Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Adblock Hakkında En Çok Sorulan 4 Soru

İçerikler;

Reklam engelleyiciler, gizliliğimizi korumada ve sorunsuz bir tarama deneyimi sağlamada önemli bir rol oynar. Teknik olarak, reklam engelleyiciler reklamları engellemez. Tarayıcıya içerik indiren web isteklerini engeller. Başka bir deyişle, adblock reklam engelleyici, reklamların tarayıcınıza indirilmesini durdurarak web sayfalarının daha hızlı yüklenmesini sağlar ve daha iyi bir tarayıcı deneyimi sunar. Yazımızda detaylarına yer verdik.

 

Adblock Hakkında En Çok Sorulan 4 Soru

 

Reklamlar Neden Kullanılır?

 

Reklam nedir dediğimizde bir şirketin bir ürün veya hizmet hakkında farkındalık yaratmasını sağlayan pazarlama sürecinde rol oynar. Reklamlar olmadan en sevdiğimiz ürünleri veya markaları satın alamaz, isteğe bağlı hizmetlere erişemez veya hayal ettiğimiz tatili gerçekleştiremezdik.

 

Şirketler ürünlerini, tekliflerini kullanıcılara tanıtmak ve böylece satışları ve genel gelirlerini artırmak için pazarlama veya promosyon faaliyetlerinin bir parçası olarak reklamları kullanmaktadır.

 

Reklamlar elbette hem satıcılara hem de tüketicilere fayda sağlamalıdır. Şirketler ürün ve tekliflerini reklamlar yoluyla tanıtabilir. Öte yandan reklamlar sayesinde tüketiciler, bilinçli kararlar vermek için piyasada mevcut teklifler, indirim fırsatları ve diğer potansiyel seçenekler hakkında gerekli bilgilere erişebilir.

 

İlgili İçerik; Google Reklamları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Adblock Reklam Kullanımı

 

Adblock Nedir?

 

Adblock nedir dediğimizde adblock teknolojisi; nelerin engelleneceğini, gizleneceğini veya ziyaret ettiğiniz sayfalarda nelerin görünmesine izin verileceğini belirleyen filtre listeleri adı verilen listelerdir. Bu listeler basitçe “izin verilenler listesi” veya “engellenenler listesi” biçimindeki bir URL listesinden oluşur. Özetle, adblock teknolojisi, ziyaret ettiğiniz web sayfalarında nelerin engellenip engellenmeyeceğini belirleyen bu filtre listelerinde oluşturulmuş bir dizi kuraldır.

 

Adblock Hakkında Nedir

 

Adblock Nasıl Kurulur?

 

Reklam engelleyicilerin farklı tarayıcılar ve mobil uygulamalar için kurulumu oldukça basittir.

 

Mobilden de yine App Store ya da Google Play Store’den indirme işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür. İndirme işleminden sonra Adblock ayarları kısmını gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Tarayıcınıza indirdiğinizde adım adım kurulum aşamalarını takip etmeniz yeterlidir. Kurulum işleminden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak uygulamayı devreye almış oluyorsunuz.

 

Adblock Google Chrome: Google chrome kullanıyorsanız web mağazayı açarak adblock yazıp indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında tarayıcınızı yeniden başlatarak reklam engelleyiciyi devreye alabilirsiniz.

 

Adblock Android ve iOS kurulumları: Mobil uygulamalarını indirerek mümkün olmaktadır. Google Play ve Apple Store’u kullanarak farklı geliştirmelere sahip uygulamaları indirmek mümkündür. Kurulum adımlarından sonra uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Adblock Safari kurulumu: Apple MacBook bilgisayarlarda ve iPhone cep telefonlarının orijinal tarayıcısı olan Safari’de de AdBlock kurulumu tarayıcı açılır ve safari genişletmeleri bağlantısına tıklanır. Apple mağazaya yönlendirilir ve buradan adblock eklentisi indirilir. Kurulum işlemlerinden sonra bilgisayarınıza kuruyorsanız yeniden başlatma durumundan sonra adblock reklam engelleyici devreye girer.

 

İlgili İçerik; Veritabanı (Database) Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

 

Adblock Nasıl Kurulur

 

Adblock Nasıl Çalışır?

 

Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, adblock reklam engelleyici o web sitesinin bu filtre listelerinden birinde olup olmadığını hızlı bir şekilde kontrol eder. Eğer site engellenenler listesindeyse, harici içerik talebi engellenir ve reklam web sayfasına indirilmez. Filtre listeleri, genellikle adblock reklam engelleyici veya reklam şirketlerinin geliştiricileriyle bağlantısı olmayan bir üçüncü taraf topluluğu tarafından tutulur.

 

Adblock nasıl açılır konusunda birkaç adımdan aşağıda bahsettik;

 
 • Adblock, tüm reklam engelleyiciler gibi ziyaret ettiğiniz sitelerde nelerin engelleneceğini, gizleneceğini, nelerin görünmesine izin vereceğini bilmek için filtreler kullanır.
 • Adblock, her web sayfası isteğini, abone olduğunuz filtre listeleriyle ve eklediğiniz özel filtrelerle karşılaştırır. İsteğin URL’si filtrelerden biriyle eşleşirse, istek engellenir ve kaynak indirilmez.
 • Adblock her web sayfasına bir stil sayfası ekler. Stil sayfası, sayfadaki reklamları gizleyen, gösterilecek şekilde ayarlanmış seçiciler içerir.
 

Adblock Nasıl Çalışır

 

Kabul Edilebilir Reklamlar Nedir?

 

Reklamların oluşturulması, biçimi ve yerleştirilmesi konusunda çeşitli anlaşmalar geliştirilmiştir. Bu konudaki en önemli komite; Kabul Edilebilir Reklam Standartları Komitesi (AAC)’dir.

 

Kabul edilebilir reklamlar; Adblock Plus’ın arkasındaki şirket olan Eyeo tarafından 2011 yılında başlatılan bir girişimdir. Girişim, dijital reklamcılık ekosistemini iyileştirmeyi ve daha sürdürülebilir hale getirmeyi amaçlıyor. Kabul Edilebilir Reklamlar için kriterler, ilk olarak 2012 yılında Eyeo tarafından Adblock Plus kullanıcıları ile geliştirilmiştir. Ancak girişim, 2017’de kurulan Kabul Edilebilir Reklamlar Komitesi’ne (AAC) devredilmiştir.

 

İlgili İçerik; E-Ticaret Gizlilik Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?

 

Adblock Kabul Edilebilir Reklam

 

Reklam Engelleme ve Gizleme Filtreleri Nedir?

 

Filtre kurallarının çoğu, web’de bulunan İngilizce web sitelerinde bilinen büyük bir reklam koleksiyonu olan EasyList’ten gelir. EasyList, tüm reklam engelleyicilerin kullandığı birincil reklam engelleme filtresi listesidir.

 

Kullanabileceğiniz reklam filtreleme seçeneklerine aşağıda bakalım;

 
 • Facebook’un, sayfa içi açılır pencereler, sitelerdeki yabancı dillerdeki reklamlar gibi reklamları da engelleyen ek filtre listelerine abone olabilirsiniz.
 • Bazı müdahaleci olmayan reklamların görünmesine izin vererek web sitelerini destekleyen kabul edilebilir reklamlar filtre listesine de abone olabilirsiniz.
 • URL’lerini biliyorsanız, bu URL’leri manuel olarak engellenenler listenize kendiniz de ekleyebilirsiniz.
 

Adblock uygulamaları genel olarak tarayıcılarda (Chrome, Firefox, Edge, Safari vs.) eklenti olarak çalışmaktadırlar. Kullanıcı internette dolaşırken, internet trafiğini süzgecinden geçirir ve uygunsuz reklamları sizin için engeller.

 

Adblock Gizleme Filtreleri

 

Adblock Reklam Engelleyiciye Neden İhtiyaç Duyuluyor?

 

İnsanların reklamlardan neden rahatsız olduğu konusuna değinmek gerekir. Reklamların neden istenmeyen ve olumsuz bir şey olarak algılandığının birden çok nedeni vardır. Bunlardan birkaçını aşağıda sıraladık.

 • Reklamlarda gerçeğin abartılarak verildiği algısı vardır.
 • Kullanıcı tercihleri ​​ve ihtiyaçlarına yönelik olmadan sadece satış odaklı düşünülen reklamlar tüketiciyi rahatsız etmektedir.
 • Reklamların sadece rasyonelite değil duygulara da hitap etmesi gerekir. Tüketici rasyonaliten uzak olduğu gibi duygu olmayan reklamlardan da rahatsız olmaktadır.
 • Pazarlamacılar etkileşim oluşturmak yerine yalnızca bir tüketicinin dikkatini çekmeye odaklanmaktadır. Bu da tüketiciyi rahatsız etmektedir.
 • Sürekli tekrar eden reklamlardan tüketici rahatsız olmaktadır.
 • Günümüzde uygulanan kişiselleştirilmiş reklam modelleri gibi durumlar kişilere gizlilik ihlali ve bir güvenlik riski olarak gelmektedir. Bu nedenle adblock reklam engelleyici kullanılmaktadır.
 

Adblock Reklam Engelleme Önemi
 

Reklamlara Karşı Nasıl Bir Tutum Sergileyebiliriz?

 

Reklam platformları, izleme ve davranışsal izleme teknolojisini kullanmaya devam ettikçe, reklam engelleyiciler de artacaktır fakat reklam engelleme programları tek çözüm olmayabilir. Bu nedenle şirketlerin tüketicilere saygı duyması ve bilgilere erişirken kişinin gizliliğini ihlal etmeden yollar bulması gerekmektedir. KVKK da bunun için vardır.

 

İlgili İçerik; KVKK ve E-ticaret Hukuku Rehberi (2021)

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret