Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Alışveriş Odaklı Google Reklam Modelleri

İçerikler;

Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi başarılı bir şekilde satmak ve mümkün olduğunca çok insana ulaşmak ticari yeteneklerinizle ilişkilidir. Ancak e-ticaret ile beraber, erişilebilirliğiniz fiziksel konumunuzun çok ötesine geçer.


İnsanların sizi bulmasını beklemek yerine, dijital reklamcılık sizi proaktif bir şekilde potansiyel müşterilerin önüne getirir. Yerel alışveriş reklam, içerik keşif ağları ve hatta sosyal medya pazarlaması sayesinde, dünyanın dört bir yanındaki insanlar markanızla tanışabilir.
 


 

Alışveriş Reklamı Verme

 

 

Ama yine de, fark edilmenin bir yolu daha var. Google Ads'in gücünden yararlanarak, sunduğunuz ürün ve hizmet türlerini doğru kitlelerle buluşturmanız kolaylaşır. Google alışveriş reklamları web sayfalarının bannerlarında ve hatta YouTube videolarında karşınıza çıkabilir.


Reklamlarınızı nereye odaklamak istediğinize bağlı olarak, görüntülü reklam, alışveriş, video ve evrensel uygulama reklamları arasından seçim yapabileceğiniz farklı reklam türleri bulunuyor. Kullanıcılara arama sonuçlarına ulaşmadan önce, tıklamaları için bir seçenek listesi verilir. Google'a girilen anahtar kelimeleri eklediğinizde, reklamlarınız arama sonuçları listesinin en üstünde görünür.


Bu reklamlar ve diğer arama sonuçları arasındaki fark, görülmesi gereken ödemedir, standart arama sonuçları ise SEO sıralamasına göre gösterilir. Yani kullanıcılar ürününüzle ilgili kelimeleri aradığında, reklamınız otomatik olarak karşılarına çıkar. Arama ağı reklamları, kullanıcılar sizinki gibi ürünleri aradığında ürününüzle karşılaştıkları için faydalıdır. Bu reklamlar için ödeme yaparak, ürünlerinizin rakiplerinizden önce görüldüğünden emin olabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: Google Reklamları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Görüntülü Reklamlar

 

 

Görüntülü alışveriş reklamı ve arama ağı reklamları arasındaki temel fark, görüntülü reklamların satın alma döngüsünün farkındalık aşamasında kullanıcılara yönelik olmasıdır. Müşteriler belirli bir ürünü aramıyor olabilirler, ancak çeşitli avantajlar sunan reklamlar göstermek, tıklamaya ve satış dönüşüm ağınıza girmelerine yol açabilir. Görüntülü reklamlar için anahtar kelime seçmek, arama ağı reklamlarından biraz farklıdır.


Reklamlarınızın dönüşümlerinizi en üst düzeye çıkarmak adına, yalnızca alakalı sitelerde gösterildiğinden emin olmak için otomatik yerleşim raporlarınızı kontrol edebilirsiniz. Arama ağı reklamları gibi, alışveriş reklamları da Google arama sonuçları sayfalarının üstünde görünür ve satın alma döngüsündeki ilgi alanı veya değerlendirme aşamasında olan kişileri hedefler. Alışveriş yapanların ne aradıklarını iyi bildikleri için reklamınızın burada gösterilmesi, satışlarınızı artırmaya yardımcı olabilir.


Görüntülü Reklamlar

 

Video Reklamlar

 

 

Video reklamlar genellikle YouTube videolarından önce veya YouTube videoları sırasında görünür. Kitleniz yaklaşan koşulara hazırlanmak için eğitim videolarını izlemeyi seviyorsa, ürün reklamlarınızı bu videoların başına veya ortasına yerleştirebilirsiniz. Bu, görüntüleyenlere ürününüzün eğitimlerinin bir parçası olarak nasıl kullanılabileceğini gösterir.


Bu reklamlar, ayrıca sitenize gelen trafiği artırmanın uygun bir yoludur. Daha yeni ürünleri piyasaya sürdükçe hızlı bir şekilde satmaya çalıştığınız envanteriniz varsa, alışveriş reklamlarını kullanmalısınız, çünkü müşterilere sizi ve ürününüzü çevrimiçi olarak nerede bulabileceklerini, fiyat, avantajlar, ücretsiz gönderim veya indirim gibi, verileri görmelerine yardımcı olabilirler. Bu, müşterilerin ürününüzün gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığına karar vermeleri ve satın alma işlemlerini gerçekleştirmeleri için bir veri akışı sağlar.


Bir alışveriş reklam kampanyası oluşturup, ürün verilerinizi Google Ads'e yüklemek, müşteriler alakalı terimleri aradığında bu reklamların aramalarda gösterilmesini sağlayacaktır. Online alışveriş reklamları bir mobil uygulaması kullanılarak daraltılmış bir kitleye ulaşmanıza olanak tanıyabilir.


 

İlginizi Çekebilir: Google Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?


 

Uygulama Reklamları

 

 

Bir mobil uygulamanız varsa, evrensel uygulama reklamları, kampanya yürütmenin önemli bir yoludur. Google Arama, Google Play, YouTube, Gmail, gibi Google Ağlarını kullanmak, reklamınızın alakalı kitleler tarafından görülmesini sağlar. Google Play'de reklamınız, girilen anahtar kelimelere bağlı olarak arama sonuçlarının üstünde görünecektir. Reklam kopyanızı ve resimlerinizi Google Ads'e yüklediğinizde, Google otomatik olarak ikisinin kombinasyonlarını oluşturur ve reklamları doğru hedef kitlenin göreceği yere yerleştirir. Tıpkı arama ağı reklamlarında olduğu gibi, reklamların hangi uygulamaya odaklanması gerektiğine karar verebilirsiniz. Örneğin, ürününüz için tamamlayıcı bir uygulama başlatıyorsanız ve kullanıcı tabanınızı hızlı bir şekilde büyütmek istiyorsanız uygulama dönüşümlerine odaklanmayı seçebilirsiniz.
 

Google alışveriş reklamları e-ticaret şirketleri açısından harika fırsatlar yaratmanın kolay yollarından biri. Daha önce anahtar kelime düzeyinde kampanyalar yürütmeye çalıştıysanız, alışveriş kampanyaları ve Google Merchant Center verileri kafa karıştırıcı olabilirler. Google Merchant Center ürün verilerinizin yayınlandığı yerdir. Ürün veri feed'i sattığınız tüm ürünlerin basit bir listesidir ve bu liste, Google tarafından talep edilen ürünlerinizi tanımlayan tonlarca özelliğe sahiptir.


Ürününüzün adı, ürün açıklaması, ürün kategorisi, ürün türü, stok durumu ve fiyat, ürün veri feed'i listenizdeki bazı temel özelliklerden birkaçıdır. Arama kampanyalarında yaptığınız gibi metin yazmanıza gerek yoktur; alışveriş reklamları, feed'inizdeki veriler kullanılarak otomatik olarak oluşturulur. İyi bir veri feed'i, Alışveriş Kampanyalarınızın başarısında önemli bir faktördür.

 

Yeni İçerik: Google Alışveriş Reklamları Türkiye'de Kapanıyor

  

Google Alışveriş Reklamları Nasıl Yapılır?  

Google alışveriş reklamları e-ticaret şirketleri açısından harika fırsatlar yaratmanın kolay yollarından biri. Daha önce anahtar kelime düzeyinde kampanyalar yürütmeye çalıştıysanız, alışveriş kampanyaları ve Google Merchant Center verileri kafa karıştırıcı olabilirler. Google Merchant Center ürün verilerinizin yayınlandığı yerdir. Ürün veri feed'i sattığınız tüm ürünlerin basit bir listesidir ve bu liste, Google tarafından talep edilen ürünlerinizi tanımlayan tonlarca özelliğe sahiptir.


Ürününüzün adı, ürün açıklaması, ürün kategorisi, ürün türü, stok durumu ve fiyat, ürün veri feed'i listenizdeki bazı temel özelliklerden birkaçıdır. Arama kampanyalarında yaptığınız gibi metin yazmanıza gerek yoktur; alışveriş reklamları, feed'inizdeki veriler kullanılarak otomatik olarak oluşturulur. İyi bir veri feed'i, Alışveriş Kampanyalarınızın başarısında önemli bir faktördür.

Google Adwords Alışveriş Reklamları Oluşturma

 

Ürün veri feed'inizi en üst düzeye çıkarıp, AdWords hesabınızı Merchant Center'ınıza bağladıktan sonra, alışveriş kampanyaları oluşturmaya başlayabilirsiniz. AdWords'te Alışveriş Kampanyaları oluşturmak oldukça basittir. En büyük fark, bir Merchant Center ürün feed'i ve bir satış konumu seçmenizin gerekmesidir. Kampanyanızı oluşturduktan sonra, Reklam gruplarınızı nasıl düzenlemek istediğinize karar vermelisiniz.


Alışveriş kampanyalarındaki reklam grupları yalnızca organizasyon amaçlıdır. Çok küçük ürün veri feed'lerine sahip şirketler genellikle yalnızca bir reklam grubu oluşturur. Daha büyük ürün veri feed'lerine sahip şirketler bazen reklam gruplarını markaya veya kategoriye göre ayırır. Reklam gruplarınızı düzenledikten sonra, ürün reklamları için teklif vermeye başlayabilirsiniz. Ürün reklamlarının feed verileriniz tarafından oluşturulduğunu, bu nedenle doğrudan AdWords'e herhangi bir reklam yazmanıza gerek olmadığını aklınızda bulundurmalısınız.
 

 

Google Alışveriş Kampanyaları Nasıl Denetlenir?

 

 

Bazı şirketler bunu Google e-tablolarını kullanarak manuel olarak yapar, bazıları üçüncü taraf hizmetleri kullanır ve bazıları bu bilgileri güncel tutmak ve web siteleriyle senkronize etmek için web sitelerine özel yazılımlar kullanır. Google e-tablosu kullanmak kesinlikle size daha fazla kontrol sağlar. Google alışveriş kampanyaları alaka düzeyini belirlemek için anahtar kelimeler kullanmaz, bu nedenle ürün başlıklarınızın ve açıklamalarınızın anahtar kelime açısından zengin olduğundan emin olmanız gerekiyor. Böylece reklamınız potansiyel bir alıcıya hitap eder.

Google, bu verileri, ürünlerinizin bir arama sorgusuyla alakalı olup olmadığını görmek için denetler. Alışveriş Kampanyaları ile, istenmeyen trafiği azaltmak için yine de negatif anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz, ancak tüm trafiğinizi kesecek bir adım atmamak için, dikkatli olmalısınız. Özellikle uluslararası para birimleriyle işlem yapıyorsanız fiyatların %100 doğru olduğundan emin olmalısınız. Bu bilgi doğru değilse Google ürünlerinizi göstermeyecektir.


Google Alışveriş Kampanyaları Nasıl Denetlenir
 

Ürün Görüntülerinizi Optimize Edin

 

 

Google Alışveriş, arama sonuçlarını dizine eklemek için yüklenen ürün feed'lerini kullanır, fakat öne çıkan resimleri ilgili perakende sitelerinden çeker. Bu nedenle, ürün görüntülerinizi ve girişlerinizi kendi web sitenizde optimize etmeniz önemlidir. Alışveriş reklamları oldukça görsel bir deneyimdir. Ürün fotoğraflarınız, kampanyanızın tartışmasız en önemli kısmıdır ve alışveriş yapanların satın alacakları ürünü nasıl seçtikleri hakkında belirleyici bir etkiye sahiptir. Düz beyaz, gri veya açık renkli bir arka plan kullanmak, net ve eşit aydınlatma, satılan ürünü açıkça görünmesi, ürün görselinin doğru ölçekte olması oldukça önemli kriterlerdir.


Hassas davranmanız gereken bir diğer konu ürün özellikleridir. Kendi e-tablonuzu oluşturmayı seçerseniz, seçtiğiniz ürün özelliklerini doğru sütun başlıklarına girmelisiniz. Her bir ürünle ilgili verileri kendi satırına doldurun. Bir özellik bir ürün için geçerli değilse, bu hücreyi mutlaka boş bırakın. Tamamlandığında, dokümanı Google Merchant Center'a yüklemeniz yeterlidir. Google alışveriş ürün ekleme konusunda oldukça titizdir ve kampanyanızın yayında kalabilmesi için, bu konuda titiz davranmanız gerekir. Satış kampanyaları, satışları çevrimiçi veya bizzat yönlendirir.


Potansiyel satış kampanyaları, müşterileri bir işlemi tamamlamaya teşvik ederek olası satışları ve diğer verileri bir araya getirir. Web sitesi trafik kampanyaları, web sitenize doğru kişileri getirmeyi hedefler. Google, her bir kampanyayı hedefinize uygun olacak şekilde uyarlar, bu nedenle işletmeniz için hangisinin en iyi olacağını seçtiğinizden emin olmalısınız. Bu aşamada profesyonel yardım alarak kampanyanızı daha etkili şekilde yürütebilirsiniz.

 

 

Ticimax e-ticaret paketlerini kullanmak ve kendi e-ticaret sitenizi açmak istediğiniz takdirde E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İçerik de İlginizi Çekebilir: 


Online Alışveriş Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret