Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Amortisman Nedir? Amortisman Oranları

Güncelleme Tarihi: 22.05.2024

İçindekiler;

Amortisman taşınmaz varlıkların yıpranma, eskime ve aşınma payını ifade eden bir terimdir. Taşınmaz varlıklar muhasebe dönemleri içerisinde dağıtılır ve gider olarak kaydedilir. Günümüzde kurumlar tarafından en çok kullanılan üç adet amortisman yöntemi vardır. Bunlar;

 
  • Normal amortisman ( eşit tutarlı amortisman olarak da bilinmektedir)
  • Fevkalade amortisman yöntemi
  • Azalan bakiyeler yöntemi
 

Olarak üçe ayrılmaktadır. Gelin şimdi bu üç farklı amortisman türünü tek tek inceleyelim.Amortisman Oranları Nedir?
 

Normal Amortisman Nedir?

 

Normal amortisman, eşit tutarlı amortisman olarak da bilinen amortisman türüdür. Amortismanın tutarı taşınmaz varlığın tutarına sabit olan bir amortisman oranı ile uygulanır veya ürünün ekonomik ömrü hesaba katılarak hesaplama yapılır. Bu hesaplamada kullanılan formül şudur;

 

Amortisman = Tutar / Ürünün ekonomik ömrüNormal Amortisman Nedir?
 

Fevkalade Amortisman Yöntemi Nedir?

 

Olağandışı olaylar sonrasında varlıkların kaybı sonucunda kullanılan amortisman yöntemidir. Taşınmazın belirli bir kısmını amortize etmek mümkündür.

 
 

İlginizi Çekebilir; E-ticarette İlk Yıl Kazanç Arttırmanın 7 Yolu

   

Azalan Bakiyeler Yöntemi

 

Bu yöntemde mal varlıklarının normal amortisman göz önünde bulundurulduğunda iki kat hızlı bir şekilde giderleştiğini söylemek mümkündür. Yapılan hesaplamalar hesap net defter değeri kullanılarak yapılmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir; Sermayesiz E-ticaret Nasıl Yapılır?
Azalan Amortisman Yöntemi Nedir
 

Amortisman Nasıl Hesaplanır

 

Amortisman hesabı yapılırken genellikle amortisman yöntemine göre yapılacak olan hesaplamalar değişiklik göstermektedir. Amortisman hesabı nasıl yapılır sorunuza yanıt verebilmek için gelin hep beraber örnekler ile normal ve azalan bakiyeler yöntemi ile nasıl amortisman hesabı yapılacağına bakalım.Amortisman Nasıl Hazırlanır
 

Normal Amortisman Yöntemi Hesaplaması

 

Normal amortisman yönteminde kullanılan formül; amortisman = tutar / ürünün ekonomik ömrüdür.

 

Örneğin; %18 KDV hesaba katılmadan bir şirktin 10000 TL değeri olan bir demirbaşı aldığını düşünelim ve bu demirbaş için ise ekonomik ömrü 10 yıl olarak belirleyelim. Bu demirbaşın amortisman hesabını yapmak için şu formülü kullanmamız gerekir;

 

Amortisman oranı = 1/ ürünün ekonomik ömrü = 1/10 = 0,10 olarak amortisman oranı hesaplanmaktadır. Bu hesabın %10 olarak karşılığı bulunmaktadır. Bulunan amortisman oranını kullanarak amortisman değerini de hesaplamak istersek; 10.000 x %10 formülünü kullanmamız gerekecektir. Burada ise karşımıza çıkan değer 1000 TL’dir. Yani amortisman değerinin 1000 TL olduğunu söylemek mümkündür.

 

Yukarıda sizinle paylaştığımız Amortisman = Tutar / Ürünün ekonomik değeri hesaplayarak da bir ürünün amortisman değerini bulmamız mümkündür. Yine yukarıdaki örneği bu formüle uygulayarak olursak;

 

Amortisman Değeri = ürünün tutarı / ürünün ömrü formülünden;

 

Amortisman Değeri = 10000 / 10 işlemi ile bulunabilmektedir. Bu formül çözüldüğünde ise ürünün amortisman değeri 10 olarak bulunabilmektedir.

 

İlginizi Çekebilir; Hemen Çıkma Oranını Düşürmek İçin Yapmanız GerekenlerNormal Amortisman Nasıl Hazırlanır
 

Azalan Bakiyeler Yöntemi Hesabı

 

Azalan bakiyeler yöntemi hesabı ile amortisman değeri hesaplamak istiyorsanız burada göz önünde bulundurmanız en önemli şey bu yöntemde ürünün 2 kat daha hızlı bir şekilde giderleştiğidir ve bu yöntemde yıllık bazlı hesaplama yapılarak giderleştirmeyi bulabilirsiniz.

 

Örneğin; bir firmanın maddi bir ürün için 1000 TL’lik harcama yaptığını ve bu ürünün ise faydalı ömrünün 5 yıl olduğunu düşünelim. Burada hesaplama yaparken yıl bazlı bir hesaplama yapacağımızı unutmamanız gerekmektedir.

 

İlk yıl hesaplamasını yaparken ; ( 1000 / 5 ) x 2 = giderleştirme diyebiliriz buradan ilk yıl için giderleştirme tutarının 400 TL olduğunu söylemek mümkündür.

 

İkinci yıl hesaplamışını yaparken ; ( 1000 – 400) / 5 x 2 formülü ile giderleştirme değerinin ikinci yıl için 240 TL olduğunu söylememiz mümkündür.

 

Sizler de amortisman değerini hesaplamak ve giderleştirme değerini hesaplamak için sizlerle paylaştığımız formülleri kullanarak ve ürününüz ürün ömrünü hesaba katarak amortisman değerini ve yıllık giderleştirme değerini hesaplayabilirsiniz.

 

İlgili İçerik: Stok Devir Hızı ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

 

İlgili İçerik: Kargo Desisi Nasıl Hesaplanır?Azalan Amortisman Yöntemi Hesabı Nasıl Yapılır
 

Amortismana Tabi Tutulan Varlıklar

 

Amortisman hesabı yapacak olan firmaların bilmesi gereken başka bir şey ise Vergi Usul Kanunu’nun 313 ve 314 numaralı maddelerinde amortismana tabi tutulan varlıkların tanımlandığıdır. Vergi Usul Kanunun 313 ve 314. Maddelerinde tanımlanan ve amortisman teşkil eden varlıklar şunlardır;

 
  • Tesisat ve makinalar

  • Gayrimenkuller ve tamamlayıcı parçaları

  • Alet ve edevatlar

  • Taşıt araçları

  • Arsa ve Araziler

  • Canlı Hayvanlar

  • Madenler
 

Gibi birçok varlık amortismana tabi tutulan varlıklar arasında yer almaktadır. Amortisman hesabı yapacak olan firmaların muhasebecileri ile görüşmeleri ve amortize edecekleri varlıkların normal amortisman oranı ve faydalı ömürlerini hesaba katarak amortisman hesaplaması yapması gerekmektedir.

 

İlginizi Çekebilir; E-Ticarette Ürün Fiyatlandırma Stratejileri

 

İlginizi Çekebilir; E-ticarette Müşteri Arttırma Teknikleri
Amortisman'a Tabi Tutulan Varlıklar Nelerdir
 

2024 Amortisman Listesi

 

Amortisman oranları adlı yazımızın ilk bölümünde sizlerin amortisman nedir, amortisman türleri nelerdir, amortisman hesabı nasıl yapılır sorularına yanıt verdik. Bununla beraber amortisman türlerinin ne anlama geldiğinden bahsettik. Bu bölümde ise genellikle en çok araştırılan 2024 amortisman listesini sizlerle paylaşacağız. Siz de bu bölümü inceleyerek en çok kullanılan amortismanlar arasından düzenlediğimiz 2024 amortisman listesinde faydalı ömür ve normal amortisman oranları hakkında bilgi alabilirsiniz.

 
Kıymetler Normal Amortisman Oranı Faydalı Ömür
Ahşap %6,66 15
Kiralık evler %2 50
Yollar %12,50 8
Cep Telefonu ve araç kitleri %33,33 3
Televizyonlar %20 5
Demir ve Çelik Kasalar %2 50
Isıtıcılar %4 25
Kombi ve Şofbenler %10 10
Sobalar %20 5
Klimalar %6,66 15
Buzdolabı %10 10
Fırın    %10    10   
Bulaşık Makinesi    %10     10   
Çamaşır yıkama makineleri    %10    10   
Asansörler    %10    10   
Mikroskoplar    %16,66    6   
Medikal mobilyalar    %10     10   
Jeneratör    %10     10   
Perde ve türleri    %20    5   
Depolama ve raf sistemleri    %10    10   
Güvenlik sistemi ( Elektrikli)    %20     5   
Pos cihazları       
%20    
   
5   
   
Projeksiyon   
   
%20    
   
5   
   
Fotoğraf makinesi ve kameralar   
   
%20    
   
5   
   
Elektrik süpürgeleri ve halı yıkama makineleri   
   
%12,50   
   
8    
   
Yürüyen Merdivenler   
   
%10   
   
10   
   
İlaçla makineleri   
   
%12,50   
   
8    
   
Otobüs ve Minibüsler   
   
%20   
   
5   
   
Otomobil ve taksi   
   
%20   
   
5    
   
Çöp temizleme araçları   
   
%20 
   
5    
   
Zeytinlik   
   
%2   
   
50   
   
Bağ   
   
%5   
   
20   
   
Dutluk   
   
%2,50   
   
40   
   
İnşaat kalıpları ( ahşap)   
   
%20    
   
5   
   
Cam şişeler   
   
%33,3   
   
3   
   
Motor   
   
%10    
   
10   
   
Demir veya Çelik Kalıplar   
   
%14,28   
   
7    
   
Program Yapımı   
   
%11,11   
   
9   
   
Filmler   
   
1.yıl için %60 2.yıl için 40   
   
2   
   
Sinema Filmi   
   
1.yıl için%85 2.yıl için %15   
   
2   
   
DVD, CD vb.   
   
1.yıl için %60 2.yıl için %40   
   
2   
   
Işıklı Reklam panoları ve billboardlar   
   
%20    
   
5   
   
Işıksız Reklam panoları ve billboardlar   
   
%10  
   
10   
 

Gibi ürünler genellikle amortisman oranı en çok aranan demirbaşlardır. Sizler de bu tür ürünlerinizin amortisman hesabını yaparken yukarıdaki tabloda sizlerle paylaştığımız amortisman oranı ve kullanım ömrünü hesaba katabilir ve ilgili ürünlerinizi amortize edebilirsiniz.

 

Muhasebe Entegrasyonları İle İşlerinizi Kolaylaştırın

 

E-ticaret yapan firmaların en çok tercih ettiği e-ticaret alt yapılarından birisi olan Ticimax e-ticaret alt yapıları içerisinde bulunan Muhasebe ve ERP entegrasyonları sayesinde sizde muhasebe departmanınızın iş yükünü azaltabilir ve iş performansını arttırabilirsiniz. Stok yönetimi, sipariş yönetimi ve faturalandırma süreçlerini hızlı bir şekilde yürütebileceğiniz bu entegrasyon modeli sayesinde zaman kazanabilir ve hızlı bir şekilde satışa başlayabilirsiniz.

 

Ticimax e-ticaret alt yapıları ile e-ticaret sitenizi kurarak pazaryerlerinde satış, sosyal medya pazarlaması, anlaşmalı kargo fiyatları gibi birçok avantajdan da yararlanarak firmanızın e-ticaret yaparken en çok harcama yapması gerektiği alanlarda maliyetlerini azaltarak tasarruf edebilirsiniz.

 

İlgili İçerik: Muhasebe-ERP Entegrasyonları

 

İlgili İçerik: KEY Performance Indicator (KPI) Nedir? Nasıl Ölçülür?

 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Yazar: Tolga Sefa Ağyıldız

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
İlgili Yazılar Yeni Yazılar Popüler Yazılar
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2024 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax