Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Marka Değerini Arttırmak İçin 5 İpucu

İçerikler;

Marka Değeri, şirketlerin finansal değeri olarak bilinmektedir. Bir markanın yıllık cirosu, karlılık değeri, müşteri portföyü, tüketici ile kurduğu iletişim ve yaratılan marka bilinirliği gibi birçok konu bir markanın değerini belirlemektedir. Marka değerinde etkili olan diğer faktörler ise markanın sattığı ürün sayısı, yıllık kazanç ve marka sadakatidir.

 

Genellikle bir marka yaratan ve bu markanın değerini arttırarak yatırım almak veya markasını kolay bir şekilde satmak isteyen firmalar ise marka değerlerini arttırmak için belirli yöntemler kullanmaktadır. Marka Değerini arttırmak için 5 ipucu adlı bu yazımızda ilk olarak sizlere marka değeri ile ilgili yeterli bilgileri verdikten sonra markanızın değerini nasıl arttırabileceğinizden bahsedeceğiz.

 

Marka Değerini Oluşturan Unsurlar
 

Marka Değerini Oluşturan Unsurlar

 

Marka değerini arttırmak için 5 ipucu hakkında sizlere bilgi vermeden önce gelin ilk olarak marka değerini oluşturan unsurlar nelermiş bunlara bir göz atalım. Bir markanın marka değerini oluşturan birçok unsur bulunmaktadır.

 
 • Markanızın özellikleri
 • Marka bilinirliği
 • Markanın ürün kalitesi
 • Pazar Payı
 • Marka sadakati
 

Gibi birçok unsur marka değerini oluşturan unsurlar arasında yer almaktadır.

 

İlgili İçerik: Marka Sloganı Yaratırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

 

İlginizi Çekebilir; Başarılı Markaların 6 Ortak ÖzelliğiMarka Değerini Oluşturan Unsurlar.Marka değerini arttırmak için 5 ipucu
 

Marka Özelliği

 

Bir markanın özelliği marka değerini oluşturan ilk unsurdur. Her markanın fiziksel, niteliksel ve niceliksel özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikle ise bir markanın marka değeri için oldukça önemlidir.

 
 • Firmada çalışan kişi sayısı
 • Firmanın bilinirliği
 • Firmanın duyarlılığı
 • Firmanın sağladığı yenilikler
 

Gibi birçok unsur bir markanın marka değeri hesaplanırken etkili olan niteliksel ve niceliksel özellikleridir.

 

Marka Bilinirliği

 

Marka değerini oluşturan unsurlar arasında bulunan başka bir unsur ise marka bilinirliğidir. Bir markanın bilinirliği ile o markanın değerinin doğru orantılı olduğunu söylemek mümkündür. Yani kısacası markalar, marka bilinirliklerini ne kadar arttırırsa o marka değerleri de o kadar artacaktır.

 

İlginizi Çekebilir; Kurumsal Kimlik Oluşturma RehberiMarka Bilinirliği.Marka değerini oluşturan unsurlar.
 

Markanızın Ürün Kalitesi

 

Marka değerinin olumlu etkilenmesini sağlayan başka bir unsur da markaların ürün kalitesidir. Bir marka ne kadar kaliteli ürün satarsa marka değeri o kadar yükselecektir. Markalar sattıkları ürünlerin kalitesini düşürdükleri takdirde şikâyet oranları artacaktır. Bu da marka imajı zedelenmesine ve marka değerinin düşmesine neden olacaktır.

 

Pazar Payı

 

Markaların marka değerini oluşturan başka bir etken ise Pazar payıdır. Bir markanın Pazar payı ne kadar yüksek olursa marka değerinin de o kadar artacağını söylemek mümkündür. Pazar payı yüksek olan markalar aktif olarak ürün ve hizmet satışı yaparak kendisini ispatlamış markalardır. Pazar payı yüksek olan markaların hem müşteri sadakati hem de marka bilinirlikleri artmıştır.Markanızın Ürün Kalitesi.Pazar payı yüksek olan markalar.Marka Değerini Arttırmak İçin İpuçları

 

Marka Değerini Arttırmak İçin İpuçları

 

Marka Değerini Arttırmak İçin 5 İpucu adlı yazımızın ilk bölümünde sizlere marka değeri ve marka değeri ile ilgili kavramlar hakkında bilgi verdik. Yazımızın bu bölümünde ise marka değerini arttırmak isteyen firmalara ipuçlarımızı vereceğiz. Siz de bu bölümü okuyarak marka değerinizi arttırmak için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 
İlginizi Çekebilir; Pazarlama Aracı Olarak Kitle İletişim Araçları

 

Hedef Kitlenizi Analiz Edin

 

Marka değerini arttırmak isteyen firmaların ilk olarak yapması gereken şeylerden birisi Hedef Kitle Analizi ’dir. Hedef kitle analizi ile müşteri kitlenizi daha yakından tanıyabilirsiniz. Bu analiz ile ;

 
 • Hedef kitlenizin alışkanlıkları
 • Davranışları
 • Beklentileri
 

Gibi konular hakkında bilgi alabilirsiniz. Yapacağınız hedef kitle analizi sayesinde içerik pazarlaması ve dijital pazarlama stratejilerinizi daha kolay bir şekilde belirleyebilirsiniz. İyi belirlenen içerik pazarlama ve dijital pazarlama stratejileri ile hedef kitlenizi kolayca etkileyip hem marka bilinirliğini hem de dönüşüm oranlarınızı arttırabilirsiniz. Bu unsurların artması ise marka değerinizi olumlu bir şekilde etkileyecek ve marka değerinin artmasına yardımcı olacaktır.

 

İlgili İçerik; Hedef Kitle Nedir?

 

İlgili İçerik: E-ticaret ve Kitle Psikolojisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
 


Marka değerini arttırmak.Kurumsal Bir Marka Kimliği Oluştmak
 

Kurumsal Bir Marka Kimliği Oluşturun

 

Marka Değerini Arttırmak İçin 5 İpucu arasında sizlerle paylaşacağımız ipuçlarından bir diğeri de kurumsal bir marka kimliği yaratmak. Firmanızın marka kimliği ne kadar kurumsal ve akılda kalıcı olursa marka bilinirliğiniz o kadar artacaktır. Bu nedenle;

 
 • Logo tasarımı
 • Marka Sloganı bulma
 • E-ticaret sitesi veya internet sitesi tasarımı
 • Sosyal medya tasarımları
 

Gibi birçok konuda titiz bir şekilde çalışmanız gerekecektir. Bu konularda ne kadar profesyonel çalışmalar ortaya koyarsanız markanızı tanıtma süreciniz o kadar kısalacak ve müşterileriniz üzerinde etkiniz artacaktır. Marka kimliğinizi oluştururken üzerinde sıkı bir çalışma yapmalı ve uzun süreler boyunca bu kimliği korumanız gerektiğini unutmamalısınız.

 

İlgili İçerik; Logo Tasarımı Nasıl Yapılır? 2021'in En İyi Ücretsiz Logo Programları

 

İlgili İçerik; E-ticarette Responsive Tasarım Neden Önemlidir?marka bilinirliği.Marka Değeri
 

Sosyal Medya Platformlarına Önem Verin

 

Marka olarak değer verdiğimiz ve önemsediğimiz firmaların genellikle sosyal medya platformları üzerinden tüketicileri daha kolay bir şekilde etkilediğini biliyor muydunuz? Sosyal medya kullanımının her geçen gün artması ve markaların bu platformlar üzerinden iletişim yürüterek müşterilerine ulaşması hem marka bilinirliklerini hem de ürün satışlarını arttırmaktadır.

 

Sosyal medya platformlarının bu etkisi markaların marka değerini arttırmasında oldukça önemlidir. Sizler de e-ticaret firmanız için marka değerinizi arttırmak istiyorsanız sosyal medya platformlarına da önem vermelisiniz. Sosyal medya paylaşımlarınız için her platformun dinamiğine uygun paylaşımlar planlamalı ve bu platformlarda kullanılan dil ve hashtagleri göz artı etmeden paylaşımlarınızı yapmalısınız. Eminiz ki bu platformlarda vereceğiniz emekler marka değerinizi arttırmanızda sizlere yardımcı olacaktır.

 

İlgili İçerik; Instagram Üzerinden Ürün Satış Önerileri

 

İlgili İçerik; Instagram'da Etkili Satış Yapma Rehberi, Teknikleri

 

İlgili İçerik; Instagram Takipçi Arttırma Yöntemleri NelerdirSosyal Medya Platformları.Kadın Bağlantısı - Sosyal Medyada Eğilim Konular Sosyal ağdaki kadınlar. Uygulamalar simgeleri ile akıllı telefonlar tutan eller. Çevrimiçi iletişim ve bağlantı
 

Müşteri Hizmetlerine Önem Verin

 

Marka değerini arttırmak için önemli olan unsurlardan bir diğeri de müşteri hizmetleri kalitesidir. Marka değerinizi oluşturan en büyük etken müşteriler olduğu için müşteri memnuniyetine de önem vermeniz gerekmektedir. Müşteri memnuniyetini sağlamak için;

 
 • Müşterilerinizin telefon aracılığı ile firmanıza kolay bir şekilde ulaşmasını sağlayabilir ve telesekreterde fazla zaman kaybetmesinin önüne geçebilirsiniz.
 • Sosyal medya platformlarında bulunan hesaplarınız üzerinden müşteri sorularına daha hızlı bir şekilde yanıt vererek doğru yönlendirmeler yapabilir ve müşteri memnuniyetini kazanabilirsiniz.
 • Markanıza ait e-ticaret veya internet sitesine santral ve canlı destek entegrasyonları kurarak müşterilerinizin hızlı bir şekilde destek almasını kolaylaştırabilirsiniz.
 

Yapacağınız bu çalışmalar sayesinde müşteri memnuniyetiniz, marka sadakatiniz ve marka değeriniz artacaktır.

 

İlgili İçerik; Ticimax Çağrı Merkezi Entegrasyonu

 

İlgili İçerik; E-Ticaret Sitenizde Kullanabileceğiniz Canlı Destek AraçlarıMarka değerini arttırmak .E-posta, sosyal medya, mobil, internet ve yatırım getirisi analiz simgeleriyle reklam kampanyası stratejisi arayüzüne dokunan iş adamı ile dijital pazarlama konsepti
 

Reklam ve Pazarlama Çalışmaları Yapın

 

E-ticaret firmalarının marka değerini arttırmalarına yardımcı olmak için hazırladığımız Marka Değerini Arttırmak İçin 5 İpucu adlı bu yazımızın son bölümünde sizlere reklam ve pazarlama çalışmaları hakkında bilgi vereceğiz.

 

İnternetten ürün satışı yapan her e-ticaret sitesinin bir hedef kitlesi bulunmaktadır. Çoğu e-ticaret sitesinin de amacı bu hedef kitleye ulaşarak ürün satışı yapmaktır. Sizler de e-ticaret firmanız için satışlarınızı arttırarak marka değeri kazanmak istiyorsanız eğer reklam ve pazarlama çalışmalarına önem vermelisiniz. Firmanız için reklam çalışmaları yaparken;

 
 • Google Adwords Reklamları
 • Sosyal Medya Reklamları
 

Verebilirsiniz. Bu çalışmaları yaparak e-ticaret sitenizin görünürlüğünü arttırabilir, e-ticaret sitenize trafik çekebilir ve bu sayede satışlarınızı arttırabilirsiniz. Reklam çalışmalarınız için bütçe ayarlaması yaparken potansiyel müşterilerinizi ve mevcut müşterilerinizi analiz etmeniz, anahtar kelimelerin tıklama başına maliyet oranlarını incelemeniz ve en önemlisi hedeflerinizi göz önünde bulundurmanız oldukça önemlidir.

 

İlgili İçerik; Facebook Business Manager Rehberi


İlginizi Çekebilir; Bilmeniz Gereken Gerilla Pazarlama Teknikleri Nelerdir?Marka Değerini Arttırmak.çalışanların reklam hedefleme taktiklerini açıklıyor. Eğitim, brifing. Etkili reklam kampanyaları için arama stratejileri, müşteri erişimi. İş süreçleri

 

Ticimax ile Markanızı Kolayca Oluşturun

 

E-ticaret yapmak isteyenler için e-ticaret alt yapısı sağlayan firmamız Ticimax sayesinde sizler de e-ticaret sitenizi hızlı bir şekilde kurabilir ve kendi markanızı yaratabilirsiniz. Ticimax e-ticaret alt yapıları içerisinde bulunan sosyal medya modülleri, Google Adwords dönüşüm izleme modülü ve santral, canlı destek entegrasyonu sayesinde müşterilerinizin davranışlarını analiz edebilir ve müşteri hizmetlerinize önem verebilirsiniz. Bu çalışmalar ile marka değerinizi kolay bir şekilde arttırabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret