Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Dijital İçerik Üreticisi Nedir? Dijital İçerik Nasıl Üretilir?

Güncelleme Tarihi: 22.01.2024

İçindekiler;

İnternet, akıllı telefon ve mobil cihaz kullanımının artmasıyla beraber hayatımıza giren kavramlardan birisi de dijital içerik kavramı olmuştur. Aslına bakıldığında dijital içerikler bir kavram olmaktan da çıkıp günümüzün dünyasında hepimizin hayatını kapsar bir yer almıştır.

 

Blog içeriklerinden görsellere, sosyal medya paylaşımlarından e-ticaret içeriklerine kadar olan her şey aslına bakıldığında dijital içerik kategorisinde değerlendirilmektedir. Özellikle markalar tarafından düşünüldüğünde dijital içeriklerin oldukça önemli olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü dijital içerikler sayesinde işletmeler hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşabilmekte ve onlara güven verebilmektedir.

 
 

Dijital içerik üretimi markaların genellikle içerik pazarlaması, seo ve sosyal medya pazarlaması alanında çalışan kişiler tarafından üretilmektedir ve bu içerikleri üreten kişilere dijital içerik üreticisi denmektedir.

  
 

Dijital İçerik Üreticisi Nedir, Dijital İçerik Nasıl Üretilir adlı bu yazımızda sizlere dijital içerik üreticileri ve dijital içerik üretme süreçleri hakkında bilgi vereceğiz. Gelin şimdi hep beraber bunlara detaylı bir şekilde göz atalım.

 

Dijital İçerik Üreticisi Nedir? Dijital İçerik Nasıl Üretilir?

 

Dijital İçerik Üreticisi Nedir?

  
 

Dijital içerik ya da dijital içerik üretimi kavramını ilk duyduğunuzda dijital içerik üreticisi nedir ve dijital içerik üreticisi nasıl olunur sorusuna yanıt aramış olabilirsiniz.

 

Dijital içerik üreticisi, internet ortamında yayınlanmak için içerik üreten kişilere verilen isimdir. Kişiler mesleki bilgilerine, kariyerlerine ya da ilgilendikleri platforma göre blog yazımı, sosyal medya içerikleri, web sitesi içerikleri gibi alanlara dijital içerik üretimi yapabilmektedir. Aslına bakıldığında;

 
 • Bloggerlar
 • Influencerlar
 • Sosyal Medya Uzmanları
 • E-ticaret Uzmanları
 • SEO Uzmanları
 

Birer dijital içerik üreticisi olarak adlandırılabilmektedir. Peki bu kişiler nasıl dijital içerik üreticisi oluyorlar, gelin hep beraber bir bakalım.

 

İlgili İçerik; Dikkate Almanız Gereken 5 Dijital Pazarlama Stratejisi

 

Dijital İçerik Üreticisi Nedir

 

Dijital İçerik Üreticisi Nasıl Olunur?

 

Dijital içerik üretimi yapmak için aslına bakıldığında üniversite mezunu olabileceğiniz gibi hiç üniversite okumadan isminizi duyurarak ya da belirli eğitimleri tamamlayarak da dijital içerik üreticisi olabilirsiniz. Üniversite okuyarak dijital içerik üretimi yapmak isteyenler genellikle:

 
 • İletişim
 • Radyo ve Televizyon
 • Yeni Medya
 • Gazetecilik
 • Basın ve Yayın
 • Halkla İlişkiler ve Tanıtım
 • Reklamcılık
 

Gibi alanlarda eğitim almaktadır. Bu alanlarda eğitim alarak kesin dijital içerik üreticisi olabileceğinizi söylemek mümkün değildir. Çünkü kariyer yolunda kişilerin yaptıkları stajlar, geliştirdikleri projeler de oldukça önemlidir. Bu süreçleri içerik yazarlığı, içerik pazarlaması, seo ya da sosyal medya alanlarında tamamlayan kişiler daha kolay bir şekilde dijital içerik üreticisi olabilmektedir.

 

Bu bölümlerin yanı sıra kişiler belirli sertifika programlarına katılarak da dijital içerik üretimi alanında uzmanlaşabilmektedir.

 
 • Sosyal Medya Pazarlaması
 • SEO
 • Blog Yazarlığı
 • Instagram Hesap Yönetimi
 • Kurumsal İletişim
 • Sosyal Medya Yönetimi
 • İçerik Pazarlama
 

Gibi alanlarda verilen sertifika eğitimlerine katılarak da kişiler dijital içerik üretimi alanında kendilerini geliştirebilmektedir. Bunların dışında bireyler kendi ilgi alanlarına göre dijital içerik üretimini hobi olarak yaparak da kendilerini geliştirebilmekte ve dijital içerik üreticisi olabilmektedir.

 

Sizler de yazar ve içerik üreticisi nasıl olunur diyorsanız üniversite eğitiminizi bu alanlarda tamamlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra sertifika programlarına katılarak ya da belirli alanlarda içerik üretimi yaparak da yazar ve içerik üreticisi olabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ihracat Siteleri İçin Dijital Pazarlama Rehberi


İlgili İçerik; Pazarlamanın Uzmanlarından Sosyal Medya Pazarlamasına Yönelik İpuçları 


Dijital İçerik Üreticisi Nasıl Olunur

 

Dijital İçerik Türleri Nelerdir?

Dijital içerik üretimi yapmak için aslına bakıldığında tercih edilebilecek birçok dijital içerik türü bulunmaktadır.

 
 • Blog Yazıları
 • Kurumsal site içerikleri
 • E-ticaret sitesi içerikleri
 • Podcastler
 • Video İçerikler
 • Sosyal Medya İçerikleri
 • Reklam içerikleri
 

Dijital içerik türleri arasında yer almaktadır. Her dijital içerik türü belirli dinamikleri göz önünde bulundurarak üretilmesi gerektiği için dijital içerik üretimi yapmak isteyen kişi ve işletmelerin dikkatli olması gerekmektedir.


İlgili İçerik; Online İçerik Üretim Süreçleri Dijital İçerik Türler Nelerdir

 

Dijital İçerik Üretimi Nasıl Yapılır?

 

Sosyal medya, akıllı telefon ve internet kullanımının artması ile beraber hayatımızın önemli bir alanı haline gelen dijital içerikleri nasıl üretebileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Aslına bakıldığında dijital içerik üretimi yapabilmek için üretmek istediğiniz içerik türü oldukça önemlidir. Çünkü dijital içerik türlerine göre dikkat edilmesi gereken unsurlar değişiklik göstermektedir.

 

Bu anlamda dijital içerik üretimi yaparken;

 
 • Blog - kurumsal site içerikleri – e-ticaret sitesi içerikleri
 • Video içerikler ve Podcastler
 • Sosyal medya ve reklam içerikleri
 

Aynı kategoride çalışılabilecek içerik türleridir. Gelin hep beraber dijital içerik üretimi nasıl yapılır detaylı bir şekilde bakalım.


İlgili İçerik; CMS (İçerik Yönetim Sistemi) Nedir, Çeşitleri Nelerdir? 


Dijital İçerik Üretimi Nasıl Yapılır

 

Blog İçerikleri – Kurumsal Site İçerikleri ve E-ticaret Sitesi İçerikleri

 

Yazar ve içerik üreticisi olmak isteyen kişilerin yöneldiği içerik türleri arasında blog, site içerikleri ve e-ticaret içerikleri yer alır. Dijital içerik üretiminde bu alanda kendini geliştirmek isteyen kişilerin önem vermesi gereken birçok unsur bulunur.

 

Yazar ve içerik üretici olmak isteyen kişilerin ilk olarak kendilerini SEO alanında geliştirmesi önemlidir. SEO Çalışmaları yapmadan blog içerikleri, e-ticaret sitesi içerikleri ya da kurumsal içerikleri üretmek doğru olmayacaktır. Çünkü günümüzde birçok marka arama motorlarında ön plana çıkmak için içerik üretimi yapmaktadır.

 

SEO uyumlu blog içerikleri üretmek isteyen kişi ve işletmelerin ise anahtar kelime araştırmasından içerik üretimine başlık kullanımında backlinklere kadar olan her unsura önem vererek hareket etmesi gerekir.

 

İlgili İçerik; 5 Adımda Dijital Ortamda İçerik Üretimi

 

Dijital İçerik Türleri Blog İçerikleri

 

Sosyal Medya İçerikleri

 

Dijital içerik türleri arasında yer alan sosyal medya içeriklerini üretirken sosyal medya uzmanlarının dikkat etmesi gereken belirli noktalar bulunur.

 
 • Her içerik paylaşımı yapılacak sosyal medya platformuna özgün olarak üretilmeli ve içerik görselleri ona göre seçilmelidir.
 • İçeriklerde görsel ve video kullanılması oldukça önemlidir.
 • İçerik metinlerinin profesyonel yazılması ve metinlerde amaca göre call to action cümlelerinin geçirilmesi gerekir.
 • Sosyal medya içeriklerinde hashtag kullanımına önem verilmesi gerekir.
 

Dijital içerik üretimini sosyal medya platformlarına uygun bir şekilde yapacak kişilerin bunları önemsemesi gerekmektedir.

 
İlgili İçerik; 2023'de Sosyal Medya Etkileşimlerinizi Arttıracak Stratejiler 


Dijital İçerik Türleri Sosyal Medya İçerikleri

 

Influencer Marketing İçerikleri

 

Markalar hedef kitlesinde yer alan kişilere ulaşmak ve satışlarını artırmak için çoğu zaman Influencerlar ile iş birliği yapmaktadır. Bu noktada Influencer marketingde kullanılacak içeriklerin profesyonel bir şekilde yaratılması oldukça önemlidir.

 

Dijital içerik üretimi yapacak olan Influencerların ilk önem vermesi gereken unsur ikna edicilik olmalıdır. Çünkü hedef kitlenizde yer alan kişilere bir ürün ve hizmeti tanıtırken ne kadar ikna edici olursanız kitlenizin dönüşümü o kadar artış göstermektedir. Bununla beraber her ürün abartısız bir şekilde çalışmaya da önem vermeniz gerekir. Aksi halde abartılı bir ürün tanıtımı yapıldığında kişiler istedikleri sonucu alamaz ve bu da sizlere olan güvenlerinin azalmasına neden olur.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Siteniz İçin Micro-Influencer’ları Nasıl Kullanabilirsiniz?

 

İlgili İçerik; Micro, Macro ve Mega Influencer Arasındaki Farklar Nedir?

 

Dijital İçerik Türleri Influencer Marketing

 

Youtube İçerikleri

 

Dijital içerik üreticisi olarak çalışan kişilerin büyük bölümü son dönemlerde Youtube’a yönelmektedir. Çünkü Youtube içerikleri sayesinde kişiler hem gelir elde edebilmekte hem de daha hızlı bir şekilde kazanabilmektedir. Youtube için içerik üreten kişiler öncelikli olarak hedef kitlelerini analiz etmelidir. Hedef kitle analizinden sonra ne tür içerikler üretileceğine karar verilmelidir.

 

Youtube içerikleri üretilirken hedef kitlenizde yer alan kişilere uygun dijital içerikler üretmeniz hem alacağınız verimi artıracak hem de hızlı bir şekilde büyümenizi sağlayacaktır.


İlgili İçerik; Kaliteli İçerik Üretimi Nedir? Nasıl Yapılır? 


Dijital İçerik Türleri Youtube Marketing

 

Ticimax ile İçerik Yönetimini Kolayca Yapın

 

E-ticaret sitenizi kurarken sizler de Ticimax e-ticaret alt yapısını tercih ederek blog içerikleri, ürün, kategori ve marka içeriklerinizi profesyonel bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Instagram için ürettiğiniz hikâye içeriklerini e-ticaret sitenizde sergileyebilir ve böylece etkililik sağlayabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

Yazar: Tolga Sefa Ağyıldız

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2024 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax