Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Bir Pazarlama Aracı Olarak Pinterest Kullanmanız İçin 5 Neden

İçerikler;

Kurulduğu 2010 yılından bu yana, her yıl artan kullanıcı sayısı ile önemli sosyal medya alternatiflerinden biri haline gelmeyi başaran Pinterest, çeşitli konularda yaratıcı fikirlerin paylaşıldığı geniş kapsamlı bir platform haline gelmiştir.

 

Özellikle Avrupa ve Amerika’da popülerleşen Pinterest, her sektörden ürünlerin video ve fotoğraflar ile desteklenen iletilerle paylaşıldığı bir pazarlama aracına dönüşmüş ve haliyle e-ticaret sayfalarının da dikkatini çekmeyi başarmıştır.


Pinterest nedir, ne demektir, pinterest şirket hesabı açmak için hangi yollar izlenmelidir gibi detaylara yer vereceğimiz Bir Pazarlama Aracı Olarak Pinterest Kullanmanız İçin 5 Neden adlı yazımızda siz de bu platform ile ilgili sorularınıza yanıt bulabilir ve markanız için Pinterest sayfası açabilirsiniz.


Bir Pazarlama Aracı Olarak Pinterest Kullanmanız İçin 5 Neden

 

Pinterest Ne Demektir?

 

İngilizce’de “pin” herhangi bir panoya sabitlemek, tutturmak anlamına gelmektedir. “İnterest” ise yine İngilizcede ilgilenmek, alakadar olmak anlamını taşır. Pinterest ne demektir sorusuna tek bir kelime ile cevap veremesek de ilgilendiklerimizi tutturduğumuz bir panodur cevabını verebiliriz.

 

Güzellikten sağlığa, dekorasyondan kendin yap fikirlerine, kitaptan yemek tariflerine, arabadan tekstile kadar aklınıza gelebilecek her konuda görsellerin olduğu pinterest, beğendiklerinizi kendi sayfanızda oluşturduğunuz sanal bir pano işlevi görür.

 

Pinterest Nedir

 

Pinterest Ne Zaman Kuruldu?

 

2010 yılında Amerika’da hayata geçirilen Pinterest; Evan Sharp, Ben Silbermann ve Paul Sciarra ortaklığıyla kurulmuştur. İlk yıllarında kısıtlı bir ilgi alanına hitap eden Pinterest, zaman içinde onlarca konuyu kapsamış, hatta dış linkleme ile e-ticaret sitelerine bağlantı verilen bir platform haline gelmiştir.

 

Benzer mecralardan kişilerin beğenileri çerçevesinde oluşturabileceği panolar ile ayrılan Pinterest, o yüzden “pinleme” üzerinde durmuş ve bu yönde geliştirmiştir. Bu özellik, beğenilere benzer beğeniler sunan bir algoritma sayesinde hem niş hem de genel pazarda daha doğru bir hedef kitlesine ulaşmanızı sağlar.Pinterest Kuruluş Tarihi

 

Pinterest Nasıl Kullanılır?

 

Pinterest kullanıcıları, kendi ürettikleri fotoğraf (ya da herhangi bir görsel) ve video paylaşımı yaparak profillerini oluştururken, başka hesaplara ait görselleri de kayıt edebilmekte ya da paylaşabilmektir. Buna da pinlemek denir. Pinlenen içerikler bir panoya kaydedilir. Kullanıcıların birbirlerini takip edebildiği ve eğer izin verilmiş ise panolarını görebildiği Pinterest, benzer konuları doğal olarak kategorize etmiş olur. Buna ilaveten benzer içerikleri önerir, siteye benzer içerikler yüklendiğinde bildirim yollar ve işter e-ticaret için kullanın ister kişisel, ilgi alanınızdaki içerikleri kolayca bulabileceğiniz bir görsel kaynak sunar.

 
İlgili içerik: Bilmeniz Gereken Instagram Terimleri 
 

E-Ticaret Pinterest Hesabı

 

Sosyal medyanın işletmelerce bir reklam ve tanıtım aracı olarak yoğun bir şekilde kullanılmasına Pinterest de kayıtsız kalmamıştır. 2013 yılında işletmelerin de pinterest hesabı açmasına yani “onaylanmış profil” sahibi olmasına imkan sağlamıştır. Onaylanmış profil denilen bu işletme/ e-ticaret profili, bazı verileri sizin için analiz etmektedir. bu İstatistik araçları ile elde edilen detaylı veriler, işletmelere yol gösterir niteliktedir.

 

İlgili içerik: Pinterest Business Hesabı Nasıl Oluşturulur?

 

İlgili İçerik: Influencer Marketing ile Etkileşimleri ArttırmakE-ticaret Pinterest Kullanmımı

 

Profesyonel Pinterest Kullanımı

 
 • Pinterest hesabınızı diğer sosyal medya hesaplarınızla senkronize edin ve arkadaşlarınızı takip etmeye başlayın.
 • E-ticaret sitenize pinterest butonu ekleyin. Bu hesabınızın yayılmasını kolaylaştıracaktır.
 • Paylaşımlarınızı kategorize edin. Böylece daha doğru bir kitleye ulaşırsınız.
 • Diğer tüm platformlarda olduğu gibi her gün düzenli olarak Pinterest paylaşımı yapmaya çalışın.
 • Takipçilerinize geri dönüş yapın, hatta onların takip ettiği diğer hesapları da takip ederek ortak ilgi alanı çevresi oluşturun.
 • Beğendiğiniz iletileri repinleyin yani siz de paylaşın. Bu hem hesabınızı aktif tutar hem samimiyetinizi arttırır.
 • Zaman zaman eğitici, kendin yap (DIY) tarzı video paylaşımları yapın.
 • Paylaşımlarınızda mutlaka etiket (hashtag # ) kullanın.Bu aynı etiketle paylaşılan tüm görseller içinde yer almanızı ve daha geniş kitlelere ulaşmanızı sağlar.
 

İlgili içerik: Hashtag Nedir, Nasıl Kullanılır?Profesyonel Pinterest Kullanmak
 

E-Ticaret Siteleri Neden Pinterest Kullanmalı?

 

Pinterest nedir, nasıl kullanılır sorularına cevap verdikten sonra, dilerseniz pinterest uygulamasının e-ticaret için nasıl faydalar sağladığına bakalım.

 

İlginizi Çekebilir: İçerik Pazarlaması Sözlüğü


 

Doğru Hedef Kitleye Ulaşın

 

Pinterest ne demek sorusunu cevaplarken belirttiğimiz gibi, ilgi alanlarına göre klasifikasyon yapan Pinterest, doğru hedef kitleyi kolayca bulmanızı ve hatta onlarla iletişim kurmanızı sağlar. Pintereste yüklediğiniz ürün fotoğraflarını, benzer görselleri beğenen kullanıcılara önererek bir nevi tanıtımınızı yapar.

 

İlgili içerik: Facebook'a Reklam Nasıl Verilir?

 

İlgili içerik: Ücretsiz Sosyal Medya Araçları

 

Pinterest Hedef Kitle

 

Organik İletişim Kurun

 

Pinterest her ne kadar bir pazarlama aracı olarak kullanabileceğiniz bir platform olsa da genel amacı ilgi alanlarına göre içerikler oluşturup, ilham ve fikir vermektir. Dolayısı ile pinterest kullanıcıları gerçekten beğendiği görselleri pinler. Siz de kaliteli görseller ve müzikle zenginleştirilmiş kısa videolarla takipçilerinizle iletişim kurabilirsiniz. sektörünüz ile ilgili makaleler paylaşabilir, bilgilendirici metinlere yer verebilirsiniz. Bu paylaşımlar, sayfanızın bilgilendiri olmasını da sağlar.

 
 

Pinterest Analizlerinden Faydalanın

 

Geliştirdiği analizler sonucunda istatistik veri yayınlayan Pinterest, kullanıcı deneyimleri üzerinden Pinterest sayfanızı geliştirmenize yardımcı olur. Örneğin Pinterest kullanan erkeklerin oranı %30 civarı iken, kadın kullanıcı oranı %70’dir. Eğer hedef kitleniz kadınlar ise siz de mutlaka Pinterest de bir sayfa açmalısınız.

 

İlham Alın

 

E-ticaret yaparken, yaratıcı ve özgün olmak rakipleriniz arasından sıyrılmanızda önemli rol oynar. Dünyanın her yerinden kendi sektörünüz ile ilgili paylaşımlara ulaşabileceğiniz Pinterest hem fotoğraf çekimi hem de ürün sunumu ya da paketlemesi hakkında size ilham verebilir.

 

Pinterest İlham Alın

 

İlham Verin

 

Ülkemizde henüz yaygın olarak kullanılmayan bir Pinterest özelliği de web sitenize ekleyebileceğiniz “pin” butonudur. Bu sayede daha hızlı içerik oluşturabilir, kendi beğenilerinizi Pinterest takipçilerinizle paylaşarak ilham verebilir ve sayfanızı oldukça aktif tutabilirsiniz. Yalnızca kendi ürünlerinizi paylaşmayın. Bir süre sonra bu sayfanızın doğallığını kaybetmesine ve sadece bir ticaret hesabı olarak algılanmasına neden olur ki bu da Pinterest kullanıcılarının pek hoşlanmayacağı bir durumdur.

 

Pinterest İlham Verin

 

E-Ticaret Sayfaları İçin Pinterest İpuçları

 

Siz de şirket hesabı açarak ürünlerinizin Pinterest'te yer almasını istiyorsanız, vereceğimiz bazı temel ipuçları ile daha fazla dikkat çekebilir ve takipçi sayınızı arttırabilirsiniz.

 
 • Canlı renkleri kullanmaya dikkat edin. Özellikle kırmızı ve turuncu renkleri yoğun olan görseller daha fazla almanıza yardımcı olur.
 • Renk doygunluğu olarak da bilinen Saturation oranını optimum olarak %50’de tutun. Soluk renkli fotoğraflar etkileşimi azaltır.
 • Pinterest’e yazacağınız görsel açıklamalarının 100-200 karakter aralığını aşmamasına dikkat edin.
 • Görsel oranını 2:3 olarak ayarlamaya özen gösterin. Bu oran Pinterest’in en çok etkileşim alan oranıdır.
 • Fotoğraflarınızda canlı renkleri yoğun kullanırken, arka planın da canlı olmasına dikkat edin. Yapılan istatistiklerde göre transparan ya da beyaz fon kullanılan görsellerin 4 kat daha az etkileşim aldığını göstermektedir.
 • Pinteresti oldukça geniş bir hobi albümü düşünün ve insan yüzü kullanmadan görsel üretmeye çalışın. İnsan yüzü olan etkileşim oranını %24 azaltmaktadır.
 • Ürünlerinize ya da diğer sosyal medya hesaplarınıza link verirken kısaltılmış bağlantılar kullanmayın, bu spam olarak algılanmanıza neden olmaktadır.
 

İlgili içerik: Ürün Fotoğraflamada Kaçınılması Gereken 6 Önemli Hata

 

İlgili içerik: 2021 Sosyal Medya Görsel ve Video BoyutlarıPinterest İpuçları E-ticaret

 

Pinterest İstatistikleri

 
 • Pinterest bünyesinde yaklaşık 500 bin işletme hesabı vardır.
 • Pinterest'te aylık olarak 5 milyar sayfa görüntülenir.
 • Pinterest'te pinlenen makalelerin günlük ortalama sayısı 5 milyondur.
 • Tekrar paylaşılan iletilerin (repin alan pinler) oranı %80 civarındadır.
 • Kullanıcıların Pinterest'te vakit geçirme oranı, ayda bir buçuk saatten biraz daha fazladır.
 • 9 milyon insan Facebook ve Pinterest hesaplarını birleştirmiştir.
 • Amerika’da Pinterest'te satılan ürünlerin fiyatı 140 ila 180 dolar arasında değişmektedir.

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir:

 

E-ticarette Müşteri İlişkileri Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gereken 10 Konu)

 

E-ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler (2021 Yeni)

 

E-Ticarette Başarıyı Yakalamak İsteyenler İçin 10 Adım

 

E-ticarette Satışlarınızı Arttıracak 6 Pazarlama Yöntemi (2021 Yeni)

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret