Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

SMS Pazarlaması Nedir, SMS ile Pazarlama Nasıl Yapılır?

Güncelleme Tarihi: 19.10.2023

İçindekiler;

SMS Pazarlaması, kısa mesaj servisleri yani bir diğer deyişle SMS’ler kullanılarak markanızdan bilgilendirici mesaj almak isteyen kişilere ürün, hizmet ve kampanya tanıtımı yapmak için kullanılan bir pazarlama yöntemidir.

 

E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren markaların tercih ettiği pazarlama yöntemleri arasında yer alan SMS Pazarlaması, dönüşüm oranlarının en çok olduğu pazarlama yöntemlerinden birisidir. Bu nedenle de e-ticaret yapan markalar tarafından oldukça çok tercih edilmektedir. Çünkü e-ticaret firmaları SMS pazarlaması yaparak hedef kitlelerini bilgilendirmekte ve böylece satışlarını artırmaktadır.

 

Ancak SMS ile pazarlama yapacak olan kişi ve işletmelerin dikkat etmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. SMS Pazarlaması Nedir, SMS ile Pazarlama Nasıl Yapılır adlı bu yazımızda sizlere SMS pazarlaması ile ilgili bilgiler vereceğiz. SMS Pazarlamasının sağladığı avantajlardan bahsederken, bu pazarlama yönteminde dikkat edilmesi gerekenler ve en çok kullanılan yöntemleri de sizlerle paylaşacağız.

 

İlginizi Çekebilir: Contra Marketing Nedir

 

SMS Pazarlaması Nedir

 

SMS Pazarlamasının Avantajları Nelerdir?

 

SMS Pazarlamasının avantajları arasında en yaygın olarak bilinen avantaj dönüşüm oranlarının fazla olmasıdır fakat aslına bakıldığında SMS ile pazarlama markanıza birçok açıdan avantaj sağlayan bir pazarlama yöntemidir. SMS Pazarlamasının markalar sağladığı başlıca avantajlar şunlardır:

 
 • SMS ile pazarlamada markaların mesajları müşterilere anında iletilmektedir. Kısacası bu pazarlama yöntemi müşterileriniz ile hızlı bir şekilde iletişim kurmanızı sağlar.
 • SMS pazarlaması ile markalar ürün, hizmet, kampanya ve indirimlerini müşterileri ile anında paylaşarak satışlarını artırabilmektedir.
 • Herkesin bildiği gibi SMS Pazarlaması dönüşüm oranları en çok yüksek olan pazarlama yöntemlerinden birisidir ve bu da markaların satışlarının artmasını sağlar.
 • Kişiselleştirilmiş pazarlama çalışmaları SMS pazarlamasında da kullanılır. Bu durum hedef kitlenizde ya da müşterileriniz arasında yer alan kişilerin markanıza olan sadakatini artırır.
 • SMS pazarlaması, hedef kitlenizin aktif olduğu saatlerde yapılabilecek bir pazarlama yöntemidir. Yani bir kişinin telefon kullandığı saatlerde SMS gönderimi yaparak dönüşüm oranlarını daha fazla artırmanız mümkündür.
 • Gönderilecek olan doğum günü ve özel gün mesajları sayesinde markalar müşteri sadakatini de artırabilmektedir.
 • Kişilerin telefonun açık olması gerekmediği için vermek istediğiniz mesaj her türlü kendisine ulaşacaktır.
 • SMS Pazarlaması diğer pazarlama yöntemlerinin yanı sıra oldukça düşük maliyetli bir pazarlama yöntemidir.
 

SMS ile pazarlamanın avantajlarından yararlanmak isteyen e-ticaret firmaları ve markaların ürün, hizmet ve kampanyaları hakkında bilgilendirici SMS’ler atarken doğru bir strateji kurması ve iyi yönlendirmeler yapması gerekir. Aksi takdirde istenilen sonuca ulaşmama riski de yer alır.

 

SMS Pazarlama Avantajları

 

SMS Pazarlamasının Dezavantajları

 

SMS Pazarlaması her ne kadar oldukça avantajlı bir yöntem olsa da bazı dezavantajları da bulunan bir pazarlama stratejisidir. SMS Pazarlamasının dezavantajları şunlardır:

 
 • SMS ile pazarlamada gönderilecek olan mesajın karakter sayısına göre ücret ödenir.
 • Göndereceğiniz sms’in karakter sayısı 160’ı aştığı takdirde göndereceğiniz SMS sayısı 2’ye çıkacaktır ve bu da maliyetleri artıracaktır.
 • SMS ile pazarlama yapabilmek için müşterilerden izin alınması gerekir ve bazı müşteriler buna izin vermeyeceği için hedef kitlenizin bir kısmına ulaşamayabilirsiniz.
 • Yanlış kurgulanan bir SMS pazarlaması stratejisinin satışlarınız üzerine etkisi olmayabilmektedir.
 

SMS ile pazarlamanın dezavantajları ile karşı karşıya kalmak istemeyen markaların üyelik esnasında pazarlama izni alması, ürün ve hizmetlerini tanıtacağı mesajları gönderirken 160 karakteri göz önünde bulundurarak tanıtım yapmaya özen göstermesi gerekir. Bunların yanı sıra SMS’lerde kullanılacak linkler ve harekete geçirici olan cümlelerin de iyi bir şekilde seçilmesi oldukça önem verilecek bir konudur.

 

İlginizi Çekebilir: Doğrudan Pazarlama Nedir

 

SMS Pazarlamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

SMS Pazarlaması ile ürün, hizmet ve markalarını ön plana çıkarmak isteyen markaların önem vermesi gereken belirli konular bulunur. Çünkü SMS Pazarlaması markalar için oldukça önemli bir iletişim aracıdır. SMS ile pazarlamada dikkat edilmesi gereken belirli noktalar şunlardır:

 
 • Pazarlama çalışmaları yapmadan önce kişilerden izin alın.
 • Datanızı aktaracağınız için güvenilir bir veri tabanı kullanmaya özen gösterin.
 • SMS Pazarlamasını ne hakkında yapacağınızı belirleyin. Böylece doğru bir strateji geliştirebilirsiniz.
 • Hangi sıklıklarda sms pazarlaması çalışmaları yapacağınıza karar verin.
 • SMS’lerinizin doğru mesajı verdiğinden emin olun.
 • İzlenebilir ve ölçülebilir bir çalışma yapmaya özen gösterin.
 • SMS pazarlamasının sonunda mesaj almak istemiyorum seçeneğine yer verin.
 • Markanızın kurumsal bilgilerini sms’lerinize ekleyin.
 • İleti Yönetim Sistemini kullanmaya önem verin.
 

Sizler de SMS Pazarlaması yaparken bunlara önem verebilir ve böylece doğru ve yasal bir şekilde pazarlama çalışmalarını yürütebilirsiniz.

 

SMS Pazarlaması Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

SMS Pazarlamasının Tercih Edildiği Alanlar

 

SMS Pazarlama çalışmaları ile hedef kitlesiyle iletişime geçmek isteyen her marka farklı tercihler ile pazarlama çalışmalarına yön verebilir. Örneğin bir fiziksel mağaza sahibi olan işletme sahibi yerel bölgesinde yaşayan kişilere ulaşmak için sms pazarlaması yaparken bir başka marka ise hedef kitlesini genişletme için çalışma yapabilir. Kısacası SMS pazarlamasında markaların amacı hedeflerine göre farklılaşabilmektedir.

 
 • Ürün pazarlaması
 • Kampanya duyuruları
 • Etkinlik duyuruları
 • Hediye duyuruları
 • Haber verme
 

Gibi amaçlar markaların SMS pazarlamasını en çok tercih ettiği alanlardır. Fakat günümüzde e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren markalar SMS pazarlaması yapmak için ürün, hizmet ve kampanya duyurularını tercih etmektedir. Özellikle sektörde sadık müşteriler kazanmak isteyen markaların ise tercih kampanya ve hediyelerdir.

 

İlginizi Çekebilir: Edinim Pazarlaması

 

SMS Pazarlamasında Kullanılabilecek Call to Action’lar

 

SMS Pazarlaması çalışmaları yapacak markaların asıl önem verdiği konu kullanıcıları harekete geçirmektir. Genellikle markalar bir ürün ve hizmeti satmak, kullanıcıyı siteye çekmek, bir sayfayı ziyaret ettirmek gibi amaçlar ile pazarlama çalışmaları yapar. Bu nedenle de yapacakları pazarlama çalışmalarında call to actionyani bir diğer deyişle harekete geçirici cümlelere yer verir.

 

SMS pazarlamasında call to action kullanırken de net olunması gerekir. Çünkü genellikle markalar bütçelerini aşmamak için 160 karakterlik SMS’ler atmayı tercih eder.

 
 • Hemen Teklif Alın
 • Hemen İnceleyin
 • Bu Fırsatı Kaçırmamak İçin Tıklayın
 • Ücretsiz Deneyin
 • Hemen Keşfedin
 • Hemen Kayıt Olun
 

Gibi harekete geçirici cümleler SMS Pazarlamasında oldukça çok tercih edilir. Fakat markalar tercih edecekleri C2A cümlelerini belirlerken de amaçlarını ve hedeflerini göz önünde bulundurarak hareket eder. Genellikle indirim metinlerinde bu fırsatı kaçırmamak için tıklayın gibi bir C2A tercih eden markalar bir kaydı artırmak için ise hemen kaydolun call to action cümlesini kullanmayı tercih eder.

 

Siz de yapacağınız sms pazarlamasındaki amacınızı belirleyebilir ve ardından hangi call to action cümlesini kullanacağınıza karar verebilirsiniz. Böylece doğru bir strateji oluşturabilir ve SMS pazarlamasından verim alabilirsiniz.

 

SMS Pazarlaması Call To Action

 

SMS Pazarlamasında Zamanlama

 

SMS Pazarlaması yapacak olan markalar için önemli olan bir diğer kavram da zamanlamadır. Çünkü doğru bir zamanda atılan sms’lerden alınacak verim daha hızlı bir şekilde artış gösterecektir. Bu nedenle markaların hedef kitlelerini analiz etmesi ve hangi zaman aralıklarında aktif olduklarını gözlemlemesi gerekir. Böylece doğru zaman seçerek etkinizi artırmanız mümkün hale gelir.

 

Ticimax ile SMS Pazarlamanızı Kolayca Yapın

 

E-ticaret sitenizi Ticimax ile kurarak sizler de birçok modülden yararlanabilirsiniz. Ticimax e-ticaret altyapısında yer alan toplu sms gönderimi sayesinde ürün ve hizmetlerinizi ön plana çıkarabilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

Yazar: Pınar Keleş

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2024 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax