facebook kullanım yoğunluğu bu saatlerde yükselmektedir.
 • Genellikle Facebook’ta paylaşım yapan kişi ve işletmelerin istatistikleri incelendiğinde paylaşımlardaki tıklama oranlarının 15:00’dan sonra arttığı gözlemlenmektedir.
 

Bu nedenle Facebook paylaşım saatlerini markaların 13:00 ile 16:00 arasında ayarlaması gerekir. Böylece markalar hedef kitlelerinde yer alan kişilere daha kolay bir şekilde ulaşarak beğeni ve etkileşim oranlarını artırmak fırsatı yakalar. Facebook’ta paylaşım yapacak olan kişi ve işletmelerin bu saatlerde paylaşımlarını planlamaya özen gösterirken belirli saatlerde de paylaşım yapmamaya dikkat etmesi gerekir.

 

Facebook paylaşım saatleri arasında markaların 24:00 – 08:00 saatleri arasında paylaşımlarını planlamaması oldukça önemlidir. Çünkü bu saatlerde Facebook kullanım oranlarının oldukça az olduğu bilinmektedir. 24:00 – 08:00 saatleri arasında yapılan paylaşımlar bu nedenle kişi ve işletmelerin takipçilerine ve hedef kitlelerine ulaşmasını engellemektedir.

 

24:00 – 08:00 saatleri gibi 08:00 – 12:00 saatleri arasında da Facebook kullanım yoğunluğu oldukça azdır. Bu nedenle bu saatler arasında yapılan paylaşımlar da kişi ve işletmelerin hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmasını engellemektedir. Bu nedenle sizler de paylaşım yaparken 08:00 – 12:00 saatleri arasında da paylaşım yapmamaya özen gösterebilirsiniz.

 

Bunlara dikkat ederek Facebook sosyal medya paylaşım saatlerinizi ayarlayabilir ve böylece hedef kitlenizde yer alan kişilere daha kolay ulaşabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Facebook'da Sayfa Beğenisi Artırmanın Yolları

 

Facebook’ta Paylaşım Saatleri

 

En İdeal Facebook Paylaşım Günü ve Saati

 

Facebook’ta paylaşım yapan kişi ve işletmeler görüntülüme sayısının fazla olduğu, etkileşim oranlarının artış gösterdiği ideal facebook paylaşım günü ve saatlerini göz önünde bulundurarak paylaşım yapmalıdır.

 

Facebook istatistikleri göz önünde bulundurulduğunda Facebook için en ideal paylaşım gününün perşembe günü olduğu ön plana çıkmaktadır. Bununla beraber Facebook’ta paylaşım yapacak olan kişiler için ise bugüne özel en ideal paylaşım zamanı 12:00 – 13:00 arasındadır.

 

Facebook’ta Etkileşimler Nasıl Artırılır?

 

Facebook paylaşım günleri ve paylaşım saatlerini göz önünde bulundurarak hareket eden kişi ve işletmelerin en büyük amaçlarından birisi Facebook etkileşim oranlarını artırmaktadır. Facebook etkileşim oranlarının artırılması için paylaşım günü ve paylaşım saatleri ne kadar önemli olsa da kişi ve işletmeler belirli şeyleri göz önünde bulundurarak da etkileşim oranlarını artırma fırsatı yakalamaktadır. Gelin şimdi hep beraber Facebook etkileşim oranlarını artırmak için dikkat etmeniz gerekenlere bir göz atalım.

 
 • Facebook’ta paylaşım yapmadan önce hedef kitlenizi analiz edin ve hedef kitlenizin sevdiği türlerdeki içerikleri paylaşmaya özen gösterin.
 • Hedef kitlenizdeki kişiler farklı içerik türleri ile etkileşime gireceği için Facebook içeriklerinizi çeşitlendirin.
 • Facebook’ta yalnızca metin değil, metin – görsel ya da metin – video gibi içerikler ile de içerik paylaşımı yapın.
 • Facebook zaman tünelinden erişeceğiniz kişi sayısı kısıtlı olduğu için daha fazla kişiye erişebileceğiniz Facebook hikayelerini kullanmaya özen gösterin.
 • Facebook’ta paylaşımlarınızı planlarken hashtag kullanımına önem verin.
 • Facebook paylaşımlarında kullanıcıyı harekete geçirecek cümlelere yer verin.
 

Sizler de bunlara dikkat ederek Facebook’ta paylaşım yapabilirsiniz. Böylece hedef kitlenizdeki kişileri daha kolay bir şekilde etkileyebilir ve etkileşim oranlarınızı artırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Facebook ile E-ticaret Satışlarını Artırma İpuçları

 

En İdeal Facebook Paylaşım Günü ve Saati

 

Ticimax ile Facebook Yönetimi Oldukça Kolay

 

Sizler de e-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen bir markaysanız e-ticaret sitenizi kurarken Ticimax’ı tercih edebilirsiniz. Ticimax e-ticaret alt yapısında yer alan modül ve özellikleri kullanarak sitenizi hızlı bir şekilde kurarken Facebook Login, Sosyal Medya Paylaşım ve Facebook Dönüşüm Apisi Entegrasyonu gibi özellikle ile satışlarınızı artırabilirsiniz.

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Yazar: Pınar Keleş

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
İlgili Yazılar Yeni Yazılar Popüler Yazılar
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2024 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax