Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

E Ticaret Siteleri için Sosyal Medyanın Önemi

//

Ticimax Bilgi Merkezi

// E Ticaret Siteleri için Sosyal Medyanın Önemi

Sosyal medyanın hayatımıza girmesi ve sosyal medya kavramını keşfetmemiz ile sosyal medya yaşantımızın ayrılmaz bir parçası olmayı başarmıştır. Öyle ki beynimiz sürekli bize sosyal medya hesaplarımızı kontrol etmemiz gerektiğini hatırlatıyor. Hal böyle olunca telefonlarımızı  elimizden bırakmıyoruz. Her köşe başında, yolda yürürken ellerinde sürekli telefonuyla uğraşan insanlar var ya da insanları muhteşem bir kareyi  fotoğraflarken görebiliyoruz ki bu fotoğrafı büyük ihtimalle sosyal medya hesaplarında paylaşacaklardır.

Sosyal medya'nın bu gücünü es geçmeyen işletmeler de sosyal medya hesaplarını kullanıcı deneyimlerine göre yapılandırıp, güncel durumlar üzerine ya da yeni çıkan/çıkacak ürünleri sosyal medya hesapları üzerinden paylaşarak takipçileri ile etkileşime girmektedir. Sosyal medya hesapları işletmelerin kimlik kartı oldu desek yanılmış olmayız. Özellikle e-ticaret siteleri için sosyal medya oldukça önemli bir noktadadır.

E-ticaret sitenizde mutlaka sosyal medya hesaplarınızın olması gerekmektedir. Her birimiz artık bir siteye girdiğimiz zaman ilk önce Facebook, Twitter ya da instagram hesaplarına şöyle bir gözatarak firmayı tanımaya çalışıyoruz. Firmaların, Sosyal medyadaki durumları satın alma fikrimizi de etkilemektedir.

E-ticaret Siteniz için Kullanabileceğiniz Sosyal Medya Hesapları aşağıda yer almaktadır, bu alanların hepsinde var olabilirsiniz ancak açıkcası her platformda olmanıza da gerek yoktur. En çok dönüşümü hangi alandan alıyorsunuz, hangi sosyal medya alanının trafiği daha kaliteli, sizin için verimli ise o alanlarda olmanız daha doğru olacaktır. E-ticaret sitenizde aktif olduğunuz sosyal medya hesaplarınızın logolarının görünür bir alanda yer alması ürün detayda paylaşım butonlarının olması ve linklerin doğru olarak verildiğine de ayrıca dikkat etmelisiniz.

 

Facebook

Geçtiğimiz günlerde Facebook'un günlük 1milyon takipçi sayısına erişmesi ile facebook yeni bir rekora imza attı. Facebook'u en aktif kullanan ülkeler arasında ilk 10'un içinde olduğumuza göre, Facebook'un işletmelerin vazgeçilmez bir parçası olması kaçınılmazdır.Facebook'ta dikkat etmeniz gereken birkaç nokta ise, kapak fotoğrafı, profil resmi, iletişim, hakkımızda gibi profil bilgilerinin tam ve doğru olarak girilmesi, paylaşım yaparken ise site linkini kullanarak net ve etkili görseller kullanmanızdır. Paylaşımlarınızı yaparken hashtag ( # ) kullanmayı da ihmal etmeyin. Facebok rekalamları ile hem sayfa beğeninizi  hem de dönüşümlerinizi arttırabilirsiniz.

 

Twitter

Twitter, Dünya'da 300 milyona yakın kullanıcısı ile Facebook'un ardından gelen en güçlü sosyal medya alanıdır. Türkiye'de ciddi bir kullanıcı sayısında sahip olan Twitter, markalar açısından da oldukça etkin kullanılmaktadır. Twitter'da ise iletmek istediğiniz mesajı 140 karaktere sığdırmanız gerekmektedir.  Hashtag kelimesine de ilk kez Twitter sayesinde aşina olduğumuzu düşünürsek paylaşımlarınızı yaparken mutlaka hashtag kullanın.

 

**Global web index'in raporuna göre Ülkemizde 40 milyon aktif sosyal medya hesabı bulunmaktadır ve 40 milyonun %80'i ise sosyal medya hesaplarına mobil cihazlar üzerinden erişiyor..

 

İnstagram

2010 yılında kurulan İnstagram kısa sürede hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Farklı filtre seçenekleri ile çekilen fotoğrafları editleme özelliği veren İnstagram adeta bir bağımlılık yarattı diyebiliriz. İnstagram'da paylaşım yaparken ise yine ilgili hashtag'leri kullanarak daha fazla kişiye erişim sağlayabilirsiniz. İlgi alanınız olan benzer sayfaları takip edebilirsiniz.  Facebook'un 2012 yılında instagramı satın alması ile birlikte, Eylül 2015'te Türkiye'de herkese açılması planlanan İnstagram reklamlarını da Facebook Power Editör üzerinden kullanabileceksiniz.

Yukarı belirttiklerimizin dışında Google+ , Pinterest vb gibi diğer sosyal medya araçlarını da kullanabilirsiniz. Eğer şirketinizle alakalı reklam ya da tanırım filimleriniz varsa Youtube üzerinden bir kanal oluşturup video paylaşımlarınızı ekleyerek Youtube kullanıcılarına da erişim sağlayabilirsiniz.

 

***Sosyal medya da gelen trafiğinizi izlemek için Google Analytics'te Sosyal medya ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz.15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN