Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Mutlaka Okunması Gereken 5 İnsan Kaynakları Kitabı

Güncelleme Tarihi: 04.08.2023

İçindekiler;

İnsan kaynakları nedir dediğimizde insan kaynakları yönetiminin özü insana dayanmaktadır. İnsan kaynakları, şirketlerin çalışan operasyonuna katkıda bulunan kişi ya da ekiplerden oluşan bir şirket birimidir. Kurumsal şirketler günümüzde insan kaynakları uzmanı tarafından, çalışanlarının iş süreçlerinin yakından takip edilmesini sağlamaktadır. İnsan Kaynakları alanı ile ilgilenen kişiler insan kaynakları kitabı hakkında araştırmalar yapmaktadır. Yazımızda sizler için mutlaka okunması gereken insan kaynakları kitapları konusunda bilgiler derledik.

 

İnsan Kaynakları Doğuşu

 

19. yüzyılda temelleri atılan insan kaynakları kavramı o dönemde personel merkezlerinin açılmasıyla devam etmiştir. Planlı ve düzenli bir işyeri oluşturma konusunda elemanlara destek vermeye başlayan bu merkezlerde günümüzdeki insan kaynakları kavramının da temelleri atılmıştır.

 

İnsan kaynakları yönetimi nedir dediğimizde şirketlerin daha iyi yönetilmesi için çalışmalar yürüten, şirket ve çalışan performansını artırarak optimize etmek demektir. İnsan kaynakları yönetimi tarihçesine bakıldığında sanayi devrimine kadar gitmek gerekmektedir. Fabrikalaşmanın getirdiği eleman ihtiyacı sonucunda personelin yönetilmesinden doğan sorunlar insan kaynakları yönetimi kavramının da ortaya çıkmasını sağlamıştır.

 

İnsan kaynakları yönetimi doğuşundan bugüne alanı hızla değişmektedir. En son bilgilerle güncel kalmak her zamankinden daha önemlidir. Bu yazıda ister deneyimli bir İK profesyoneli olun ister İK alanına yeni başlamış olun işinizi daha iyi yapmanıza yardımcı olacak insan kaynakları ile ilgili kitaplar sıralamasını bulabilirsiniz.


İnsan Kaynakları Doğuşu

 

1. İnsan Kaynakları Yönetimi - Gary Dessler

 

Gary Dessler tarafından yazılan İnsan Kaynakları Yönetimi, 700 sayfalık bir İK kitabıdır. Konu insan kaynakları olduğunda tartışmasız en çok okunan çalışma kitaplarından biridir. Kitapta insan kaynakları yönetim stratejilerine dair önemli bilgilere yer verilmektedir.

 

İnsan Kaynakları Yönetimi - Gary Dessler 

 

2. İK Dönüşümü İnsan Kaynaklarını Dışarıdan İçeriye Doğru İnşa Etmek - Dave Ulrich

 

İnsan kaynakları yönetiminin neyle ilgili olduğunu öğrenmede Dessler’in kitabı oldukça öğreticidir. “Bir insan kaynakları profesyoneli olarak sahip olunması gereken yetkinlikler nelerdir?” konusunda bu kitapta Ulrich ve meslektaşları, modern İK profesyonelinin temel yetkinliklerini listelemektedir. İK uzmanı, yetenek geliştirmeyi sağlamalı, bir teknoloji savunucusu, bir değişim şampiyonu ve bir İK yenilikçisi ve entegratörü olmalıdır. Bu farklı roller bazen birbiriyle çatışır. Bu nedenle İK uygulayıcısının en önemli rollerinden biri güvenilir bir aktivist olmaktır. Bir yanda çalışan için, diğer yanda iş için. Ulrich'in çalışmaları her zaman çok iyi araştırılmıştır ve bu kitap da oldukça iyi analizler mevcuttur.

 

İlgili İçerik; Kriz İletişimi ve Kriz Yönetimi İpuçları


İK Dönüşümü İnsan Kaynaklarını Dışarıdan İçeriye Doğru İnşa Etmek - Dave Ulrich 

 

3. Liderlik Dili – Başarılı CEO’ların İletişim Sırları - Kevin Murray

 

İş dünyasındaki liderlerin çoğu, çalışanlarına esin kaynağı olmak, onları motive etmek için güçlü bir hitabetin yeterli olacağını düşünürler. Bu doğru değildir. Dil, iletişim için kullanılan sistemlerden biridir ve doğru soru, liderlerin başarıya ulaşmak için genelde nasıl bir sistem oluşturmaları gerektiğidir. Kevin kitabının zeminini geniş bir yelpazede, işinin ehli yetmişten fazla CEO ile yapılmış söyleşiler üzerine kuruyor. Onların deneyimlerini, bakış açılarını, çıkardıkları dersleri titizlikle inceleyerek, liderlikte başarılı iletişim için bir başvuru kaynağı oluşturuyor. Liderlerin mesajı ise açık: Günümüzde iletişim, liderlik için olmazsa olmaz bir şarttır.

 

 Liderlik Dili – Başarılı CEO’ların İletişim Sırları - Kevin Murray

 

4. Liderliğin Kutsal Kitabı - Jeffrey Gitomer

 

Stratejik insan kaynakları İK kitaplarında sıklıkla belirtilmektedir. Liderliğin Kutsal Kitabı, teorinin ve felsefenin sınırlarını aşan, doğrudan işin köklerine, temeline eğilen bir liderlik kitabıdır. Pratik, hemen eyleme dökülebilecek ve sonuç alınabilecek stratejilere yer veriyor ve uzun vadeli başarıyı garantilemeye odaklanıyor. Burada anlatılan liderlik yönü, okurlarına önce meydan okuyacak, rehberlik edecek ve sonuçta yeni başarı fırsatları yaratacak.

 

“Eğer bir patron, yönetici ya da herhangi başka türden bir liderseniz kulağınızı dört açıp dinleyin! Gerçek bir lider olmanız için gereken becerileri kavramanıza yardımcı olacağım. Daha doğru bir ifadeyle, başarılı olmak için hangi liderlik özelliklerini uygulamaya koymanız gerektiğini –liderliğin işe yaraması için (sırasıyla sizin için, çalışanlarınız için, müşterileriniz için, satıcılarınız için ve şirketiniz için) kullanmanız gereken eylem unsurlarını, ilkeleri ve becerileri– kavramınıza yardımcı olacağım.” J. Gitomer

 

İlgili İçerik; Evden Çalışırken Motivasyonunuzu Arttıracak 6 Unsur


Liderliğin Kutsal Kitabı - Jeffrey Gitomer

 

5. Kişisel Liderlik ve Bir Dakika Yöneticisi - Ken Blanchard

 

“İş hayatında yarım asrı tamamladım. Her anı dolu geçen iş hayatımın, yöneticiliğin yanı sıra, liderlik konusunda da "paylaşacak deneyim" sahibi olmamı sağladığına inanıyorum. Bilgi paylaşıldıkça zenginleşir ve anlam kazanır. Bu düşünceden hareketle, mümkün olduğunca bilgi paylaşımına önem veriyorum. Bu da liderliğin bir yansıması olsa gerekir. Bana göre liderlik üç başlık altında ele alınabilir. Birincisi, doğuştan liderlik -ki, bu yetenek zaman içerisinde yaşanılanlarla geliştirilebilir, ikincisi çalışılarak, ortamlarda bulunularak edinilen liderlik, üçüncüsü ise eğitimle edinilen ve kişinin geliştirdiği liderliktir.”

 

Ken Blanchard kitabında insan kaynakları alanında sıklıkla kullanılan iş hayatında liderlik, deneyimler, yetenek gibi konulara ışık tutuyor.

 

İlgili İçerik; Finansal Planlama Rehberi

 

Kişisel Liderlik ve Bir Dakika Yöneticisi - Ken Blanchard

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

Yazar: Tolga Sefa Ağyıldız

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt
İlgili Yazılar Yeni Yazılar Popüler Yazılar
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2024 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax