Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

5 Adımda Etkileyici Marka İsmi Bulmak

İçerikler;

Günümüzde büyük, orta ya da küçük işletmeler fark etmeksizin bir zorunluluk halini almıştır. Rekabet ortamının arttığı günümüzde gerek fiziki gerekse online işletmeler için başarılı bir marka haline gelmek sektör ve pazar kalıcılığı kadar müşteri memnuniyetine varan bir döngünün parçası durumundadır. Etkileyici bir marka ismi bulmak markanızın geleceği açısından oldukça önemlidir. Peki etkileyici marka ismi bulmak nasıl olur? cevabı yazımızda sizlerle olacak.5 Adımda Etkileyici Marka İsmi Bulmak

 

Marka İsmi Nedir?

 

Marka ismi bir işletmenin mal veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlayan isimdir. Marka sadece isim değil bunun yanında; özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayınlanabilen materyallerdir.

 

Farklı, akılda kalıcı, telaffuzu kolay ve duygusal olarak çekici olan bir marka ismi bulmak, başarılı yeni bir marka yaratmada kritik bir unsurdur. Büyük markaların kalabalık pazarlarda şirketleri, ürünleri veya hizmetleri ile var olabilmesi için hatırlanabilir olması gerekir. Şirketler satış ya da pazarlamadan önce müşteriye dokunacağı, hatırlanmasını sağlayacağı bir marka ismi bularak işe başlamalıdır.


İlgili İçerik; E-ticarette Güçlü Marka Nasıl Yaratılır?Marka İsmi Nedir

 

Neden Marka Olmaya İhtiyaç Vardır?

 

Marka haline gelmek bir şirkete kazandırılan kimliktir. Bir ürünün ismi, sembolü, renkleri, tasarımı, değerleri ve işleviyle bir bütün olarak oluşturulan bir kimliktir. Markalaşmanın oluşmasını sağlayan unsurlar çok çeşitli ve birbiriyle ilişkilidir. Bu nedenle markalaşma yolundaki işletmelerin öncelikle “ben kimim” sorusunu cevaplandırması gerekmektedir.

 

Markalaşma adımlarını uygulayacak işletmeler işe koyulmadan önce kendine şu soruları sormalıdır.

 

Markalaşma;

 
 • İşletme olarak “ben kimim” sorusunun cevabıdır.
 • Bir ürünü ya da hizmeti diğerlerinden ayırmayı sağlar.
 • Ürün kullanılır fakat müşteride iz bırakan markadır.
 • Müşteri ile marka arasındaki sadakatin kurulmasında köprüdür.
 • Müşterinin işletmeye olan güven ve saygısında etkin rol oynar.
 • Pazar ve sektörde yer edinilmesinde kilit roldedir.
 

Bir marka haline gelmenin en birincil yolu etkili bir marka ismi bulmaktır. Çünkü marka ismi sizi her koşulda temsil edecek bir algı oluşturacaktır.

Marka ismi bulmanın belirleyici unsurları;

 

Amaç: Markanızın var olma amacı nedir?

Vizyon: Nasıl bir gelecek hedefliyorsunuz? Gelecekteki hedeflerin neler?

Misyon: Markayı oluşturma amacınız, sunacaklarınız ve ne olduğunuz.

Değerler: Şirket kültürü ve değerleriniz nelerdir?

 

İlgili İçerik; Başarılı Markaların 6 Ortak Özelliği

 

Neden Marka Kurmak Gereklidir

 

Etkili Marka İsmi Nasıl Olmalıdır?

 

Marka ismi nasıl olmalı dediğimizde belirli şirketlerin belirli hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Anlamlı Olmalı

 

Marka şirketinizin özünüzü iletir, bir imaj yaratır ve müşteriyle aranızda olumlu bir duygusal bağ geliştirir. Bu nedenle anlamlı ve yaptığınız işle ilişkili bir isim bulmak önemli olacaktır.

 

Etkileyici Marka İsmi Nasıl Olmalıdır

 

Ayırt Edici Olmalı

 

Eşsiz, benzersiz, rakiplerden ayırıcı bir o kadar da akılda kalıcı olmalıdır.

 

Erişilebilir Olmalı

 

Marka ismi nasıl olmalı dediğimizde insanların kolayca yorumlayabilir, söyleyebilir, heceleyebilir olması önemlidir. Marka adının kriterleri arasında marka isminin hem yazılı hem sözlü hem de işitsel olarak kolay ve hatırlanabilir olması da yer alır.

 

Etkileyici Marka İsmi Bulmak Erişilebilir Olmak

 

Korunabilir Olmalı

 

Marka ismi ararken kalıcı, uzun ömürlü, yasal prosedürlere uyumlu ticari bir marka olmaya uygun bir isim seçilmelidir.

 
 

Geleceğe Yönelik Olmalı

 

Akılda kalıcı bir marka ismi bulmak için şirketle birlikte büyüyebilir ve alaka düzeyini koruyabilir ve farklı ürünlere ve marka uzantılarına uyarlanabilir olmalıdır.

 

Etkileyici Marka İsmi Bulmak Geleceğe Yönelik Olmak

 

Göze Hitap Etmeli

 

Görsel simgeler, logolar, renkler vb. dahil olmak üzere tasarım yoluyla tercüme edilebilir, iletişime açık bir marka ismi olmalıdır.

 

Farklı Dillerle Uyumlu Olmalı

 

Markanız için küresel hedefleriniz varsa, adınızın diğer dillerdeki anlamını doğru bir şekilde kontrol etmek çok önemlidir.

 

İlgili İçerik; Marka Elçisi Nedir, Marka Elçisi Nasıl Olunur?

 

Etkileyici Marka İsmi Bulmak Farklı Dil Desteği

 

Akılda Kalıcı Marka İsmi Nasıl Bulunur?

 

İyi bir marka adı bulmak yorucu bir o kadar da heyecan vericidir. Aşağıda akılda kalıcı bir marka adı bulmak için izlenilmesi gereken yolları sıraladık.

 

Biz kimiz sorusunun cevabını verin: Marka adınızı bulmadan önce şirketinizin var oluş amacını ortaya çıkarmanız gerekir. Kim olduğunuzu, neyi hedeflediğinizi, neyi başarmak istediğinizi, hedef kitlenizi, olası beklentileri ortaya koyarak karar vermeniz doğru bir marka ismi bulmada belirleyici olacaktır. Bunu yaparken şirketinizin amacı, vizyonu, misyonu, değerleri belirleyici unsurların başında gelmektedir.

 

Profesyonel adımlar atın: Etkileyici bir marka ismi açıkça tanımlanmış bir marka stratejisi ve değer önerisi ile başlar. İsmi seçerken hangi sektöre hitap edilecek olması önemli olacaktır. Bazı sektörler ciddi ve sıkıcı isimleri kaldırırken bazı sektörler daha samimi ve eğlenceli isimler ister. Bu nedenle bu ayrıntıyı gözeterek isim bulmak önemli olacaktır.

 

Ayrıştırıcı özelliklerinizi ortaya çıkarın: Sizi rakiplerinizden ayıran ve benzersiz kılan özelliklerinizi bularak marka adınızda yer vermeniz fark edilmeniz ve başarı sağlamanız açısından belirleyici olacaktır. Sizi neyin farklı kıldığı konusunda kesin bir fikriniz yoksa rakip analizi yaparak rakiplerinizde olmayan sizde olan özelliklere odaklanabilirsiniz.

 

Profesyonel ekip oluşturun: Etkileyici bir marka ismi bulmak elbette bir ekip işidir. Marka olma yolculuğunuzda alanında uzman, fikrine ve görüşlerine güvendiğiniz kişilerden fikir almak, görüşlerinizi paylaşmak etkili olacaktır. Marka adı varlığını kontrol edin: Marka adınızın daha önce bir başkası tarafından kullanılmaması gerekir. Markanızın patentini almak, alan adı (domain) oluşturmak için markanızın daha önce kimse tarafından alınmadığını kontrol etmeniz gerekir. Marka adınızı birkaç alternatifli olarak belirleyip sonrasında kontrol etmeniz hepsi alınmışsa farklı alternatiflere yönelmeniz gerekecektir.

 

Duygusal bağ oluşturun: İyi marka isimleri, müşterilerle olumlu çağrışımlar ve duygusal bağlar uyandırır. Marka stratejinize bağlı olarak bu, eğlence veya işlevsellik, yenilik veya samimiyet, yüksek teknoloji veya lüks gibi farklı metaforlar içerebilir. Bu metaforlar hedef kitlenizi doğru tanımlamaktan geçer. Böyle bir bağ ile markanızı oluşturduğunuzda tüketiciye dokunması ve duygusal bir etki oluşturması muhtemeldir.

 

Marka ismi bulma programı kullanın: Marka ismi bulma programı kullanmak kişilere oldukça fayda sağlamaktadır. Şirketlerin işine yarayacak marka ismi bulma ücretsiz programları şöyledir;

 
 • Oberlo
 • Namelix Business Name Generator
 • Zyro
 • Novanym
 • SquadHelp
 • NameMesh
 • BusinessNameGenerator.com
 • Dot-o-mator
 • Company Name Generator
 

İlgili İçerik; 5 Adımda İnternette Kendi Markanızı Yaratın


İlgili İçerik; Logo Tasarımı Nasıl Yapılır? 2021'in En İyi Ücretsiz Logo Programları

 

Test edin: Marka adınızı birkaç alternatifle çalışarak müşteri ya da hedef kitlenizin önüne çıkarıp tepkileri ölçebilir, anket çalışmaları yapabilirsiniz. Hedef kitlenizde hangi marka ismi daha çok yankı uyandırırsa onunla yola devam etmek akıllıca olacaktır.

 

Etkileyici Marka İsmi Bulmak Akılda Kalıcılık

 

Markanızı Nasıl Tamamlarsınız?

 

Marka adınız, güçlü ve akılda kalıcı bir marka oluşturmanın yalnızca ilk adımıdır. İsimden mesajlaşmaya, görsel kimliğinize kadar markanıza düşünceli ve stratejik bir şekilde tanımlamanız özetle marka adınızın altını doldurmanız gerekir.

Marka ismi bulma yöntemleri arasında; markanızın sloganı, kişiliği, renkleri, yazı stili, puntosu, tasarımı, kullanılacak görseli, logosu hepsi bir bütün olarak markanızın tanımını oluşturacaktır. Markanızın tanımlama unsurları aynı zamanda şirketinizin kurumsal kimliğini yansıtacaktır.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret