Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Dış Pazara Giriş Stratejileri Nelerdir?

İçindekiler;

Ticari faaliyet yürüten işletmelerin bir bölümü yurtiçinde satış yaparken bir bölümü de dış pazara giriş stratejileri geliştirerek markalarını global bir boyuta taşımayı istemektedir. Çünkü dış pazara giriş stratejilerini geliştiren markalar ürün ve hizmetlerini yurtdışına satmakta ve döviz geliri elde ederek kârlılıklarını artırmaktadır.

 

Dış pazara giriş yapılacak ülkenin seçiminden uluslararası pazarda satılacak ürünlerin seçimine kadar olan birçok önemli nokta farklı ülkelere açılmak isteyen markaların önem vermesi gereken birçok konu bulunmaktadır.

 

Dış Pazara Giriş Stratejileri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler adlı bu yazımızda farklı ülkelere açılmak isteyen işletmeler için pazara giriş stratejilerinden bahsedeceğiz. Bununla beraber markaların dış pazara açılırken önem vermesi gereken konular hakkında da bilgi vereceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyebilir ve böylece ürün ve hizmetlerinizi yurtdışında nasıl ulaştırabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ihracat Nedir? E-ihracat Nasıl Yapılır?

 

Dış Pazara Giriş Yöntemleri


Dış Pazara Giriş Yöntemleri
 

Uluslararası pazara giriş yapacak olacak olan işletmelerin ilk önem vermesi gereken konulardan birisi pazara giriş yöntemidir. Çünkü işletmelerin belirleyeceği pazara giriş yöntemine göre uygulayacağı stratejiler farklılık gösterebilmektedir.

 
 • İhracat
 • Sözleşmeye Dayalı Pazara Giriş
 • Yatırım Dayalı Pazara Giriş
 

Yöntemleri dış pazara giriş yöntemleri olarak bilinir ve bu yöntemler kendi içerisinde de farklılaşabilir.

 

Pazara Giriş Yöntemleri
   
Giriş Türleri   
   
İhracat   
   
E-ihracat, doğrudan ihracat, dolaylı ihracat   
   
Sözleşmeye Dayalı Giriş   
   
Franchise, Lisans anlaşmaları, Yönetim   sözleşmeleri, Anahtar teslim projeler ve sözleşmeli üretim   
   
Yatırıma Dayalı Giriş   
   
Ortak Girişim, İhracat Konsorsiyumu,   Doğrudan Yatırım,    
 

Dış pazara giriş yöntemleri ve kendi içerisindeki sınıflandırılmalarıdır. Tercih edilecek olan pazara giriş yöntemine göre işletmelerin uygulaması gereken stratejiler farklılık gösterebilir. Bu yüzden işletmelerin ilk pazara giriş yöntemlerini belirlemesi ve ardından pazara girişi türlerine göre karar vermesi gerekir.

 

İlgili İçerik; E-Ticaret ile E-İhracat Arasındaki Farklar

 

İhracat

 

Uluslararası pazara giriş yöntemleri için markaların en çok tercih ettiği yöntemlerden birisi ihracattır. İhracat markaların dolaylı, dolaysız ya da internet üzerinden farklı ülkelere ürün ve hizmet sattığı ticari faaliyete verilen isimdir.

 

İhracat kendi içerisinde dolaylı, doğrudan ve e-ihracat olmak üzere kendi içerisinde sınıflandırılmaktadır.

 
 • Dolaylı İhracat: Yurtdışına ürün satışı yapmak isteyen kişilerin ürün ve hizmetlerini aracılar ile farklı ülkelere sattığı ihracat yöntemidir.
 • Doğrudan İhracat: En yaygın görülen ihracat yöntemleri arasında yer alan doğrudan ihracat markaların ve kişilerin ürün ve hizmetlerini herhangi bir aracı olmadan yurtdışına sattığı ticari faaliyettir.
 • E-ihracat: Markaların ürün ve hizmetlerini internet üzerinden sattığı ticaret modeline verilen isimdir.
 

Dış pazara giriş stratejileri arasında yer alan dolaylı ve doğrudan ihracat uzun süredir uygulanan stratejiler arasında yer almaktadır fakat e-ihracat son dönemlerde markaların en çok tercih ettiği dış pazara giriş stratejileri arasında bulunmaktadır.

 

Sözleşmeye Dayalı Pazara Giriş


Sözleşmeye Dayalı Pazara Giriş
 

Uluslararası pazara giriş stratejilerinden birisi de sözleşmeye dayalı pazara giriş yöntemidir. Bu yöntem ile farklı Pazar ülkelerine girecek olan markalar;

 
 • Franchise
 • Lisans anlaşmaları
 • Yönetim sözleşmeleri
 • Sözleşmeli üretim
 

En çok kullanılan yöntemlerdir. Genellikle yaygın olarak franchise ve anahtar teslim projeler uluslararası pazara giriş stratejilerinde daha çok tercih edilir.

 
 • Franchise; uluslararası pazara giriş stratejileri arasında en çok tercih edilen yöntemlerden birisi olan franchise markaların farklı markalardan bayilik aldığı ticari faaliyete verilen isimdir.
 • Lisans anlaşmaları; Markaların farklı ülkelerde yer alan işletmelerin tasarım, patent vb. şeylerini devir ile aldığı pazara giriş stratejileri arasında yer alabilir. Lisans anlaşmaları ile farklı ülkelere açılan markalar dış pazara kolayca girebilmektedir.
 • Üretim Sözleşmeleri; Üretim sözleşmeleri ile dış pazara girecek olan kişi ve işletmeler anlaşma sağladıkları diğer markalar ile üretim yapmak için sözleşme yapmaktadır. Bu da markaların üretim kapasitesini artırırken dış pazara girişlerini kolaylaştırmaktadır.
 

Sözleşmeye dayalı pazara giriş stratejisinin içerisindeki farklı giriş türleridir.

 

Yatırıma Dayalı Giriş

 Yatırıma Dayalı Giriş

Dış pazara girmek isteyen işletmelerin tercih edebileceği bir diğer yöntem de yatırıma dayalı giriş yöntemidir.

 
 • Doğrudan Yatırım
 • Ortak Girişim
 

Gibi yöntemlerle markalar dış pazara girebilmektedir.

 
 • Doğrudan yatırım; Farklı bir ülkede şirket açmak ya da iştirak kurmak isteyen markaların birleşme ya da ortak girişim yolu ile farklı ülkelerde yer alan şirketlere yatırım yaparak pazara girmesidir.
 • Ortak Girişim; Dış pazara giriş stratejileri arasında son dönemlerde oldukça popüler bir strateji olan ortak girişimler işletmelerin belirli projeleri yerine getirmek için farklı şirketler ile iş birliği yaptığı stratejiye verilen isimdir.
 

Dış pazara giriş stratejileri arasında farklı bir ülkeye açılmak isteyen birçok markanın yatırıma dayalı stratejiler ile yurtdışı pazarına açıldığı bilinmektedir.

 

Dış Pazara Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 
Dış Pazara Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ürün ve hizmetlerini uluslararası pazarda satacak olan işletmelerin hedef pazar ülkesi seçimi yaparken önem vermesi gereken konular başında;

 
 • Pazara Giriş Yöntemi
 • Demografik Etkenler
 • Ülkenin Ekonomik Durumu
 • Ülkenin Sosyokültürel Durumu
 • Ülkenin Teknolojik Çevresi
 • Risk ve Kar Potansiyeli
 

Markaların dış pazara girerken önem vermesi gereken konular arasında yer alır. Gelin şimdi bunlara daha detaylı bir şekilde göz atalım.

 

İlgili İçerik; E-ihracat ve Klasik İhracat Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

Pazara Giriş Yönteminizi Seçin

 

Uluslararası pazara açılmak isteyen markaların önem vermesi gereken ilk konu pazara giriş yöntemidir.

 
 • İhracat
 • Sözleşemeye Dayalı Pazara Giriş
 • Yatırıma Dayalı Pazara Giriş
 

Stratejileri arasından markaların uluslararası pazara giriş stratejisini belirlemesi gerekmektedir.

 

Demografik Etkenleri Göz Önünde Bulundurun

Demografik Etkenleri Göz Önünde Bulundurun
 

Dış pazara giriş yapacak olan işletmelerin ülkenin demografik durumunu göz önünde bulundurarak giriş yapacağı ülkeyi seçmesi gerekir. Ülkede yaşayan insanların;

 
 • Yaş ortalaması
 • Cinsiyet oranları
 • Meslek dağılımları
 • Gelir düzeyi
 

Gibi unsurları inceleyin ve markanızın uluslararası pazarlama stratejilerine uygun olan bir seçim yaparak hareket edin.

 

İlgili İçerik; E-ihracat Lojistik Süreçlerinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

Ülkenin Ekonomik Durumunu Önemseyin

 

Ülkelerin ekonomik durumları farklılık göstermektedir. Bazı ülkelerin ekonomik durumları iyiyken bazı ülkelerin de ekonomik durumu kötüdür. Bu nedenle markasını dış pazara açmak isteyen işletmelerin ülkelerin ekonomik durumlarını göz önünde bulundurarak hareket etmesi gerekir.

 
 • Dış pazara girilecek olan ülkenin para birimi
 • Para biriminin değeri
 • İnsanların alım gücü
 • Enflasyon
 

Gibi önemli unsurları göz önünde bulundurarak giriş yapacağınız ülkenin ekonomik durumuna yönelik ön görüler oluşturabilirsiniz ve böylece ilgili ülkenin ekonomik durumunu belirleyebilir ve bu ülke pazarına girip girmeyeceğinize karar verebilirsiniz.

 

Risk ve Kâr Potansiyeli


Risk ve Kâr Potansiyeli 

Dış pazara giriş yaparken dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri de risk ve kâr potansiyelidir. Markalar genellikle risk oranının düşük olduğu ve kâr potansiyelinin fazla olduğu ülkelerde satış yapmaya yönelmelidir. Böylece başarısız olma ihtimaliniz ortadan kalkacaktır.

 

Ülkenin Lojistik Konumu

 

Duş pazara giriş yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da hedef Pazar ülkenizin lojistik konumudur. Bu noktada operasyonel süreçlerinizi profesyonel bir şekilde yönetebileceğiniz ve lojistik süreçlerinizi kolaylaştırabileceğiniz ülkelere yönelmeniz gerekmektedir. Böylece hem markanızın karlılığını artırabilir hem de daha kolay bir şekilde faaliyet gösterebilirsiniz.

 

Ticimax ile Ürünlerinizi Dünyaya Satın

 

Ticimax e-ihracat alt yapısını tercih ederek sizler de markanızı globalleştirebilirsiniz. Ticimax e-ihracat paketlerinde bulunan modül ve özellikler sayesinde ürün ve hizmetlerinizi yurtdışına satabilir ve hedef Pazar ülkenizin para birimiyle döviz kazanabilirsiniz.

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

Yazar: Kadir Demiray

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2023 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax