Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

User Experience (UX) ve User Interface (UI) Arasındaki Farklar

İçerikler;

Son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüzü kavramları her ne kadar birbiri ile ilintili olsa da farklı işleyişleri belirtmektedir. Bu konudaki merakları gidermek ve kafa karışıklığının önüne geçmek için User Experience (UX) ve User Interface (UI) Arasındaki Farklar konulu içeriğimizi hazırladık.

 

UI ve UX Tasarımı nedir konusunu ele alacağınız bu yazımızda ui ux farkları nelerdir sorusuna da cevap vermeye çalışacağız. Ancak bu farklara geçmeden önce, dilerseniz her iki kavramı da açıklayalım.

 

User Experience ve User Interface Arasındaki Farklar

 

User Experience (UX) Nedir?

 

User Experience İngilizce kökenli bir kavramdır ve; user (kullanıcı) experience (deneyim) dilimize kullanıcı deneyimi olarak geçmiştir. Bazı platformlarda kullanıcı deneyimi ya da user experience yerine UX olarak da kullanılmaktadır. UX, user experience kısaltmasıdır.

 

User experience (kullanıcı deneyimi), o ürün ya da yazılımı kullanacak kişileri memnuniyetini sağlamak için geliştirilen bir tasarımlara verilen genel kavramı ifade etmektedir. User experience, teknolojini geliştiği ve internet tabanlı iletişimin önem kazandığı günümüzde marka iletişimi için tercih edilmesi gereken en etkili ifade yollarından biridir. Öte yandan şirketlerin müşterilerine yani e-ticaret ya da web sitesi kullanıcılarına verdiği önemi gösterir. Çünkü user experience interaktif bir sürecin ürünüdür ve merkezine müşterilerine alır.

 

21. yüzyılda pazarlama, grafik, endüstri, mühendislik ve yazılım alanlarında sıklıkla karşımıza çıkan Kullanıcı Deneyimi (User Experience) daha önceki kullanıcıların deneyimlerini esas alarak, potansiyel kullanıcıların gelecek deneyimlerini iyileştirmeyi amaçlar. 1980’lerden günümüze uzanan zaman diliminde gelişen ve çeşitlenen kullanıcı deneyimi kavramı hedef kitlenin satın alma davranışlarında ortaya çıkan değişimlere paralel olarak ilerlemiştir.

 

Teknolojik gelişmelerin yanı sıra internet tabanlı alışverişlerde, nihai tüketicilerin çok daha hızlı geri bildirim vermesi kullanıcı deneyimi çalışmalarına da hız kazandırmıştır. Özellikle e-ticaret ve diğer dijital pazarlama araçları üzerinden kurulan organik iletişim, kullanıcı arayüzlerinin çok daha yalın, hızlı ve kolay anlaşılır olması gerektiğini göstermiştir. Çünkü artık kullanıcılar bilgi,içerik ya da ürünlere ulaşmak için zaman kaybetmek istememektedir.

 

User experience (UX), e- ticaret sitenizin tüm renkleri, açıklamaları, ürün görselleri, kullanılan grafikler ve site açılma hızı da dahil olmak üzere hemen her alanda yaşadıkları deneyimlerin bir bütünüdür. Tüm bu unsurlar, hızlı ve sorunsuz çalıştığında iyi bir kullanıcı deneyimi sunulmuş olur. UX, sektörel başkanının önünü açan ve rekabet gücünü arttıran önemli alanlardan biridir.

 

İlgili İçerik; E-ticarette Müşteri İlişkileri Yönetimi Neden Önemlidir?

 

İlgili İçerik; E-ticaret Hacmi Her Geçen Gün Artmaya Devam Ediyor

 

User Experience Nedir

 

UX Özellikleri Nelerdir?

 

E- ticaret sitelerinde müşterilerilerin vakit geçirme süresi, o siteninin ne kadar kullanışlı olduğu ile ilgilir. Hiçbir müşteri, aradığını bulamadığı, görsellerin yavaş açıldığı ya da tasarımın kötü olduğu bir sitede zaman geçirmek istemez.

 

Satınalma davranışını etkileyen bir diğer faktör ise kullanıcı yorumlarıdır. Müşteriler gerçek kullanıcı deneyimlerine önem verirler ve bu konuda bilgi sahibi olmak isterler. Son zamanlarda hız kazanan e-ticaret ve dijital alışveriş ile birlikte hem web sitlerinin hem de alışveriş aplikasyonlarının ürün / kullanıcı yorumlarına geniş yer vermesi, UX tasarımlarının şekillenmesini görmek için iyi bir örnektir.

 
 • Tasarımlarınız kolay anlaşılır ve net olmalıdır.
 • Ürün görselleri hızlı açılmalı, ürün hakkında bilgi vermeli, varsa renk, beden gibi varyasyonları da içermelidir.
 • UX, yalnızca satınalma davranışı öncesinde ihtiyacınız olan bir kavram değildir. Siparişin alınmasından teslim edilmesine ve hatta sonrasındaki satış destek sürecini de kapsar.
 • UX, marka ve müşteri iletişiminin önemli bir unsurudur. Kullanıcı deneyimlerinden yola çıkarak yapacağınız iyileştirmeler ya da gelişmeler kullanıcılarınıza ne kadar değer verdiğinizi gösterir.
 • İyi analiz edilmiş UX raporları, ürün geliştirme ve inovasyonun temelini oluşturur.
 


User Experience Özellikleri Nelerdir

 

User Interface (UI) Tasarımı Nedir?

 

User Interface (UI) , Türkçeye kullanıcı arayüzü tasarımı olarak çevrilebilir. User interface, işitsel, görsel ya da dokunsal iletişim araçlarını kullanarak iletişim ve etkileşimi kolaylaştıran tasarımlara verilen addır. User interface kelimesinin kısaltması olan UI yazımı ile de karşımıza çıkabilen kullanıcı arayüzü tasarımı,yapılan tasarımın ne şekilde gözüktüğü, ile ilgilidir.

 

Bir web sitesinde kullanılan renkler, şekiller, öğelerin konumlandırıldığı yerler ve bu konumlar arasındaki boşluklar UI ile şekillendirilmektedir. User interface, günümüzde web sitesi tasarımları daha fazla anılsa da, sadece bundan ibaret değildir çünkü kullanıcı arayüzü tasarımları hayatın farklı noktalarında karşımıza çıkar. UI, program ya da ürün hakkında hiçbir bilgisi olmayan kullanıcının, o ürün ya da programı kullanabilmesi için tasarlanan araçlar bütünüdür.

 

Yönergeler vererek çalışan makinelerin, dokunsal, görsel ya da işitsel tüm kumanda araçları user interface (UI) ile şekillendirilmiştir. Diz üstü ya da masaüstü bilgisayarlar, tabletler, e- okuma cihazları, gps ya da navigasyon cihazları, bankamatikler, sürücü ekranları, beyaz eşyalar, akıllı televizyonlar, akıllı telefonlar, akıllı saatler, UI örneklerindendir.

 

İlgili İçerik; E-Ticaret Yazılımı Nedir?

 

İlgili İçerik; E-ticarette Responsive Tasarım Neden Önemlidir?

 

User Interface Tasarımı Nedir

 

User Interface (UI) Özellikleri Nelerdir?

 

Kullanıcıların deneyimlediği grafik düzenlemeler ve bu düzenlemelerin özellikleri user interface konusudur. Bir web sitesinde yer alan metinler, metinlerin kullanıldığı alanlar, animasyonlar, görseller, tıklanan düğmeler ve diğer tüm etkileşim araçlarının nasıl olacağı UI ile belirlenmektedir.

 

E-ticaret sitenizi daha kullanışlı bir hale getirmek istiyorsanız, arayüz deneyimlerini iyileştirmeli ve hizmet kalitesini artırmalısınız.

 
 • User interface tasarımına sahip bir sistem (bilgisayar, makine vb) ile bu sistemi kullanan kişi (kullanıcı) arasındaki bağlantıyı sağlar.
 • UI, sistemin daha kolay ve hızlı kullanılmasını sağlayan komutlar, yönergeler, bilgilendirmeler içerir.
 • Uİ tasarımında görsel, işitsel, dokunsal araçların tümünü ya da sisteme en uygununu kullanır.
 • Tasarımların belirli bir standardın üzerinde, yalın, kolay kullanılan ve mümkün olduğu kadar hızlı olması için çalışır.
 • UI, İşlevsel olduğu kadar sanatsal yönü ile de dikkat çeker.
 • Dijital ya da internet tabanlı tasarımların genel görüntüsü UI aşamasında belirlenmektedir.
 • UI, web sayfaların birbirleri ile etkileşime girdiklerinde ya da tekil olarak nasıl görüneceğini belirler.
 • Kullanıcı arayüzü tasarımı, sayfa bütülüğünü göz önünde bulundurmalı ve bu bütünlük algısını tekrar eden deseni şekili yazı karakteri gibi görsel öğelerle desteklemelidir.
 

User Interface Özellikleri Nelerdir

 

UI ve UX Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

User experience (UX) kullanıcıların yaşadığı problemlerle ilgilenir ve çözüm odaklıdır. User interface (UI) ise işlevsellikle ilgilenir. Örneğin bir araba tasarımı yapılırken, o arabanın farları, lastikleri, kapıları gibi detaylarının nasıl görüneceği, renginin, şeklinin, boyutunun ne olacağı UI tasarımcısının alanıdır. UX tasarımcısı bu arabanın kullanıcı ihtiyaçlarını ne kadar karşılayabileceği ile ilgilenir. Kapıları yukarı doğru açılan bir araba estetik görünebilir ancak kullanıcı alışkanlıklarına uygun, dolayısı ile pratik değildir.

 
 • UX (kullanıcı deneyimi), amaca yöneliktir UI (kullanıcı arayüzü tasarımı) işlevsellik ve görünüm ile ilgilenir.
 • UX, geçmiş deneyimlerden yola çıkarak kullanıcıların karşılaştığı problemlerle ilgilenir UI ise daha somut verilerle tasarım yapar.
 • UX, tasarımın odağına insanı koyar. UI ise görsel, işitsel ve dokunsal kodları ön planda tutar. UX , tasarımın kullanıcılara ne hissettirdiği ile ilgilenirken, UI kullanıcılara nasıl göründüğü ile ilgilenir.
 • UI tasarımları sanatsal ve işlevsel kodlar üzerine kurulur, UX bunlara ilaveten, kullanıcıların yaşayabileceği sorunları da düşünür. Örneğin UI, kahve bardağı tasarlarken işe yaramasını ve iyi görünmesini hedefleyerek çalışır. UX ise o bardağı kullanırken elinizin yanmamasını da düşünür.
 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret