Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Girişimci Adaylarının Yenmesi Gereken 5 Korku

İçerikler;

Girişimcilik, bir mal veya hizmet üretimi yapmak için üretim faktörlerini bir araya getirmek ve ekonomik fırsatlardan yararlanarak bu süreçleri değere dönüştürmeye verilen addır. Günümüzde farklı sektörlerde hizmet gösteren milyarlarca girişimci bulunmaktadır. Sizler de bu girişimciler arasında yer almak istiyor ve bir türlü adım atamıyorsanız girişimciliğe yönelik bazı korkularınız var demektir.

 

Girişimci Adayları ve kendi işini kurmak isteyen kişilerin yenmeleri gereken korkuları bulunmaktadır. Girişimci Adaylarının Yenmesi Gereken 5 Korku adlı bu yazımızda sizlere bu korkulardan ve bu korkuların nasıl yenilebileceğinden bahsedeceğiz. Bu aşamada bilmeniz gerekir ki, ilk olarak bu korkuların üzerine gitmeniz ve bu korkularınızı anlamlandırarak üstesinden gelmeniz gerekmektedir.


İlginizi Çekebilir: E-ticarette İlk Yıl Kazanç Arttırmanın 7 Yolu
 

 

Nereden Başlayacağına Karar Verememek

 

Girişimdi adaylarının yenmesi gereken 5 korku arasında ilk olarak karar verememekten bahsedeceğiz.

 

Birçok girişimci adayı iş planı hazırlamadıkları veya nereden başlamaları gerektiğini bilmedikleri için iş planlarını hayata geçirememektedir. Genellikle nereden başlayacaklarına karar veremeyen girişimci adayları bir başkasından yardım almaktan da çekinmektedir. Bu ise yapılan en büyük yanlışlardan birisidir. Çünkü bu alanda faaliyet gösteren firmaların deneyimleri ve başarıları girişimci adaylarının daha hızlı aksiyon almasına olanak sağlayacaktır.

 

Bir girişimci adayının girişimini hayata geçirebilmesi için karar vermesini kolaylaştıracak birçok şeyi göz önünde bulundurması ve planlaması gerekmektedir. Bunu yapmak içinse bir girişimci adayı her şeyi tek tek yazamaya özen göstermelidir.

 
 • Yeni bir girişimci olduktan sonraki hayalleriniz neler? ( Neler yapmak, nereleri görmek, nasıl bir eğitim almak istiyorsunuz? Gibi sorulara yanıt vermek yapmanız gereken ilk şeydir. Çünkü bu sorulara verdiğiniz yanıtlarınızı sürekli kontrol etmek sizi teşvik edecektir.
 • Yeni girişiminizi yaparken ilk olarak göz önünde bulundurmanız gerekenler neler
 • Rakipleriniz kimler ve rakiplerinizin piyasadaki durumları nedir, rakiplerinizin geçtiği süreçler, rakiplerinizin büyüklüğü, neler yaparak faklılaşmışlar? Gibi sorulara da yanıt verin.
 • İlgili girişiminiz için bütçeniz nedir?
 • Reklam harcamalarınız için nasıl bir sermaye ayırmanız gerekiyor?
 • Çalışanlarınız olacaksa bu kişileri nasıl seçeceksiniz?
 • İşinizi yapmanız için nelere ihtiyacınız var?
 

Gibi sorulara yanıtlar bulmalı ve iş kurarken nasıl başlayacağınızı gösteren planı aydınlatmalısınız. Bunun sonrasında ise yeni girişiminiz için bir iş planı oluşturmalısınız. İş planını oluştururken;

 
 • Girişiminiz için ihtiyaçlarınız neler? ( Örneğin bir e-ticaret sitesi ise, e-ticaret alt yapısı, kargo anlaşmaları gibi şeyleri bu alanda doldurabilirsiniz)
 • Girişiminiz nasıl ilerleyecek ve operasyon süreci neler olacak ? ( Örneğin; e-ticaret sitesi kurarken tedarikçi bulma, ürün satın alma gibi şeyler burada yazılabilecekken, bir yazılım veya mobil uygulama için tasarım, uygulama, test aşamaları gibi unsurları göz önünde bulundurabilirsiniz.)
 • Girişiminiz için yapacağınız harcamalar ne kadar olacak? ( Örneğin; reklam masrafları, pazarlama masrafları, tedarik masrafları, yazılımcı masrafları gibi)
 • Girişiminizi hangi kanallardan pazarlayacaksınız? ( SEO çalışmaları, Adwords çalışmaları, Sosyal medya reklamları)
 

Gibi işinizin bütün süreçlerini planlamalı ve bir süreci tamamladığınızda diğer sürece geçerken bir önceki süreçte yaptıklarınızı kontrol edebilirsiniz. Yeni girişimci adaylarının izleyeceği bu tarz bir yol haritası hem işlerine nereden başlayacaklarına karar vermelerini sağlamakta hem de işlerini nasıl geliştireceğini görmelerine yardımcı olmaktadır.

 

İlgili İçerik; İş Planı Nasıl Yapılır? Hangi Detaylar Önemli?

Başarısız Olurum Korkusu

 

Girişimci adaylarının yenmesi gereken 5 korku arasında bulunan bir başkası da başarısız olurum korkusudur.

 

Genellikle herkes yaptığı işte başarılı olmayı istemektedir. Çünkü girişimlerde başarı demek gelir elde etmek demektir. Fakat günümüzde birçok girişim başarısız olurum korkusu yüzünden ya başlanmayı beklemektedir ya da yarıda bırakılmıştır. Bu nedenle yeni bir girişime karar veren girişimci adayları başarısızlık korkusunu yenmelidir. Bu korkuyu yenmek için ise;

 
 • Sektördeki firmalar araştırılmalı
 • Bu firmaların deneyimleri hakkında bilgi sahibi olunmalı
 • Sizin girişiminizin sektöre getireceği yenilikler düşünülmelidir.
 

Bu sayede yeni girişimciler sektörlerini daha yakından tanıyacakları için neleri nerede ne zaman yapabileceklerine karar verecekler ve önlerini görebileceklerdir. Bunlarda girişimci adaylarının başarısız olurum düşüncesinden kurtulmasında etkili olacaktır.

 • İlgili girişimin bulunduğu sektöre yönelik incelemeler yapılmalı
 

İlgili İçerik; İnternetten Ürün Satmak ve Başarılı Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

İlginizi Çekebilir: Sermayesiz E-ticaret Nasıl Yapılır?

 

Girişimci Adaylarının Yenmesi Gereken 5 Korku - Başarısızlık

 

Uzman Değilim Korkusu

 

Girişimci adaylarının işlerine başlamayı reddetmesindeki korkulardan bir diğeri de uzman değilim korkusudur. Bu korku Girişimci Adaylarının Yenmesi Gereken 5 Korku arasındadır. Bu konu hakkında şöyle düşünülmelidir;

 

Herkes belirli eğitimleri almış ya önlisans ya da lisans eğitimleri sonrasında bir alanda uzmanlaşmaya başlamıştır. Fakat birçok girişimci yeni girişimlerini hayata geçirirken işlerine uzman olarak başlamamıştır. Bu girişimciler de sizin yaşadığınız türdeki korkuları zamanında yaşamıştır.

 

Genellikle uzmanlık korkusunu yenmek isteyen girişimciler ihtiyaç duydukları noktada çevrelerindeki kişilerden veya firmalar için danışmanlık veren şirketlerden destek almaya çalışmıştır. Alacağınız destek ne kadar fazlaysa uzman değilim korkunuzu yenmeniz o kadar kolaylaşacaktır. Bu aşamada yeni girişimcilerin şunları göz önünde bulundurması gerekmektedir;

 
 • Yeni hayata geçireceğiniz girişiminizde eksik kaldığınız noktalar nelerdir?
 • Hangi tür yardımlara ve desteklere ihtiyacınız bulunmaktadır?
 • Bu alana ayrılan sermayeniz bulunuyor mu?
 

Sorularına yanıt vererek yeni girişimciler, hangi alanlarda çalışacak iş arkadaşları ile yola başlayacağını, sermayelerini bu alanda nasıl harcayacağını belirleyecektir. Bu sayede uzman olmadığınız konularda yeni insanlarla çalışmaya başlayıp işinizi geliştirmeniz kolaylaştıracaktır.


İlginizi Çekebilir: Online Alışveriş Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

 
İlgili İçerik; İnternetten Satış Nasıl Yapılır? Bilmeniz Gerekenler (2021 Yeni)Girişimci Adaylarının Yenmesi Gereken 5 Korku - Uzmanlık

 

Finansman Bulamam Düşüncesi

 

Günümüzde hayata geçirilmeye çalışılan ya da geçirilip yarı yolda bırakılan bütün girişimlerin en büyük problemi finansman bulamamaktadır. Evet, bir girişimin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesindeki en önemli etkenlerden birisi sermayedir. Bir girişimcinin sermayesi ne kadar fazla ise işlerini hayata geçirebilme ihtimalleri o kadar fazladır.

 

Bu konu hakkında bilinmesi gereken en önemli şey ise her girişimin ihtiyaç duyduğu finansmanın farklı olmasıdır. Yani bazı girişimler için çok yüksek sermayeler gerekirken bazıları için ise çok düşük sermayeler gerekmektedir. Burada düşünmeniz gereken en önemli nokta ise sizin bu girişiminiz için ne kadar sermayeye ihtiyacınız olduğudur.

 

Yeni girişiminiz için ihtiyacınız olan sermayeyi belirledikten sonra bu finansmanı sağlamak için başvurabileceğiniz belirli yöntemler bulunmaktadır. Banka kredileri, Kosgeb ve melek yatırımcılar bu yöntemlerden birisidir.

 

Yeni iş kurmak için ilk olarak birçok girişimci bankalardan kredi çekmeyi denemektedir. Böylece buradan aldıkları tutarı taksitle geri ödeyebilmekte ve işlerini bu süre zarfında geliştirebilmektedirler. Bunun yanı sıra birçok girişimci yeni girişimlerini hayata geçirmeden önce KOSGEB eğitimlerini tamamlamakta ve aldıkları sertifikayla beraber bir iş planı hazırlayarak KOSGEB’e sunmaktadır. Projeleri onaylanan girişimciler KOSGEB finansman ve kredilerinden yararlanabilmekte ve işlerini geliştirebilmektedir.

 

Yeni girişimcilerin finansman sağlamak için başvurdukları bir diğer yöntem ise Melek Yatırımcılardır. Yeni girişimlere finansman desteği sağlayan melek yatırımcılar hem girişiminiz için finansman bulmanızı sağlamakta hem de ihtiyacınız olduğu alanda danışmanlık almanızı kolaylaştırmaktadır.

 

İlgili İçerik; KOSGEB E-ticaret Desteği Nedir ve Nasıl Alınır?


İlginizi Çekebilir: İş Kurma Kredisi Veren Bankalar 2021

  

Girişimci Adaylarının Yenmesi Gereken 5 Korku - Finansman

 

Batarım Korkusu

 

Yeni girişimlerin hayata geçmemesindeki en etkili korkulardan birisi de batarım korkusudur. Girişimci Adaylarının Yenmesi Gereken 5 Korku arasında bulunan batma korkusunu yenmek bir girişimin başarılı olmasını beraberinde getirebilecektir.

 

Bu aşamada kişiler bu korku ile karşı karşıya kaldıklarında neden batma düşünceleri olduğunu göz önünde bulundurmalıdır. Genellikle bu korkunun temelinde sermaye eksikliği, sektördeki rakip firmalar, belirli bir konuda uzman olmamak gibi nedenler bulunmaktadır. Bu esnada yeni girişimcilerin rakiplerinden nasıl farklılaşacağını ve sektöre getirecekleri yenilikleri göz önünde bulundurması gerekmektedir.

 

Girişiminiz için size destek olanların etkisi de bu korkuyu yenmenizi beraberinde getirecektir.

 

İlgili içerik; Dünyanın En Büyük 8 E-ticaret ŞirketiGirişimci Adaylarının Yenmesi Gereken 5 Korku - Batmak

 

Yeni Girişiminizi Ticimax İle Hayata Geçirin

 

E-ticaret alanında yeni girişimleri olan girişimci adaylarının tercih ettiği e-ticaret alt yapısı olan Ticimax e-ticaret alt yapıları sayesinde bir işi nasıl kurabileceğiniz, e-ticarete başlarken neleri göz önünde bulundurmanız ve nasıl ilerlemeniz gerektiği ile ilgili birçok bilgiye ulaşabilir ve Ticimax’ın sektördeki deneyiminden yararlanarak işinizi daha hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz.

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret