Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Google Analytics Nedir? Nasıl Kullanılır?

İçerikler;

E-ticaret siteleri için oldukça önem arz eden veri analizi, hem sitenizin trafiğini açıkça görmenizi hem de müşteri profilini daha iyi tanımamızı sağlar. Veri ölçen ve bu ölçümü analiz eden Google analytics, ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz bir web sitesidir.

 

Google Analytics'te E-ticaret Verilerinizi Nasıl Görebilirsiniz?” susuna cevap arayacağımız bu içeriğimizde, e-ticaret ile uğraşanların sıklıkla ihtiyaç duyacağı Google Analytics konusunu ele alacağız. Google analytics nedir? sorusuna kapsamlı bir yanıt verirken, google analytics e-ticaret, geliştirilmiş e-ticaret, e-ticaret raporlama gibi terimleri de açıklamaya çalışacağız. Konunun detaylarına geçmeden önce, sıklıkla merak edilen Google analytics nedir? sorusuna cevap verelim.

 

Google Analytics'te E-ticaret Verilerinizi Nasıl Görebilirsiniz?

 

Google Analytics Nedir?

 

Google Analytics, izleme kodu yüklü tüm web siteleri için oturumlar, kullanıcı davranışları, kitlelerin konumu ve cihazları, e-ticaret işlemleri, dönüşümler gibi birçok veriyi ölçen bir araçtır. Başka bir deyişle, Google Analytics popüler bir ücretsiz web sitesi analiz platformudur.

 

Google tarafından sunulan Google Analytics, kullanıcılarına web sitesi trafiği hakkında çok detaylı bilgiler sağlar. Örneğin, Google Analytics e- ticaret alanında faaliyet gösteren web sitesi sahiplerine ve web yöneticilerine, siteye gelen trafik kaynaklarını (organik trafik, sosyal trafik, yönlendirme trafiği ve ücretli trafik dahil) kolay ve güvenli olarak görebilme imkanı sunar.

 

Google Analytics, web yöneticilerinin bir web sitesindeki ziyaretçi etkinliğini anlamasına yardımcı olacak özellikler sunar; analiz ve raporlama özelliklerinin yanı sıra bu faaliyetler için belirli hedefler belirlemeye yardımcı olur.

 

İlgili İçerik; Google Analytics Filtreleme Raporları Nasıl Kullanılır?

 

İlgili İçerik; E-ticaret Siteleri İçin Performans Değerlendirme Rehberi

 

İlgili İçerik; İşinizi Kolaylaştıracak 11 İçerik Pazarlama Aracı

 

İlgili İçerik; Sosyal Medya Raporlama ve Analiz Nasıl Yapılır?

 

İlgili İçerik; Kohort Analizi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Google Analytics Nedir

 

Google Analytics Neden Kullanılmalıdır?

 

Google Analytics yüklemek, web sitesi kullanımınızla ilgili soruları yanıtlar ve B2B (şirketten şirkete) potansiyel müşteriler oluşturmanıza olanak tanır. Google Analytics kullanarak edindiğiniz bilgiler, mevcut durumu anlamanıza, duruma ilişkin fikir üretmenize ve gerekiyorsa iyileştirme yapmanıza olanak tanır. Dilerseniz e-ticaret raporlama ve analiz etme konusunda Google analyticsin size ne kadar yardımcı olabileceğine birlikte bakalım.

 
 • Web sitenizin aylık ziyaretçi sayısını öğrenebilirsiniz.
 • Şu anda web sitenizi ziyaret eden kullanıcı sayısını öğrenebilirsiniz.
 • Ziyaretçiler web sitemi nasıl buluyor, hangi kanallardan giriyor, sorusuna yanıt alabilirsiniz.
 • Sosyal medyadaki varlığınızın web sitenize yapılan ziyaretlerle ilişkisini görebilirsiniz.
 • En fazla trafik alan ürünlerinizin / içeriklerinizin hangisi ya da hangileri olduğunu görebilirsiniz.
 • Ziyaretçilerinizin ortalama kaç sayfa okuduğunu görebilirsiniz.
 • Ziyaretçilerinizin hangi şehir/ konumdan sitenize girdiğini görebilirsiniz.
 • Sitenizi ziyaret eden insanları nasıl potansiyel müşterilere çevirebileceğinizi görebilirsiniz.
 • Hangi pazarlama faaliyetlerinin daha fazla trafik getirdiğini görebilirsiniz.
 • Pazarlama kampanyalarının karlılığını ölçebilirsiniz.
 

Kısacası, Google Analytics gerçekten kullanışlı ve ücretsiz bir araçtır. Başka bir ücretli web analizi aracı kullanmıyorsanız, Google Analytics’i etkili bir şekilde kullanmanız, e ticaret raporlama faaliyetleriniz için bir rehber olacaktır.

 

Çok kısa bir kodla entegre edebileceğiniz Analytics, web sitenizi yavaşlatmaz, üstelik çok basit ve hızlı bir şekilde kurulabilir.

 

Web sitenize eklemeniz gereken bir JavaScript kodunu size veren Analytics, aynı zamanda verileri analiz etmeniz için bir arayüz de sağlar. Google hesabınızla Analytics'i anında kullanmaya başlayabilir, hesabınızı açtıktan sonra izleme kodunu alabilir, sitenize yükledikten saniyeler sonra verilere erişebilirsiniz.

 

Google Analytics Neden Kullanılır

 

Google Analytics Nasıl Kullanılır?

 
 • https://google.com/analytics adresine gidin.
 • Sağ üst köşedeki Oturum aç'a tıklayın ve Analytics'i seçin.
 • Google Analytics'e kaydolmak için bir Google Hesabınızın olması gerekir.
 • Bir hesap oluşturmanız gerekiyor ise, sol alttaki Daha Fazla Seçenek'e tıklayın ve Hesap Oluştur'u seçin.
 • Hesap oluşturmak için form doldurun, üyelik sözleşmesinin şartlar ve koşullar kısmını onaylayın, ve üyeliğiniz tamamlandıktan sonra, hesabınıza giriş yapın.
 • Eğer halihazırda bir google hesabı kullanıyorsanız, oturum açın.
 • Daha sonra rahatça giriş yapabilmek için şifrenizi ve kullanıcı adınızı not edin.
 • Google hizmetlerine giriş yaptıktan sonra Google Analytics'i kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Kaydol'u tıklayın. Google Analytics'e kaydolun.
 • Bir web sitesini izlemek istiyorsanız, formun en üstünde izlemek istediğiniz web sitesini seçtiğinizden emin olun.
 • Ardından Hesap adını ve Mülk adını ve izlemek istediğiniz web sitesinin adresini yazın.
 • Hesap adı şirket adınız olabilir ve Mülk adı web sitenizin adresi olabilir.
 • Sayfanın altındaki İzleme Kimliğini Al'ı tıklayın ve Hizmet Şartları Sözleşmesini kabul edin.
 • Yönlendirileceğiniz sonraki ekran, izleme komut dosyasını alabileceğiniz Google Analytics yönetim sayfasıdır.
 • Web sitenizin koduna eklemeniz gereken kod satırları şunlardır: Google Analytics komut dosyası ve UA kodu İzleme kodunu web sitenize yükleyin.

 

Google Analytics Nasıl Kullanılır


 

E-ticaret Siteleri için Google Analytics'in Önemi

E-ticaret sitenizdeki satışları ve dönüşümleri ölçebilmenize bununla doğru orantılı olarak da müşterilerinizin sitenizde yapmış oldukları hareketlere göre yeni eylem planları geliştirebilmenize olanak sağlayan Google Analytics doğru kullanılır ise işletmenize inanılmaz faydalar sağlayacaktır.

 

E-ticaret sitenize gelen ziyaretçileri oldukça ayrıntılı bir şekilde analiz edebilmenize olanak tanıyan Google Analytics nasıl kullanılır ve ne işe yarar diye düşünüyorsanız eğer; ziyaretçilerinizin hangi ülke, il veya ilçeden geldiğini görebilmenize olanak sağladığı gibi, ziyaretçilerinin hangi cihazlar ile sitenize giriş yaptıklarını ve hangi arama motorundan sitenize giriş yaptıklarını görebilmenize olanak tanımaktadır.

 

Ücretsiz Bir Servis Olan Google Analytics Satış Stratejileri Belirlemenizi Sağlar!

 

Tamamen ücretsiz bir servis olan Google Analytics entegrasyonu ile sitenizdeki hangi üründen kaç adet alındığını ve tutarlarını görebilirsiniz. Bu doğrultuda satılmayan ürünler üzerinde yeni bir satış stratejisi belirleyerek başarılı bir satış performansı yakalayabilirsiniz.

E-ticaret sitenize hangi arama terimleri ile gelindiğini, kullanıcılarınızın % kaçının organik trafik sonucu geldiğini görebilmenize olanak tanıyan Google analytics entegrasyonu ile detaylı sonuçlar elde etmek için e-ticaret izleme özelliğinin aktif olması gerektiğini unutmamalısınız.Google Analytics Satış Stratejisi

 

Detaylı İçerik ve Sayfa Verileri İçin Google Analytics!

 

E-ticaret sitelerinin olmazsa olmaz SEO araçlarından bir tanesi olan Google Analytics ile detaylı içerik raporlamaları elde edebilirsiniz. Sitenizin en çok trafik alan sayfasını görebileceğiniz gibi en az trafiğe sahip olan sayfayı belirleyerek farklı SEO stratejileri belirleyebilirsiniz. Bu sayede en az görüntülemeye sahip olan sayfanızın daha fazla etkileşim yakalamasına olanak tanıyabilirsiniz. Conversion Rate ya da Hedef Kitlenize dair pek çok bilgiye erişebilme imkanı sunar. 

 

Sadece geçmişe yönelik değil anlık ziyaretçi trafiğini de görebilmenize olanak tanıyan Gooogle Analytics, sayesinde anlık olarak reklam ve promosyon kampanyalarınızın eş zamanlı etkisini de ölçebilirsiniz.

 

 

Pazarlama faaliyetlerini zenginleştirebilmenize imkân tanıyan Google Analytics entegrasyonu ile e-ticaret sitenizin trafik verilerinizi gözle görebilir, bu sayede yüksek dönüşümler elde etmek için çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2023 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax