Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Sık Yapılan Önemli Pazarlama Hataları

İçerikler;

Ticari faaliyet yürüten kişi ve işletmeler hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmak, rakipleri ile rekabet etmek, satışlarını arttırmak ve marka bilinirliği kazanmak için pazarlama çalışmaları yapmaktadır. Bazı markalar pazarlama faaliyetlerinin sonucunu kısa bir sürede başarılı bir şekilde alırken bazı kişi ve işletmeler ise pazarlamada başarılı olamamaktadır.

 

Bir markanın, kurum ya da kuruluşun pazarlamada başarılı olamamasının arkasında ise hatalar yer almaktadır. Çünkü çoğu zaman markalar küçük pazarlama stratejileri hataları yapmaktadır ve bu durum da alınan başarının olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Bu yüzden yeni bir marka kurmak ya da var olan markasını geliştirmek isteyenlerin Sık Yapılan Önemli Pazarlama Hataları hakkında bilgi sahibi olması ve bu hataları yapmaktan kaçınması gerekmektedir.

 

Sık Yapılan Önemli Pazarlama Hataları adlı bu yazımızda markaların pazarlama stratejisinde yaptıkları belirli hatalardan bahsedeceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyebilir ve bu hataları yapmayarak pazarlama stratejinizde başarılı olabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Gizli Pazarlama (Stealth Marketing) Nedir? Örnekleri Nelerdir?


Sık Yapılan Önemli Pazarlama Hataları

 

Pazarlama Nedir?

 

Pazarlama, bir kurum, kuruluş ya da işletmenin rakipleri ile rekabet etmek, hedef kitlesine ulaşmak, marka bilinirliği yaratmak ve satışlarını arttırmak için dijital ya da geleneksel pazarlama yöntemlerini kullanarak yaptığı çalışmaların bütününe verilen isimdir.

 

Genellikle markalar bu noktada hedeflerine en uygun strateji ile hareket ederek başarılı olmayı hedeflemektedir. Fakat yenilemek gerekirse bu yolda markaların yaptığı belli başlı hataların olduğunu söylemek mümkündür.


Pazarlama Nedir?

 

Hedef Kitleyi Tanımamak

 

Dijital ya da geleneksel pazarlamada markaların ilk amacı ürün ve hizmetlerini satmak istedikleri hedef kitleye ulaşmaktır. Çünkü bu hedef kitleye ne kadar hızlı ve yoğun bir şekilde ulaşılırsa markaların karlılığı o kadar hızlı bir şekilde artış göstermektedir.

 

Fakat bazı durumlarda Sık Yapılan Önemli Pazarlama Hataları arasında hedef kitleye ulaşamamak yer almaktadır. Çünkü markaların bu noktada hedef kitlelerini yakından tanımadığı ortaya çıkmaktadır. Bu da aslına bakıldığında pazarlama stratejisinin yanlış bir şekilde kurgulanmasına yol açmaktadır.

 

Bu nedenle bu hatanın önüne geçmek ve markasını başarılı bir yere ulaştırmak isteyen kişi ve işletmelerin faaliyet gösterecekleri sektöre ilk girdikleri andan itibaren bir hedef kitle belirlemesi ve bu hedef kitleyi tanımaya yönelik çalışmalar yapması gerekmektedir. Ancak böylece e-ticaret firmaları hedeflerinde yer alan kitleye yönelik çalışmaları nasıl kurgulayacaklarına karar verebilmektedir.

 

Sizler de doğru bir pazarlama stratejisi geliştirmek istiyorsanız Sık Yapılan Önemli Pazarlama Hataları arasında yer alan hedef kitleyi tanımama hatasından kaçınmalısınız. Bunu yapmak için de faaliyetlerinize başlarken bir hedef kitle belirlemeli ve bu kitleyi tanımaya yönelik çalışmalar yapmalısınız.


Hedef Kitleyi Tanımamak

 

Rakipleri İncelememek

 

Her markanın ticari faaliyet gösterirken aynı sektörde yer aldığı belirli rakipleri bulunur ve bir sektörde faaliyet gösteren rakiplerin tümü belirli bir hedef kitleye ulaşmayı ister. Bu nedenle aslına bakıldığında her markanın rakiplerinin de pazarlama faaliyetleri yürüttüğünü söylemek mümkündür.

 

Sık Yapılan Önemli Pazarlama Hataları arasında bu nedenle rakipleri incelememek de yer almaktadır. Çünkü bir hedef kitleye ulaşmak için sizinle aynı faaliyetleri yürüten rakiplerinizi incelemeniz aslına bakıldığında pazarlama stratejinizi geliştirmenizi sağlayacaktır. Fakat bu noktada rakipler incelenmediği takdirde markalar nasıl bir strateji geliştireceklerine karar veremeyecektir. Bu durumda yapılan pazarlama çalışmalarından alacağınız verimi azaltacaktır.

 

İlgili İçerik; Metaverse'in E-ticarete Etkisi Nasıl Olacak?

 

Sosyal Medya Platformları

 

Günümüzde sosyal medya kullanım oranı her geçen gün artış göstermektedir. Bir gün içerisinde milyonlarca kişi farklı platformlarda hesap açmakta ve bu platformları kullanmaya başlamaktadır. Aslına bakıldığında bu durum bizlere sosyal medya platformlarına verilmesi gereken önemin her geçen gün arttığını göstermektedir.

 

Bu noktada birçok marka artık hedef kitlelerine ulaşmak ve amaçlarını gerçekleştirmek için sosyal medya platformlarında yer almakta ve bu platformlar üzerinden iletişim yürütmektedir. Pazarlama hataları dendiğinde ise birçok markanın pazarlamada yaptığı en büyük hatanın sosyal medya platformlarını önemsememek olduğu da ön plana çıkmaktadır.

 

Sosyal medyada düzenli iletişim yürüten ve sürekliliği sağlayan markalar reklamlar ve pazarlama faaliyetleri için gerekli olan bütçeyi azaltırken aslına bakıldığında bu platformları önemsemeyen markaların ise bütçesi artış gösterir. Bu durum hem pazarlama stratejilerinden alınan verimin azalmasına neden olurken hem de markalarının karlılığını olumsuz etkilemektedir.

 

Bu nedenle Sık Yapılan Önemli Pazarlama Hataları arasında yer alan sosyal medya platformlarını önemsememekten her markanın kaçınması gerekmektedir.


Sosyal Medya Platformları

 

Takipçi Satın Almak

 

Günümüzde birçok marka ne kadar fazla takipçim olursa hedef kitleme o kadar fazla güven veririm mantığı ile hareket ederek takipçi satın alma işlemi gerçekleştirmektedir. Aslına bakıldığında takipçi satın almanın Sık Yapılan Önemli Pazarlama Hataları arasında yer aldığını söylemek mümkündür.

 

Her ne kadar takipçi sayısının fazla olması iyi gibi algılansa da etkileşim oranları arasındaki tutarsızlık hedef kitlenizin güvenini kıracaktır. Bunun yanı sıra sosyal medya platformlarında takipçi satın almak algoritmanızı da etkileyeceği için aslına bakıldığında pazarlama ve reklam faaliyetlerine ayıracağınız bütçenin artmasına neden olacaktır. Bu nedenle markanızın iyi bir yere gelmesini ve gelişmesini istiyorsanız sizler de takipçi satın almaktan çekinmelisiniz.


Takipçi Satın Almak

 

Responsive Tasarımlı Bir Site Kurmamak

 

Her geçen gün akıllı telefon ve tablet kullanımı artış göstermektedir. Bu nedenle bireylerin artık internette zaman geçirirken bu cihazları daha fazla kullandığını söylemek mümkündür. Bu yüzden bir internet sitesinin mobil uyumlu bir şekilde tasarlanması gerekmektedir. Aksi halde markalar sitelerini mobil uyumlu yani responsive olarak tasarlamadığı takdirde hedef kitlesinin güvenini zor kazanacaktır.

 

Bu da aslına bakıldığında sık yapılan bir pazarlama hatasıdır. Çünkü sitenize giren ve firmanıza tasarım yüzünden güvenmeyen kişiler bir daha markanız ile etkileşime girmekten kaçınacaktır.

 

İlgili İçerik; Metaverse Pazarlama Dünyasını Nasıl Etkileyecek


Responsive Tasarımlı Bir Site Kurmamak

 

Tüm Dijital Pazarlama Yöntemlerine Önem Vermemek

 

Dijital pazarlama dendiğinde herkesin aklına birçok dijital pazarlama stratejisi yer alır. Arama motoru reklamcılığından sosyal medya pazarlamasına, Influencer marketingden Affiliate marketinge kadar olan her dijital pazarlama strateji büyük markalar tarafından kullanılır. Çünkü bu stratejileri kullanmak işletmelerin hedef kitlelerinde yer alan kişilere daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlar.

 

Sık Yapılan Önemli Pazarlama Hataları arasında yer alan bir diğer durum da dijital pazarlama stratejilerinin tümüne önem vermemektir. Günümüzde bazı markalar yalnızca sosyal medya platformları ve reklamları aracılığı ile hedef kitlelerine ulaşmaya çalışmaktadır. Bu da aslına bakıldığında markaların pazarlamaya daha fazla zaman ayırmasına neden olmaktadır.

 

Bu nedenle pazarlama stratejilerini iyi bir şekilde geliştirmek isteyen her markanın hedef kitlesine ulaşmak için kullanacağı stratejiyi geliştirmesi gerekmektedir. Böylece farklı birçok yöntem sayesinde kitlenize ulaşmanız mümkün olacaktır.

 

İlgili İçerik; Yeni Ürün Satış ve Pazarlama Teknikleri


Tüm Dijital Pazarlama Yöntemlerine Önem Vermemek

 

Ticimax ile Pazarlamayı Dert Etmeyin

 

E-ticaret sitenizi Ticimax ile kurarak ya da var olan sitenizi Ticimax’e taşıyarak sizler de hedef kitlenize daha kolay ulaşabilir ve pazarlama stratejinizi geliştirebilirsiniz. Ticimax e-ticaret alt yapısında yer alan Influencer marketingden sms pazarlamaya, e-posta pazarlamadan arama motoru reklamcılığına yönelik her modül ve hizmeti kullanabilir ve böylece Sık Yapılan Önemli Pazarlama Hatalarını yapmaktan kaçınabilirsiniz.

 

Sizler de Ticimax’i tercih ederek pazarlama stratejinizi profesyonel bir şekilde kurgulayabilir ve e-ticarette başarılı olan markalar arasına isminizi yazdırabilirsiniz.

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret