Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Satışları Artıracak Ürün Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

İçerikler;

E-ticaret sektöründe markaların satışlarını artırabilmesi için birçok unsura dikkat etmesi gerekir. E-ticarette ürün fotoğraflarından ürün açıklamalarına, e-ticaret sitesi tasarımından kampanyalara kadar olan her unsur e-ticarette satışların artmasına etki eder. Burada en önemli olan unsurlar arasında ise e-ticarette ürün fotoğrafları yer alır.

 

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapacak kişiler satın almak istedikleri ürün ve hizmetleri genellikle ürün fotoğrafları üzerinden tanır ve satın alma kararı verir. Bu nedenle ürün fotoğrafı çekimini profesyonel bir şekilde yapmak hem firmaların satışlarını artırmalarını sağlar hem de iade oranlarını azaltmalarına yardımcı olur.

 

Peki e-ticarette satışları artıracak ürün fotoğrafı nasıl çekilir, gelin hep beraber bu yazımızda kaliteli ürün fotoğrafı ile satışlarınızı artırmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğine daha detaylı bir şekilde göz atalım.

 

İlgili İçerik; Ürün Fotoğraflamada Kaçınılması Gereken 6 Önemli Hata

 

Satışları Artıracak Ürün Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

 

Doğru Ekipman Seçimine Önem Verin

 

Günümüzde e-ticaret ile internetten ürün satışı yapan markaların bir bölümü kendilerine ait bir iş yerine sahipken büyük bir bölümü ise evden satış yapmaktadır. Fiziksel bir mağazaya sahip olan işletmeler mağazalarında ürün fotoğrafı çekimi yaparken birçok kişinin de evde ürün fotoğrafı çekmek için zaman ayırdığını söylemek mümkündür.

 

Hem fiziksel bir mağazada hem stüdyoda hem de evde ürün fotoğrafı çekmek ve iyi bir sonuç almak isteyenlerin önem vermesi gereken unsurların başında doğru ekipman seçimi yer alır. Çünkü ürün fotoğrafı çekimi yaparken ne kadar profesyonel ekipmanlara sahip olursanız o kadar profesyonel bir şekilde çekim yapabilirsiniz. Bu nedenle doğru ekipman seçimi yapmak için belirli ürünleri fotoğraf çekimi yapmadan önce satın almalısınız.

 
 • Tripod: Fotoğraf makinelerini ya da cep telefonlarınızı sabitleyecek bir araç olduğu için fotoğraflarınızdaki titremenin önüne geçecektir.
 • Fotoğraf Makinesi: Profesyonel bir fotoğraf makinesi ürün fotoğrafı çekimi yaparken daha yüksek çözünürlükte fotoğraflar çekmenizi sağlayacaktır. Fakat evde ürün fotoğrafı çekmek istiyorsanız yüksek çözünürlükteki bir kameraya sahip olan telefonları kullanabilirsiniz.
 • Ring Light: Kaliteli ürün fotoğrafı çekmek isteyenlerin alması gereken ring lightlar, ürün fotoğrafı çekimi yapacağınız alandaki ışık dengesini ayarlamanızı sağlayacaktır.
 • Işık Kutusu: Genellikle küçük objelerin çekimini yaparken kullanılan ışık kutuları iyi ürün fotoğrafları çekmenizi sağlayacak ve evinizde küçük bir stüdyo ortamı yaratmanıza yardımcı olacak araçlardır.
 

Sizler de kaliteli ürün fotoğrafı çekimi yapmak için bu dört yardımcı aracı temin etmeye özen gösterebilir ve böylece ürün fotoğraflarınızdan aldığınız verimi artırabilirsiniz.

 

Ürün Fotoğrafı Çekimi Doğru Ekipman Seçimi

 

Ürün Fotoğraflarında Işığa Önem Verin

 

İyi ürün fotoğrafları genellikle bir ürünün iyi bir şekilde incelenebildiği fotoğraflardır. Bir fotoğrafın kalitesi ne kadar yüksek çözünürlükte olursa olsun bir ürünü satın almak isteyen kişiler ürün fotoğrafları üzerinden bu ürün hakkında yeterli bilgiyi alamadığı takdirde ilgili ürünü satın almayı istemeyecektir.

 

Bu noktada kaliteli ürün fotoğrafı çekmek isteyen kişi ve işletmelerin önem vermesi gereken en önemli unsurlar arasında da ışık yer alır. Çünkü bir ürün fotoğrafı çekiminde ışık ne kadar profesyonel bir şekilde ayarlanırsa fotoğraftan alınan verim de o kadar artar. Bu nedenle evde ya da stüdyo ortamında ürün fotoğrafı çekimi yapacak olan kişi ve işletmelerin ışığı iyi bir şekilde ayarlaması gerekir.

 

Işığı doğru seçmek için birkaç deneme yapabilirsiniz ve satışlarını artırmak istediğiniz ürünün ne tür bir ışıkta daha profesyonel ve güzel gözüktüğünü bulabilirsiniz. Bununla beraber ışık kutusu ya da Ring Light gibi ürün fotoğrafı çekimi yaparken kullanılan yardımcı ürünleri kullanabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Ürün Fotoğrafçılığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Ürün Fotoğrafı Çekimi Işıklandırma

 

Fotoğraflarınızı Sade Bir Arka Planda Çekin

 

Ürün fotoğrafı çekimi yaparken genellikle stüdyolarda fotoğraf çekimi yaptırdığınızda sade bir arka plan kullanıldığını fark etmişsinizdir. Çünkü sade bir arka planda çekilen ürün fotoğrafları ilgili ürünün daha kolay bir şekilde incelenmesine yardımcı olmaktadır. Bu da e-ticaret siteniz üzerinden alışveriş yapacak olan kişilerin satın almak istedikleri ürünleri daha kolay incelemesini sağlamaktadır.

 

Kısacası evde ürün fotoğrafı çekimi ya da stüdyo ortamında ürün fotoğrafı çekimi yaparken her kişi ve işletmenin sade arka planlar kullanmaya önem vermesi gerekmektedir. Genellikle markalar arka plan seçimi yaparken daha çok beyaz ya da beyaza yakın olan renklerde arka planlarını tercih etmektedir. Böylece markalar e-ticaret sitleerine ekleyeceği ürün fotoğraflarının profesyonel bir şekilde çekimini yapabilmekte ve satışlarını artırabilmektedir.

 

Ürün Fotoğrafı Çekimi Sade Arka Plan

 

Detayları Pas Geçmeyin

 

Bir ürünün fotoğrafı ne kadar profesyonel bir şekilde çekilmiş olursa olsun işletmeler bu fotoğraflar ile müşterilerini etkileyemedikleri takdirde ürün fotoğrafı çekimi yapmanın hiçbir önemi olmayacaktır. Bu noktada e-ticarette satışlarını artırmak isteyen markaların kendilerini bir müşteri yerine koyması ve müşterilerin neye önem verdiğini anlaması gerekir.

 

E-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapan müşterilerin bir bölümü bir ürünü beğenirken büyük bir bölümü de üründe yer alan detayları beğenir. Bu nedenle ürün fotoğrafı çekimi yapacak olan e-ticaret firmalarının ürün detaylarını da müşteriye göstermek üzere çekmesi gerekmektedir. Böylece sitenizden alışveriş yapmak isteyen bir müşteriyi daha kolay bir şekilde etkileyebilir ve ürün fotoğrafları ile satışlarınızı artırabilirsiniz.

 

Ürün Fotoğrafı Çekimi Detaylar

 

Birden Fazla Çekim Yapın

 

Ürün fotoğrafı çekimi yaparken çekilen ilk fotoğrafta istenilen başarının alınması kolay değildir. Bu nedenle ürün fotoğrafı çekiminde markaların aynı anda birden fazla fotoğraf çekmeye özen göstermesi gerekir. Böylece hangi fotoğrafın müşteriyi daha kolay etkileyeceğini tespit edebilir, profesyonel ürün fotoğrafını görebilir ve böylece müşterilerinizi daha kolay bir şekilde etkileyebilirsiniz.

 

Ürün Fotoğrafı Çekimi Yedekli Çekim

 

Çektiğiniz Fotoğrafları Düzenleyin

 

Ürün fotoğrafı çekiminin ardından markalar kullanacakları ürün fotoğraflarını belirledikten sonra bu fotoğraflarda yer alan hataları düzenlemeyi tercih eder. Fotoğraf düzenleme işlemi sayesinde e-ticaret sitelerinde kullanılacak olan ürün fotoğraflarının kalitesi kolayca artırılabilir.

 
 • Adobe Photoshop
 • Pixlr
 • Snapspeed
 • Enlight
 • Vsco Cam
 • Adobe Light Room
 • Picsart
 

Gibi fotoğraf düzenleme yazılımları bu noktada markalar tarafından kullanılır. Markalar bu fotoğraf düzenleme yazılımları sayesinde bir ürün fotoğrafının ışığını, gölgesini ve detaylarını ayarlayabilir. Bununla beraber düzenleme yapılacak birçok alan da mevcuttur. Sizler de evde ürün fotoğrafı çekmek ya da stüdyo ortamında çektiğiniz fotoğrafları düzenlemek istiyorsanız bu tür fotoğraf düzenleme yazılımlarını kullanabilir ve ürün fotoğraflarınızı daha profesyonel bir hale getirebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Etkileşiminizi Arttıracak Instagram Fotoğrafçılığı İpuçları

 

Ürün Fotoğrafı Çekimi Fotoğraf Düzenleme

 

Ürün Videolarını Kullanmaktan Vazgeçmeyin

 

E-ticarette kaliteli ürün fotoğrafı çekmek kadar e-ticaret firmalarının satışlarını artırmaya yardımcı olan bir diğer görsel içerik türü de ürün videolarıdır. Ürün videoları e-ticaret firmalarının bir ürün hakkında bilgi verdiği, bu ürünün detaylarını tanıttığı, ürünleri farklı diğer ürünler ile karşılaştırdığı video türlerine verilen isimdir.

 

Bir ürün fotoğrafından yeterli bilgiyi alamayan kişiler ürün videoları sayesinde bir ürünü yakından tanıyabilmekte ve satın alıp almama kararını daha kolay bir şekilde verebilmektedir.

 

Sizler de e-ticaret firmanızın satışlarını artırmak için ürün videolarından da yararlanmaya özen gösterebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; 2022 Sosyal Medya Görsel ve Video Boyutları

 

Ürün Fotoğrafı Çekimi Video Kullanımı

 

Ticimax E-ticaret Alt Yapısında Ürünlerinizi Ön Plana Çıkarın

 

E-ticarette satışlarınızı artırmak istiyorsanız sizler de Ticimax e-ticaret alt yapısını kullanın. Ticimax e-ticaret alt yapısında yer alan tasarım özellikleri ile e-ticaret sitenizi kolayca tasarlayın. Profesyonel çekimini yaptığınız ürün fotoğraflarınızı düzenleyerek ürünlerinize ekleyin ve Ticimax sayesinde satışlarınızı daha kolay bir şekilde artırma fırsatı yakalayın.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret