Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Tanıtım Videosu Hazırlamadan Önce Bunları Okuyun

İçerikler;

Tanıtım Videosu hazırlamak sosyal medya platformlarında bulunan her firmanın yapması gereken şeylerden birisidir. Tanıtım videosu hazırlayarak firmalar genellikle daha büyük hedef kitlelere ulaşabilmektedir. Bu nedenle e-ticaretle veya ticaretle uğraşan her firmanın tanıtım videosu hazırlaması oldukça önemlidir.

 

Tanıtım videosu hazırlamadan önce bunları okuyun adlı bu yazımızda sizlere tanıtım videosu nedir, tanıtım videosu türleri nelerdir, tanıtım videosu nasıl hazırlanmalıdır, ücretsiz tanıtım videosu hazırlama araçları nelerdir gibi birçok konuda bilgiler vereceğiz. Sizler de bu yazımızın detaylarında yer alan bilgileri inceleyerek firmanız için tanıtım videosu oluşturabilirsiniz.

 

Tanıtım Videosu Hazırlamadan Önce Bunları Okuyun

 

Tanıtım Videosu Nedir?

 

Tanıtım videosu veya tanıtım filmi, işletmeler, şirketler, kuruluşlar veya şahıslar için hazırlanan ve kullanılan video içeriklerdir. Tanıtım videolarını diğer videolardan ayıran en büyük özellik tanıtım videolarının reklam tabanlı olmamasıdır.

 

Tanıtım filmleri, genel olarak değerlendirildiğinde içerik ve hazırlık yöntemi açısından farklılıklar gösteren filmlerdir. Tanıtım filmi türleri nelerdir gelin hep beraber bakalım.

 

Tanıtım Videosu Nedir

 

Tanıtım Videosu Türleri

 

Tanıtım filmi türleri genellikle birçok farklı kategoriye ayrılmıştır. Yazımızın bu bölümünde ülkemizde en çok kullanılan tanıtım filmi türlerinden bahsedeceğiz. Genellikle Türkiye’de en çok kullanılan tanıtım filmi türleri şunlardır;

 
 • Kurumsal tanıtım filmi
 • Ürün tanıtım filmi
 • İnfografik Tanıtım Filmi
 • Firma Tanıtım Filmi
 • Web sitesi Tanıtım Filmi
 • Etkinlik Tanıtım Filmi
 

Türleri ülkemizde en çok kullanılan tanıtım filmi türlerindendir. Gelin şimdi hep beraber bu tanıtım filmi türlerini hep beraber inceleyelim.

 

Kurumsal Tanıtım Filmi

 

Ülkemizde en çok kullanılan tanıtım filmi türlerinden birisi olsan kurumsal tanıtım filmleri, genel olarak kurumsal bir üslup ile çekilen filmlerdir.

 

Kurumsal tanıtım filmlerinde genellikle video içeriğin marka ile bütünleşmesi gerekmektedir. Bu bütünleşmeyi de logo kullanımı, marka renkleri kullanımı ile sağlayabilirsiniz. Genellikle kurumsal tanıtım filmlerinde markanız, markanızda bulunan departmanlar hakkında bilgi verebilirsiniz.

 


Ticimax’ın e-ticaret ile ilgili bilgi veren yukarıdaki videosu bir kurumsal video olarak tanımlanabilmektedir. İlgili videoda Ticimax’ın kurumsal kimliğiyle eşleşen yazı fontu ve logo gibi birçok öğe bunun kurumsal tanıtım filmi olarak nitelendirilmesini sağlamaktadır.

 

İlgili Video (Ticimax Tanıtım videosu);  
 

Ürün Tanıtım Filmleri

 

Ürün tanıtım filmleri ise genellikle bir firmanın satışa sunduğu ürün ve hizmetler hakkında bilgi veren filmlerdir. Genellikle ürün tanıtım filmleri bir ürünü firmanın hedef kitlesine tanıtmak için hayata geçirilmektedir.

 
Örnek video;

Ticimax’ın e-ticaret paketlerini tanıtmaya yönelik olan bu video ürün tanıtım filmi niteliğindedir. Videoda firmamız e-ticaret paketleri ile hızlı bir şekilde e-ticaret sitenizi kurabileceğinizi sizlerle paylaşmaktadır.


Sizler de ürün tanıtımlarınızı yaparak hedef kitlenizin ürünleriniz hakkında bilgi almasını sağlamak için ürün tanıtım filmleri çekebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 
 

Etkinlik Tanıtım Filmleri

 

Etkinlik tanıtım filmleri genellikle firmaların belirli bir konser, seminer, sempozyum gibi organizasyonlarını hedef kitlesine tanıtmak için çekilen filmlerdir. Firmanızın hazırladığı etkinlikler sonrasında çekeceğiniz katılımcı videoları da ilgili eğitim hakkında bilgi verici nitelikte olan videolardır.

 

İlgili video; Ticimax’ın e-ticaret sohbetleri etkinliğinde yılbaşı öncesi e-ticaret hazırlık süreçleri ile ilgili hazırlanmış yukarıdaki video hem ilgili etkinliğin duyurulması hem de ilgili etkinlikte konuşulanlar hakkında bilgi verdiği için etkinlik tanıtım filmleri arasında karşımıza çıkmaktadır.

 

Tanıtım Filmlerinin Faydaları

 

Tanıtım filmleri ile ilgili birçok bilgiyi sizinle paylaştık ve en çok kullanılan tanıtım filmi türleri hakkında bilgi almanızı örneklerle sağladık. Tanıtım Filmi Hazırlamadan Önce Bunları Okuyun yazımızın bu bölümünde sizlere tanıtım filmi çekmenin avantajlarından bahsedeceğiz.

 
 • Tanıtım filmleri sayesinde firmalar ilgili videolarını internette yayınlayarak dünyanın birçok yerinde bilinirlik elde edebilmektedir.
 • Tanıtım videoları genellikle kısa ve öz filmler olduğu için hedef kitlenizin hızlı bir şekilde izleyebileceği içeriklerdir. Bu da hedef kitlenize kısa sürelerde çok büyük mesajlar verebilmenizi sağlamaktadır.
 • Tanıtım videosu sayesinde firmalar kısa sürelerde hedef kitlelerini büyütebilmektedir. Bu da ilgili firmanın daha çok mal ve hizmet satışı yapmasını beraberinde getirecektir.
 • Firmalar belirli bir tanıtım videosu ile toplantıları veya katıldıkları fuarlar hakkında bilgi verici içerikler oluşturabilmektedir. Bu da toplantılara katılım sayısının artmasını sağlarken fuar alanlarındaki ziyaretçi sayılarını da arttırmaktadır.
 • Firmalar çektikleri tanıtım videoları sayesinde bayilerinin de paylaşım yapmasını sağlayarak firma bilinirliğini arttırmaktadır.
 • Çekilen tanıtım filmleri sayesinde hedef kitlenize kısa sürelerde büyük mesajlar verebileceğiniz için hedef kitlenizin firmanız hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağlayabilirsiniz.
 • Tanıtım videosu ile insanlarda güvenilir ve kurumsal bir imaj bırakma ihtimaliniz oldukça fazladır.
 

Tanıtım Videosu Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Tanıtım videosu çekerek sizler de hedef kitlenizde güzel bir etki bırakmak istiyorsanız Tanıtım Videosu Hazırlamadan Önce Bunları Okuyun yazımızın bu bölümünü okumanız oldukça önemli. Siz de bu bölümde paylaştığımız bilgiler ile bir tanıtım videosu çekerken neleri göz önünde bulundurmalısınız, tanıtım videosu çekerken hangi hatalardan kaçınmalısınız bunlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Tanıtım Videosu Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Hedef Kitle Analizi Yapın

 

Kurumsal tanıtım filmi çekerken ilk dikkat edilmesi gerekenlerden birisi hedef kitle analizi yapmaktır. Hedef kitlenizi daha yakından tanımanız tanıtım videonuzun başarılı olması için oldukça önemlidir. Hedef kitlenizin ;

 
 • İlgi alanları
 • Yaş ortalaması
 • Yaşadığı yerler
 

Gibi özellikleri göz önünde bulundurarak tanıtım filmlerinizi hazırlayabilirsiniz. İlgili bilgilerin hepsine e-ticaret sitenizin Google Analytics hesabı üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Hedef Kitle Nedir? Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

 

İlgili İçerik; Google Analytics Nedir, Neden Önemli?

 

Hedef Kitlenizin Duygularını İhmal Etmeyin

 

Hedef kitlenizin ilgi alanları kadar onlarda bırakmak istediğiniz ve hedef kitlenizin duyguları da önemlidir. Google Analytics hesabınız üzerinden hedef bilginizin ilgi alanlarını tespit edebilir ve bu ilgi alanlarına, müzikle ilgilenip ilgilenmediklerine karar verebilir ve bunları göz önünde bulundurarak bir reklam filmi hazırlayabilirsiniz.

 

Unutmayın tanıtım videolarında tanıtımını yaptığınız ürünlerin ne olduğu kadar bu tanıtım videolarında kullanılan görseller, videolar, müzikler ve reklam metinleri de oldukça önemlidir.

 
  

Tanıtım Videosu Hedef Kitle Duygularını İhmal Etmeyin

 

Kurumsal Kimliğiniz Kozunuz Olsun

 

Güçlü bir marka algısı yaratmak istiyorsanız tanıtım videosu çekerken yapmanız gereken başka bir şey ise kurumsal kimliğinizi yansıtmak olacaktır. Kurumsal kimliğinizi yansıtmak için marka renklerinin kullanımı, yazı fontları, sesler ve logo kullanımı oldukça önemlidir. Sizler de bunları göz önünde bulundurarak güçlü bir marka algısı yaratabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; 5 Adımda İnternette Kendi Markanızı Yaratın

 

Bütçenizi Esnek Bırakın

 

Tanıtım Videosu Hazırlamadan Önce Bunları Okuyun yazımızın bu bölümünde sizlere tanıtım filmi için bütçe taktikleri vereceğiz.

 

Tanıtım videolarında en çok karşımıza çıkan problemlerden birisi bütçe problemi olsa da firmalar tanıtım filmleri için bütçelerini esnek ayarlamalıdır. Çünkü bütçeniz ne kadar artarsa tanıtım filminin bırakacağı etki o kadar hızlı artacaktır.

 

Video Çekimi, Seslendirme, Kurgu, Montaj, Reklam gibi alanlar için farklı bütçeler hazırlayın. Tanıtım filminizin bütçesini firmanızın ihtiyaçlarına göre çeşitlendirebilirsiniz. Unutmayın bir tanıtım filmi çekilmesinden daha önemli olan bir şey tanıtım filminin kaliteli olmasıdır ve burada kaliteyi belirleyecek olan bütçenizdir.

 

İlgili İçerik; Sosyal Medya Reklamları için Ne Kadar Ücret Gerekiyor?

 

Tanıtım Videosu Bütçe Esnek Bırakın

 

Sosyal Medya Reklamları İle Hedef Kitlenize Ulaşın

 

Tanıtım videosu çektikten sonra yapmanız gereken en önemli şeylerden birisi de ilgili videonun reklamını yapmak olacaktır. Videonuzu sosyal medya platformlarından reklamlı olarak çıkabilir ve bu şekilde milyonlarca kişiye ulaşabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Instagram'a Reklam Nasıl Verilir

 
İlgili İçerik:
  
Sosyal Medya Reklamları için Ne Kadar Ücret Gerekiyor?

 

Ticimax e-ticaret paketleri içerisinde bulunan sosyal medya pazarlama modülü sayesinde sizler de sosyal medya hesaplarınızın dönüşümünü izleyebilir ve verdiğiniz emeğin başarılı olup olmadığını ölçebilirsiniz.

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret