Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Sesli Kitap Okumanın Faydaları

Güncelleme Tarihi: 25.06.2024

İçindekiler;

Bir işte çalışan kişilerin büyük bölümü günlerini yoğun bir şekilde geçirmektedir. Bu da aslına bakıldığında kişilerin kendilerine zaman ayırmasını zorlaştırmaktadır. Bununla beraber kişiler belirli aktivitelerini tamamlayamadığı takdirde kendilerini geliştirememektedir. Günün iş yoğunluğunda aslına bakıldığında bir şeyler izlemek, bir şeyler dinlemek ve okumak kişilerin gelişimlerini tamamlamasını sağlamaktadır.

 

Çoğu zaman kişiler izleme ve okuma konusuna zaman ayırmadığı için sesli kitap dinlemeye odaklanmaktadır. Çünkü sesli kitap dinlemek bireylerin belirli şeyleri hızlı bir şekilde öğrenmesini sağlamakta ve harcayacakları zamanın önüne geçmektedir.

 

Sesli Kitap Okumanın Faydaları adlı bu yazımızda sizlere sesli kitap dinlemek ile ilgili bilgiler vereceğiz. Bunun yanı sıra sesli kitap dinlemenin faydaları hakkında da sizleri bilgilendireceğiz. Sizler de bu yazımızı inceleyebilir ve neden sesli kitap dinlemeliyim sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-Ticaret Sektörüne İlgi Duyanlar İçin Kitap Önerileri

 

Sesli Kitap Dinlemenin 5 Faydası Ve Kazandırdıkları

 

Sesli Kitap Nedir?

 

Hayatımızın son dönemlerinde karşımıza çıkan kavramlardan birisi olan sesli kitaplar, yazılı kitapların seslendirilmiş haline verilen isimdir. Çoğu zaman eğitici ve öğretici içeriklerde olan bu kitapların tamamının seslendirilebildiği gibi bir bölümü de özet şekilde seslendirilebilmektedir.

 

Sesli Kitap Nedir?
 

Sesli Kitap Dinlemek ve Kitap Okumak Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

Sesli kitap dinlemek ve okumak arasındaki fark nedir sorusu aslına bakıldığında birçok kişinin yanıt aradığı sorular arasında yer almaktadır. Çünkü cidden okunan ve dinlenen kitap aynı olsa da okumak ve dinlemek arasındaki ayrım oldukça geniştir.

 

Kitap okumak her zaman toplum tarafından oldukça çok kabul edilen bir aktivitedir ve aslına bakıldığında kitap okumanın birçok faydası bulunur.

 
 • Kitap okumak bireylerin görme yeteneğini geliştirir.
 • Kitap okuyan kişiler olayları daha hızlı bir şekilde kavrar ve çözümler üretebilir.
 • Kitap okumak bir konu hakkında bilgi edinmek isteyenlerin bu konuyu daha kolay kavramalarına olanak sağlar.
 • Okunan bilgi kişilerin daha hızlı ve kolay bir şekilde konuları öğrenmesine olanak tanır.
 

Kitap okumanın bireylere sağladığı faydalar bunlarken aslına bakıldığında kitap dinlemek de kişilerin kendilerini geliştirmelerine olanak tanımaktadır.

 
 • Kitap dinlemek kişilerin dinleme yeteneğinin gelişmesine olanak sağlar.
 • Kişiler sesli kitap dinleyerek diksiyonlarını daha hızlı ve kolay bir şekilde geliştirebilmektedir.
 • Kişiler sesli kitapların özet bölümleri sayesinde belirli konular hakkındaki fikirlere daha kolay ulaşmaktadır.
 • Sesli kitaplar her zaman her yerde dinlenebilmektedir.
 

Aslına bakıldığında kitap dinlemek ve kitap okumak arasındaki en büyük ayrım sağladığı farklardır. Kitap okumak için kişilerin belirli bir ortama ihtiyacı bulunurken sesli kitap dinlemek yer ve zamandan bağımsızdır. Kitap okuyan kişiler konulara daha ayrıntılı bir şekilde yaklaşırken sesli kitap dinleyen kişiler daha yüzeysel yaklaşabilmektedir. Fakat yine de her iki yöntemin de kişilerin kendilerini geliştirmelerine yardımcı olduğu bilinmektedir.

 

İlgili İçerik; Dijital Pazarlamaya Yönelik Okumanız Gereken 9 Kitap

 

Sesli Kitap Dinlemek ve Kitap Okumak Arasındaki Farklar

 

Sesli Kitap Dinlemenin Faydaları

 

Dinlenen ve okunan şey aynı olduğu için sesli kitap dinlemenin bireylere sağladığı birçok fayda bulunur.

 
 • Kendini Geliştirmek
 • Olayları Kavrama Oranını Artırmak
 • Diksiyonunu Düzeltmek
 • Okuma Hızını Artırmak
 • Zaman ve Mekândan Bağımsız Hareket
 

Gibi önemli faydalar sesli kitap okumanın sağladığı avantajlar arasında yer alır. Gelin şimdi hep beraber sesli kitap dinlemenin faydaları arasında yer alan bu konulara daha detaylı bir şekilde göz atalım.

 

Sesli Kitap Dinlemenin Faydaları

 

Sesli Kitap Dinlemek Kendinizi Geliştirmenizi Sağlar

 

İnsan doğduğu andan itibaren öğrenmeye başlayan ve ölene kadar öğrenme sürecine devam eden bir varlıktır. Bu nedenle aslına bakıldığında öğrenebileceğimiz şeylerin sınırsız olduğunu söylemek mümkündür.

 

Çoğu kişi kendini geliştirmek ve yeni bir şeyler öğrenmek için yazar, çizer, dinler ve okur. Bu da aslına bakıldığında öğrenme yönteminin kişiye göre değiştiğini gösterir. Bazı kişiler okuyarak öğrenirken bazı kişilerin ise dinleyerek öğrendiği herkes tarafından bilinir.

 

Sesli kitaplar hayatımıza yeni yeni giren bir kitap türü olduğu için kütüphanesi oldukça yenidir fakat zamanla gelişmeye devam etmektedir. Bu da aslına bakıldığında sesli kitap dinlemenin kişilerin ilgili alanlarında kendilerini geliştirmelerine yardımcı olduğunu göstermektedir.

 

Tarihten Felsefeye, Ekonomiden Biyolojiye kadar olan birçok sesli kitap türü bulunmaktadır. Bu da kişilerin farklı konular hakkındaki bilgilere daha kolay ulaşmasını sağlamakta ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktadır. Sizler de neden sesli kitap dinlemeliyim sorusuna yanıt arıyorsanız ilk olarak sesli kitapların sizleri geliştireceğini bilmelisiniz.

 

Sesli Kitap Dinlemek Kendinizi Geliştirmenizi Sağlar

 

Sesli Kitaplar Olayları Kavramanızı Sağlar

 

Günün iş yoğunluğunda dinleyeceğiz sesli kitaplardan öğrendiğiniz bilgiler sayesinde olaylara bakış açınız değişir. Genellikle sesli kitaplar odaklanmayı gerektiren bir kitap türü olduğu için kişiler bu noktada konsantrasyonlarını artırır. Bunun yanı sıra farklı bilim çevreleri tarafından yapılan araştırmalar sesli kitap dinleyen kişilerin dinlemeyenlere oranla kavrama oranın %75 arttığını göstermektedir.

 

Bu da aslına bakıldığında sesli kitap dinlemenin sizlerin olayları kavramasına yardımcı olurken analitik düşünmesine olanak sağladığını ön plana çıkarır. Bu nedenle olaylara farklı bakış açıları ile yaklaşmak ve dinlediği şeyleri daha hızlı kavramak isteyen kişilerin sesli kitap dinlemesi gerekir.Sesli Kitaplar Olayları Kavramanızı Sağlar

 

Diksiyonunuz Düzelir

 

İş yaşamında profesyonel gözükmenin başlıca kurallarından birisi diksiyondur. Çünkü diksiyonunuz ne kadar profesyonelse karşınızdaki kişinin sizleri dinleme süresi o kadar artış göstermektedir.

 

Genellikle kitap okuyan kişilerin kelime dağarcığı daha hızlı geliştiği için konuşmalarda olan etkisinin daha fazla olduğunu söylemek mümkündür. Fakat sesli kitap dinlemek de kişilerin sürekli belirli kelimeleri dinlemesini sağlayan bir aktivitedir. Bir kelimeyi farklı yerlerde farklı şekillerde duyan kişiler bu kelimeyi daha doğru telaffuz etmeye başlayacaktır. Bu da konuşma akışınızın düzelmesini sağlayacaktır.

 

Kısacası sesli kitap dinlemenin faydalarından birisi de diksiyondur. Sesli kitap dinlemek diksiyonunuzun gelişmesine yardımcı olacak bir aktivitedir.

 

İlgili İçerik; Bill Gates'in Önerdiği 5 Kitap

 

Diksiyonunuz Düzelir

 

Okuma Hızınız Artar

 

Kitap okumak gibi kitap dinlemek de sizlerin kelime dağarcığının gelişmesine yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalar kelime dağarcığı geniş olan kişilerin bir kitabı daha hızlı okuduğunu göstermektedir. Bu nedenle sesli kitap dinlemenin faydaları arasında kelime dağarcığını geliştirmek ve okuma hızını artırmak gibi bir faydanın olduğunu da söylemek mümkündür.

 

Okuma Hızınız Artar

 

Zaman ve Mekândan Bağımsız Hareket Edebilirsiniz

 

Kitap okumak isteyen kişilerin genellikle sessiz ve sakin ortamlara ihtiyaç duyduğu bilinir. Çünkü bir kitabı anlayarak okumak için kişilerin odaklanması gerekmektedir. Kişiler odaklanamadığı takdirde bir kitabı okumak için fazla zaman harcayabilmektedir.

 

Sesli kitap dinlemekte ise aslına bakıldığında olaylar tam tersi yönündedir. Çünkü günümüzde her geçen gün gelişen sesli kitap uygulamaları sayesinde kişiler cep telefonlarına bu uygulamaları indirerek istediği yerde ve istediği bir zaman diliminde kitapları dinleyebilmektedir. Bu da aslına bakıldığında günlük yaşantınızda yolculuk, yemek yemek gibi aktiviteler sırasında kendinizi geliştirmenize olanak sağlamaktadır.

 

İlgili İçerik; Girişimcilerin Kütüphanesinde Olması Gereken 10 Kitap Zaman ve Mekândan Bağımsız Hareket Edebilirsiniz

 

Kitap Satış Sitenizi Ticimax ile Kurun

 

Günümüzde e-ticaret sektörünün hızlı bir şekilde gelişmeye başlaması e-ticaret yapmak isteyen kişi sayısının artmasını da sağlamıştır. Artık birçok kişi ve işletme kendilerine ait bir e-ticaret sitesi açarak internetten satış yapmaya başlamaktadır.

 

E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen kişilerin seçebileceği sektörlerden birisi de kitap sektörüdür. Kitap satış sitesi açarak kişiler artık internetten ürün satabilmektedir. Sizler de e-ticaret ile internetten kitap satmak istiyorsanız Ticimax ile sitenizi kurabilir ve anında satış yapmaya başlayabilirsiniz.

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

Yazar: Tolga Sefa Ağyıldız

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2024 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax