Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

E-ihracat Siteleri İçin Dijital Pazarlama Rehberi

İçerikler;

E-ihracat ile yurtdışına satış yapan işletmeler marka bilinirliklerini arttırmak, var oldukları pazardaki hedef kitlelerine ulaşmak, ürün satışlarını arttırmak gibi amaçlarla dijital pazarlama çalışmaları yapmaktadır.

 

E-ihracatta pazarlama işletmeler için oldukça önemli bir konudur. Çünkü doğru yapılan pazarlama çalışmaları sayesinde e-ihracat firmaları hedeflerine daha kolay bir şekilde ulaşabilmektedir ve böylece e-ihracat firmaları bulundukları sektörde daha kolay başarı yakalayabilmektedir. Bu nedenle E-ihracat firmalarının marka bilinirliğini arttırmak ve daha fazla satış yapmak isteyen e-ihracat firmalarının pazarlama çalışmalarını doğru bir şekilde yapması oldukça önemlidir.

 

E-ihracat ile yurtdışına satış yapan işletmeler için hazırladığımız E-ihracat Siteleri İçin Dijital Pazarlama Rehberi adlı bu yazımızda sizlere pazarlama çalışmaları yaparken neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Bununla beraber hangi dijital pazarlama yöntemlerini kullanarak daha başarılı olabileceğiniz hakkında bilgi vereceğiz.

 

Siz de bu yazımızı inceleyerek e-ihracatta pazarlama hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve doğru pazarlama çalışmaları yaparak markanızı daha kolay bir şekilde büyütebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Ticimax ile E-ihracat

  

Pazarlama Yapacağınız Ülkeyi İyi Tanıyın

 

E-ihracat ile yurtdışına satış yapan bir işletmeyseniz ve pazarlama çalışmaları yaparak hedef kitlenizde yer alan kişilere ulaşmak istiyorsanız en çok önem vermeniz gereken unsur pazarlama yapacağınız ülkede yaşayan kişilerdir. Çünkü kişilerin internet kullanım, internetten alışveriş yapma alışkanlıkları ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Bununla beraber her ülkede kullanılan sosyal medya platformlarının da birbirinden farklılık gösterdiği bilinmektedir.

 

Bu nedenle e-ihracat pazarlaması yapmadan önce satış yaptığınız pazar ülkesinde yaşayan insanlar hakkında araştırmalar yapmanız gerekmektedir. Kişilerin;

 
 • İnternet kullanım alışkanlıkları
 • İnternetten alışveriş yapma alışkanlıkları
 • Kullandığı sosyal medya platformları
 • Demografik bilgileri ( yaş , cinsiyet, yaşanılan yer)
 • Kullandıkları e-ticaret platformları ( ETSY, Amazon, Ebay vb.)
 

Konularda bilgi sahibi olmanız e-ihracat pazarlama stratejileri geliştirmenize olanak sağlayacaktır. Kısacası hedef kitlenizde yer alan kişileri tanımak işletmenizin doğru pazarlama çalışmaları yapmasını sağlayacaktır. Böylece e-ihracat pazarlaması yapmadan önce koyduğunuz hedeflere daha kolay bir şekilde ulaşabilir ve hem markanızı bulunduğunuz pazarda tanıtabilir hem de hedef kitlenize ulaşarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-İhracat Sitesi Nasıl Kurulur?

 

E-ihracat Siteleri İçin Dijital Pazarlama Ülke Seçimi

 

Arama Motoru Optimizasyonuna Önem Verin

 

İster yurtiçinde satış isterseniz de yurtdışında satış yapan bir marka olun arama motoru optimizasyonu dijital pazarlamada oldukça önemli konuların başında gelmektedir. Çünkü internetten herhangi bir ürün ve hizmet satın almak isteyen kişiler aradıkları ürünlere ulaşabilmek için arama motorlarında anahtar kelimeler kullanarak araştırma yapmaktadır. Bu nedenle e-ihracatta seo çalışmaları yapmak oldukça önemli bir konudur.

 

E-ihracat seo çalışmaları yapmak için;

 
 • Var olduğunuz pazar ülkesinde yaşayan insanların en çok hangi arama motorlarını kullandığını öğrenin.
 • Rakiplerinizin bu arama motoruna yönelik yaptığı çalışmaları inceleyin.
 • Kişilerin hangi anahtar kelimeleri kullanarak arama gerçekleştirdiğini öğrenmek için Semrush, Ahrefs, Keywordtool gibi anahtar kelime analizi yapabileceğiniz seo programlarını kullanın.
 • Hedef kitlenizde yer alan kişilerin en çok hangi aramaları yaptığını araştırın.
 • Arama motoru optimizasyonu ile ilgili anahtar kelimelerde yükselmek istiyorsanız bu kelimelerin yer aldığı sayfalar ve içerikler oluşturmaya önem verin. İçeriklerinizi oluştururken kaliteli ve kullanıcıya yararlı içerikler oluşturmaya özen gösterin.
 • Ürün sayfalarınızda abartıya kaçacak pazarlama cümleleri kullanmayın.
 • Görsel optimizasyonu, site link yapısı, backlink gibi e-ihracat seo tekniklerinde önemli olan unsurları göz önünde bulundurun.
 

Böylece sizler de e-ihracatta dijital pazarlama çalışmaları arasında yer alan arama motoru optimizasyonu ( SEO) çalışmalarınızı daha doğru bir şekilde yapabilirsiniz. E-ihracat SEO çalışmaları sayesinde arama motorlarında daha fazla görünürlük elde edebilir ve hedef kitlenizde yer alan kişilere ulaşabilirsiniz.

 

E-ihracat Siteleri İçin Dijital Pazarlama Arama Motoru Optimizasyonu

 

Sosyal Medya Pazarlamasına Önem Verin

 

Dijital pazarlama yöntemleri arasında yer alan sosyal medya pazarlaması e-ihracat firmaları için oldukça önemli pazarlama yöntemlerinden birisidir. Çünkü sosyal medya kullanımı her geçen gün artış göstermektedir ve sosyal medya kullanımının artması pazarlama çalışmaları yapacak e-ihracat firmalarının hedef kitlelerine daha kolay ulaşmasını sağlamaktadır.

 

E-ihracatta pazarlama yapmak isteyen işletmeler sosyal medya pazarlamasına yönelecekse ilk olarak göz önünde bulundurmaları gereken şey hedef kitleleri ve hedef kitlelerinin kullandıkları sosyal medya platformlarıdır. Bu nedenle e-ihracat firmalarının ilk olarak ilgili ülkenin sosyal medya istatistiklerini incelemesi oldukça önemlidir. Çünkü bu inceleme sayesinde işletmeler çalışma yürütecekleri sosyal medya platformlarına karar verebilmektedir.

 

Sosyal medya istatistikleri üzerinde inceleme yaptıktan sonra;

 
 • İşletmelerin ilk olarak ilgili sosyal medya platformunu incelemesi ve analiz etmesi gerekmektedir.
 • Platformu incelerken daha çok ne tür içerikler paylaşıldığı ne tür hashtagler kullanıldığı, içerik metinleri ve reklam çalışmaları incelenmelidir. Bu çalışmayı doğru bir şekilde yapmak isteyen e-ihracat firmaları rakiplerini inceleyerek neler yaptıklarına göz atabilir.
 • İçerik türlerinize ve içerik metinlerinize karar verdikten sonra e-ihracatta pazarlama yapabilmek için bu platform ve platformlarda düzenli paylaşım yapmaya önem vermeniz gerekmektedir.
 • İçeriklerinizi oluştururken hedef kitlenizde yer alan kişileri göz önünde bulundurmanız e-ihracat pazarlama stratejilerinizin başarılı olmasına katkı sağlayacaktır.
 • Yurtdışına satış yapan işletmeler sosyal medya paylaşımları hazırlarken profesyonel görseller kullanamaya özen göstermelidir. Bununla beraber işletmeler abartılı paylaşım metinlerinden uzak durmalıdır.
 • Paylaşım metinleri kullanılırken call to action metinlerine yer verilmeli ve içerik metni hashtagler ile desteklenmelidir.
 • E-ihracat firmalarının hedef kitlelerine ulaşabilmesi için reklam çalışmalarına da önem vermesi gerekir.
 

Sizler de bunları göz önünde bulundurarak e-ihracatta sosyal medya pazarlama stratejilerinizi geliştirebilir ve böylece dijital pazarlama stratejilerinizin başarılı olmasını sağlayabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Sosyal Medya Pazarlama

 

E-ihracat Siteleri İçin Dijital Pazarlama Sosyal Medya

 

Influencer Marketing’e Önem Verin

 

E-ihracatta en çok kullanılan pazarlama yöntemlerinden birisi olan Influencer marketing yurtdışına satış yapan işletmelerin hedef kitlesine ulaşmasını kolaylaştırır. Bununla beraber ınfluencer marketing niş bir gruba hitap eden işletmelerin hedef kitlesini genişletmelerine yardımcı olur.

 

Bu nedenle e-ihracat ile yurtdışına satış yapan işletmelerin Influencer Marketing çalışmaları yapması oldukça önemlidir. Sizler de satış yaptığınız ya da yapacağınız ülkelerde yaşayan Influencerlar ile iletişime geçerek Influencer Marketing çalışmaları yapabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ihracat Nasıl Yapılır?

 

E-ihracat Siteleri İçin Dijital Pazarlama Influencer Marketing

 

İçerik Pazarlamasına Önem Verin

 

İçerik pazarlaması son dönemlerin en popüler pazarlama yöntemlerinden birisidir. Çünkü içerik pazarlaması sayesinde işletmeler hedef kitlelerinde yer alan ve belirli konularda araştırma yapan kişilere daha kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. Bu nedenle e-ihracatta pazarlama yapmak isteyen işletmelerin içerik pazarlamasına önem vermesi gerekmektedir. İçerik pazarlaması çalışmaları yapmak için;

 
 • İlk olarak içeriklerinizi nerede paylaşacağınıza karar verin. ( E-ihracat sitenizin blog bölümü ve sosyal medya platformlarında içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.)
 • İçeriklerinizi oluştururken bulunduğunuz ülkenin kültürüne yönelik bir içerik pazarlama stratejisi geliştirmeye özen gösterin.
 • E-ihracat sitenizin blog bölümünde paylaşacağınız içeriklerinizi nasıl yapılır, nedir, kendin yap içerikleri gibi içerik türleri ile zenginleştirin.
 • İçeriklerinizi oluştururken seo kurallarını göz önünde bulundurun.
 

Böylece sizler de e-ihracatta pazarlama yöntemlerinden birisi olan içerik pazarlamasını doğru bir şekilde yapabilir ve hedef kitlenizde yer alan kişilere daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-İhracat Yapılan Ülkenin Kültürüne Göre İçerik Pazarlaması

 

E-ihracat Siteleri İçin Dijital Pazarlama İçerik

 

E-ihracat Sitenizi Ticimax İle Kurun

 

E-ihracat sitesi kurarken sizler de Ticimax’ı tercih edebilir ve alt yapımız içerisinde yer alan modül ve özellikler sayesinde işinizi kolay bir şekilde geliştirebilirsiniz. Ticimax e-ihracat alt yapıları sayesinde pazarlama çalışmalarınızı doğru bir şekilde kurgulayabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

 

Ticimax'ın e-ihracat paketleri ile ürünlerinizi dünyaya satmak için demo talep formunu doldurabilir ve 15 günün ardından Ticimax ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Ticimax’ın ücretsiz e-ihracat eğitimleri ve e-ticaret hakkında bilgi almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret