Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

KOBİ'ler için E-ihracat Rehberi

İçerikler;

E-ticaret sektöründe olduğu gibi e-ihracat sektöründe de faaliyet gösteren KOBİ sayısı artış gösteriyor. E-ticaret ile yurtiçinde ürün ve hizmetlerini internetten satan KOBİ’ler markalarını yurtdışına tanıtmak ve daha fazla satış yaparak gelirlerini artırmak için e-ihracat sektörüne de yöneliyor.

 

E-ihracat ile yurtdışına satış yapan Kobiler hem markalarını farklı ülkelerde tanıtma şansı yakalıyor hem de döviz geliri elde edebiliyor. E-ihracat sektörüne girmek için gerekli bilgi ve deneyimi bulunmayan kişiler de e-ihracat Kobi destekleri ve e-ihracat Kobi teşviklerinden yararlanarak yurtdışına satış yapmaya başlayabiliyor.

 

KOBİ'ler için E-ihracat Rehberi adlı bu yazımızda sizlere e-ihracat nasıl yapılır, e-ihracat Kobi destekleri nelerdir ve e-ihracat süreçlerinde önem verilmesi gereken unsurlar nelerdir konuları hakkında bilgiler vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve Kobiler için e-ihracat hakkında bilgi alarak bu sektöre adım atabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ihracat Nasıl Yapılır?

 

KOBİ'ler için E-ihracat Rehberi

 

E-ihracat Nedir?

 

E-ihracat markaların ürün ve hizmetlerini e-ihracat pazaryeri platformları ya da e-ihracat siteleri üzerinden yurtdışında sattığı ticari faaliyete verilen isimdir.

 

Bu noktada birçok markanın e-ihracat yapmak için kendi sitelerini tercih ettiğini söylemek mümkündür. Çünkü kendi sitelerinden satış yapan markalar hem ürün ve hizmetlerini daha kolay tanıtabilmekte hem de düşük maliyetler ile satış yapabilmektedir.

 

E-ihracat Nedir

 

E-ihracat’ı Kobiler Nasıl Yapar?

 

E-ihracat’ı Kobiler nasıl yapar sorusuna verilecek iki farklı yanıt bulunmaktadır-ihracat ile yurtdışına satış yapmak isteyen Kobiler için birinci olarak e-ihracat yapılacak platform seçimi, ikinci olarak da e-ihracat satış yönteminin belirlenmesi önemlidir.

 

E-ihracat yaparken Kobilerin tercih edebileceği iki farklı satış platformu bulunur. Bunlar e-ihracat siteleri ve e-ihracat pazaryerleridir.

 
 • E-ihracat Siteleri: Yurtdışına satış yapacak Kobilerin kendilerine ait bir online mağaza kurduğu satış yöntemidir. Genellikle hazır e-ihracat yapıları tercih edilir. Böylece markalar kendi sitelerini kolayca kurabilmekte ve yurtdışına satış yapabilmektedir. E-ihracat siteleri marka bilinirliği yaratmak ve daha karlı bir şekilde satış yapmak için de yardımcıdır.
 • E-ihracat Pazaryeri Platformları: E-ihracat pazaryeri platformları Amazon, Ebay, Aliexpress, ETSY gibi platformlara verilen genel isimdir. Bu platformlarda mağaza açarak Kobilerin yurtdışına satış yapması mümkündür. Fakat bu yöntemde markalar sattıkları her ürün için bir komisyon ödemesi yapmaktadır.
 

Genellikle bir marka yaratmak ve ilgili Pazar ülkesinde tanınmak isteyen Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler kendilerine ait bir e-ihracat sitesi kurmayı ve online mağazaları üzerinden satış yapmayı tercih etmektedir.

 

E-ihracat yapmak isteyen Kobilerin satış yapacakları platforma karar verdikten sonra önem vermesi gereken bir diğer süreç de e-ihracat satış yöntemidir. Bu noktada Kobiler mikro ihracatı ya da geleneksel ihracatı tercih ederek yurtdışına ürün satışı yapabilmektedir.

 
 • Mikro İhracat: Mikro ihracat markaların 15.000 Euro ve 30 KG ağırlığa kadar olan ürün ve hizmetlerini ETGB kapsamında yurtdışına sattığı yönteme verilen isimdir.
 • Geleneksel İhracat: Kobiler’in e-ihracat yaparken ihracatçılar birliğine kaydolarak yurtdışına satış yaptığı yönteme verimlen isimdir.
 

E-ihracat yapan Kobi’ler göz önünde bulundurulduğunda birçok küçük ve orta büyüklükteki işletmenin Mikro İhracatı tercih ettiği görülmektedir. Çünkü bu yöntemde herhangi bir yer den izin almadan satış yapmak ve KDV’siz fatura kesmek gibi avantajlar bulunmaktadır.

 

İlgili İçerik; E-İhracat Sitesi Nasıl Kurulur?

 

KOBİ'ler E-ihracat Nasıl Yapar

 

E-İhracat Kobi Destekleri

 

Kobileri e-ihracata teşvik etmek ve yurtdışına açılmalarını sağlamak amacı ile verilen birçok e-ihracat Kobi desteği bulunmaktadır. Bu destekler Ticaret Bakanlığı ya da e-ihracat sektöründe öncü olan firmalar tarafından sağlanmaktadır.

 
 • Reklam Desteği
 • Marka Tescili ve Koruma Desteği
 • Şirket Satın Alma desteği
 • Rapor Desteği
 • Pazar Araştırması Seyahat Desteği
 • Belge Desteği
 • Fuar Desteği
 • Birim Desteği
 

Ticaret bakanlığı tarafından verilen e-ihracat Kobi destekleri olarak bilinmektedir.

 

E-ihracat Eğitimleri desteği de yurtdışına satış yapmak isteyen KOBİ’ler için Ticimax tarafından sağlanan ücretsiz destekler arasında yer almaktadır. Ücretsiz online e-ihracat ve e-ticaret eğitimleri sayesinde yurtdışına satış yapmak isteyen Kobiler e-ihracat süreçleri hakkında daha profesyonel bilgi sahibi olabilmekte ve kolayca internetten satış yapabilmektedir.

 

İlgili İçerik; E-ihracat Çözümleri Nelerdir? 5 Adımda E-ihracat Yapmak

 

E-ihracat E-ihracat Kobi Destekleri Nelerdir

 

Kobiler E-ihracat Sitesini Nasıl Kurar?

 

E-ihracat nasıl yapılır sorusuna yanıt arayan küçük ve orta ölçekli işletmelerin ürünlerini yurtdışına satabilmek için bir e-ihracat sitesine ihtiyacı bulunur. E-ihracat sitesini kurarken işletmeler genellikle hazır e-ticaret alt yapıları, açık kaynak kodlu e-ticaret alt yapısı ya da e-ticaret sitesi yazdırma yöntemlerinden birini tercih ederek sitelerini kurar. Bu noktada Kobiler e-ihracat sitesi kurmak için yöntemi seçerken belirli unsurları göz önünde bulundurmalı ve ona uygun bir seçim yapmalıdır.

 
 • Hazır E-ihracat Paketleri: Yazılım firmaları tarafından geliştirilen ve hızlı bir şekilde site kurulmasına yardımcı olan paketlerdir. E-ihracat firmalarının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde donatılmıştır.
 • Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar: Ücretli ya da ücretsiz olarak kullanıma sunulan paketlere verilen isimdir. Ücretsiz versiyonlarında basit temel özellikler bulunur. Gelişmiş bir e-ihracat sitesi kurmak için tema ve modül desteği alınmalıdır.
 • E-ihracat Sitesi Yazdırma: Yazılım ajansları ile çalışılarak sıfırdan e-ihracat sitesi yaratılmasına verilen isimdir. Genellikle maliyeti 10.000 TL ile 100.000 TL arasında değişebilmektedir.
 

E-ihracat yapmak isteyen Kobiler çoğu zaman hazır e-ihracat paketlerini tercih etmektedir. Çünkü hazır e-ihracat paketleri içerisinde işletmelerin her ihtiyacını karşılayacak özellikler bulunmaktadır. Sizler de e-ihracat sitesi kurmak ve yurtdışına satış yapmak istiyorsanız markalara e-ihracat alt yapısı sağlayan Ticimax’ın paketlerini inceleyebilir ve bütçenize en uygun paketi seçerek yurtdışına satışa başlayabilirsiniz.

 

KOBİ'ler için E-ihracat Sitesi Nasıl Kurulur

 

E-ihracat Sitenizi Tasarlayın

 

E-ihracatı Kobiler nasıl yapar diyorsanız bu noktada alt yapınızı satın aldıktan sonra site tasarımını iyi bir şekilde yapmanız gerektiğinin altını çizmekte fayda var. Çünkü e-ihracat siteleri ne kadar profesyonel bir şekilde tasarlanırsa müşterilere o kadar güven vermektedir. Bu da markaların satışlarını artırmaktadır. Kobiler profesyonel e-ihracat sitesi kurarken belirli noktalara dikkat ederek hareket etmelidir.

 
 • Responsive tasarımların kullanılması müşterilerin her platformdan alışveriş yapmasını kolaylaştırır.
 • E-ihracat sitelerinde güvenliği ön planda tutmak satış oranlarınızı artırmanızı sağlar.
 • E-ihracat sitesi tasarımında Kobilerin banner ve slider alanlarında ürün ve hizmetlerini ön plana çıkarması gerekir.
 • E-ihracat sitesi tasarlarken profesyonel ürün fotoğrafları çekilmeli ve seo uyumlu açıklamalar kullanılmalıdır.
 • Kobiler ürün, hizmet, kategori ve marka sayfalarını profesyonelce tasarlamalıdır.
 • Ödeme sayfası ve kurumsal sayfaların tasarımına önem verilmelidir.
 

Sizler de bunları önemseyerek e-ihracat sitenizi tasarlayabilir ürün ve hizmetlerinizi yurtdışına daha kolay satabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Yeni Dönemde Daha Güçlü E-İhracat

 

KOBİ'ler için E-ihracat Sitesi Tasarımı

 

Reklam ve Tanıtım Çalışmaları Yapın

 

E-ihracatı Kobiler nasıl yapar diyen kişilerin hedef kitlelerinde yer alan müşterilerine ulaşabilmesi için reklam ve tanıtım çalışmaları yapmaya da özen göstermesi gerekiyor. Genellikle bu noktada Kobiler, e-ihracat Kobi destekleri arasında yer alan reklam desteğinden yararlanarak offline reklamlarını yapabiliyor.

 

Dijital pazarlama çalışmaları ile ürün ve hizmetlerini tanıtmak isteyen markalar da offline reklamların yanı sıra Google Ads, Sosyal Medya Pazarlaması, E-mail Marketing, Influencer Marketing vb. dijital pazarlama çalışmaları yaparak ürün ve hizmetlerini yurtdışına tanıtabiliyor.

 

E-ihracat KOBİ Reklam ve Tanıtım Çalışmaları

 

Ticimax ile E-ihracat Sitenizi Kurun

 

E-ihracatı Kobiler nasıl yapar sorusuna yanıt arayan küçük ölçekli işletmelerin kolayca e-ihracat sitesi kurabileceği Ticimax ile sizler de e-ihracat sitenizi kurabilirsiniz. Alt yapımızda yer alan modül ve özellikler sayesinde ürün ve hizmetlerinizi yurtdışına hızlıca satabilir ve e-ihracat süreçlerinizi profesyonelce yönetebilirsiniz.

 

 

Ticimax'ın e-ihracat paketleri ile ürünlerinizi dünyaya satmak için demo talep formunu doldurabilir ve 15 günün ardından Ticimax ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Ticimax’ın ücretsiz e-ihracat eğitimleri ve e-ticaret hakkında bilgi almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret